Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 26, 2024, 20:15:19

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Родителите?  (Прочетена 153512 пъти)
 
silvia
Любопитен
*
Публикации: 48



« Отговор #30 -: април 14, 2006, 10:40:54 »

На малко име, на фамилия много студено ми звучи.
Активен
Sisil
Любопитен
*
Публикации: 44



« Отговор #31 -: април 14, 2006, 17:57:45 »

Аз ги питах... веднага отговора беше на малко име..... Blush
Активен
al_stoev
Ентусиаст
**
Пол: Мъж
Публикации: 99



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: април 17, 2006, 09:58:42 »

Хм, не виждам защо да е някакъв проблем как да се обръщаме към родителите на половинката.

Като седнете на маса два три пъти и то от само себе си ще стане ясно как.

Само да не казвате: "Ей шшш"
Активен
resistor
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #33 -: април 18, 2006, 03:18:17 »

.

...и ето че сватбата вече наближава: имаме халки, имаме ресторант (капариран), покани, кумове, ... Имаме всичко, може да се каже, освен съгласие по един дребен въпрос: за моите родители.

На моята прекрасна и по-добра от мен половинка, за голямо нещастие, родителите са починали. Моите са още живи. Това предизвиква спорове, когато се заговори за тяхната роля или за мястото им на сватбеното тържество. Последното разногласие е относно подредбата на масите: в моята памет и според традициите на нашия край (Ямболско) на сватбения обед има централна маса, на която седят младоженците, кумовете им и родителите им – около 8 до 10 души (с шаферките например). При нас това се счита за традиционно: така младоженците показват уважението си към кумовете и родителите си.

Но моята по-добра половинка е против родителите ми да бъдат на централната маса и предлага те да бъдат сложени някъде другаде (отстрани, заедно с някои други гости). Доводът за това, родителите ми да бъдат сложени отстрани, е че нейните родители не са живи, и ако моите бъдат на централната маса, това ще е израз на неуважение към паметта на нейните родители.

Моето мнение е пък, че ако моите родители бъдат сложени отстрани някъде с други гости, това ще е неуважение към тях (не защото те ще седят измежду гостите, а защото ще бъде нарушена традицията, която съм виждал на много други сватби, и която изисква за родителите да се отдели специално място заедно с младоженците и кумовете).

До тук не можем да намерим компромисно решение. Моля помогнете със съвет:

1)  Къде трябва, според традицията на Вашия край, да седят родителите на сватбата?

2)  Наистина ли чувствате, че ако едните родители, за голяма моя скръб и искрено съжаление, не са живи, то тогава и на другите родители не е редно да се даде уважение и обичайната традиционна роля на сватбата?

3)  А как беше на Вашата сватба?

Благодаря Ви за обмислените и мъдри отговори, изпълнени със симпатия, които ще оставите. Ние, с моята половинка, се обичаме въпреки разногласията.

Ако някой не се разбира с родителите си, ако има проблеми с тях, ако те го дразнят или изнервят, то моля да не оставя тук мнение или съвети. Моля, оставяйте Вашия отговор само, ако вие сте зряла личност, ако уважавате родителите си, умеете да намерите общ език между различните поколения и обичате тези, които са Ви създали и са заложили у Вас наченките на доброто, мъдрото, вечното...

С уважение,
Ваш Резистор

.
Активен
al_stoev
Ентусиаст
**
Пол: Мъж
Публикации: 99



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: април 18, 2006, 12:58:34 »

Хммм.... В доста странна ситуация си попаднал.

Според мен позицията на половинката ти е, как да го кажа, обидна и егоистична.
Искрено съм изненадан от това, според мен искането й и обяснението й са напълно нелогични.

Аз не бих се съгласил на това. Просто няма смисъл. Това най-вероятно ще доведе до големи, най-малкото, търкания между теб и родителитети, пък да не говорим за бъдещата ти супруга и тях.

Според мен това е толкова абсурдно, че просто нямам думи да... да... обясня по точно  nea

Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #35 -: април 18, 2006, 13:50:34 »

здравей resistor, моето мнение е че мястото на родителите ти е на главната маса. Това си е обичай по принцип не само в твоя край.....не мисля че ако твоите родители са на главната маса това би било неуважение към паметта на родителите на половинката ти.....странно схващане....По скоро ми се струва че половинката ти ще се чувства гадно от факта, че нейните родители ги няма и няма да видят този важен за вас ден....и това е съвсем нормално......но не мисля че е правилно ти и твоите родители да "страдате" от фак който никой не може да промени....Успех!
Активен
Sisil
Любопитен
*
Публикации: 44



« Отговор #36 -: април 18, 2006, 14:15:20 »

Родителите трябва да се уважават. Не може да ги сложиш на отделна маса, а още повече щом ще трябва да бъдат сами или заедно с гостите. Мои съвет е да обсъдиш това с родителите си на саме, те със сигурност ще те разберат и ще намерите решение. Не трябва такива неща да застават между вас, камо ли на сватбата.   Wink
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: април 18, 2006, 16:12:18 »


1)  Къде трябва, според традицията на Вашия край, да седят родителите на сватбата?

Родителите сядат на отделна маса, близо до тази на младоженците. На масата на младоженците са кумовете и самите младоженци.

2)  Наистина ли чувствате, че ако едните родители, за голяма моя скръб и искрено съжаление, не са живи, то тогава и на другите родители не е редно да се даде уважение и обичайната традиционна роля на сватбата?

Според мен: Това в никакъв случай не е неуважение. Но разбирам и момичето, тя вероятно се чувства сама без родители на сватбата. Трябва да си вземете сами решение, както каза Сисил може да поговориш и с родителите си. Поне аз така бих направил. Желая Ви щастлива сватба и скорошно решаване на този проблем.

3)  А как беше на Вашата сватба?

 Blush

Активен
Zori M
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 62


Любовта е лудост!


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: април 19, 2006, 09:27:26 »

resistor много ми е интересно как ще решите този проблем. мои приятели са решили да се женят до края на годината и може би ще имат същия проблем.
Активен
DIVA
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



« Отговор #39 -: април 21, 2006, 08:17:20 »

Здравей, resistor ... наистина съжалявам за това, което се е случило на половинката ти ... Все пак наистина си е тежко в такъв момент да почувстваш липсата им ... Разбирам я наистина ... Според мен (но то си е до човека) би трябвало да се опита да почувства родителите ти като свои и да компенсира тяхната загуба с любов и уважение към твоите родители. Та те вече стават и нейни .... В никакъв случай не смятам, че мястото им на централната маса е един вид неуважение към паметта на нейните родители. Напротив!!! Това означава, че при други обстоятелства там биха намерили мястото си и нейните. Точно това според мен е УВАЖЕНИЕ! От друга страна, може би се притеснява, че хората от ваша страна биха забелязали липсата им и може да и стане малко (не малко) мъчно и неприятно... Наистина е труден казус, но е ясно, че се обичате и се надявам, че ще обмислите това добре, спокойно и САМИ двамата и ще вземете най-подходящото решение, което все пак касае много дълбоки чувства от страна на половинката ти.

УСПЕХ !!!

P.S. Все пак това трябва да е един от най-светлите и най-щастливи дни в живота и на двама ви.
Активен
afrodita
Ентусиаст
**
Публикации: 104



« Отговор #40 -: април 25, 2006, 13:36:51 »

Защо твоята по добра половинка расъждава по този начин.Наистина е много жалко когато чуваш такива нелепи изказвания от млади жени.Да го чуеш от стара баба-/с някакви си нейни разбирания/ДА,ама това не го разбирам.Вярно,че й е много тежко,/без съмнение/но тук става въпрос за нещо съвсем различно.Тя би трябвало да се радва,че има кой да седне до вас и да ви подкрепи в този радостен момент.
Единственият ми съвет към теб е да се опиташ да вразомиш половинката си.След като спазването на тази традиция е толкова важно за теб,то тогава тя трябва да се съобрази с този факт и да спре да мисли само за себе си.
Активен
afrodita
Ентусиаст
**
Публикации: 104



« Отговор #41 -: май 09, 2006, 14:54:07 »

И моят по име ги "казува" lol ROFL
Активен
Persiana
Професор
****
Публикации: 409



« Отговор #42 -: май 11, 2006, 09:35:53 »

Ей шшшшшш, просто кефи. Тук мога да допълня - Ей Алооо  ROFL lol
Активен
Teo
Отговорник
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Мъж
Публикации: 2277



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: юни 05, 2006, 15:23:14 »

Тъща – майката на булката

Тъст – бащата на булката

Шурей – брата на булката

Балдъза – сестрата на булката

Баджанак – мъжа на сестрата на булката

Зет – младоженеца (мъжа на дъщерята, сестрите и зълвата)

Снаха – булката (жената на сина за неговата майка)

Невеста – (жената на сина за неговият баща)

Свекър – бащата на младоженеца

Свекърва – майката на младоженеца

Зълва – сестрата на младоженеца

Девер – брата на младоженеца

Сват – бащата за другите родители на съпрузите

Сватя – майката за другите родители на съпрузите

Кум и кума – кръстниците на сватбата

_________________________________________________ ___
Ако смятате, че нещо е пропуснато, кажете...


Същите са публикувани и тук  , за да са по достъпни.
Активен
ani4ka
Сватбар
***
Публикации: 201



« Отговор #44 -: юни 06, 2006, 16:10:42 »

Teo това е много хубаво...ама аз си се чудя при този богат език който имаме защо не са измислили някаква дума за объщение към свекъра и свекървата....че майко и татко определено не мога да им кажа...а "свеки" някак си не върви....та сега да се чудя аз как да викам по-малко име на хора дето са с 25-30год.по големи от мен  crazy
« Последна редакция: юни 07, 2006, 15:06:02 от ani4ka » Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines