Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 21:59:18

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Взимане на булката - 3 част  (Прочетена 166590 пъти)
 
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: декември 12, 2012, 13:10:20 »

Ми ще оставим 1 час тогава - Ох май-бая рано ще се става - ама поне ще е за хубаво  Bravo

Иначе за пиенето - то ще взема :-)), но аз не мисля да пия - дори се тревожа за ритуала в ритуалната - нали се пие на екс шампанското ( а аз на екс не мога да пия - ще вземе да е хване )- какво ще правя ако ми се замая главата - имах идея да накарам да ми сипят газирана вода, ама милото каза че прекалявам и нямало как да стане та не знам.  sad

А за свекъра и свекървата - ми реших тях да си ги питам - че пък да не вземат да се обидят - те да си решат.
Аз съм чувала, че не е задължително свекъра и свекървата да идват за вземането на булката... crazy На сватбата на брат ми, майка ни не присъства на вземането на булката. Каза, че такъв бил обичая,но дали само това беше причината не знам  sad  С баща ми са разведени и не са в много добри отношения, та си мисля че просто избягваше всякакви контакти с него.

А то иначе и моя баща няма да го има в къщи, защото с майка ми са в много кофти отношения след развода и не искам да ми правят циркове и да ми се развали настроението точно в сватбеният ден.
Може и така да е !  huhhuh.gif Обикновено обаче, идват, заедно с младоженеца, кумувете и т.н и се включват в джамбурето! Даже понякога баби и дядовци идват, сестри, братя и т.н. Винаги съм си мислила, че такава е традицията, но може и в последствие да се е наложило!  Girl_hide Ще проверя тук - там да видим каква е работата!  smile

Ми за това - аз се разтърсих и трябвало да дойдат, защото всъщност това символизирало вземането и приемането на булката в тяхното семейство - но те традициите толкова са се променили - че ще оставя те да си решат предвид здравето и техните разбирания ( хи-хи а и те отдавна са ме приели предвид почти двугодишното ми калпазанче :-))
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #16 -: декември 12, 2012, 18:08:01 »

Ми ще оставим 1 час тогава - Ох май-бая рано ще се става - ама поне ще е за хубаво  Bravo

Иначе за пиенето - то ще взема :-)), но аз не мисля да пия - дори се тревожа за ритуала в ритуалната - нали се пие на екс шампанското ( а аз на екс не мога да пия - ще вземе да е хване )- какво ще правя ако ми се замая главата - имах идея да накарам да ми сипят газирана вода, ама милото каза че прекалявам и нямало как да стане та не знам.  sad

Има вариант с детско шампанско - наглед е като истинското, но не е алкохол! girl_wink Освен в ритуалната, на екс се пие и при посрещането на младоженците в ресторанта! Малко червено вино се пие и в църквата! Наистина е малко множко ( хи-хи) drinkz

Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: декември 12, 2012, 19:46:14 »

 Offtopic Елчо за фотографа и видеото- няма проблем да са и двамата при младоженеца, просто тръгват по-рано от кумовете, за да те снима фотографът у вас.
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: декември 12, 2012, 20:19:51 »

Offtopic Елчо за фотографа и видеото- няма проблем да са и двамата при младоженеца, просто тръгват по-рано от кумовете, за да те снима фотографът у вас.

Е да но така няма да може да улови моментите на приготвяне на булката - фотографа. А за видеото по-добре с младоженеца- че да улови вълнението и на кумовете. То би било най-добре с две камери ама.... - ще действаме според ситуацията и ще извлечем най-доброто :-))
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: декември 12, 2012, 20:34:06 »

Щом си от булките, които искат да ги снимат докато ги гримират и им правят прическата значи е наистина по-добре фотографът да е при теб. Аз още се чудя как да процедирам по този въпрос. По-големият ми проблем е трафика у нас biggrin
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: декември 12, 2012, 21:51:23 »

Щом си от булките, които искат да ги снимат докато ги гримират и им правят прическата значи е наистина по-добре фотографът да е при теб. Аз още се чудя как да процедирам по този въпрос. По-големият ми проблем е трафика у нас biggrin

А той като дойде аз отдавна ще съм с грим и прическа - това което искам да улови, защото предполагам,че ще има весели моменти е как булката се оправя с малък калпазанин които вечно търчи напред назад- предполагам , че ще има много весели моменти в резултат на това и искам да се заснемат. Иначе това което ще улови е булката с прическа и с грим ,но по дънки , защото до последно ще съм без рокля- че едва ли сок или шоколад ще отиват на белият сатен и дантела екрю:-) а моя калпазанин е цар на омазването  tease. А за трафика не ти завиждам - нашият апартамент е голям - и хола и трапезарията могат да се свържат понеже са с портални врати и пак не ми се мисли всичките хора които ще се струпат къде ще маршируват. Girl_hide
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #21 -: декември 19, 2012, 21:39:09 »

 Следващия пост е подходящ също за темата за народните обичаи, но тъй като се завърза дискусия дали свекъра и свекървата трябва да присъстват на вземането, оказа се, че традицията по-скоро твърди обратното:

 "Пристигайки за невястата сватбарите намират вратата затворена и трябва да платят откуп.Същото се повтаря и когато младоженецът влезе при невястата-тук се плаща откуп на дружките й.Прибулената невеста се прощава с родителите и близките си, като им целува ръка. Всичко става под звуците на известаната в цяла България мелодия и песен "Ела се вие превива, мома се с рода прощава..." По излизащите младоженци се хвърля просо, жито , орехи, сушени плодове, а в по-ново време и бонбони "за плодовидост и сладък живот". След венчавката сватбеното шествие се насочва към къщата на младоженеца, където сватбарите са вече очаквани от свекър и свекърва, които по традиция не ходят за булката.
Свекърът смъква булката от колата, а свекървата я посреща с два хляба под мишница,съдинка с мед, а някъде и с масло и ябълки, които младата булка трябва да поеме и да внесе в къщи, за да влезе с "берекет"

 из " Българска етнография " на Николай Колев, преподавател в ВТУ "Св.Св Кирил и Методий"
Активен
DVKZ
Любопитен
*
Публикации: 33


« Отговор #22 -: януари 05, 2013, 00:34:50 »

Интересно, никога не съм виждала сватба, на която свекърите не ходят в булката или пък ритуал с връщане до дома на младоженеца. Мен специално дойдоха да ме вземат над 15 човека от страна на мъжа ми, включително родителите му, сестра му и нейния мъж и дете. При мен в стаята освен кумата, бяха и четирите ми шаферки, както и още някакви роднини, даже не помня. Не са ми пречили, макар че не беше много широко. За другото обаче съм съгласна- по време на подготовката ми за сватбата, нямаше нито един човек при мен, освен фризьорката и гримьора. Бяхме се отделили в друга стая в апартамента, където никой не влизаше, освен майка ми да ни носи кафенца и фотографа, за да направи малко снимки докато ме гримират. Гостите, които дойдоха преди да дойдат да ме вземат (основно роднини), си стояха в друга стая, където майка ми ги посрещаше заедно с татко и с брат ми и любезно им обясняваха да не влизат при мен, че фризьора и гримьора им трябва спокойствие да се съсредоточат. По принцип е хубаво да има други хора вкъщи, за да помагат при спешни ситуации. Така например при нас роднините, които бяха дошли по-рано, помогнаха изключително, защото имаше гости от други градове, които не успяваха да си намерят хотела да се настанят и те отиваха да ги водят. Имаше и леко инфарктни ситуации като например това, че 15-20 минути преди да ме вземат е имало разлята бутилка с вино и покривката на масата е била с огромно петно в средата. Ако в този момент лелите ми не са били там да помагат на майка да се гладят нови покривки и да се подрежда маса, да се забърсва под и т.н., не знам дали майка и татко са щели да се оправят, а аз в същото време обличах вече роклята.

Колкото до фотото и видеото- ние процедирахме така: фотографът мина през младоженеца, докато той си посрещаше гостите вкъщи и му направи няколко снимки как си облича сакото, слага вратовръзка и т.н. Веднага след това дойде у нас и снима моята подготовка- прическа и грим, и си остана при мен, докато дойдат да ме вземат ( то това реално отне час и половина, откакто бе дошъл вкъщи).Операторът тръгна от дома на младоженеца и си снима всичко- вземане на кумове и т.н. и дойде у нас директно с младоженеца.
Активен
videoto
Ентусиаст
**
Публикации: 56


« Отговор #23 -: януари 05, 2013, 01:14:49 »

по стара и типично народна традиция е  връщането  в домът на младоженеца  за посрещане от родителите му  и даряването ...Извън София в много региони  почти до 2000 година че и малко по късно се правеше това .булката и младоженеца се посрещаха от свекър и свекърва даряваха се  и то много от бельо през пижами нощници  през официални дрехи  до завивки , и прочие -просто свекърва и свекър тотално обличат булката /разбира се при покупката тя е мерила някои от дрехите/Следва булката си топи пръстчетата в паничката в меда и маслото и маже входната врата ъглите и  просто отгоре до долу по касата на вратата следва прекрачване на прага на домът /често се дава бебе или малко дете от някои от близките/ това си е символ на плодородие лПрага се прекрачва едновременно и от двамата  като свекървата ги е обхванала или с най обикновенна престилка от някогашните по народен обичай или с някаква панделка ...щях да пропусна платното бяло по което минават младоженците по него има цветя  а свекъра реди банкноти -младоженецът събира цветята а булката паричките /хвърляха  се цели пачки на това платно от свекъра /.Не ми се влиза в подробности как пък обикновенно цял камион се наемаше пък от родителите на булката да се превози пък дарът на родителите на булката до домът на младоженеца /чеизът/.Които в съвременен вариант освен задължителните ръчно изработени покривки и прочие неща включваше -мебели обзавеждане за цяли стаи /спални,гардероби,холни секции,холни гарнитури/разбира се както са купени от от мебелните магазини не сглобени до печки,хладилници и прочие ...

И чак тогава сватбата продължаваше по обичайният му ред към  ресторанта а често и на открито ...За добре посетена сватба се считаше гостите да са поне 350 и нагоре /редовно бяха към 400-500/
Това беше  обратното и типичната българска сватба на по съвременните сватби правени  в столицата  или пък на т.нар. "комсомолски сватби"/ужас... Общите подаръци като парична сума пък накрая на сватбата надхвърляха сумата веднага да се купи ново жилище за младото семейство или пък направо да се купи кола ....Так се даваше един летящ старт на младата двоика  в живота...Най близките на младоженците подаряваха  хиляди левове...България беше работеща държава с що годе читава икономика нямаше и безработицата парите макар и малко бяха с изключително висока покупателна способност ..Имаше и спестявания -доста големи в почти всички хора ..всяко семейство успя да изгради  дом или да си закупи ..населението си беше по родните места а не в емиграция или натрупано в София и други голями градове....

Това си беше  чиста българска сватба -не визирам етническите ...там беше страшно /продължително като време /разточително и прочие ....
« Последна редакция: януари 05, 2013, 01:29:09 от videoto » Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #24 -: януари 05, 2013, 14:06:54 »

 videoto, един по-възрастен колега веднъж ми разправя, че едно време хората се женили да съберат пари за апартамент, кола, че и за море стигало   smile Встрани от икономическата страна на нещата, сватбите през 80-те, пък и 90- те си бяха направо ужасни. Според мен това беше причината да се получи известен отлив в моето поколение от провеждането на сватбени тържества  и замяната с  подпис в тесен кръг (понякога дори без родители), както и  неспазването на никави традиции... Но може би пък това отдръпване пък поровокира търсенето на алтернативи в провеждането на сватбите и у нас, в резултат на което е разнообразието, което имаме днес! Иначе аз също не съм присъствала на такова връщане в дома на младоженеца или не си спомням поне...Благодаря ти за интересния разказ!

DVKZ, по-принцип струпването на хора в тесни помещения пречи на работата на фотографа /видеооператора. Но както съм казвала и преди - сватбата не е снимачна площадка... Просто това е нещо, което трябва да се има предвид в организацията според мен, а обикновено се пропуска!  От гледна точка на помощта - да има такива хора, които са наистина на мястото си, но има и други, които просто създават суматоха и се пречкат- виждала съм го много пъти, а понякога е трудно да предвидиш кой как ще се държи, защото от превъзбуда по сватбите някои хора започват да не са на себе си...Наистина е страхотно, че вие сте били такъв сплотен екип, който е могъл да реагира своевременно на всяка ситуация! good

 

 
 
Активен
videoto
Ентусиаст
**
Публикации: 56


« Отговор #25 -: януари 05, 2013, 14:41:20 »

Не трябва да се тотално забравя нашата история  като нация,народни обичай , и всичко -тези неща се случваха само преди 20-30 години и са част от живота на родителите и близки  на поне 50 процента от настоящите млади двоики-бъдещи младоженци ......Свързвам всичко с някаква цикличност  /етапи,периоди / защото пък през 60-те и 70-те нещата са стояли почти като днес .Моите родители през 1967 год както и много други имат спомен от тяхните сватби само като подпис с най близките в общината.Поне в моето семейство -лели вуйчовци и други създали семейство през 60-те и първите години на 70-те няма пищни сватби или изобщо няма нищо друго освен подпис в общината ...Явно според икономическото състояние в страната и на населението както и според  "културният"обмен  нещата постоянно се променят.Примерно  казано и доказано е ,че "сватбената торта" изобщо не е била елемент на българската сватба никога а е "внесен" от вън обичай и наложен някъде през 90-те години .А пък заради "режима" църковният брак стана актуален буквално през последните 10 години ...
И последното  моята "скромна"  НОВОБРАНСКА ВЕЧЕР тържество по случай встъпването ми в редовете на Българската Народна Армия през 1988 организирано от майка ми/вдовица -сирак съм от дете/ беше с 150 гости и обслужващ персонал общо 160 куверта се платиха на ресторанта -КОЕТО БЕШЕ ПОЧТИ ДВОЙНО ПОВЕЧЕ ОТ ГОСТИТЕ НА СВАТБАТА МИ ПО КЪСНО/ОКОЛО 90 /. give_rose
Отклонихме се от темата  всичко изказано  не е мерило /критерии/ за щастие и любов ....
Пожелавам много щастие ,любов ,дечица ,късмет в живвота през 2013 и следващи години на всички съфорумци .А на тези които не са срещнали още истинската изпепеляваща любов  това да се случи в най скоро време  Bravo
« Последна редакция: януари 05, 2013, 14:48:01 от videoto » Активен
StarDust_
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 17


Love is All around Us


« Отговор #26 -: януари 07, 2013, 21:08:21 »

Аз май това с вземането ще го пропусна или незнам как да стане, не съм го измослила   nea
Ние с мъжа ми живеем в един апартамент в Бургас, аз обаче съм от София. Кумове ще са ни брат му, който живее в София и ще дойде и ще остане при нас в Бургас за сватбата. Аз в деня на сватбата ще се намирам в хотел/семеен хотел който ще наемем целият заедно с градината в която ще се проведе сватбата/. Та се оказва, че мъжа ми с брат му и жената на брат му/кумовете/ ще са в апартамента в Бургас, а аз в хотела с моите роднини , та най-много да скалъпим някое взимане от хотелската стая, но младоженца с кумовете ще тръгнат заедно  scratch one-s head

Иначе не ми се изпуска ритуала с "откупването" на булката . Ще приготвим една кошничка с шоколадови жълтици, защото ми е грубо това с парите и ще подкупват шаферките с шоколад /смятайте сестра ми веднага ме е дала, умира за шоколад  kezz/ danceg
« Последна редакция: януари 07, 2013, 21:10:56 от StarDust_ » Активен
desideskata
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 231



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: януари 08, 2013, 09:54:43 »

хаха, много хитро това с шоколада  Bravo
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: януари 08, 2013, 09:57:43 »

И на мен много ми харесва шоколадовата идея, даже може да си я "открадна" blum
Активен
StarDust_
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 17


Love is All around Us


« Отговор #29 -: януари 08, 2013, 13:49:38 »

За това ви я споделям, ако на някой му хареса , на мен ми се струва много готино  Wink
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 22   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines