Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 12:25:40

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 6  (Прочетена 217760 пъти)
 
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #300 -: септември 12, 2014, 11:08:15 »

Вуйчо ми се ожени на 22 декември и имаше и църковен брак. Възможно е, но все пак не е редно. Аз се съобразих с порядките на църквата. Смятам, че така е редно.
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #301 -: септември 12, 2014, 12:50:04 »

Да Ви кажа - ходих до Света София - цитат на свещеника -

"Коледните пости не са като Богородичните и Великденските. Стига да не е първата или последната седмица от поста няма проблем и църковния брак е разрешен"

Край на цитата smile

С две думи за Никулден няма проблем smile
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #302 -: септември 12, 2014, 13:34:56 »

Да, няма проблем. Ние имаме за тази година точно такава заявка, 7 декември. През коледните пости комерсиализираната ни отдавна БПЦ разрешава венчавки. Изключение са първата и последната седмица, защото те са най-строгите от поста. Преди време за реализиране на такива венчавки се изискваше молба и разрешение от митрополията (обикновено придружени с някое и друго спонсорство от ваша страна), но е възможно и тази формалност вече да е отпаднала. Понеже в тази тема има доста спорове на тема кое, как, защо, имате 2 варианта. Единият е да си правите каквото си искате, другият е да се съобразявате с църковните порядки. Аз лично съм православен, вярващ но не фанатизиран, но от няколко години се интересувам от старите религии, съществували преди 2000г. И честно казано, важно е какво ви е в душата и как усещате нещата, защото за съжаление съвременното християнство май много се е отдалечило от това , което трябва да бъде. Не винаги думите на свещеника (който може да се окаже по-грешен от вас не много вярващите) може да се вземат за отправна точка по някой въпрос smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #303 -: септември 12, 2014, 18:52:21 »

Има една приказка- Който не е знаел, какво върши малко ще бъде бит, а който е знаел много ще бъде бит, но и в двата случая си бит. Най-лошо е когато знаеш, как трябва да постъпиш и въпреки това питаш, надявайки се да ти разрешат да нарушиш поста. Сещам се онази реклама, където един пита свещеника- Дядо попе ти защо блажиш? - Това не е блажно чедо, защото е от чисто месо. - Същата работа и тука. Вярно че всички сме грешни, но за съжаление някой свещеници вече мислят, че за нищо не ставаме, щом вече не може и за съвет да разчитаме на тях. Казват ни каквото искаме да чуем и ни пускат да си трошим главата. Ако започнат да ни поучават, тогава ние се вторачваме в техните грехове и задаваме неудобни въпроси като този от рекламата. Та за това - "Каквото попитало, такова се обадило."
Който вече е намерил истината и продължава да търси, значи той търси лъжата. Самозаблудата е един от най-големите врагове на човечеството. Тя е и основната причина за многото разводи, в днешно време.
УСПЕХ give_rose give_rose give_rose
Активен
zai4e_kate
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 306



Моят сватбен албум

« Отговор #304 -: септември 12, 2014, 20:50:29 »

В света софия се чудят как да ти вземат парите и от там нататък ,ако искаш и на великден ще те венчаят.това го казвам ,защото ние се венчахме там.ритуала е много хубав ,но отношението е ужасно. pardon
Активен
sveva
Новак
*
Публикации: 8



Моят сватбен албум

« Отговор #305 -: октомври 07, 2014, 11:14:17 »

Нашата венчавка беше в храм "Рождество Богородично" в Лагера. Църквата е с прекрасна градина.
Останахме доволни от отец Андон. Държа да кажа, че хорът им е невероятен, тези жени имат ангелски гласове!
Активен
Nelka88
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108


Моят сватбен албум

« Отговор #306 -: октомври 07, 2014, 19:19:25 »

Има една приказка- Който не е знаел, какво върши малко ще бъде бит, а който е знаел много ще бъде бит, но и в двата случая си бит. Най-лошо е когато знаеш, как трябва да постъпиш и въпреки това питаш, надявайки се да ти разрешат да нарушиш поста. Сещам се онази реклама, където един пита свещеника- Дядо попе ти защо блажиш? - Това не е блажно чедо, защото е от чисто месо. - Същата работа и тука. Вярно че всички сме грешни, но за съжаление някой свещеници вече мислят, че за нищо не ставаме, щом вече не може и за съвет да разчитаме на тях. Казват ни каквото искаме да чуем и ни пускат да си трошим главата. Ако започнат да ни поучават, тогава ние се вторачваме в техните грехове и задаваме неудобни въпроси като този от рекламата. Та за това - "Каквото попитало, такова се обадило."
Който вече е намерил истината и продължава да търси, значи той търси лъжата. Самозаблудата е един от най-големите врагове на човечеството. Тя е и основната причина за многото разводи, в днешно време.
УСПЕХ give_rose give_rose give_rose
AIVEN, че си прав, прав си. Обаче май времената като цяло са други вече, не само религията е комерсиална.
Ако съм избрала дата Х, за която отчето казва, че не може /щото е събота, щото е в пости или каквото и да било/, общо взето имам 2 варианта - или да нямам църковен брак, или да променям датата така, че да е удобно.
Като професионалист със сигурност си по-запознат какво избират хората по-често. Затова и свещениците може би гледат да са в помощ или в услуга на хората. Религията така или иначе вече не играе чак такава роля в живота и битието на българите.  Причини - много, знае се, но някакъв опит да се модернизира и да е в помощ, а не ограничаващ орган, надали ще е във вреда. Не само за сватби, по принцип. Разбира се, че не може винаги, на празници, когато са съвсем строги пости или нещо такова, но всяка събота? Това е единствения логичен и практичен ден от седмицата за искащите вечерна сватба.
Поне аз съм свикнала да търся доброто в хората и не смятам, че от алчност се съгласяват.
Ти какво би избрал - да си смениш датата на полу-организираната сватба или да пропуснеш ритуала?
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #307 -: октомври 08, 2014, 11:26:31 »

Аз бих направила (всъщност, аз така и направих)  църковният да е на различна дата от гражданския брак, съобразена с канона.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #308 -: октомври 08, 2014, 11:39:21 »

Аз бих направила (всъщност, аз така и направих)  църковният да е на различна дата от гражданския брак, съобразена с канона.

 good +1 Или  както беше направила една съфорумка за Църковен брак на  първата годишнина от сватбата, най-близките, отново имаш възможност да си облечеш сватбената рокля и да изслушаш поповете без никакво притеснение smile. Иначе да събота не се венчава, но след залез слънце се смята че празника е отминал, който има възможност да си прави сватбата в неделя, ние нямахме понеже имахме 50% гости от съседна държава.

Първият съвет който получих при избора на дата беше провери кога са пости и кога е задушница ( демек погледни кога е разрешено да се венчава)
Активен
artemida777
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 466



Моят сватбен албум

« Отговор #309 -: декември 01, 2014, 20:16:38 »

Днес се записахме за венчавка - Храм "Св.Троица" (в парка "Св.Троица"). Таксата е 170лв. с право на снимане и хор. Отношението е прекрасно, свещениците са много любезни и търпеливи и не те гледат само в ръцете(което напоследък е стандартна практика), а наистина се стараят да си свършат добре работата.  good
Активен
opice
Сватбар
***
Публикации: 291



Моят сватбен албум

« Отговор #310 -: декември 03, 2014, 10:35:04 »

Искам да попитам, понеже така съм чувала, че има 2 вида ритуал за църковен брак - нещо като стандартен и съкратен (звучи много комерсиално). Вярно ли е?
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #311 -: декември 04, 2014, 02:26:00 »

Не. Има само един ритуал, но в различните църкви може да се отличава малко както по съдържание, така и по продължителност. Истинският стандартен ритуал, който се е извършвал преди около 60-70г да кажем е около час и половина, преди 100г може да е бил и още повече, преди 2000г е възможно да е бил съвсем простичък и кратичък, а в момента на повечето места се извършва ритуал с продължителност около 25мин.
Така че нещата в църквата са много относителни и незнайно как но порядките и разбиранията се менят с годините. Ако вярвате в нещо, просто се абстрахирайте от делата на църквата, свещениците, католическите, протестантските, евангелските и всички останали интерпретации на христовата вяра. Просто си вярвайте, бъдете добри християни и влизайки в църква вникнете в тайнството, независимо как ще протече то smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #312 -: декември 04, 2014, 10:10:47 »

Предполагам, че има разлика в цената в зависимост дали пее хор или - не.
Активен
opice
Сватбар
***
Публикации: 291



Моят сватбен албум

« Отговор #313 -: декември 04, 2014, 10:44:32 »

Сигурно има разлика в цената с хор или без хор, но според мен хорът определено придава още тържественост на момента, което е много хубаво (и вълнуващо)  smile. Аз бих предпочела църковен ритуал с хор.
Активен
Nelka88
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108


Моят сватбен албум

« Отговор #314 -: декември 04, 2014, 18:58:49 »

Включвам се с прясно инфо за Семинарията. Таксата е 230 лв + още 20 за снимане, общо 250. Може да се запишете по телефона, след това в удобно време се носи капаро 50 лв. Администраторът е много в час,  много обяснява и е много мил.
Активен
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines