Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 19:20:52

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 52   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ВСИЧКО ЗА БЕБЕТО И ДЕТЕТО - 8 част  (Прочетена 283959 пъти)
 
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: март 06, 2014, 15:42:52 »

За първа дума се смята съзнателното казване на дума.
Мамамам, бабабаба, дедедедеее не са думи, а по срички, последният етап преди проговарянето.
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: март 07, 2014, 08:38:15 »

А бе не знам дали се брой за съзнателно, но Алекс от 6тия месец се научи да вика "не" и то съвсем на място. То винаги може да се спори, но за "НЕ"-то аз си го броя за първа думичка. А педиатърката вчера каза, че било нормално това да е една от първите думи, защото детето най-често нея чува! smile
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: март 07, 2014, 12:15:53 »

За първа дума се смята съзнателното казване на дума.
Мамамам, бабабаба, дедедедеее не са думи, а по срички, последният етап преди проговарянето.

И аз съм на това мнение smile
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: март 07, 2014, 12:41:47 »

А бе не знам дали се брой за съзнателно, но Алекс от 6тия месец се научи да вика "не" и то съвсем на място. То винаги може да се спори, но за "НЕ"-то аз си го броя за първа думичка. А педиатърката вчера каза, че било нормално това да е една от първите думи, защото детето най-често нея чува! smile

Пънки ,бързо изваждай думата от речника ,че скоро на всичко ще казва НЕ.И ако се е метнала на майка си такава своенравна ,смятай  tease
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: март 07, 2014, 13:23:56 »

Ванче, ако щеш вярвай, но не й я повтарям толкова често. Даже се опитвам, ако може да кажа нещо без да използвам забрана. Ама децата си помнят каквото им отърва!
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: март 07, 2014, 15:15:25 »

Инатливия ми братовчед така се беше научил на "не", че дори го използваше вместо "да". Питаме го "Искаш ли сок?" и той "Нееее" и седи и чака да му го дадеш.  funnytooth
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: март 07, 2014, 18:06:12 »

Едно от първите неща, които Сиана започна да казва съзнателно, беше "мама". Но преди да си помислите, че става въпрос за мен - всъщност ставаше дума за "ам-ам" smile - т.е. за ядене.  pardon
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: март 07, 2014, 19:19:45 »

Едно от първите неща, които Сиана започна да казва съзнателно, беше "мама". Но преди да си помислите, че става въпрос за мен - всъщност ставаше дума за "ам-ам" smile - т.е. за ядене.  pardon
Ха ха, абсолютно същото и при нас.И сега на яденето казва Мам,а на мен Мама:)
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: март 08, 2014, 23:46:36 »

Върнах малко темата, че горе-долу имам време само да прочета набързо какво се случва, но сега мога малко да попиша. За четките, кариесите и т..н. Аз на малката на 1.5г. и дадох да си играе с тези четки на Нубис, но факта, че само ги лигавеше и после се търкаляха по земята, ме отказа. Първата и паста и купих, като стана на две и  и миех зъбките само вечер, но после я пратих за 6 месеца при свекърва ми и тя не беше готова на такава самоотверженост, та и ги миех само в петък и събота, когато ходих да я виждам. После, като стана на 3 започнах да и мия зъбите с паста и четка, и сега сама си ги мие сутрин и вечер. За кариесите не съм съгласна много с тезата, че задължително, още с появата на първото зъбче трябва да търкам на всяка цена...като се консултирах с моята зъболекарка ми каза, че в по-рискова група са децата, с малка разлика и тези, които вечер заспиват с шишето с млякото и логиката ми подсказва, че може би е права. Мисля, че за всичко трябва да сме по-умерени. Колкото за първите думички...спомням си, че малката каза "тати", мисля беше някъде около 8-мия месец и до годинката все още не ми беше казала "мамо" или нещо подобно. само тати. след годинката се отпусна и аз никога не съм я учила на "бау-бау", и тем подобни бебешки. Сега говори толкова ясно и правилно, точно като възрастен. Р-то го каза на 2,5 годинки и то упорито с "рачо реже риба". В петък бях на първото тържество за мамите, където всички казваха стихотворения и беше една от малкото на които всичко  се разбираше и за съжаление единствената с р-то. Трябва да им се говори като на възрастен, да се поправя като грешат, защото ако ги разбирате на бебешкият език (а вие най- вероятно ги разбирате) те нямат причина да се оттучват от него.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #69 -: март 09, 2014, 12:04:12 »

Трябва да им се говори като на възрастен, да се поправя като грешат, защото ако ги разбирате на бебешкият език (а вие най- вероятно ги разбирате) те нямат причина да се оттучват от него.

Да, така е. Никога не съм харесвала и използвала бебешкото, лигаво обръщане към детенцето. Някак не ми е дошло отвътре вероятно...Много говорим, разговаряме, отговарям на въпросите й постоянно, което наистина понякога кара главата ти да изпуши, но никога не съм говорила с нея по бебешки. Отрано "порязах" и бабите да не го правят. Почти съм сигурна, че и това е причината Ели да си говори както казва Елева, като възрастен и много правилно. По същия начин и с "р"-то. От "рачо реже риба" стана ясно, че вече го казва нормално. Доскоро беше като френско "р", а вече е съвсем нормално smile Всичко й се разбира, не помня някога да е било другояче, откакто е проговорила, разбира се blum Прави сложни изречения и има правилен словоред.
Та, наистина нормалното разговаряне, като с голям човек, подозирам е разковничето smile

Елева, а ти доверяваш ли й как си измива зъбките? Аз още не я оставям сама да го прави. В смисъл, давам й да търка, но задължително някой от нас после довършва. Все си мисля, че е рано да успее сама да ги измие качествено. Особено пък вечер, когато това е важно за здравето на зъбките.
Ние все ощи ги мием само вечер. Мисля напролет да почнем и сутрин, че тя бая се заиграва с водата, поне да е по-топло.
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: март 09, 2014, 13:36:43 »

За разговарянето и използването на бебешки думи съм съгласна.И аз правя така ,разговарям като възрастен с възрастен.Бау-бау не казва на кучето ,а отговаря на въпрос ;"Как прави кучето?",така че това са различни неща.
За поправянето не съм съгласна,особено в бебешка възраст не трябва да се поправят ,защото това насажда подтиснатост и непълноценност.За след две години съм съгласна,но трябва да се диференцират нещата.
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: март 09, 2014, 21:04:50 »

За зъбките колко да и се доверявам...винаги стоя до нея, че се качва на едно столче и ме е страх, а и като я оставя сама, на нея и е по-интересно да си мокри четката и да пие вода от нея  smile. И друг напредък постигнахме. Преди 3 седмици се нанесохме в ново жилище, където има стая и за нея, направихме и я с разни звездички, наредихме и играчките и още като влезнахме в апартамента я подхванах с един меден гласец да и обяснявам как си има своя стая, как ще си спинка в креватчето и без да и давам обяснения, докато не се е усетила, я сложих в леглото, целунах я за лека нощ, изгасих лампата и затворих вратата. за 10 мин. заспа. Нашият проблем със заспиването беше епичен. Винаги я приспивах и винаги по 2-3 часа. То се върти, качва си краката, пее, става, то пиш през 10 мин. направо кошмар, от бебе ме е затормозила с това спане. Сега направо се родих. Разбрах какво е да имам повече от 1 квадрат легло, да имам мъж и да имам по 1 час за себе си, когато я сложа да спи. Даже вече минахме на варианта с една приказка да и прочета, след това гася лампата и да заспива. 
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: март 09, 2014, 21:13:34 »

А колкото до начина на разговаряне с тях, то и на мен някак си не ми идва да се лигавя, но и имах много очеизваждащ пример със сестра ми и племенницата, която в момента е на 4. Не само, че не я поправяха, ами и те със зет ми започнаха да говорят на бебешки и да бъркат словореда на думите. Миналата седмица я подхванах, че е с две висши и вече не говори правилен български. Естествено, всичко това се отразява и на детето. Нищо не и разбирам като ми говори, а ми е миличка като дете...То като говорим за поправяне, много е важно как ще се поправи, тонът изражението.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: март 10, 2014, 00:11:25 »

Аз не знам кога ще стане това със спането в отделна стая. Ние сега и не можем, че разположението на стаите не позволява да е сама в едната спалня, но един ден се надявам и при нас да е без много зор.
Не заспива чак толкова трудно, ама с по-малко от три приказки не минаваме.

Фийби, права си, важно е как и кога се поправя детето. Аз си я поправям от известно време, тя просто не е имала особена нужда, защото детето винаги попива от околните. Ако те се стараят да говорят правилно и нормално, то няма да има нужда от кой знае какви корекции. А когато се налага да я поправям, никога не съм била раздразнена и прочие. Има логика в това, което казваш за подтиснатостта, но родителят доста трябва да си "срязва" детето, за да се стигне дотам.
По-точно бих казала, че не я поправям, а я уча.
Активен
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #74 -: март 10, 2014, 14:31:34 »

незнам дали има специална тема, но искам да попитам мамчетата къде водят на почивка дечицата лятото, любими местенца или хотели. Искаме тази година да топнем дупетата в България, ама сайтовете на които попадам са странни и не се доверявам. Извинявам се ако питането не е на място
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 52   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines