Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 23, 2024, 01:33:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Родителите?  (Прочетена 155040 пъти)
 
snezhito
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 765



Моят сватбен албум

« Отговор #315 -: октомври 30, 2008, 15:50:21 »

Аз тоя ДЖ щях да му кажа "Баба е баба ти"... Ааа-ма-ха!

По въпроса с обръщенията не съм намерила решение. Според мен тази традиция е измислена да тормози младите булки.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #316 -: октомври 30, 2008, 15:54:09 »

Според мен тази традиция е измислена да тормози младите булки.

Снежи много хубаво си го казала. Мен даже днес колежките ме питаха дали съм казала на свекървата майко. Ами не съм. Нещо не ми се получава. Не че не искам, ама... Той и мъж ми още се чуди как да казва на моите родители, но е твърдо против баба и дядо. Казва, тя майка ти по-млада от моята майка, аз баба. Много ме радва, че мисли така между другото  Wink
Активен
Nataliya
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1630


Щастлива мама


Моят сватбен албум

« Отговор #317 -: октомври 30, 2008, 15:58:22 »

Даааа, традициите не са това, което бяха.  smile Насила хубост не става просто, не ти ли идва естествено не става.
Активен
sweet_anita
Новак
*
Публикации: 14



« Отговор #318 -: октомври 30, 2008, 16:27:58 »

Ех,момичета,момичета...като ви чета благородно ви завиждам,че сте попаднали на съвременни хора и дори ги наричате по име.На мен дори още не са ми официални свекър и свекърва,а бъдещи,а съм принудена да им викам мамао и тате   sad С милото заживяхме заедно преди две години в отделен апартамент,купен от техните.Не са някой възрастни хора да кажете,даже са по- млади от моите родители,пък са с остарели виждания.Според тях да живеете заедно е равносилно на "оженени".Още тогава ми беше казано в прав текст(от свекървта),че трябва да им викам мамо и татко и това беше като бизнес предложение,за да ми се мазнят ми подариха един златен синджир.На мен ми стана малко смешно, но мир да има се примирих и започнах постепенно да им викам така, макар че трудно си пречупих езика, пък и въобще не ги чувствам като мой родители.И те не ме предразположиха по никакъв начин.Приех го един вид като маска,като задължение и го изпълнявах..наричах ги както искат,макар да не беше от сърце.Понякога се чудя защо им се поддадох, но сега ми олекна, защото не съм ги виждала от година и не ми се е налагало пак да се правя на "добрата снаха" Малко ми е объркано едно такаова положението  bad
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #319 -: октомври 30, 2008, 17:13:36 »

Е, миличка, ако е само това и не те притискат и не искат нищо друго...махни с ръка и им казвай както искат от време на време - особено ако не ги виждаш често, и мир да има. И в живеенето заедно, и във всички неща се правят куп компромиси, няма как.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #320 -: октомври 30, 2008, 23:07:57 »

Леле, колко нещо се е изприказвало по темата!  Girl_hide

Ето, заради примера на sweet_anita , не смятам, че въпросните традиции трябва да бъдат поощрявани  NO. В смисъл, който е преценил да си ги спазва, няма лошо, въпрос на виждане, ситуация и т.н, но в никакъв случай, защото така било редно, както смятат Захира и Герганчето.

И в никакъв случай не смятам, че е въпрос на възпитание, а в много случаи - въпрос на лицемерие!  crazy "Аз нека ти викам "майко", пък да те псувам и обиждам наум..." На ти възпитание и уважение. Защото има много такива случаи.

Какво излиза - аз, svetli, Nataliya,  eli_m,  ellie_bellie, katya_79   (сигурно пропускам някой) сме невъзпитани и правим нередни неща ли?  crazy

Надявам се в нашето поколение да няма вече хора с такова мислене, които да създават ненужни конфликти в семейството заради архаичното си съзнание. Интересно ми е Захира и Герганчето, вие същото ли ще изисквате от вашите снахи някой ден (ако имате такива), защото така е "редно"?

Аз пак казах - моите свекъри си ги чувствам много близки, почти като мои родители, но "майко" и "татко" са твърде интимни обръщения за мен... Смятам, че по имена е по-редно да ги наричам. Ако ме бяха помолили, щях да ги наричам "майко" и "татко" и със сигурност нямаше да ми тежи, може би дори щеше да ми е приятно.  good
Но изведнъж да тръгнеш да си обръщаш езикът, точно след сватбата, защото така било редно, ми се струва тъпо.  nea Като нагласено, по задължение. А аз нагласени неща и то по задължение не обичам да правя, особено когато касаят някакво чувство.

За мен е по-важно, че си обичам и уважавам свекърите, а не как ще ги наричам! 
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #321 -: октомври 31, 2008, 09:38:28 »

Кикси посочи ми един мой пост в който съм казала, че е редно да наричаш свекърите майко и татко. Навсякъде съм писала изхождайки от моята позиция - че за мен това е голямо улеснение и в никакъв случай един ден ако имам снаха няма да държа да ми вика майко. Ще ми вика както й харесва. Аз говоря, че за мен самата е голямо улеснение, тъй като до този момент винаги съм изпитвала неудобство когато трябва да се обърна към нея, защото не намирам думи с които да се обърна.
Аз също не смятам, че щом не наричаш свекърите си така си невъзпитан. И пак ще се повторя - просто е въпрос на усещане. Никъде не съм написала, че е задължително да се обръщаш така. Моля не ми приписвайте чужди думи.
Активен
mmagi
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 703



« Отговор #322 -: октомври 31, 2008, 09:54:00 »

Аз много уважавам моите свекър и свекърва, те се държат повече от прекрасно с мен, но "мама" и "татко" НИКОГА, АМА НИКОГА няма да им кажа. Какви са тези велики глупости и излишни притеснения, наложени ни от времето на патриалхалната задруга??? Мразя ги... Самият факт, че всички, които го казвате, споделяте, че ви е трудно и е свързано с известен дискомфорт докато свикнете, говори, че нещата не са съвсем наред. Ами да вземат и да ме осиновят като ще им викам така. Досега не съм имала нито директни разговори, нито подмятания, че някой иска така да му казвам, а ако има занапред ще обясня, че за мен думата мама е свещена, тя принадлежи като обръщение от мен само към моята майка, а тя си е майка на собствените деца.
И една смешна случка- на времето имахме едни съседи, при които снаха и свекърва бяха толкова лицемерни- викаха си Нинче майче... И накрая с "майчето" се биха пред блока със закачалки за сеир на всички....
Така че по-добре да пазим добрия тон и приятните взаимоотношения. Темата само усложнява семейния живот. Аз бях предупредила милото още преди да заговорим за сватба какво ми е мнението по въпроса и за моя радост той безприкословно ме подкрепя.
Мое мнение, не искам с гореизписаното да ангажирам когото и да било.
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #323 -: октомври 31, 2008, 10:32:14 »

Булкии, много се палите бе  blum... Не бива нещата така лично да се взимат. Разбира се, че ще ги наричате както искате.

Kiksi, никой на никого не е казал, че е невъзпитан и прави нередни неща.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #324 -: октомври 31, 2008, 11:12:56 »

Lilsan и при мен го има това с възрастовата разлика и просто няма как да се обърна по име, а пък мисля, че не е и редно.

Zahira, това имах предвид принципно, ама сега като се замисля, ти си имала предвид, че е редно в твоята ситуация. Затова се извинявам на теб и останалите  give_rose, че прибързано яхнах метлата smile  witch, ама снощи много ми се спеше и нещо явно не съм чела внимателно и преди да легна си излях емоциите smile, сега "на свежа глава" гледам, че не съм била много права  blush
Малко съм си ги "насосала" нещата  blush, за което пак се извинявам.  give_rose

Ситуациите са различни, хората също, но наистина не е лошо да се изкоренят "велики глупости и излишни притеснения, наложени ни от времето на патриалхалната задруга", както казва mmagi  good, защото те много често водят до ненужни конфликти и напрежение.
Както и това неравнопоставено положение на жената спрямо мъжа, който много често нарича нейните родители "бабо и дядо". За съжаление се среща много често.
Винаги съм се възхищавала на баща ми, който винаги е наричал родителите на майка ми "майко" и "татко".
И адски съм се дразнела на свако ми, който викаше на майката на татко (лека й пръст) "бабо"  crazy, а той й беше зет и е логично да й вика "майко", след като леля ми така наричаше неговата майка.

На милото съм му забранила, той не че някога го е правил това с "бабо" и "дядо", но аз превантивно, за всеки случай.  Wink

Но се ужасявам като слушам колко мои познати и колеги наричат тъстовете си "бабата и дядото", а това са все млади хора!!!  nea


Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #325 -: октомври 31, 2008, 15:09:35 »

Кикси вече на свежа глава ще ти кажа, че и аз никъде не съм казала че е нередно да не им викаш така  blum Исках да кажа, че ако те държат на това е излишно ти да не го правиш, в смисъл ако те искат да ги наричаш така -наричай ги! А не да започнеш с "ама мама е велика дума" "аз имам само едни родители" и вече започват конфликтите, както казах в друг пост - абсолютно излишни и НЕНУЖНИ!!!
Иначе който както се чувтсва добре, както сте си се уговорили и така...индивидуално е! Аз ще искам от моята снаха да ме нарича така както тя би се чувствала добре (поне така разсъждавам от днешна гледна точка). Сега успях ли да ти обясня моето виждане  girl_wink
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #326 -: октомври 31, 2008, 15:57:33 »

 Bravo   good

Gergancheto, и аз това имах предвид.  Offtopic По принцип мисля, че предварителното поставяне на нещата на някакви крайни позиции води до излишни конфликти. "Ти трябва да ме наричаш", "Аз няма да те наричам", и става голям въпрос, а съгласете се, че това не е най-важното в края на краищата, а мир и любов да има.   
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #327 -: октомври 31, 2008, 17:24:05 »

 good Съгласна съм че не това е най важното за това не харесвам изказвания "аз така няма да те наричам защото не си ме родила" и после цял живот конфликти и спорове и неразбирателство, и за какво? За нищо!!!
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #328 -: октомври 31, 2008, 17:26:40 »

Кикси вече на свежа глава ще ти кажа, че и аз никъде не съм казала че е нередно да не им викаш така  blum Исках да кажа, че ако те държат на това е излишно ти да не го правиш, в смисъл ако те искат да ги наричаш така -наричай ги! А не да започнеш с "ама мама е велика дума" "аз имам само едни родители" и вече започват конфликтите, както казах в друг пост - абсолютно излишни и НЕНУЖНИ!!!
Иначе който както се чувтсва добре, както сте си се уговорили и така...индивидуално е! Аз ще искам от моята снаха да ме нарича така както тя би се чувствала добре (поне така разсъждавам от днешна гледна точка). Сега успях ли да ти обясня моето виждане  girl_wink

Много добре казано, сега вече ми е ясно виждането ти напълно  good и няма пак да яхам метлата  witch И се извинявам още веднъж, ама при мен обикновено емоциите са на първо място и после мисълта  blum

На rozovka също много ми хареса това за крайните позиции.  Bravo
Активен
Gergancheto
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2366



Моят сватбен албум

« Отговор #329 -: октомври 31, 2008, 17:32:47 »

Еййй супер стигнахме до единомислие  Bravo Мила не си била груба, няма нужда да се извиняваш, хубаво е всеки да си каже какво мисли, да си изтъкне аргументите и така да се води диалог, ане като на други места "който не мисли като мене няма място тук" знаеш по какъв повод ти го казвам (нали някъде бяхме писали че сме посещавали един и същи форум)  Съжалявам за  Offtopic  give_rose
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines