Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 01, 2024, 03:35:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 36   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Подарък за гостите като спомен от сватбата - 11 част  (Прочетена 207355 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #270 -: март 14, 2013, 18:57:13 »

helena31, традицията да се даряват гостите е много стара в България и не е привнесена. Булката е закичвала с китка всички сватбари, а на по- видните /кумове, девери и роднини/ е мятала кърпи, тъкани специално за целта. Това за протокола, дето се вика. Иначе аз съм дори и против сватбите, за мен са излишни "тупордии" и прахосване на нерви и пари, какво остава за подаръци. Обаче се радвам, когато ми подарят нещо. Най- добре, ако е правено лично от булката. Все пак темата е за подаръци за спомен, пък който не иска, така или иначе няма да прави.
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #271 -: март 14, 2013, 19:21:38 »

helena31, традицията да се даряват гостите е много стара в България и не е привнесена. Булката е закичвала с китка всички сватбари, а на по- видните /кумове, девери и роднини/ е мятала кърпи, тъкани специално за целта.

Ееее, да. Между другото, когато започнахме да организираме сватбата, аз доста сериозно проучих традициите и останах потресена колко много са се променили те в последните 100тина години - за добро или за лошо. Закичването обаче е по-скоро еквивалент на бутониерите, а подаръците за кумовете и по-важните гости ги има във всички култури. Точно малките сувенирни подаръци обаче са модерна приумица, и то не наша smile

Между другото, понеже се занимава професионално с психология, доказано че на на човек най-много му харесват подаръци/предмети с неговото име, не с това на някой друг. Така че не е изненадващо, колко често гостите взимат например табелките с имената си, а не подаръците с имената и датата на младоженците. Който желае и има възможност, може да се съобрази с този факт и да персонализира подаръчетата.
Активен
Josephine®
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 640


Come Josephine in my flying machine


« Отговор #272 -: март 14, 2013, 19:28:12 »

Отново по темата, спомням си кутията на баба ми с останали копринени кърпички, които са дарявали на сватбата си. Традициите са ни доста стари... Мисля си, че е прекрасен подарък за гости, особено за чужденци, ако намерите кърпички с български шевици.  good



P.S. наистина е вярно това с картичките за настаняване - събрала съм почти всички  crazy
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #273 -: март 14, 2013, 19:46:56 »

Кърпичките бяха единственото нещо, което по-сериозно обмислях за подарък. Обаче ... повечето са правени в Китай, или поне части от тях (плата например). Аз имам малко крайни мнения за глобалната експолатация и когато мога да го избегна без проблем, не се замислям и си спестявам тези неща. Иначе много харесвам и аз, даже имам собствена колекция от сватби на които съм била като дете. Поне в Тракийския край бяха много разпространени. В Добруджа, откъде е баща ми - по-скоро не.

А това за имената е доказано с доста изследвания. Има много локика, но лично аз не се бях замисляла докато не ми се наложи да чета малко по тази тема. Всичко е свързано с его-то smile. В крайна сметка, когато дадеш на някого нещо с неговото име го ласкаеш и караш да се чувства той специален!

Не искам да се създава конфликт тук и имам чуството, че моите мнение се приемат малко с контра. Просто казвам моята гледна точка, но тя е изкривена от много фактори smile.
Активен
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #274 -: март 14, 2013, 22:04:13 »

 Не искам да се създава конфликт тук и имам чуството, че моите мнение се приемат малко с контра. Просто казвам моята гледна точка, но тя е изкривена от много фактори smile.
[/quote]

Helena, не мисля че се приемат с контра мненията ти, на всеки човек личното му мнение е повлияно и пречупено през личната му призма, няма как да сме еднакви, всеки има своето мнение, логика и мироглед, аз не намирам нещо лошо в това :-), а това с табелките и на мен даже страшно ми прозвуча, защото е истина и аз си ги събирам, че и пазя :-), но аз наистина всичко си пазя, всякакви боклучки.  blush
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #275 -: март 14, 2013, 22:22:16 »

Мрявка, това с табелките не е толкова страшно. Просто стар психологически трик. Както казах, аз работя в сфера, в която чета и използвам много когнитични изследвания всеки ден. За всички нас - макар да не се замисляме - името ни е най-важната дума в света. Дори на изключително шумно място, заобиколени от всякакви стимули, реагираме когато някой ни повика и ако се окаже, че викат някой друг за момент дори се чустваме странно, че това е възможно (не ти ли се е случвало?).

Не е случаен и фактът, че много маркетинг и рекламни кампании изпозлват личните имена на хората като начин да бъдат чути по-добре и да покажат лично отношение. Може би си чувала, че един от начините да се харесваме на другите и да ни смятат за добър събеседник/колега/партньор е да се обръщаме към тях по име по време на разговора? Дори и това, че много булки и младоженци искат да сложат собствените си имена или инициали на подаръчетата е проява на познатия принци, че хората обичат да чуват и виждат името си.

Не е страшно, а нормално. Егото ни - а името е неразривна част от него - е това, което ни прави хора. Просто понякога не се замисляме за тези иначе очевидни неща smile Виж, ако започнем да се запознаваме с тях, можем да почнем да ги използваме в наш интерес.  blum
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #276 -: март 14, 2013, 23:33:57 »

 Offtopic Ще се включа, защото ме заинтересува написаното или по-скоро начина на мислене good По повод "Може би си чувала, че един от начините да се харесваме на другите и да ни смятат за добър събеседник/колега/партньор е да се обръщаме към тях по име по време на разговора?" до някъде си права, но за мен освен това е и начин да покажеш уважение girl_wink От друга страна и това, да така е. Винаги се обръщам на име (когато човека си струва") и това винаги се забелязва...


По повод кой какво казал - хора всякакви, а тук има пре-всякакви, така че не се ядосвай biggrin Не е нищо лично, най-малкото че никой не те познава, така че няма адекватно мнение (изключвам тази част, които са "навътре" с психология и малко им трябва, за да се усетят в обстановката и хората).


Като не искаш подаръци не си прави. Аз също не обръщам особено внимание, още повече ако нямат сантиментална стойност. За мен са си полу-боклучки girl_wink
Активен
artexstudio
Новак
*
Публикации: 9


http://svatbeni.artex-studio.com/


« Отговор #277 -: март 15, 2013, 10:24:31 »

Offtopic
Като не искаш подаръци не си прави. Аз също не обръщам особено внимание, още повече ако нямат сантиментална стойност. За мен са си полу-боклучки girl_wink

Добро утро на всички - много сте вдигнали нивото на дискусията и ми е много любопитно да Ви чета. Аз самата, когато се захванах с производството на сватбени подаръчета ми беше някак чуждо и странно - защо пък младоженците толкова се ентусиазират от това да си видят снимката и имената на магнит например - а сега разбрах че Его-то с голямо Е, определя действията  ни и понякога е малко дразнещо когато си личи и сякаш говори вместо самите нас -  " вижте ни нас - най-красивите сме - самовлюбени сме...
 НО в последствие, поръчките за магнитчета Само със снимка и имената на младоженците намаляха и се преоринтираха в друг вид. Нашите /българките имам в предвид/ младоженки са едни умни момичета със усет. Сега Снимките на младоженците са вмъкнати в колаж - прави се персонален дизайн съобразен с темата на сватбата, с хобито и личноста на младоженците и смея да казжа че повечето ни сватбени подаръчета са плод на Творчество, умения в графичния дизайн и разбира се оригинални идеи на самите младоженци.

Този дизайн например ни го възложиха младоженците - Тя се занимава с класическа музика а Той е Художник. Темата е "Изкуството на любовта"


За да се създаде един идеен карсив дизайн за магнит - отнема доста време, уверявам Ви и винаги с идеята да бъде Ценен Подарък - направен със замисъл и внимание , а не поредните "полу-боклучки" lol Идеята ми е че Кича е навсякъде около нас, но и стойностни неща не са малко, а рискуваме да ги подминем, поради една друга психологическа обремененост - това да сме предубедени и да не хвърляме по един поглед в страни, от време навреме - нали така   Yes  А за китайските материали и това да потребяваме стоки които харчат повече ресурси да бъдат транспортирани от точка А до Б и това да струва на природата 10 пъти повече от самият продукт е наистина безумието на 21 век.

Нашите Кърпички >
http://svatbeni.artex-studio.com/p/157/c/74/Sateneni-Karpichki-za-Svatba/Brodirani-karpichki-s-Print-Shtampa-Svatben-Dizayn-Sartse-01
са изработени от сатен - българско производство от Златоград, бродерията си я правим ние на машина - българска - от Габрово и си плащаме по 100 лв за разработка на нови мотиви за бродиране - български шевици, роза. И го правим вярно понякога трудно, но с упорство и доза инат се случва, защото и на нас ни предлагат редовно за без пари китайски кърпичким мускали с Българска розова вода, мед - от къде от Китай!
Много се разписах, малко ми е наболял въпроса с братята китайци и глобализацията и пренебрегванеето на българското производство.. и разводнявам темата.

Хубав ден на всички - мнооого усмивки и дано его-то ни да е в синхрон с ума ни:)
Активен
tatqna_dr
Ентусиаст
**
Публикации: 128



Моят сватбен албум

« Отговор #278 -: март 15, 2013, 11:05:42 »

Има прекрасни неща в този сайт artexstudio. На мен лично много ми харесаха.   danceg Отдавна разглеждам и се чудя какво бих избрала за подаръци за моите гости, което да им остане за спомен и да им хареса. Мисля, че това с магнитчетата е много хубава идея, но вместо наша снимка бих избрала нещо като картинка от сватбата с имената ни. Нещо такова си мисля ако стане след като се консултирам с хората които ги правят тези неща.  good
Активен
ani_ogbg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #279 -: март 15, 2013, 11:46:18 »

Много интересен разговор сте заформили и го чета с интерес smile

Аз да се похваля обаче. Направихме си печат с имената ни (дано Его-то ни не е водещо lol и датата на сватбата. Иначе за щампите и бродирането ни искаха много. Та, много ми харесва Bravo Имаме и кърпички и ще ги печатаме, така че донякъде успях да осъществя първоначалната ми идея за подаръчетата yahoo Сега само мисля как да ги сгънем, за да ги поднесем в хубава форма. Размерът им е малко големичък, май беше 30 на 40 см. Мислех да е във вариант на цвете, но става малко грубо, заради големината. Гледах някакви начини на сгъване в нета, ама нямам избистрена идея. Помагайте, момичета, ако се сетите нещо smile
Активен
artexstudio
Новак
*
Публикации: 9


http://svatbeni.artex-studio.com/


« Отговор #280 -: март 15, 2013, 12:16:33 »

Има прекрасни неща в този сайт artexstudio. На мен лично много ми харесаха.   danceg .....

..Благодаря Много tatqna_dr  give_rose

А относно сгъването на кърпичките - ето тук http://www.buzzfeed.com/peggy/28-creative-napkin-folding-techniques-for-every-oc има много полезни идеи, показани са и видеа с начина сгъване .
Видеото със Форма - Сърце - http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Iaeb7uZrIKQ
По мое мнение, трябва да се изгладят с ютия след като се сгънат, Но преди да сложите печата:)
Активен
eldjy
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 63



« Отговор #281 -: март 15, 2013, 12:28:20 »

Тъй като по темата се изписа доста за характера и смисъла на подаръците за гостите, ще споделя, че аз лично много ценя персоналния елемент в избора на нечий подарък и когато избирам такъв за някого, се стремя той да разбере, че съм го избрала лично и специално за конкретния човек, а не просто да отида в магазина и да купя нещо, каквото и да е. Очевидно е, че при сватбите да подбереш подарък, персонално насочен към всеки един от гостите, е невъзможно, а и тези предмети са най-вече със сувенирен, а не с практичен характер. Според мен зад сватбените подаръчета стои идеята не само да оставим по нещо за спомен, но и да кажем по едно персонално "Благодаря!" на всеки един от гостите си, затова, че е уважил нашия празник. И тук отново можем да вкараме личния елемент, като сами си ги изработим или ги опаковаме ръчно, дори и просто да закачим една ръчно надписана картичка, пак върши работа, защото влагате нещо от себе си.
По този начин, дори и себестойността на избраното сувенирче да е много ниска, а функцията му - на практика никаква, вие сте в състояние да превърнете една евтина джунджурия в подарък със сантиментален характер give_rose.
И за да не изглежда като разводняване на темата, пускам една идея, която можете да си направите сами вкъщи:

Активен
ani_ogbg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #282 -: март 15, 2013, 12:31:48 »


А относно сгъването на кърпичките - ето тук http://www.buzzfeed.com/peggy/28-creative-napkin-folding-techniques-for-every-oc има много полезни идеи, показани са и видеа с начина сгъване .
Видеото със Форма - Сърце - http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Iaeb7uZrIKQ
По мое мнение, трябва да се изгладят с ютия след като се сгънат, Но преди да сложите печата:)

artexstudio , много благодаря за идеите give_rose Даже вече си харесах няколко smile Панделката за жените, а пък вратовръзката или тениската за мъжете. Ще има място къде да се сложи печата, както и да има някаква панделка smile


* enhanced-buzz-3687-1355847860-2.jpg (56.28 KB, 360x450 - видяно 367 пъти.)
Активен
ani_ogbg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #283 -: март 15, 2013, 12:34:32 »

Ето другата идея


* enhanced-buzz-5842-1355854865-10.jpg (47.09 KB, 188x448 - видяно 457 пъти.)
Активен
ani_ogbg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #284 -: март 15, 2013, 12:39:51 »

И последният вариант, като подаръчетата няма да са на масата, а ние ще минаваме да си ги подаряваме.  Offtopic Съжалявам ,че пуснах снимките в различни постове, но не се ориентирах как по друг начин smile


* enhanced-buzz-26470-1355855248-0.jpg (75.47 KB, 194x640 - видяно 376 пъти.)
Активен
Страници: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 36   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines