Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 23:31:54

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Хитринки за пестене на време на работещи момичета!  (Прочетена 29238 пъти)
 
secret_box
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 39



« -: септември 30, 2007, 17:16:32 »

Предполагам, че всяка от нас си има разни хитринки, с които пести време в ежедневието си. Нека споделим опита си. Аз например:
*научих нещо много полезно от приятеля си - в банята имам 2 коша за пране - за цветно и за бяло.Така не ми се налага да сортирам дрехите преди да пусна пералнята - просто ги набутвам в нея директно от съответния кош.
*когато съм пържила мия пода след като съм го напръскала с обезмаслител - става идеално чист.
* мия банята всяка седмица във времето, когато чакам да подейства маската на косата.
*използвам за търкане на фуги и обувки старите четки за зъби;
*събирам боклука в торбичките, които получавам, когато пазарувам и всяка сутрин ги хвърлям.
*когато готвя пиле с ориз или гъби с ориз винаги леко сварявам
пилето (гъбите) в микровълновата.
*ризите простирам на закачалка, така се гладят по-лесно.
*използвам често микрофибърна кърпа - с нея прозорците, стъклените
и гладки повърхности се чистят изключително лесно.
*чорапи  и бельо, както и пуловери пера в специална торба за пране (може и в стара калъфка от възглавница), за да не се размъкват   и да не ги търся из пералнята.
*Пържолите също могат да се сложат в торбичка преди да бъдат начукани и по този начин си спестявате пръскането.
* Пера маратонките на ниски обороти в пералнята.
* Като пера пердетата, веднага след центрофугата ги вадя и закачам на релсата като хубаво ги поизпъвам- така си спестявам гладенето им
*Защипвам с щипка за пране торбичката за прах - така аромата му не изветрява.
*При боядисване на косата, за да си избегне боядисване и на челото и ушите е добре ако се намажат с крем.
*За да не се овлажнява солта в солницата се добавя ориз.
*Сребро чистя лесно с парцалче намазано със старо червило, което вече не ползвам.
* Винаги във фризера имам зеленчуков микс.
Активен
Isabel
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 297



« Отговор #1 -: октомври 05, 2007, 19:42:14 »

 - когато купувам зеленчуци - първо ги измивам, слагам да съхнат (при чиниите laugh) и после чисти ги слагам в хладилника, в долните камери които са специално за тях.
 - магданоза - него го почиствам и накълцвам на ситно, след което го съхранявам в камера - така имам пресен магданоз винаги под ръка. Wink
Активен
ivaiva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1750



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: ноември 12, 2007, 12:20:54 »

супер е темичката, мноого помага.
част от нещата и аз ги правя - няма как.
ето и едно съветче от мен:
пазарувам винаги от по-големи магазини, зада видя повече неща и да купя всичко, за което се сетя
виняги гладя дрехите преди обличане, за да не се намачкат или провиснат в гардероба:)
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #3 -: декември 13, 2007, 16:15:31 »

* винаги след баня попивам влагата със стирката-така си пестявам търкането с четката за зъби
Активен
Капризче
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3244


Baby Time


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: януари 12, 2008, 23:34:33 »

Аз винаги си проготвям дрехите за работа от вечерта, също и всякакви папки и документи, в случай че съм си взела работа за вкъщи. Освен това съм си отделила гримовете, които ползвам всеки ден в отделен несесер, за да не ровя сутринта из всичките ми гримове. Оставям си нещата винаги на едно и също място, така не ми се налага да ги търся сутрин. Общо взето това са ми нещицата, които ми позволяват да спинкам 20мин допълнително сутрин, а аз съм голяма сънла blum  Sleep
Активен
didibaby
Баш Майстор
**
Публикации: 1881



« Отговор #5 -: януари 13, 2008, 08:17:09 »

Аз май не съм особено голяма домакиня с хитринки, но веднага след сушилнята, закачам чистите дрехи в дрешника - така си спестявам гладенето. Всяка седмица, когато чистя нашата баня, допълнително за няколко минути минавам и през банята за гости (дори и никой да не я е използвал) - така когато имаме неочаквани гости, всичко е готово, без особени приготовления и два пръста прах на тоалетката в банята. Отделно изхвърлям всякакви реклами и боклуци, които ми оставят в пощата на минутата и си спестявам купищата полезна и неполезна поща на масата вкъщи. И понеже и аз съм поспалана сутрин като misskapriss, зареждам кафемашината от вечерта и я настройвам да се включи в 6 сутринта. Така като се събудя и прясното кафе е готово.
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: януари 16, 2008, 16:23:12 »

ето и една хитринка от мен!когато пера някоя блузка която не може и не смея да пусна в пералнята на ръка в последната вода когато я изплаквам пръскам от парфюма с който ще съм когато я облека така блузката мирише невероятно и не се налага да се поливам с парфюма после а само малко слагам зад ушите хем мириша на хубаво хем не съм се къпала с него!!а и е страхотен начин да миришем на нещо различно от стандартните омекотители!!!
а когато нямам много време за гладене на ризите на милото просто ги оставям влажни на закачалката но в никакъв случай на тесарата а в близост до парното така е много по лесно след това!!
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: януари 16, 2008, 17:33:09 »

-Лятото си правя микс от подправки които замразявам в пакетчета за по едно готвене за през зимата
-орехите ги счуквам и изчиствам и в ги сортирам в пакетчета.
-дрехите гладя веднага като ги сваля от простора защото се гладят по лесно ако са леко влажни.
-праха почиствам с еднократни кърпички на Пронто напоени с препарат.Просто са невероятни.
-Защипвам праха с щипка така не изветрява.
-Пера цветното пране с течен препарат за да няма следи от прах.
-като пера пердета ги слагам още мокри след центрофугата на корниза така не се мачкат
-купувам си сгънати салфетки
-чукам пържоли в пликче или домакинско фолио так не цапа и не се къса месото.
Активен
cremcaramel
Ентусиаст
**
Публикации: 62


« Отговор #8 -: май 11, 2008, 02:22:26 »

Моите подобни хитринки са свързани предимно с хараната  blum

Пазарувам веднъж седмично, знам какво ще ядем през седмицата, разпределям и/или готвя месото и зеленчуците и после само вадим и ядем smile Това ми спестява доста време, въпреки че обичам да готвя и не се лишавам от това удоволствие, но просто знам, че дори и да имам повече ангажименти няма да стоя гладна или да ям некачествена или неприемлива според мен храна. Иначе прането и гладенето не ме затрудняват особено, поне засега.
Активен
kopche
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 555



« Отговор #9 -: май 16, 2008, 20:13:58 »

Полезна тема  good  Това за среброто и червилото не го знаех  huhhuh.gif Иначе голяма част от нещата, които сте изброили, и аз ги правя  girl_wink Нашата баня не е голяма и много бързо се мие, обикновено я измивам, докато си чакам маската за коса. Иначе много харесвам препарата за почистване Роли - почиства всичко! Сигурно имате чинии, тенджери, чайници и други съдове, които са потъмнели в течение на употребата? Напълвате ги с топла вода вечерта, сипвате Роли и оставяте да престои цяла нощ. На сутринта изплаквате и о, чудо - като нови са! Може и да ги слагате в по-голям съд, ако искате пълно почистване навсякъде, а не само от вътрешната страна.
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: юли 11, 2008, 13:10:44 »

привет и от мен,

да си кажа и аз,

домакин съм от скоро,

чистенето ми е писнало, понеже все си чистя аз, още от малка;

сега обаче чистя на парче,

т.е. 1 вечер бърша прах за 10 мин., после прахосм. и минавам с мопа плочките;

др. вечер банята - за 15 минутки я измивам

др. вечер гладя - ама ми е много досадно;

понякога ме домързява и натрупвам няколко задачки за почивните дни и вместо да си почивам, аз се изморявам;

затова - действам на пърче, вечер, след работа
Активен
StAsSi
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1458


Аз истински вярвам, че стават чудеса!


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: юни 27, 2009, 11:22:57 »

Ето на какво се натъкнах и аз в един сайт за уроци "Как да бъдем добри домакини?!"
   
1. По възможност прозорците се почистват в облачно време (но не, когато вали). Директното слънце изсушава много по-бързо почистващия препарат и оставя следи, а и блестящото слънце пречи да се видят по-добре следите.
2. Банята се почиства по-лесно, ако предварително се пусне гореща вода, за да се образува пара и се изчака малко, замърсяванията ще се махнат с по-малко усилия и търкане.
3. За премахване на варовика от душа се накисва в оцет.
4. Използва се гумичка, за премахване на черните следи от обувки по паркета.
5. Следите от фулмастер по различни твърди повърхности се премахват като се напръскат с лак за коса и се забърсват с кърпа.
6. Следите от пастели по стените се почистват с малко паста за зъби върху кърпа.
7. За почистване на петна от кръв по дреха или мека дамаска, се прави специална кашичка от царевично нишесте и вода, оставя се да изсъхне и се изчетква.
8. Пресни петна от кръв се почистват, като обилно се изплакнат със студена вода.
9. Залепнала дъвка или парафин по дреха или мека дамаска се премахва като предварително се натърква с кубче лед и с остър предмет се изстъргва.
10. Друг начин за премахване на парафин от дреха е: плътна хартиена салфетка, или носна кърпа се  поставят върху петното и се глади с гореща ютия, парафинът попива в салфетката. При нужда салфетката се сменя, до пълното абсорбиране на парафина.
11. Ако килимът има неприятен мирис, вечер преди лягане се поръсва със сода бикарбонат и се почиства с прахосмукачката сутринта.
12. Дезинфекцират се дръжките на вратите, ключовете за осветление и домашния телефон.
13. За да не се мачкат излишно при пране, чаршафи и бельо се поставят в пералнята сгънати.
14. Плюшените играчки на детето може да се изперат в пералнята, като се сложат в платнена торба или калъфка за възглавница, завързани. Така няма да се раздърпат и разкъсат.
15. При почистването на хоризонтални щори, може да се използват стари ръкавици или чорапи "обути" на двете ръце, нека те да са влажни.
16. Никога да не се смесват различни почистващи препарати (различни марки), например белина с продукти съдържащи амоняк!
17. За премахване на миризми от хладилник, при почистване на финала се обтрива с оцет, лимонов сок, или малко влажно парче плат или кърпа се наръсва с ванилия на прах (есенция) и се поставя вътре.
18. Ако тенджерата или тиганът е прекалено загорял, се слага малко вряла вода с 2 с. л. сода за печене, колкото да покрие загорялото и се оставя да действа малко.
19. Петно от плодов сок върху бяла покривка се отстранява, като се натрие с лимонов сок, поръси с готварска сол и простре на слънчево място. След това покривката се изпира.
20. Ако цветята са нападнати от листни въшки трябват 4 лимона и 3 големи глави чесън. Трябва да се смелят в машинка за месо. Сместа се залива със 7 чаши преварена вода и се оставя да престои 1 седмица. Прецежда се и със сместа се измиват листата на болните цветя, а с помпичка се напръскват другите, като превантивна мярка.
21. За да се отървем от миризмата на прясна боя, се оставя в помещението купичка с накълцан лук, залят с вода.
22. Жълтеникавите петна по ваната и порцелановите мивки се изчистват със затоплен оцет, в който е добавена сол.
23. Намокрените чорапогащници най-добре изчистват космите и конците от дрехите и мебелите.
24. Белите къси чорапи с времето пожълтяват. Може да им се върне белотата, като се “сварят” във вода, в която има сложен лимон.
25. За да се запази красивият букет за по-дълго време се напълва вазата със следната смес: два литра вода, две супени лъжици оцет, две супени лъжици захар.
26. За да се изчисти лесно фурната, се поставя в нея малка чаша с амоняк , затваря се вратата и се оставя за една нощ. На следващия ден се изтриват стените и пода.
27. Добре е да се слагат няколко торбички за боклук една в друга в кофата за отпадъци. Когато се изхвърля боклука, няма нужда да се връщаме, за да сложим нова торбичка. Алтернативата е да се държат няколко сгънати торбички на дъното на кофата или до нея.

Надявам се някои от тези трикове да ви е от полза, както аз вече взех под внимание няколко от тези хитринки smilesmilesmile
 
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: юни 29, 2009, 13:38:46 »

Аз винаги си проготвям дрехите за работа от вечерта, също и всякакви папки и документи, в случай че съм си взела работа за вкъщи. Освен това съм си отделила гримовете, които ползвам всеки ден в отделен несесер, за да не ровя сутринта из всичките ми гримове. Оставям си нещата винаги на едно и също място, така не ми се налага да ги търся сутрин. Общо взето това са ми нещицата, които ми позволяват да спинкам 20мин допълнително сутрин, а аз съм голяма сънла blum  Sleep

И аз съм като теб,от предишния ден знам какво ще обличам,подреждам си чантата/папкатата и също като теб си държа ежедневните гримове(фон дъо тен ,гланц,молив и спирала и основата в отделен несесер) и сутрин мога да поспя още 10-тина минути след като ми звънне телефона.

Цитат
27. Добре е да се слагат няколко торбички за боклук една в друга в кофата за отпадъци. Когато се изхвърля боклука, няма нужда да се връщаме, за да сложим нова торбичка. Алтернативата е да се държат няколко сгънати торбички на дъното на кофата или до нея.
Това ми хареса като идея,а относно букетите,аз ги държа в ледено студена вода,която сменям всеки ден и издържат доста дълго good
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: юни 30, 2009, 14:25:51 »

я каква инетесна тема:)
записвам се за да следя и да си "крадя " от практичните съвети
Активен
DaBulka
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 304



« Отговор #14 -: януари 31, 2010, 19:04:56 »

Относно два съвета за почистване на кръв по-горе - с вода и с каша от нещо си, най-добрият начин за почистване на кръв - прясна или засъхнала, е да се използва кислородна вода. Напоява се памуче или плат и се опитва да се "попива" петното. Кислородът в кислородната вода се съединява с хемоглобина в кръвта и с малко търпение може да изчистите след убийството  spiteful все едно нищо не е станало. Така съм почиствала всичко, включително матраци.
Активен
Violet
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 302


ръчно изработени сватбени покани www.violet-bg.com


« Отговор #15 -: януари 31, 2010, 23:14:19 »

Трик, който прилагах и на работното си място- махам бели власинки по тъмни дрехи с парченце хартиено тиксо- потупвам по дрехата и така те полепват по тиксото. Вече продават и ролки с такава лепяща хартия, но не можеш да я носиш в чантата си например  angry
Активен
♥Сиси♥
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1037


ЩАСТЛИВИ!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: март 12, 2010, 09:45:08 »

Я каква хубава темичка имало тук  Bravo Повечето неща вкъщи ги правя и аз.  good
Но и научих много други.
Винаги измивам мивката в кухнята след като съм я използвала.
Нарязвам моркови, магданоз и други подправки и ги слагам във фризера.
за да е перфектна мазната кожа - сутрин и вечер измиване с почистващ лосион + мазане с много лек крем.
Петна на яките изчезват и те стават като нови, ако преди да ги пуснете в пералнята, ги натъркате с шампоан.
Старо месо се сварява по-бързо и става по-вкусно, ако се прибави чаена лъжичка оцет. Киселината ускорява хидролизата на белтъците.

Черен дроб преди пържене  се държи 2-3 часа в мляко. За да остане мек и крехък, се пържи несолен. Солта извлича соковете му, а мбякото не им позволява да излетят при пърженето.

Кожа от колбас се снема лесно, ако колбасът се потопи за минута в хладка вода.

Кренвирши не се пукат, ако се варят не във вода, а на пара.

Прясна риба се познава по това, че потопена в съд с вода, потъва. Люспите и са гладки, блестящи, плътно прилепнали към тялото, очите – изпъкнали и прозрачни, хрилете – ярко червени, а коремът – плосък.

Силната миризма при пържене на риба може да се отстрани, ако при пърженето в мазнината се пуснат няколко парченца от обелен картоф.

Разреденото с вода мляко може да се познае, като се потопи в него кука за плетене и се извади веднага. Ако млякото не е разледено, на края на куката остава капка мляко, ако е разредено – куката остава чиста.

Изкипяването на млякото може да се избегне, ако предварително горният ръб на съда се намаже с мас.

Светлината и въздухът влияят зле върху масло и маргарин. Поради извършване на окислителни процеси те променят цвета си ипридобиват тежък дъх. Затова трябва да се съхраняват на тъмно, в добре затворени непрозрачни съдове.

Старо масло губи неприятния си дъх, ако се стопи и се пуснат в него няколко парченца нарязан морков.

Сирене се съхранява в хладилник, по-далече от замразителя, обвито в полиетиленов лист.

Пресъхнало сирене възвръща качествата си, ако се подържи 1-2 часа в мляко.

Обезсоляване на бели сирена се постига, като сиренето се нарязва на малки късове, които се накисват в мека(преварена) вода или прясно мляко и така се държат при стайна температура 12 часа.

Бяло сирене не бива да се кисне в гореща вода. То губи голяма част от мазнините си и много от разтворимите хранителни вещества.

Прясно яйце се познава, като се пусне в чаша със солена вода (чаена лъжичка готварска сол на чаша вода) – то потъва. Старото яйце плува на повърхността.

Развалено яйце може да се открие преди да се счупи, ако се разгледа срещу светлината – наблюдават се тъмни петна.

Спукано яйце може да се вари без да изтече, ако към водата се прибави малко готварска сол (1 чаена лъжичка на 1 чаша вода) или оцет.

За да се обели лесно свареното яйце, веднага след като се извади от горещата вода, се пуска в студена.

Вкусът на варените зеленчуци се подобрява с прибавянето на малко захар във водата, а на замразените и консервираните зеленчуци и плодове – няколко капки лимонов сок.

Разбъркването на варените зеленчуци трябва да става с дървена лъжица, за да се намалят загубите на витамини.

Металните съдове не трябва да се използват за салата – витаминното съдържание на зеленчуците се намалява.




Активен
asseto
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 557



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: март 15, 2010, 17:23:00 »

Мивката в кухнята и аз я мия след всяко миене на съдове, не го приемам за трик обаче, а по-скоро ме дразни, ако не е измита.
Когато готвя нещо с домати, доматите винаги ги слагам накрая, така другите неща в яденето (картофи и др. зеленчуци) се сваряват по-бързо, иначе от киселината на доматите остават жилави.
След като съм рязала лук или чесън, си натривам ръцете със сол и ги изплаквам, за да премахна миризмата. Може да се направи и с дъската за рязане, особено ако е дървена. Функционира най-добре, ако ръцете са намокрени с топла вода и едва тогава се натъркат със сол. Изплакването също с топла вода.
Тук в Германия покрай разделянето на боклука се научих да смачквам всякакви опаковки до плоско състояние, включително опаковки от сокове, мляко и подобни, пести се много място в кофата и не трябва да търчиш всяка сутрин да я изхвърляш.
Пазаруваме един път в седмицата, през седмицата само минаваме набързо след работа за хляб или за нещо дребно, ако сме пропуснали, а не може да чака до следващия уикенд.
Също така, тук понеже магазините не работят изобщо в неделя, пазаруваме от големи магазини още петък вечер. Така хем съботата ни е по-свободна, хем големите магазини дори и в петък вечер още не са опразнени и си намираме всичко, каквото ни трябва. Важно е да се пазарува по списък, като предварително си набелязвам какво ще се готви - иначе пазаруваме хаотично и все нещо ни липсва или пък нещо изхвърляме после.
Когато гладя, гледам да изгладя всичко, което може да ни потрябва през седмицата – така си спестявам висенето пред дъската за гладене по 2-3 пъти седмично.
Пера всичко в пералнята – включително по-фино бельо и дори дамски чорапогащи, респ. тънки чорапки. Просто ги слагам в торба за пране и ги пускам на щадяща програма с други по-леки неща.
Когато пека нещо (последно бяха принцески, преди това разни соленки от бутер тесто, покривам дъното на тавата с хартия за печене. Така почти не се цапа и си спестявам търкането после.
Тенджери и тави винаги първо накисвам с малко веро и с гореща вода. Оставям ги за следващото миене и така отново си спестявам голяма част от жуленето.

Като се сетя още нещо, ще пиша.
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #18 -: март 17, 2010, 00:59:45 »

Нека и аз да се включа в тази чудесна темичка.

*Дрехите, които се налага да се носят всеки ден или трябва бързо да изсъхнат (примерно якета), веднага след пране слагам на закачалка пред климатика.
*Обичам да си държа продуктите в хладилника по възможност в кутии.
*Имам малка част гримове, които постоянно нося в дамската си чанта. (Днес например след фризьора от топлината на сешоара така ми се бяха насълзили очите, че под тях бях черна - веднага оправих нещата.)
*Като пускам прахосмукачка вътре, пускам и на терасата, много по-лесно е.
*Винаги имам сгъната кърпа на мивката, така че след миене на съдовете да мога да подсуша, че от опит знам как се надува от водата.
*Забърсвам котлона почти след всяко пържене, защото после не ми се мисли колко трудно би ми било да го изтъркам.
*Поизхабените гъбички, с които съм мила съдовете, след това използвам за търкане на мивката в банята, казанчето... И чак тогава ги изхвърлям.
*Когато ходя следобяд да пазарувам за вечеря, винаги обмислям закуската за утре, ако ще правим такава, в зависимост от деня - и купувам и продуктите за нея.
*Мия си прозорците с вестник.
*Прахта бърша с мокри кърпички, а като нямам гидории - масата също.

Ммм.. май за сега за друго не се сещам, ако се сетя, ще допълвам.


Активен
Страници: 1 2 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines