Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 09:51:16

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 6  (Прочетена 217740 пъти)
 
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #330 -: януари 10, 2015, 20:00:24 »

По-голямата част от венчавките са в събота smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #331 -: януари 10, 2015, 22:08:07 »

На 21-ви Юни. smile

Браво, все пак има и хора, които спазват традициите.
 give_rose give_rose give_rose
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #332 -: януари 11, 2015, 03:01:44 »

И кое е традиционното, че е в Неделя, не в събота? Ако визирате църквата в това време са Петровите пости и църковен брак официално Уж не е разрешен smile .Макар, че за 10г не съм чул да отказват на някого по време на Петровите пости smile
Активен
artemida777
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 466



Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: януари 11, 2015, 07:27:27 »

Ние сме преди вас - на 5 юни. След това ще споделя впечатления smile
Активен
dreamcometrue88
Професор
****
Публикации: 492


« Отговор #334 -: януари 11, 2015, 09:43:58 »

Да, юни месец са пости и Уж не може. То и в съботите Уж не може, но съм останала с впечатление, че никой не го спазва и затова се учудих, че ми се понакараха в църквата. Ще говоря и със свещеника в началото на другата седмица и ако кажат Не, ще търся друга църква.
Активен
winter_sun
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 36



« Отговор #335 -: януари 11, 2015, 15:07:54 »

Нашата сватба ще е в неделя точно заради църковният ритуал. Събота е деня, в който се почитат мъртвите, а неделя е ден за празник. Но това си е само мое мнение.
Активен
dreamcometrue88
Професор
****
Публикации: 492


« Отговор #336 -: януари 11, 2015, 21:59:29 »

На мен ми казаха, че след 5ч следобед се брояло за следващия ден вече pardon но ще питам утре свещеника официално дали може
Активен
lorka888
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 677



Моят сватбен албум

« Отговор #337 -: януари 11, 2015, 22:16:43 »


Браво, все пак има и хора, които спазват традициите.
 give_rose give_rose give_rose
Благодаря,точно поради тази причина избрахме да е Неделя.
И кое е традиционното, че е в Неделя, не в събота? Ако визирате църквата в това време са Петровите пости и църковен брак официално Уж не е разрешен smile .Макар, че за 10г не съм чул да отказват на някого по време на Петровите пости smile
В църковното календарче пише,че венчавка не е разрешена в деня преди Неделя,което е Събота. За Петровите пости нищо не пише,само за Коледните и Великденските. При това положение смело мога да твърдя,че спазваме традицията. smile
Активен
Miele
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Fatina


Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: януари 11, 2015, 22:44:48 »

Не искам да влизам в спор с никого, но ето това са дати, в които не може да се сключва църковен брак тази годин smile

Забранени дни за сключване на църковен брак през 2015 година:

Официална информация от Българската православна църква за дните, през които не може да се сключи църковен брак може да бъде открита и в издаваната от тях книжка  „Православен църковен календар”.

1. На първо място това са 4-те многодневни постове в годината, като най-строги са Великденският пост и Богородичните пости.

Великденски пости: от 23 февруари 2015 година (Понеделникът след Сирни Заговезни) до 12 април 2015 година.  Бракове не могат да се сключват още 2 дни след Великден, тоест до 14 април 2015 година.

Богородични пости: Всяка година е по едно време – от 1 август до 14 август.

Петрови пости:  От неделята девет седмици след Великден до Петровден на 29 юни. През 2015 година от 8 юни до 29 юни :-)

Коледни пости: От 15 ноември до 25 декември всяка година.

2. На предния ден и през Господските и Богородичните празници, повечето от които са неподвижни (на една и съща дата всяка година) също са забранени венчаванията. Тези празници са:

Кръстовден – 14 септември
Рождество Христово – 25 декември
Богоявление – 6 януари
Сретение Господе – 2 февруари
Свето Благовещение – 25 март
Цветница – 5 април 2015 година. (Цветница 2016 – 24 април, Цветница 2017 – 9 април)
Възнесение – 31 май 2015 година (през 2016 – 9 юни)
Петдесетница – 8 седмици след Великден в неделя – 31 май 2015г.
Преображение – 6 август
Успение Богородично – 15 август
Рождество Богородично – 8 септември
Въведение Богородично – 21 ноември

Брак не се разрешава и на 29 август – Отсичане главата на Йоан Кръстител.

Задушниците през 2015 година са:

Месопустна задушница (Голяма задушница) – 14 февруари 2015 година
Черешова задушница – 30 май 2015 година
Архангелова задушница – 1 ноември 2015 година
Активен
lorka888
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 677



Моят сватбен албум

« Отговор #339 -: януари 11, 2015, 23:41:23 »

Miele
това което си постнала, е директно копирано от блога на фотограф. Погледни църковното календарче,според мен,то дава по-вярна информация. smile give_rose
Активен
Miele
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Fatina


Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: януари 12, 2015, 00:22:45 »

Знам, че е от блога на фотограф, но още от малка знам, че по Петрови пости е забранено да се сключва брак, но няма значение щом така сте си решили, аз не държа много на тези неща и за това ще имаме само граждански give_rose
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #341 -: януари 12, 2015, 10:44:46 »

Здравейте, момичета! Обмисляме сватба през есента в средата на септември, някой има ли впечатление от церемония в Храм Света Параскева. Искаме да избегнем местата с множество сватби на ден и така да се каже по-комерсиалните такива, затова се насочихме към този храм. Моля за мнение smile
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #342 -: януари 12, 2015, 10:59:42 »

Lorka не знам какво календарче имаш, но ние като записвахме църковния брак изрично попа ни уведоми за постите и съботите. Всичките пости, няма изключения. Факт е обаче че 90% от сватбите са събота. Ако имате благослов да се ожените по време на пости или събота не виждам проблем. В крайна сметка тези правила са писани от хора! Важна е вярата  girl_wink
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #343 -: януари 12, 2015, 11:08:59 »

Абсолютно съм съгласна с Мариолка....

Да се разберем - кой как пиема духовното е лично и неприкосновено.
НО - в днешния свят, почти няма църква , която да спазва църковните закони.
През коледните пости нямаш право на брак - Никулден беше моята сватба , в една от най- красивите църкви. Попа ми заяви че не е толкова строго , колкото е било преди години и сега пазят само Богородичните пости, Великденските пости и първата и последната седмица от Коледните пости - демек излезе че 06,12 - е прекрасна дата за сватба.

Официално нямаш право да имаш кумове които не са женени или не са кръстени - познайте спазва ли се... Официално брат/сестра/братовчеди нямат право да са ти кумове - познайте дали се спазва и официално нямаш право да кумуваш на кумовете си ако те се женят - и това не се спазва...

Мисълта ми е че, ако ти си искрено вярващ християнин, богобоязлив и тн ще си спазиш всичко, без значение какво ти казват от тази или онази църква. Ти знаеш , че го правиш за себе си.Ако мислиш че извършваш грях женейки се в събота - не го прави. Въпрос на лична вяра и виждания

Всичко зависи от личната ви духовна настройка, а не от разрешение от този или онзи.smile

Така че - аз лично държах много на традицийте, но не съм чак толкова духовна личност и за мен това че се оженихме на Никулден, не е грях защото е забранено. Вярваща съм, но не се кланям на църковните канони и не постя. Вярвам в Господ - не в църквата - има голяма разлика smile Съответно за мен и съпруга ми сватба на Никулден беше възможност да си кажем да на един от най-светлите ни празници, покровител на морето (което и двамата обожаваме), банкерите и тн... и нашето тълкуване е че е имало причина така да се сменят нещата (първоначално имахме друга дата) и явно този светец ще бъде  покровител на нашето семейство...
Всеки има право да тълкува Бог и църквата както пожелае, така че дали някой спазва традицията е нещо адски относително - за мен ние сме спазили традицията сватбата ни да е на един от най-светлите празници и имахме прекрасна церемония.
За уточнение - според църковния канон е хубаво църковния брак да бъде на дата на голям християнски празник (или около нея) и в никакъв случай да не е на светец великомъченик или мъченик.

« Последна редакция: януари 12, 2015, 11:10:57 от milenkata » Активен
opice
Сватбар
***
Публикации: 291



Моят сватбен албум

« Отговор #344 -: януари 12, 2015, 14:05:26 »

Някой може ли да ме ориентира колко горе-долу струва венчавката в църквата Св. София? Май сме се насочили към нея, но все още не съм ходила да говоря лично.
Пък и при нас възникна проблем, към момента нямаме нито едно кръщелно свидетелство на лице. Аз съм кръстена в самата Св. София преди доооооста години, но майка ми и баща ми към момента не могат да открият кръщелното ми. Предполагам, че има някакъв вариант да се извади дубликат, някой ако е запознат, моля да каже. А кумата е кръщавана като малко детенце в Москва, кръщелното й също не се открива към днешна дата. Там нещата ще са по-сложни...Споделете, моля, кой какво знае във връзка с липсващите кръщелни Wink
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines