Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 24, 2024, 00:55:19

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Взимане на булката - 3 част  (Прочетена 168905 пъти)
 
silver_f
Професор
****
Публикации: 477


Моят сватбен албум

« Отговор #105 -: април 24, 2013, 09:45:07 »

casky коя беше песента за неделните булки?  Wink
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #106 -: април 24, 2013, 09:49:10 »

момичета да питам тук в България идват ли и родителите на младоженеца при булката? При нас в Македония не идват, но понеже е в България и ми се иска по Бълграски да си е традицията, пък и да не взема да ги обида свекитата  ако кажа че при нас не идват родителите  blush. също така исках да питам тук какво правите на излизането от вкъщи? При нас майката на булката е с покрита глава ( с кърпичка) и хвърля късметчета, тук съм виждала и менчета и изливане на вода при нас го няма това  blush. Тя мама трудно ще я убеда да прави нещо различно от нашите традиции, трудно преживява факта че нема да ме изпрати от дома ни но поне можем да комбинираме нещо  Wink. Благодаря smile

 Мариола, по-назад в темата съм постнала инфо по този въпрос  - и традицията наистина гласи, че свекъра и свекървата не ходят да вземат булката.  През това време се приготвят за посрещането на младото семейство, защото след венчавката, младоженците са отивали право в дома на момчето. Не знам дали има други поверия за това свекъра и свекървата да не ходят при булката, но факт е, че почти никой не го спазва  вече този обичай, дори мога да кажа, че обратното се е наложило.

 Булката излиза забулена, даже съществува " забулване", т. е слагане на булото, при което се свири определена музика. Някои съвременни булки предпочитат да спазят и този обичай. Доколкото знам,  в миналото булото се е слагало от приятелката на булката, а днес –  от кумата или други близки. Веднъж видях на една булка да й премятат булото три пъти над главата.

 С кърпа на главата, обаче, не съм виждала да излизат...
 

 
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #107 -: април 24, 2013, 10:48:46 »

Булото се слага 3 пъти от кумата. Кумата забулва, булката се разбулва и на 3я път вече си остава така с булуто, смисъла е че булката сама е взела решението да се омъжи, без никой да я кара на сила и го прави когато пожелае.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #108 -: април 24, 2013, 11:52:19 »

casky коя беше песента за неделните булки?  Wink
Добре сте дошли сватбари Wink
http://www.youtube.com/watch?v=1ZDjBT2ftXU
Активен
Evriala
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #109 -: май 14, 2013, 19:05:40 »

Моля за помощ! Харесах си мелодия за извеждането, но не знам как се казва, някой ако знае песента, моля да пише. Пускам линк http://www.youtube.com/watch?v=lZmt5BSjI6M&feature=share
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: май 14, 2013, 20:16:35 »

Момичета, качих снимка на кесията с пари за откупването. Ще направим около 10. Първо мислех само на приятелките да се дават, но решихме и на мъжете да дадем т.е тези, които ще затискат вратата.
Активен
Evriala
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #111 -: май 14, 2013, 21:09:32 »

Много хубава идея, тъй като истинските пари ще си останат за нас  blush, за свитата може да се дадат такива шоколадчета за  утешение  Torte
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #112 -: май 14, 2013, 21:49:16 »

Ами идеята не е да спестим 30-40лв, а да направим нещо различно, така че нещо не мога да разбера коментара ти "истинските пари ще си останат за нас" и "шоколадчета за утешение".
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #113 -: май 14, 2013, 22:26:49 »

И на мен не ми стана ясно че за кого да останат истинските пари ако не за вас било с откупуване с реални пари или не - на всички сватби на които съм била парите след откупуването си остават за булката - нещо не ми стана ясно.
Иначе идеята на мариела е много свежа - и аз бих направила copy paste ама няма за кога а и милото няма да се навие
Активен
formite
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 341



« Отговор #114 -: май 15, 2013, 00:12:18 »

Парите за откуп, поне при нас, се дават на брат/сестра на булката и остават за конкретния член или за цялото семейството на булката, защото за това е откупуване. До колкото знам, купуването на булката идва от там, че лишавате дома от "работна ръка". Зестрата пък е за да внесе булката в новия й дом нещо.
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #115 -: май 15, 2013, 09:07:59 »

Парите за откуп, поне при нас, се дават на брат/сестра на булката и остават за конкретния член или за цялото семейството на булката, защото за това е откупуване. До колкото знам, купуването на булката идва от там, че лишавате дома от "работна ръка". Зестрата пък е за да внесе булката в новия й дом нещо.

 Точно така е според традициите , които имат своите корени в една съвсем друго време. Сега обичая явно е започнал да се възприема като доказателство на мъжа в неговата финансова състоятелност и това, че ще може да гледа семейство. В миналото на брака и булката се е гледало по друг начин. Веднъж щом се ожени, тя на практика почти прекъсва връзката си с родния дом и своето семейство, особено пък ако се е омъжела в друго село. Посещения се правели при определени поводи или празници. Затова раждането на момиче не винаги е било посрещано с радост, защото се е смятало, че гледаш един вид "чуждо".  girl_wink
Активен
Evriala
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 204



Моят сватбен албум

« Отговор #116 -: май 15, 2013, 13:48:11 »

Не разбирам какво толкова странно има в това, което съм написала! Имам предвид, че парите от  откупването остават за младото семейство, а тъй като все пак няма сама да се пазаря, а ще го правят близките, си представих, че когато младоженеца посвърши паричките ( явно някои от вас имат по-големи възможности, но ние нямаме такива) може да раздава от тези "фалшиви" "златни"  шоколадови "монети" и така дефакто те ще си останат за тях като "утешителна награда"
В нашия край, парите остават за тези които "търгуват" булката, но понеже сватбата ще е в друг район, в който разбрах, че паричките се давали на младоженците, затова си мисля, че тази идея не е лоша!
Надявам се сега да бъда правилно разбрана! За вас може 40 лева да са нищо, но за някои хора това са много пари! Не мисля, че съм написала нещо обидно или нападателно към някого, както и да е .....
Ако моите разсъждения не ви допадат, се сетете, че има различни хора с различни възгледи и представи !
Активен
Lillly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 599



Моят сватбен албум

« Отговор #117 -: май 15, 2013, 14:09:18 »

Не, просто не сте се разбрали, защото и при нас е прието парите, с които се откупува булката да останат за младоженците, а не за хората, които я "продават". Така, това което написа прозвуча доста странно.
Но идеята за шоколадовите монети е без ценна! Аз много бих се радвала някой да ме купи с такова нещо. После ще има да си хрупам  yahoo
« Последна редакция: май 15, 2013, 14:11:12 от Lillly » Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #118 -: май 15, 2013, 14:14:23 »

Трудна работа е съхранението на шоколадовите монети през лятото.Трябва много внимателно да се действа с тях.Имайте го впредвид.Аз ви съветвам да си потърсите "фалшиви " банкноти или поне тези ,които ше купуват булката.Тогава да размахаш 200 евро няма да е никакъв проблем.Другото ,което направихме ние е моя мъж обмени в банката много ,много монети по 1 и 2 ст.И беше много забавно ,защото ги раздаваше навсякъде.
Активен
formite
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 341



« Отговор #119 -: май 15, 2013, 14:26:31 »

Хе-хее, че то така 4лв=400ст, което си е "кило злато"  Bravo чудна идея. Само обувката на булката да не е отворена, че тогава няма пълнене  tease
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 22   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines