Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 08, 2024, 19:36:04

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Родителите?  (Прочетена 146755 пъти)
 
cvetito
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 53


УСМИХВАЙ СЕ :)))


Моят сватбен албум

« Отговор #300 -: октомври 16, 2008, 16:02:03 »

охххх аз от бъдещите ми свекър и свекърва лошо не съм видяла.......но кажете ми как да кажа:"майко и татко" cray cray cray......ми НЕМОГА pardon.....а те ще искат да им казвам.......така!Дори не мога да го напиша, камоли да го кажа chieftain
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #301 -: октомври 17, 2008, 10:12:15 »

cvetito просто не трябва да влагаш емоция в тези думи. За мен например е много по голямо улеснение да кажа майко и татко отколкото всеки път да се чудя как да се обърна към тях. На свекърва ми се пречупих и й казах няколко пъти майко и трябва да ти кажа, че видимо се усети колко приятно й стана. ЗА повечето хора това е голямо уважение и мисля, че би било в полза на добрите отношения помежду ви. Разбира се , ако те държат да им казваш така.
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #302 -: октомври 17, 2008, 10:27:41 »

Аз съм напълно съгласна със Zahira. Много по-лесно е да им кажеш майко и татко, отколкото с месеци или години дори да се чудиш как да се обърнеш към тях, и за всички да е очевиден проблемът. Пък и това много ласкае и радва родителите на другия (ако искаш да ги ласкаеш, де  lol.  Аз лично започнах да ги наричам така след сватбата, но все пак признавам, че има още едно притеснение, така че се обръщам към тях така по-рядко, понякога просто не ползвам обръщение, докато свикна.

Разбира се, изход е и да ги наричаш по име.

Не мисля, че това с обръщенията трябва да се приема толкова "на нож". Ами нали повечето момичета си сменят фамилията след сватбата, и се отказват от името на майка си и баща си, а взимат това на свекъра и свекървата - за мен примерно това беше много по-трудно (та в резултат мъкна едно тире  laugh). Да ги наричам "майко" и "татко" е за мен израз на уважение към тези хора, а не че ги считам за родители или нещо подобно. Аз също имам много силна връзка с родителите ми и не мога и да си помисля как едва ли не имаш още едни родители. Тези обръщения са защото ги уважавам и харесвам. Та това е толкова мило! Жалко ми става, като чета за разни "свекървища", които едва ли не насилват момичетата да им казват така, и нещо, което би трябвало да стане естествено, става насила и дори с отвращение някакво...
« Последна редакция: октомври 17, 2008, 10:29:18 от rozovka » Активен
katya_79
Професор
****
Публикации: 423


www.album.bg/kate_to


Моят сватбен албум

« Отговор #303 -: октомври 29, 2008, 17:06:07 »

cvetito просто не трябва да влагаш емоция в тези думи. За мен например е много по голямо улеснение да кажа майко и татко отколкото всеки път да се чудя как да се обърна към тях. На свекърва ми се пречупих и й казах няколко пъти майко и трябва да ти кажа, че видимо се усети колко приятно й стана. ЗА повечето хора това е голямо уважение и мисля, че би било в полза на добрите отношения помежду ви. Разбира се , ако те държат да им казваш така.
С майко и татко се обръщам само към родителите ми. То както се разберете.Но мисля че не трябва да те насилват да казваш майко и татко след като не идава от сърцето ти.Пък да ви кажа честно майката е само една както и бащата така, че като кажеш на свекъра и исвекървата ти тези святи думички ми изглежда неискрено и не естествено. Понеже съм откровен и искрен човек с родителите на мъжа ми си говорим на имена. Има хиляди други начини по които може да се засвидетелство уважение към родителите на мъжа, така че едва ли с казването на мама и татко се изчерпват вариантите.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #304 -: октомври 30, 2008, 00:27:55 »

С майко и татко се обръщам само към родителите ми. То както се разберете.Но мисля че не трябва да те насилват да казваш майко и татко след като не идава от сърцето ти.Пък да ви кажа честно майката е само една както и бащата така, че като кажеш на свекъра и исвекървата ти тези святи думички ми изглежда неискрено и не естествено. Понеже съм откровен и искрен човек с родителите на мъжа ми си говорим на имена. Има хиляди други начини по които може да се засвидетелство уважение към родителите на мъжа, така че едва ли с казването на мама и татко се изчерпват вариантите.

Това все едно аз съм го писала. При мен е абсолютно по същия начин. Свекърва ми я чувствам много близка, като майка на моменти, но им казвам и на двамата по имена (е, на свекъра някак по трудно ми беше да престана с това "чичо" и да започна на малко име, но го преодолях).
Уважавам ги безкрайно, но не мисля,че начинът да им го покажа е чрез "мамо" и "татко", И съм много благодарна на моята свекърва, че този въпрос го изяснихме още след годежа по нейна инициатива и че тя тогава ми каза: "Човек има само една майка и не е длъжен да наричан никого другиго така, само защото го уважава."  good Bravo Bravo Bravo
Активен
lilsan/Лили
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 439


Любовта е поезията и слънцето на живота!


Моят сватбен албум

« Отговор #305 -: октомври 30, 2008, 00:37:24 »

Аз също съм на мнение, че човек има само една майка и един татко. НО... Ние със съпруга ми имаме 6 години разлика и съответно разликата между мен и свекърва ми и свекър ми е доста голяма и не мога да ги наричам по име. След сватбата тактично ми беше намекнато, че предпочитат да се обръщам към тях с майко и татко... И аз макар и трудно започнах да им казвам така. Те се чувстват добре, а и аз започнах да свиквам, а и така изразявам уважение все пак. Обаче си мисля, че ако възрастовата граница беше по-малка щях да има казвам по име, както между впрочем моят съпруг се обръща към родителите ми.
« Последна редакция: октомври 30, 2008, 00:40:25 от lilsan » Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #306 -: октомври 30, 2008, 09:09:14 »

Lilsan и при мен го има това с възрастовата разлика и просто няма как да се обърна по име, а пък мисля, че не е и редно. Прави сте че човек си има само една майка и един татко и именно затова казах, че не е важно как ги наричате, а какво се крие зад думите като чувства. Никой не ви кара да обичате свекърите си както собствените родители все пак.
Активен
katya_79
Професор
****
Публикации: 423


www.album.bg/kate_to


Моят сватбен албум

« Отговор #307 -: октомври 30, 2008, 09:19:55 »

Аз също съм на мнение, че човек има само една майка и един татко. НО... Ние със съпруга ми имаме 6 години разлика и съответно разликата между мен и свекърва ми и свекър ми е доста голяма и не мога да ги наричам по име. След сватбата тактично ми беше намекнато, че предпочитат да се обръщам към тях с майко и татко... И аз макар и трудно започнах да им казвам така. Те се чувстват добре, а и аз започнах да свиквам, а и така изразявам уважение все пак. Обаче си мисля, че ако възрастовата граница беше по-малка щях да има казвам по име, както между впрочем моят съпруг се обръща към родителите ми.
Да ти призная това ми изглежда малко егоистично.Задължена да кзваш майко и татко на родителите на мъжа ти , а той на твоите да им говори на имена. Нека да има справедливост.След като единия се обръща с майко и татко нека и другият също да засвидетелства уважение с тези святи думички. girl_wink
 А относно възраста на родителите какво значение има те винаги ще са по-възрасти от нас.Но все пак според мен  всичко е до манталитет, възпитание и най-вече вътрешно усещане.    good
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #308 -: октомври 30, 2008, 14:18:02 »

Ох все едно сте подложени на някакви мъчения изричайки "майко и татко". На 100% съм съгласна със Захира, защо е нужно да се драматизира с това, то е просто обръщение, още повече ако хората са го заслужили. Аз съм на 21, баща му е на 55, как си представяте че ще му кажа "Иване айде да купищ хляб" примерно.. Незнам сложен е тоя въпрос, но защо трябва само заради това че не са ви родили да не заслужават обръщение което ги радава. Свекърва ми се държи с мен като майка, когато бях болна и то просто бях настинала жената е бдяла над мен цяла нощ, съвсем честно ви казвам, когато имам проблем с каквото може ще помогне, със всичко, наистина всичко е готова да ми помогне, защо тогава аз да не засвидетелствам своята признателсност със така жадуваното от нея "майко"  blush
Съжалявам ако поста ми е груб надявам се никой не се е засегнал  kiss2
Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #309 -: октомври 30, 2008, 14:28:16 »

При всеки ситуацията и обстоятелствата са различни. Аз се обръщам към тях по имена от деня, в който ги познавам - нямало е чичовци и лели. По същия начин и мъжа ми беше с моите родители. За мен не е неестествено да се обръщаш към някой по име, въпреки границата в годините, дори на някои приятели на родителите ми не им казвам леля еди коя си и чичо еди кой си....
На който както му е удобно. Ако някой си е свикнал с "майко" и "татко и така са се разбрали хората, ок, нека да има мир. Има едно нещо обаче, което адски ме смущава - защо снахата казва "майко" и "татко", е зетът използва "бабо" и "дядо" за тъстовете, ей това вече е пълна лудост за мен. Нали са на една възраст?
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #310 -: октомври 30, 2008, 14:30:52 »

Ели моят мъж им казва също майко и татко, въпреки, че разликата между тях е 10-15 години. Някак си би звучало много смешно да им каже бабо и дядо. В някои краища си е прието зетът да казва майко и татко, в други бабо и дядо.
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #311 -: октомври 30, 2008, 14:33:50 »

Ооо това е някакво абсолютно безумие, аз пръв път го чух от бившия ми приятел, неговия брат е женен в Попово и там наричаше майката и бащата на момичето "баба и дядо" и аз си викам "бе това си е нещо по техния край", после всех да го чувам и тук че се използва и  Oh my ... Просто няма никакъв смисъл във това.
Иначе Ели, че най-добре е кой както се разбере. Но мисълта ми беше че ако жената държи и би се радвала да я наричаш майко е глупаво да не го правиш само защото не те е родила и защото имаш една майка и защото незнам си какво,....никой не те кара да отидеш да подадеш документ за втора майка...Пак май не го обясних както искам, но от това че тя иска да я наричаш така, а ти - не (по горните причини, не те е родила) ---> разждат се ужасни и ИЗЛИШНИ комфликти от тая нелепа ситуация!!!
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #312 -: октомври 30, 2008, 14:37:35 »

Ellie_bellie, и аз мисля, че това с бабата и дядото е пълно безумие  nea
Как така той ще казва на майка ми "бабо" - аз за това отдавна съм се разбрала с милото.
Нашите и техните иначе за сега уж искат да си говорим на имена - незнам и аз, и на мен ми е трудно да реша как да се обръщаме. Ако някога ми дойде отвътре - може и майко и татко.
Но баби и дядовци - категорично съм забранила  blum
Активен
Nataliya
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1630


Щастлива мама


Моят сватбен албум

« Отговор #313 -: октомври 30, 2008, 14:53:36 »

 smile Това с "бабо и дядо" наистина е смешно. До скоро изобщо не бях го чувала, при нас просто не е разпространено. Оказа се, обаче че даже на сватбата диджея един два пъти се обърна към майка ми с "баба Пенка" и тя направо  shok  diablo в смисъл засегна се на възраст жената.
След сватбата като говорихме с мъжа ми дали ще предприемем нещо с обръщенията, той също спомена за "бабо" и аз  angry В крайна сметка той продължи както и преди с "лельо Пепи", а аз  blush никак- в смисъл Мими или лельо Мими ще да е, но още даже това не съм използвала.
Активен
eli_m
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1131


Щастието на човека е в малките събития!


Моят сватбен албум

« Отговор #314 -: октомври 30, 2008, 15:27:14 »

Ние още от началото почнахме поименно и така си остана! Но това на други родители да казваш "майко и татко" или на твойте да казмат "баба и дядо"...........................еми странно е! crazy
Активен
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines