Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 11:13:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ИМЕ ЗА БЕБЕТО !!!!! ЧАСТ 6  (Прочетена 203463 пъти)
 
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #210 -: април 29, 2014, 17:17:57 »

За имената и аз като регистрирах Вероника като български гражданин, лелките в Общината изпаднаха в тих ужас като разбраха, че е с две имена без бащино и на всичкото отгоре фамилията й е моята, а не на баща й, въпреки че имаме брак. Накараха ме да дам всички документи и казаха, че случаят ми ще бъдел разгледан и след една седмица да се обадя за резултата. Одобриха я.  smile
Ние решихме да вземе моята фамилия, защото фамилията й трябваше да бъде точно както сме записани без промяна. Примерно той е Тодоров и трябваше така да я запишем, не може да е Тодорова. Та, истории колкото щеш.  smile
Активен
devisil
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 412



Моят сватбен албум

« Отговор #211 -: април 29, 2014, 17:27:52 »

Ако родиш в БГ винаги има бащино име. Просто може да е без наставка "ов". Моите деца са с презиме Павел. Това не значе, че са с 2 имена. Закона за гражданската регистрация позволява и 2 имена. Пр. Ана-Мария и т.н. Ако дете е родено в чужбина и няма бащино име, тогава се записва както си е в оригиналния акт да раждане, без презиме.

Рокси, а ако не родиш в България, и все пак искаш да запишеш детето и като български гражданин, но таткото не е българин, лелките в общината "побългаряват" ли му фамилията, за да я придадат на детето или взимат на майката някое от фамилните? Или просто оставят името така, както е записано в оригиналния акт за раждане?
« Последна редакция: април 29, 2014, 17:35:13 от devisil » Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: април 29, 2014, 18:39:28 »

devisil оставят името както е в оригиналния акт. Виж мнението ми над твоето.  smile
« Последна редакция: април 29, 2014, 18:41:31 от Princess_of_the_Dawn » Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #213 -: април 29, 2014, 18:49:12 »

Според мен хубаво си помислете преди да махнете бащините имена.
На мен например сега покрай сватбата ми е много мило, че въпреки, че ще си сменя фамилията поне бащиното име ще ми остане, а мисля че и на баща ми.
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: април 29, 2014, 22:31:16 »

Леа е записана Леа Елизабет Димитров, както е в американския акт за раждане. Бях изпратила необходимите документи на майка ми, както и пълномощно и тя я записа.
Аз подавах за паспорт и тогава ме питаха само защо е Димитров, а не Димитрова - да са сигурни, случайно да не сме сбъркали.
Не сме имали проблем - това за Враца. За протокола аз имам различна фамилия от съпруга ми и детето smile
Активен
Roxanne_
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



« Отговор #215 -: април 30, 2014, 02:42:35 »

Да, щом актът за раждане е съставен в чужбина от Общината са задължени да го преповторят точно както е. През ръцете ми са минали стотици такива. Изобщо даже не съм се замисляла кое име от кой е, дали фамилията е като на майката и т.н. Това е работа на Органа по гражданско състояние в съответната страна. Щом той е допуснал  в Бг е само признаване на акта, един вид презаверяване.


Активен
mariestrellas
Сватбар
***
Публикации: 199



« Отговор #216 -: април 30, 2014, 09:53:45 »

Здравей, devisil!
Извини ме, но нямам възможност да влизам тук всеки ден и да пиша, а видях, че съм предизвикала интерес с поста си и доста отговори съм получила, което не очаквах, защото по принцип повечето жени държат на бащиното си име и смесените бракове са по-редки.
Относно хамалогията, мога да ти кажа как стои въпросът с имената в Бг при нас и да ти обясня дали си заслужава детето ти да има 3 и повече гражданства в твоя случай това какво би ти коствало. Ходих и при адвокат за консултация, показах му документите на детето, които ми бяха изискани, за да мога да запиша дъщеричката си с имената, които бяхме избрали и то така, че да няма проблеми нито в Бг, нито в чужбина. Имената бяха обвързани с двойното й гражданство и клаузата в закона за имената и правата на чуждите граждани в Бг по такъв начин, че да няма бг институция, която да се противопостави, документите бяха заверени в двете страни от консулските власти, преведени и легализирани съответно с приложени други документи на едно друго дете, родено в Бургас с абсолютно същия казус, което е записано без проблем точно по тази клауза за бащиното и фамилното име, като бащата е чужденец, живеещ в Бг, а той дори нямаше брак с майката на детето, докато ние имаме и брак, сключен в Бг и след това заверен, един вид наново сключен и пред чуждестранните власти в посолството на съответната държава. Адвокатът ни обясни, че ако ни се е паднала една възрастна лелка, ще ни направи проблем, въпреки че законът позволява детето да бъде записано, както искаме, просто някои от старата школа от тази община, които той познава от други случи, които е имал през годините, просто няма да ни го позволи и ще се наложи да се води дело за имената, ако не харесаме вариантите, които тя ни предложи. Каза, че за турските граждани няма проблем и ги записват, както дойде, кой както иска, без да проверяват и да гледат никакви документи, но практиката му е доказала, че за едни може, а за други не. Когато отидохме да вземем акта за раждане на бебка, от общината ни казаха, че е задържан и не е бил издаден, защото общински адвокат е спрял процедурата по издаване заради бащиното име на детето и докато не отидем лично до общината да се разберем и да уточним това, няма да могат да ни издадат акт за раждане. Отидохме въоръжени с цялото си търпение на света и всички необходими документи, но ни посрещнаха много враждебно и не пожелаха да видят документите. Разкрещя се лелката, оказа се, че е същата, която ни жени, а е адски антипатична и тя била адвокат в тази община, като ни видя да влизаме и да говорим с друга служителка, веднага дойде и й каза, че с нас ще се занимае тя. Е, занима се, като не ни даде право на избор, каза ни, че адвокатът ни явно бил пренаписал законите в Бг и изобщо не бил професионалист, защото не познавал добре настоящите закони. Накрая учтиво й показах документите на другото детенце от Бургас със абсолютно същия казус, което е регистрирано без проблем, а тя едва не ме наби, като ми каза, че не я интересували другите общини, тя е в София, а не в Бургас и е професионалист, съобразявала се с действащия в Бг закон, защото детето е родено в София и е Бг гражданин, нямало други варианти на записване и ако не стигнем до споразумение за имената пред нея, тя щяла да държи на стоп процедурата по издаване на акта за раждане на детето и точка. Мъжът ми адски се ядоса, но нищо не можахме да направим, вкъщи моите родители ми се нахвърлиха и те, защото не бяха доволни, че не съм успяла да променя нещата, а и явно не съм била запозната със законите в Бг, та накрая, за да мога да получа еднократната социална помощ за първо детенце, трябваше да оставя акта за раждане, който все още не беше издаден. Решихме, че няма да оставим нещата така и ще водим дело за промяна на имената, но за момента не разполагахме с време и се съгласихме на гадните предложения на лелката от общината, само за да можем да подадем документите в Социални грижи навреме и мъжът ми да може да подпише всички документи, защото трябваше да се върне в неговата страна за известно време и всичко беше ужасно екстремно, така че актът за раждане излезе след седмица и нещо и успяхме да подадем всички документи в социални грижи в последния възможен за това ден, на следващата сутрин таткото си замина.
Активен
mariestrellas
Сватбар
***
Публикации: 199



« Отговор #217 -: април 30, 2014, 09:55:36 »

С цялата тази одисея исках да ти кажа, че в Бг много зависи на какъв човек попадаш в съответната община, защото от гледна точка на закона, бяхме проверили предварително и може би месец преди раждането на детето, бяхме взели всички мерки, така че да разполагаме с документите за двойното й гражданство и имената й, които са позволени в целия свят да бъдат регистрирани документално по този начин, като нямаше да има проблем, когато пътува или й се наложи да се срамува, когато се идентифицира в Бг или в чужбина един ден. Оказа се, че е възможно да получим право да променим имената й като заведем дело с иск за промяна на фамилните имена, защото освен естетическия вид на цялото име, имаше сериозно нарушение на международния закон за регистрация на гражданите и при бъдещо регистриране в чужбина ще ни направят проблем. Според адвоката, процедурата е много елементарна, делото се води без наше присъствие, като той депозира молбата ни с приложените за това документи, след което ние заплащаме такса около 400 лв. е първата вноска, която ни каза и чакаме около 2 или 3 месеца да се задвижи процедурата, като това е най-бързия период. За съжаление сега малката вече е на почти 3 г. и все още няма промяна на имената, а непрекъснато ми се налага да нося някакви документи някъде за нея и всички ме гледат странно, когато казвам как се казва и докато кажа всичките й 5 имена, които сами по себе си звучат абсурдно, както в Бг, така и в чужбина, съответните хора нямат толкова място, нито търпение, да не говорим, че не изписват имената й правилно и я прекръщават, както им падне, но им е все тая, защото за тях не било важно. В повечето случай като й казвам имената някъде, ме питат къде била родена и откъде тези интересни имена, за да не кажат странни и различни и тем подобни, но звучали като на индианците от романите за Винету, а след това като видят навъсената ми физиономия, се извиняват или още докато диктувам имената, като стигна до последното и фамилно име, човека отсреща завършва с думите: Ясно, да... и последния да затвори вратата. Е, не ни е приятно изобщо, но сме длъжни да търпим и това в нашата държава, не че не може да е иначе, но както казах за едни може, за други не може. Повечето ми приятелки се омъжиха за чужденци и в случаите, когато децата им се родиха в чужбина, тук нямаше проблем със записването им и издаването на акт за раждане, защото просто преписват акта за раждане, издаден в чужбина и приемат нещата така, само защото детето било родено в чужбина и не било бг гражданин. Ама как да им обясниш, че с издаването на ЕГН и акт за раждане на същия човек в Бг, той автоматично получава права на бг гражданин... Ох, извини ме, но много се ядосах, дори само като ти пиша това. Нещо друго, за което се сещам сега е и фактът, че в чужбина, поне в европейските страни, се взема предвид и етимологията на имената и съответния език, от който произлизат фамилните имена, така че да няма проблем с рода на името, говоря, ако трябва да бъде взето майчиното фамилно име, както е в повечето страни и да се сложи като фамилно на дете момченце, то да бъде съобразено с рода, т.е. майката може да е Петрова, а синът ни няма как да е Игнат Пиер Петрова например, просто защото има едно пояснение в закона за имената в чужбина, че при славянските имена се взема предвид орда на фамилията и мъжките имена не завършват на окончание "-а", което е типично за женски род на имената. В САЩ например всички се кръщават с фамилно име в м.р., там няма вариант за промяна на фамилията и на други мои приятели детето е момиченце, родено там от майка японка и баща българин и има две лични имена и една фамилия, тази на бащата, но завършваща на "-ов", което е нещо нормално за тях, но те и не живеят в Бг, детето им не е регистрирано тук и доколкото разбирам нямат и такова намерение, защото ще си останат да живеят в САЩ и след време в Япония, в Бг ще идват само на гости за кратко. Имам още доста приятели българи, които се ожениха и се сдобиха с дечица в САЩ и всичките имат момиченца, които са записани с две лични и едно фамилно име в м.р. от фамилията на бащата, но и те не са регистрирали децата си в Бг.
Активен
mariestrellas
Сватбар
***
Публикации: 199



« Отговор #218 -: април 30, 2014, 09:58:13 »

Сещам се за едно семейство от майка българка и баща пуерториканец, знаеш, че Пуерто Рико е щатска територия, та те живеят и работят в столицата на САЩ, но са избрали при имената да детето да използват пуерториканските закони, т.е. испанския закон за образуване на имената, но с Бг подредба, детето е родено в САЩ и е момченце, но фамилното му име, което идва от майката, не е взето в женски род, както е това на майката, а е в м.р. и бащиното му име е фамилията на бащата, която всъщност е без промяна, защото е реално едно мъжко име без никакви наставки и разни изменения. Така че сега си има 3 имена с бг подредба и все едно са две собствени и едно фамилно име, което си е бг фамилия в м.р., както би трябвало да бъде, така че детето няма проблеми нито тук, нито там при идентификация или издаване на документи за самоличност. При теб след цялата тази одисея, единствено мога да те посъветвам да провериш как стоят нещата, ако трябва да регистрираш детето си тук дали ще има проблем, не би трябвало, ако то е родено в чужбина, защото в тези случай се преписва автоматично името, с което детето е записано в държавата, където е родено. Ако евентуално има възможност за 3 гражданства, според закона, детето след навършване на 18 г. т.е. на пълнолетие, може да си избере само имената и да ги промени при евентуално желание от негова страна или ако са повече  от необходимото, да избере само онези, с които иска да го назовават в съответната страна и да ги промени и документално или просто да се представя с името, което предпочита, а другите да ги оставя само за документи или ако се наложи, тогава да ги казва или вписва. Според съответното гражданство се образуват и имената на детето, но обикновено се вземат имената, с които е записано първоначално, като питат ако имате желание да ги промените, дали желаете да го направите и ви казват вариантите за съответната страна. В моя случай властите от страната на таткото не желаят и не могат да регистрират детето ни с такива имена и фамилии, така че там детето ще бъде записано, както ние бяхме решили първоначално, като тяхното законодателство е различно от нашето и когато детето пътува да няма проблеми там с имената си. Да, но това в международен план противоречи на всички възможни законови норми, защото в Бг детето ми е с 5 странни имена, в чужбина е с неизяснен статут и с други фамилни имена, общо имената там са 4 и лесно това води до голямо объркване, защото една личност с толкова много и различни имена, просто не е едно и също лице според закона. Така че много внимателно обмисли вариантите с имената да детето ви у нас и в чужбина и ако няма проблеми, реши къде искате да го регистрирате, за да получи съответното гражданство и да не се травмира като порасне от имената си или пък да създава излишни проблеми на чуждестранните власти, ако в Бг ви направят проблем, както в нашия случай. Помисли и защо искате да има 3 гражданства, какво й дава всяко едно от тах и има ли смисъл. Това е моя съвет. Извини ме за дългия чаршаф, винаги пиша като за световно,  smile Успех и късмет!

П.С. Извинете ме, но на лични нещо стана и не успях да изпратя целия си ферман заради ограниченията на броя съобщения на час, а са толкова много заради ограниченията на броя символи, така че поствам тук, може да е от полза и за другите съфорумки.  blush
Активен
devisil
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 412



Моят сватбен албум

« Отговор #219 -: април 30, 2014, 10:03:34 »

mariestrella, да, видях, благодаря ти много и за подробните обяснения и на ЛС.
Оставам в безсилно измуление от некомпетентността на повечето от служителките в дирекциите по Гражданско състояние и регистации към съответните общини. По повод написаното от mariestrellas, вие сблъсквали ли сте се със следния казус: При смесени бракове (разбирайте, български гражданин и чужденец) при издаване на БГ акт за раждане на детето, служителките преписват акта за раждане, издаден в чужбина и приемат нещата така, само защото детето било родено в чужбина и не било бг гражданин???

Тия хора подиграват ли се с нас?

Цитирам:
ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО
Чл. 8. Български гражданин по произход е всеки, на когото поне единият родител е български гражданин.
Чл. 15. (1) (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г., предишен текст на чл. 15 - ДВ, бр. 33 от 2010 г.) Лице, което не е български гражданин, може да придобие българско гражданство по натурализация, без да са налице условията по чл. 12, т. 2, 4, 5 и 6 ако отговаря на едно от следните изисквания:
1. е от български произход;
3. (нова - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) единият му родител е български гражданин или е починал като български гражданин.

Аман от некомпетентни кисели служителки, които си мислят, че са хванали Моисей за шлифера и диктуват нови правила на записването на децата в регистрите!!!!!!
« Последна редакция: април 30, 2014, 10:14:32 от devisil » Активен
devisil
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 412



Моят сватбен албум

« Отговор #220 -: април 30, 2014, 10:13:18 »

mariestrellas, искам да ти покажа и още нещо във връзка с вашия случай с имената, когато бебето е родено в България с баща чужденец:

ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ
Глава втора.
ГРАЖДАНСКА РЕГИСТРАЦИЯ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Раздел II.
Имена на българските граждани
Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.

Имате право да се борите срещу некадърността на служителките!!!!
« Последна редакция: април 30, 2014, 10:15:45 от devisil » Активен
mariestrellas
Сватбар
***
Публикации: 199



« Отговор #221 -: април 30, 2014, 13:55:30 »

Много благодаря за извадките, аз съм запозната и съм чела закона, освен това говорихме още тогава с адвокат за този проблем преди да отидем в общината и след това се консултирах с още един адвокат от друга община за всеки случай, защото реших, че може би това е някакви местни изисквания за конкретната община, не знаех, че просто масово отказват на всички, защото така е по-лесно за тях, а на глава не се излиза с такива институции, начело на които стои точно определен човек, който мисли, че познава много добре всички закони, само защото е адвокат... просто нямам думи да изразя възмущението си. Освен това мъжът ми е адвокат, но в Бг не се признава образованието му заради различни юридически системи, но според международното право можем да сме напълно спокойни, защото правото изцяло е на наша страна. След нас видях и много други подобни случаи в отдел Миграции например или по телевизиите има доста подобни репортажи за случаи с подобни на нашите проблеми, включително и на деца от други европейски страни, които са родени в Бг от родители чужденци или от смесени семейства с единия родител бг, някои от които нямат брак, та на тези дечица не им издават акт за раждане или бг документи и те реално не съществуват. Законът не бил регламентирал подобни случаи, големи глупости! Напротив, законът много добре и ясно е написан и има формулирани и такива казуси, защото на граждани от държави без никакви административни органи в нашата страна, имам предвид посолства, консулства или референтни дипломатически представителства в МВнР, се издават бг документи, визи, дори и такива за бг гражданство, като знаете, че има и доста бежанци, които също са от трети страни и идват тук и раждат децата си тук, след което им се издават акт за раждане и дори получават социални помощи за тях. Имената им ги преписват, защото са длъжни да ги приемат, особено тези на бежанците и никой не говори за побългаряването им, просто защото не е възможно такова, особено на африканските имена, те за турците, арменците и евреите правят изключение като не им побългаряват имената, а те са малцинства в българското общество, какво остава за африканските. По същия начин не би трябвало да ни налагат побългаряване на имената от испански произход, които дори имат регламентирана транслитерация. Бяха великодушни да ми кажат, че мога да избера само едното от двете лични имена на детето и на бащата, за да съкратя общо цялото име и да не са 5, а да са 3 имена, но тогава няма как да докажа, че това дете е от това семейство, защото ще има някаква измислена фамилия, която не отговаря нито на бащиното, нито на майчиното име, да не говорим за фамилното семейно име, което идва от името на дядото на мъжа ми и е в мн.ч. С побългарените съкратени и леко поизмислени варианти имената й звучаха още по-ужасно, а в чужбина гледат като паднали от Марс, защото там нямат ЕГН нито такива абсурдни имена, които не доказват, че родителите на детето сме ние. Това явно не пречи на бг институциите да издават документи за самоличност с измислени, съкратени или побългарени имена. Ами това е положението, затова ние се решили да минем през съда, но на по-късен етап, защото нямаме финансовата възможност сега. Много благодаря за всичко и дано не сме ви отегчили с тези проблеми, може би сме малко off topic, но мисля, че е важно да се знаят тези неща. Желая хубав и усмихнат ден на всички! smile
Активен
Millie
Сватбар
***
Публикации: 247


millie


« Отговор #222 -: юни 23, 2014, 12:44:27 »

Момичета, аз съм малко в чуденка  blush Решили сме да кръстим бебенцето ни София, но живеем в чужбина и буквално спелинга трябва да е Sophiya, честно казано тук по-разпространено е Sophia, което честно казано ми харесва повече, няма такова натрупване на гласни, което не ми допада. Та притеснението ми е, когато я записваме/регистрираме в България да не напишат - Софиа.
И другото е, ако я запишем с две имена, без бащино, мислите ли, че ще е проблем. Съпругът ми има страхотно име, но като се добави +ова става прекалено дълго, а и не ми звучи добре.
Активен
devisil
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 412



Моят сватбен албум

« Отговор #223 -: юни 23, 2014, 13:06:16 »

Момичета, аз съм малко в чуденка  blush Решили сме да кръстим бебенцето ни София, но живеем в чужбина и буквално спелинга трябва да е Sophiya, честно казано тук по-разпространено е Sophia, което честно казано ми харесва повече, няма такова натрупване на гласни, което не ми допада. Та притеснението ми е, когато я записваме/регистрираме в България да не напишат - Софиа.
И другото е, ако я запишем с две имена, без бащино, мислите ли, че ще е проблем. Съпругът ми има страхотно име, но като се добави +ова става прекалено дълго, а и не ми звучи добре.

Millie, без страх, записвайте си я в чуждия акт за раждане с името по начина, както искате да се изписва - Sophia, когато се прави препис от чуждестранен акт за раждане на български език, се взима под внимание на латиница каквото си е написано в оригиналния акт за раждане на детето. Така правят при смесени бракове и когато детето не се е родило в България.
Не пишеш дали и двамата сте българи, ако съпругът ти е чужденец детенцето няма как да приеме бащино име по български. Понеже ние сме със смесен брак, ще раждам в чужбина, също ще мисля две имена на детето ни (по традиция се дават две+фамилното име на бащата), две собствени, без тире. Ако сте и двамата българи, при регистрацията в България ще ви побългарят акта за раждане както си е по закон - със собствено, бащино и фамилно име.
Активен
Millie
Сватбар
***
Публикации: 247


millie


« Отговор #224 -: юни 23, 2014, 14:36:51 »

Да, не съм уточнила, и двата сме българи. Зачетох се по-подробно в предишните коментари и по-точно този на Принцес, че те са записали тяхното детенце с две имена  и не е имало проблем. Май ще трябва да изпратя мама да провери как стоят нещата в нашата община.
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines