Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 15:45:21

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 6  (Прочетена 205252 пъти)
 
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #270 -: март 06, 2014, 19:16:08 »

Не мисля, че католическата църква би "погълнала" православната църква. Особено под ръководството на папа Франциск, който води много умерена политика.

Иначе честно казано и аз се чувствам много по-добре в католически храм, въпреки че по документи съм православна. Връзката ми с Бога там ми се струва много по-пряка.
Активен
Shaiya
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 256



« Отговор #271 -: март 07, 2014, 13:32:30 »

Факта, че кума не е кръстен го прави нелигитимен като свидетел пред Бога, но това е съвсем друга тема на разговор. Има правилни и неправилни неща. Независимо в коя църква, кой как чете библията и каноните, божиите разпоредби за всички са едни и същи.
Това изобщо не е вярно и не е лошо човек да се подготвя, преди да се изкаже. Тайнството на брака е тайнство между двамата младоженци и на клетвата, която си дават един на друг. Дори свещеника не е важен, той е просто представител, не са важни и кумовете - те са свидетели.  Тайнството е само между двамата и само те имат значение. Дори в екстремни ситуации, може да ви венчае всеки, защото не е важно кой ви венчава, а клетвата и нейното спазване. И това го пише в катехизиса и на православната и на католическата църква. А аз съм чела и двата! Много се дразня когато човек, който си има някакви собствени разбирания (в което по принцип няма нищо лошо) се опитва да си ги налага и  да обяснява "че така е правилно" без да е запознат с официалния канон! Купи си един катехизис, прочети канона и тогава казвай "има правилни и неправилни неща". Защото тук говорим какво е правилно според църквата, а не според теб.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #272 -: март 07, 2014, 16:50:25 »

 :offtopic:Според една от нововъзникналите религии Исляма, Господ дал на хората за последен път Божиите заповеди и заръчал човешка ръка повече да не ги променя. Дано ме разбрахте правилно защо написах този ред, един от опорните за исляма е:) .От появата на Христос до наши дни църковните институции са променили много неща, даже бих казал, че много са отдалечили религията от първоначалното и появяване до днес. След като кумувете не са толкова важни, защо изобщо се изисква тяхното присъствие? Свидетели? Пред кого? Пред Бога свидетели не са нужни, той вижда всичко.Относно клетвата..........80% от младоженците изобщо не слушат какво говори свещеника smile
Иначе за собствените ми разбирания -те пък съвсем нямат връзка с темата. Преди Християнството е имало много по-стари и много по-мощни религии, които нито са езически, нито са измислени от въздуха. Като религията на нашите предци, Древните Българи, за която малко се знае, но всъщност е на поне 8 000г. И в основата си е същото но с други думи.
Активен
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #273 -: март 07, 2014, 17:08:38 »

Делийски, какво общо имат древните българи, исляма и тн. с брака тук и сега? Коментираме актуални положения, към които се придържа църквата с официални документи и писания днес. Shaiya не коментира нуждата или ролята на кумовете, а това дали трябва да са кръстени или не. Впрочем прелистих катехизиса (православния) и наистина пише, че венчаваните трябва да са кръстени, а за кумовете не пише нищо такова.
Активен
Shaiya
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 256



« Отговор #274 -: март 07, 2014, 17:55:33 »

Радвам се, че някой ме е разбрал.  yahoo Не искам да засягам никого. Всеки може да решава в какво да вярва. Но това не е форум за религиите, а за сватби. И ставаше въпрос трябва ли кумовете да се кръстени или не. И аз се опитах да защитя позицията, че кумовете са хора, които са до вас в този специален момент, но не са те главните лица, не се кълнът те в нищо, а младоженците. За това не би трябвало да има значение дали кумовете са кръстени или не. И според нашия свещеник, който е завършил престижна семинария в Полша и е свещеник от много години - според него, вярванията на кумовете нямат значение. Важна е вярата на младоженците, защото те дават своето обещание пред Бог, пред себе си и пред общността (и тук идва ролята на кумовете - те са общността).  girl_wink
П.С. Deliysky по повод "Относно клетвата..........80% от младоженците изобщо не слушат какво говори свещеника" това може би е вярно, но е тъжно, защото се обезсмисля самия църковен брак. Малко като родители, които и двамата са били кръстени като бебета, но понятие си нямат от религия, но въпреки това кръщават и тяхното бебе "защото така се прави/такава е традицията"... но това отново е друга тема  Offtopic
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #275 -: март 11, 2014, 11:19:20 »

Мисля, че не е редно в православна държава да се лансират чужди религии било то по форумите. И друг път е ставало дума за иноверци и винаги е ставало скандал. Бъдете така добри да си запазите собствените разбирания за себе си. give_rose Относно католическата църква (ако може така да се нарече) се е отделила от Православната през 1054г. когато тогавашният Православен римски Патриарх (папа Григорий) променя календара и с това си действие бива отлъчен от църквата. Така се обособява римокатоличиската вяра с така наречения григориански календар, от която малко по-късно се отделят францискани, англикани и т.н. За по-малко от 100 години се пръкват над 100 вида секти, ордени, деноминации и т.н. Така Римокатолическата вяра обединява под една шапка много различни вярвания, за това кой е нашия Господ, от къде идва, какъв е той и т.н.
До момента православната вяра си остава най-многобройна с над 220 млн. по света, по данни от преди 15г. Всички останали религии или са съвкупност от много вероизповедания които нямат един и същи символ на вярата (такива религии са също исляма, будизма и протестантите) или са много по-малобройни от Православните.
По отношение на кумовете, в православната вяра е задължително да са кръстени и семейни тоест венчани. Те стават духовни родители на младото семейство. Също така са свидетели пред Господ и пред всички близки за истинската обич между двамата младоженци и за това че никой от двамата не е принуден насила да бъде с другия и не съществува никаква друга причина която да възпрепятства техният брак. Освен това кумовете стават кръстници на децата и отговарят за тяхното духовно възпитание. Има и много други неща за които бихте могли да попитате някой свещенник вместо да спорите с него.
Успех на всички give_rose give_rose give_rose
« Последна редакция: март 11, 2014, 11:38:54 от AIVEN » Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #276 -: април 23, 2014, 11:35:38 »

Не знам дали въпросът ми е за тук или ако не се извинявам предварително,но откъде купихте бурканчето с мед за църквата?  blush blush
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #277 -: април 23, 2014, 11:55:57 »

ние ползвахме малко стъклена купичка, която си имахме в къщи smile
Активен
bubito
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 41



« Отговор #278 -: април 23, 2014, 14:07:05 »

на нас не са ни искали такова бурканче за мед , носихме само бутилка червено вино и свещи.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #279 -: май 10, 2014, 07:57:04 »

Тцтцтц, за венчавката на сина искаха буркан с мед, който после остана за църквата. Карай, нали и те трябва да си смажат гърлата, че да пеят по- добре. Wink
Активен
ra_di
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 367



Моят сватбен албум

« Отговор #280 -: май 10, 2014, 09:33:26 »

Нели можеш да сложиш меда в обикновено бурканче,което да украсиш или пък ние ползвахме една стъклена захарничка с капаче.Отсипаха от буркана с меда в нея,за да може той заедно с другите неща-вино и пита да останат в църквата,понеже не било хубаво да се изнасят.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #281 -: май 10, 2014, 13:33:01 »

Ние взехме две мини купички за меда от Метро. smile Ще вземем бурканчето с меда и после ще слагаме в купичките колкото трябва.Те са супер малки,така че не знам какво би остнало за църквата,освен да им оставим друго бурканче с мед.  angry Но на мен купичките ще ми трябват и за ресторанта. Няма как да ги оставя.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #282 -: май 12, 2014, 10:05:28 »

Тези неща с меда, бонбоните и т. н. са част от народните обичаи а не от църковните. Обсъдете със свещеника, кои точно народни обичаи искате да спазите, а той да спази църковните, тоест да не претупва службата и всичко останало, колкото да "мине номера". Съжалявам да го кажа но напоследък това е масова практика. Преди да стигнете до самата венчавка има много теми на разговор, които трябва обсъдите с него. Вместо да питате тук за това и онова, питайте свещеника. Ако подходите с необходимото уважение към вярата, той няма да ви пренебрегне. Жалко е че много младоженци не знаят всъщност за какво се венчават и какво точно представлява Тайнството Свето Венчание. Това е всъщност основата на един успешен брак, който е за цял живот и връщане назад няма. Дори и при евентуален развод не може да върнете времето назад и изгубения живот, родени деца и т.н. Всъщност това е може би най решителната и значима крачка, която човек прави през целия си живот. Така че не претупвайте нещата в църквата!!!
Това което искам да кажа, е че има много по-важни неща за обсъждане от купичката с мед, бонбоните, погачите и т.н.
Успех на всички give_rose give_rose give_rose
Активен
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #283 -: май 12, 2014, 10:24:00 »

А погачата сладка или солена трябва да е?
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #284 -: май 12, 2014, 10:25:35 »

AIVEN - Според мен няма нищо лошо човек да обръща внимение и на малките детайли. Аз лично се вълнувам за всичко около сватбата ми и дори да са някакви купички,мед или бонбони. За мен всичко е Свято,щом се отнася до сватбата ми.
Искам да ти кажа,че едва ли някой свещеник ще се интересува в какво си носиш меда.
В много църкви съм ходила и отношението на повечето свещеници беше покъртително. Имам чувството,че те както и други институции в България искат да ти вземат само парите.. За какво Святно може да си говорим тук? Аз не можех 10 месеца да си намеря кръщелното. Знаеш ли как ме мотеха и как не ми обръщаха никакво внимание?
Всеки път като отивах в църквата да търся попа,за да ми каже какво става с кръщелното ми, той все го нямаше. Жената,която е някаква отговорничка там явно все ми казваше,че е някъде си по гробищата в Слатина,Люлин и т.н. А църквата ни е в Дървеница! Които е от София ще разбере на какво разстояние са тези квартали. Не ми се говори повече.Същото беше и в манастира в Младост 2.
И двете места постоянно ги обикалях тъй като не се знаеше къде точно съм кръстена.
 Зареди такива свещеници,хората си губят вярата. Защото те са адски несериозни.Знам поне за тези, с които се сблъсках. Извинявам се,ако мнението ми е крайно,но не се ли очаква те да са добри хора и да се някакъв морален пример за останалите?
Доволна съм от църквата,в която ще е нашия брак. Изобщо няма нищо общо с онези в моя район.
Всеки път като е трябвало да ходим да уточняваме нещо за сватбата с милото,попа е там и винаги ни приема и си говорим нормално. Така би трябвало да е  навсякъде.
« Последна редакция: май 12, 2014, 10:27:25 от crazynelly » Активен
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines