Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 27, 2024, 14:20:59

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Взимане на булката - 3 част  (Прочетена 175576 пъти)
 
megyto
Сватбар
***
Публикации: 207



Моят сватбен албум

« Отговор #90 -: април 19, 2013, 16:53:11 »

Момичета, имам една дилема относно вземането на булката и мисля,че тук е мястото да попитам.
Нито мъжът ми, нито кумовете са от моя град, та отначало мислех да направим вземането, ама от едната стая, да ме вземат от другата като стана готова. Пък и то какво вземане ще бъде, като всичките ни гости и роднини са само от мойта страна angry Трябва май да му дам малко от моите хора да му помагат!?!
Ама като ви чета взех да се замислям, и измислих, че той с кумовете може да преспи в бабината къща(нали вечерта преди сватбата трябвало да сме отделно) и сутринта да тръгнат оттам с кумовете?
Май така е по-добре?
Активен
IvaGeorgieva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #91 -: април 19, 2013, 20:20:21 »

Според мен по-добрият вариант е да сте в отделни къщи, за да се получи по-интересно взимането
Активен
artemida777
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 466



Моят сватбен албум

« Отговор #92 -: април 19, 2013, 22:01:24 »

Ако има възможност, по-добре спете на различни места. good Освен, че ще е малко странно да тръгват от едната стая и да те взимат от другата, така ще имаш възможност да се приготвиш по-спокойно, без много хора да се суетят около теб сутринта.
Активен
megyto
Сватбар
***
Публикации: 207



Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: април 20, 2013, 08:45:07 »

Да, и аз така мисля и колкото повече време минава, толкова повече този вариянт ми изглежда по-приемлив
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #94 -: април 23, 2013, 20:51:58 »

момичета да питам тук в България идват ли и родителите на младоженеца при булката? При нас в Македония не идват, но понеже е в България и ми се иска по Бълграски да си е традицията, пък и да не взема да ги обида свекитата  ако кажа че при нас не идват родителите  blush. също така исках да питам тук какво правите на излизането от вкъщи? При нас майката на булката е с покрита глава ( с кърпичка) и хвърля късметчета, тук съм виждала и менчета и изливане на вода при нас го няма това  blush. Тя мама трудно ще я убеда да прави нещо различно от нашите традиции, трудно преживява факта че нема да ме изпрати от дома ни но поне можем да комбинираме нещо  Wink. Благодаря smile
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #95 -: април 23, 2013, 22:04:55 »

Свекърите идват при взимането на булката. Бащата предава булката на младоженеца. Майката излива менче с вода и здравец като тръгват младоженците с колата. Това е най-основното.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #96 -: април 23, 2013, 22:06:46 »

И аз бих допълнила - майка ти да прави каквото знае biggrin В края на краищата и тя дете жени, нормално е да има и нещо от вашите традиции Wink
Активен
Mucka<3
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #97 -: април 23, 2013, 22:45:49 »

И аз бих допълнила - майка ти да прави каквото знае biggrin В края на краищата и тя дете жени, нормално е да има и нещо от вашите традиции Wink
Напълно съм ЗА!!! Остави жената да си направи това, което й е кеф  good
Не знам дали при вас се излива менче с вода, но е хубаво да го направите Wink
Иначе както бях споменала по-назад в темата, майка ми беше чула от някъде, че не трябва да ходи за снаха....и не отиде в дома й на сватбата на брат ми  pardon Но пък на всички други сватби, на които съм била, родителите на младоженеца са присъствали на вземането й smile Ако те искат да присъстват по-добре не им убивай желанието - нека да се порадват Wink
Активен
mari_i_i
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 148


Щастлива мама на Даниел!


Моят сватбен албум

« Отговор #98 -: април 23, 2013, 23:04:06 »

До сега не съм срещала разумен отговор на въпроса, защо родителите на младоженеца да не ходят за булка. Аз съм от северна централна България и при нас е така. Родителите на баща ми не са ходили за булка. На нашата сватба, някой бил казал на свекървата, че можело да дойдат пред блока, но да не се качвали до горе  nea. На други сватби родителите на младоженеца спокойно са си ходили за булка и не виждам някакви лоши последствия на брака на младите от това  Wink.
Колкото до ритуалите, мисля, че при един смесен брак с различни култури и традиции е хубаво да се спазят традициите и на двама ви.
По наши традиции булката се пази от приятели и роднини и младоженеца трябва да им плати с дребни парички. След това има проблем с обувката, обикновено е голяма и младоженеца трябва да подложи някой левче, за да стане по-удобна. Следва прощаване на родители и близки роднини с булката. След това младо момче ерген извежда младоженците с помощта на кърпа(пешкир). Момчето държи предната част на кърпата, а младоженците са я хванали отзад, от двата й края. На излизане булката ритва менче с вода и хвърля зад гърба си чиния с жито, монети, бонбонки и сурово яйце. Поне такива са традициите по нашия край.
Активен
artemida777
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 466



Моят сватбен албум

« Отговор #99 -: април 24, 2013, 02:13:57 »

Остави майка ти да прави, каквото си знае! good Няма нищо лошо да се смесят различни традиции, така даже ще е още по-интересно.  smile
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #100 -: април 24, 2013, 05:31:49 »

мариола,няма как да не дойдат,защото в бг свекърите си ходя за булка заедно с кумовете и привтелите на младоженеца,даже ходих на сватба,че дори бабата на младоженеца дойде за булката...говори с мъжа си кои традиции ще спазите и като решите , преценете кои ще са бг и кои македеноски
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #101 -: април 24, 2013, 07:42:35 »

Благодаря ви за съветите момичета, свекървата въа въобще не е на ясно с никъкви традиции и не спазва никъкви по принцип, а пък майка ми толкова обича нашите традиции, и мисля да ги остава да дойдат ( въпреки майка ми ще се чуди що са там smile . на последната сватба дето бях в мк, цвекърите чакаха пред къщата и не се качиха.но за извеждането ще я остава да си прави нейното smile при нас се свири една песен на излизане : "череша се от корен корнеше мома се с майка разделяше" и булката излиза с баща си и майката хвърля късметчета с покрита глава smile така че добре че съм зела повече късметчета че два пъти ще се хвърлят smile
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #102 -: април 24, 2013, 08:22:56 »

Тази песен сигурно е като нашата "Ела се вие, превива".
И аз мисля, че хубаво е се получи да съчетавате традициите, но моя съвет е каквото и да решите да го коментирате преди сватбата и да сте наясно кое кога ще е горе-долу. За да няма в самия ден някой да вика "това направи, онова направи. Върни се и направи еди кво си."
Активен
IvaGeorgieva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 132



« Отговор #103 -: април 24, 2013, 08:30:24 »

Съгласна съм с ratatui, много добре ще се получи като съчетаете традициите, със сигурност ще бъде интересно за всички гости, които не са ходили на сватба в Македония.
Активен
mari_i_i
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 148


Щастлива мама на Даниел!


Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: април 24, 2013, 08:52:01 »

Всяка сватба носи своята индивидуалност и колкото по-различна е, толкова по.запомняща се е. Вашата със сигурност ще остави трайни спомени в гостите ви. На македонските гости ще им бъдат интересни българските традиции, а на българските гости - македонските. Направете си предварителен сценарий за протичането на деня, до най-малки детайли и подробности. Предайте го предварително на семействата от двете страни и на близки роднини или приятели, които ще следят за изпълнението, за да протече вашата сватба според вашите изисквания.
За нашата сватба бях разпечатала няколко копия на сценария и ги раздадох на майка ми, на свекървата, на музикантите, на оператора и фотографа. Така всички бяха на ясно какво трябва да се случи и какво не бива да се пропуска.

Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 22   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines