Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 01, 2024, 01:44:34

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: РЕСТОРАНТИ!!!! ЧАСТ 9  (Прочетена 198539 пъти)
 
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #240 -: август 22, 2012, 07:38:36 »

 Написаното от DjNick Mc не е никакво обобщение на темата и не отразява в никакъв случай реалната ситуация. Аз съм абсолютно против подобни разсъждения, особено когато тръгвам да работя 6 часа преди този на ДЖ и температурата на вън е 40 градуса на сянка. Но наистина трябва да се знае предварително има ли осигурена храна и напитки или не. От решението на младоженците ЗАВИСИ РАБОТАТА, защото конкретно ще се вземат мерки за набавяне на напитки и храна. DjNick Mc може да е физически здрав мъж под климатиците в ресторантите, но аз считам, че всеки друг под 40 градуса и 12 часа работа не е възможно да си изпълнява правилно задълженията.
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #241 -: август 22, 2012, 17:21:00 »

Писах преди време, че си търсим място за сватба през юни 2013 и търсенето все още продължава. Иска ми се да реализираме мечтаната градинска или планинска сватба за 80 човека в радиус на около 2 часа от София, но на местата, където сме проверили досега не сме намерили нашето такова. Гледахме Боровец, Рибарица и язовир Батак. Наели сме страхотна сватбена агентка, която ми помага с търсенето и ще проверява всичко на място (аз съм в САЩ), но все още се оглеждам и аз за идеи. Желателно е самото място да има хотелска част, но поне да има възможност за настаняване на гостите в непосредствена близост. Този проект за мечтаната българска сватба се оказа по-сложен отколкото си мислех.

Оставам потресена от начина на работа на много ресторанти. Тъй като датата ни е малко напред във времето, се наслушахме на глупости от рода на "обадете се през април." Изрично е да споменавам, че това не е вариант за сватба планирана от 7,000 км с гости от доста държави и всякакви други логистични детайли. Да не говорим колко бях потресена от управителката на един хотел-ресторант, която ми заяви, че тя нищо не може да гарантира за услугите си, така както аз не мога да и гарантирам, че годеникът няма да ме "зареже" между сега и планираната дата. Не успях дори да отреагирам нито на пълната липса на професионализъм, нито на откровената простащина. Точно след тази реплика се отказах от идеата да правим всичко сами и да се обърнем към агент.

Не искам да звуча неродолюбиво, тъй като очевидно много обичам родната си страна щом решихме да правим сватбата там (годеникът ми е американец), но ... май сме светлинни години назад откъм отношение. В сватбената индустрия не всичко е само печалба, макар че това е водещо навсякъде, но все още чакам някой собственик на ресторант да започне разговора с едно елементарно "Честито", а не с оферта за DJ и агенция (да не говорим, че не знам защо ресторантите изобщо се наемат с такива неща). Работя с хора в ежедневието си и не знам как бих оцеляла като професионалист с такова отношение на работното място или по-точно знам, че не бих била толерирана ни най-малко, камо ли възнаградена със заплащане...

Както и да е, малко се отклоних от темата, но исках да споделя впечатленията си, малко външни за момента. Все пак се надявам, че истински професионалисти, гордеещи се с работата си, съществуват. Препоръчайте ни такива в сферата на ресторанти с красива природа pleasantry
« Последна редакция: август 22, 2012, 17:29:14 от helena31 » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #242 -: август 22, 2012, 17:55:26 »

Честито и добре дошли у наше село. Свиквайте с родната действителност, за съжаление у нас нещата не вървят, не се подобряват , от ден на ден стават все по зле! Offtopic

Иначе на въпроса - боя се че в момента обстановката ( обусловена от всекидневното поскъпване на горивата и непрекъснатите публикации за скорошно неизбежно поскъпване на хранителните стоки) у нас е малко нестабилна и никои нормален няма да се съгласи да даде оферта за догодина за храна, но може поне да запазят ресторанта за вашата дата.На Рибарица има супер място но не зная ресторанта дали е читав, какво на Рибарица не ви хареса? В Девин има един басеин с топла минерална вода и до него ресторант, но няма да е луксозно, агентката доста ще трябва да се потруди.Пробвайте на Сандански, там също има условия.Ако се затрудните пишете пак ще помогнем с каквото може.
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #243 -: август 22, 2012, 19:42:44 »

Делийски, благодаря за отговора. Наистина май сте прав за съжаление за липсата на прогрес. За конкретната цена е пределно ясно, че не може да се прогнозира с точност 10 месеца напред. От друга страна, поне по американския модел за организиране на подбни тържества, ресторантите както и фирмите за кетъринг не се притесняват да дават оферта, която се уточнява точно и ясно с подписан подоробен договор при какви условия и в какви рамки може да се променя крайната моментна цена.

Да не говорим, че е практика повечето хора в сферата на услугата да дадат офертата за 2012 и да спазят цената и условията дори ако датата е на следващата година, стига да се подпише догоовор и плати капаро. Така се получава един вид "оферта-промоция" за младоженците, които се подсигуряват срещу инфлацията и осигурен бизнес за тази дата за този, който предлага услугата, независимо дали се срине целия пазар за сватбени услуги дотогава и никой не се жени  smile.  Аз макар и без правно образование знам какво значи формажорни обстоятелства, но май съм от малкото такива ... Естествено, че всичко подплътено със значителни неустойки и от двете страни. Може би защото се занимаваме едновременно и с организация на сватбено тържество от тази страна на океана, но имам много примери за това как едновременно всеки си пази интереса, но и цялото общуване е приятно и вдъхва доверие. В крайна сметка, за момента икономичестака обстановка е несурна навсякъде - и тук се говори за поскъпване заради сушата в средна Америка и т.н. - но разликите в реакциите и манталитета са очевадни. Не обичам да правя такива сравнения между "тук" и "там" и рядко си ги позволявам, но на черното не може да се каже бяло. Най-вече ми е болно от това, че аз смятам българите за гостоприемнни, добри, сериозни хора, а в сферата на обслужването засега май не сме сблъскали с такива; остава много неприятно впечатление.

Но темата за договори дори не знам дали да я отварям, тъй като това ми е друго болно място. Колкото и да ми хареса някой ресторант, отсега сме решени че няма да се разправяме с хора, които нямат достатъчно уважение към собствения си професионализъм, че се страхуват да се подпишат под това какво предлагат и гарантират. Ние нямаме никакви скрупули да се обвържем със задължения от наша страна, но май цялата култура на вършене на работа трябва да се измени в една доста по-цивилизована посока в България, а не да се говорят простотии от рода на "нищо не обещавам, защото как ще ми гарантирате, че няма да ви зареже годеника." Тук не става дума за нишо друго, освен за едни ясно уговорени параметри; това няма нищо общо с това аз имам ли доверие на хората, с които съм избрала да работим. А много ми е интересен и един друг аргумент, който чувам, някаква стратегия пак за отвличане на вниманието от основната тема: "Ами и да има договор, ако се провали услугата на самия ден, какво от това." Да, така е, ако услугата се провали ще е много неприятно така или иначе, но поне после си има доста ясни механизми в договора какво следва като неустойки; и са пълни глупости другата лансирана теза срещу договорните отношения, че не може дори да осъдиш някой по договор в България - зависи от договора! По повечето предлагани като такива за примерни от ресторантите наистина обаче е трудно да докажеш каквото и да било след това като конкретни задължения. Направи ми впечатление тук един господин описал голямата си сватба в Правец миналата година с договор от 25 страници с ресторанта. Докато не се промени културата на бизнеса в тази насока - и то не само за големи и скъпи сватби - ще продължават проблемите описани дотук с последните 3-4 страници на темата. В крайна сметка, всичко опира до това колко сериозно и отговорно си въши работа управителя на ресторанта и до колко държи на собстеното си име като професионалист. Вярвам, че такива има.

На Рибарица не ходихме лично, а наш представител и просто не харесаха условията на нито едно от местата набелязани от мен предварително. Нямат нищо общо със снимките от сайтовете, като за начало и просто не се вписват в цялостната идея. Доколкото разбрах, природата наоколо наистина е много хубава, но не и в градините на ресторантите или пък що се отнася до храната и обслужването им smile

Ще ви държа в течение за другите градове, които предложихте - записвам си ги да ги проверим. Благодаря много за предложенията. Случайно да знаете нещо за Старосел или Винарна Тодорофф около Пловдив?
« Последна редакция: август 22, 2012, 19:54:44 от helena31 » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #244 -: август 22, 2012, 20:28:02 »

 :offtopic:Малко извън темата, но ако живеете в чужбина повече от 5г и не сте се прибирали тук скоро за повече от месец, пригответе се за големи изненади. Не може да сравнявате мисленето на европееца или американеца с нашенското.Снимаме всеки месец поне по един смесен брак, говорим си с хората, ако искате да е като в цивилизования свят - не става , няма да стане и никакъв договор няма да помогне. Просто е важно да се направи разумния компромис. Има неща който трябва да преглътнете и такива на който трябва да наблегнете.Ако сватбената агентка е наистина печена и има поне малко понятие от разбиранията на хората живеещи зад граница, тя ще може да се справи и да ви спести много от нашенските номера.Та аз самия (без да съм агент) дистанционно помогнах на клиентите си за организацията на поне 3 такива сватби досега.Относно цитираните от вас проблеми - за съжаление сервиза у нас е най слабото място във веригата. Причините са много но накратко - собствениците на ресторанти в повечето случай не ви допадат, защото в 90% това не са бизнесмени а случайно забогатели мошеници. Нали някой не си мисли, че със спестяванията от закуските за 20г може да си построите 4 звезден хотел и лукс ресторант? Освен това персонала в повечето случаи е ниско платен, което обяснява всички останали проблеми.Да, има и изключения, но те не се намират на най-хубавите и апетитни места, а някъде другаде в периферията.А ако идваш от Америка, едва ли ще си направиш сватбата в кварталната кръчма.
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #245 -: август 22, 2012, 20:45:41 »

Да, може би проблемът е главно в моите очаквания. Не си представях, че са чак толкова нереалистични. В САЩ съм от 13 години, като тук съм завършила бакалавърска и магистърска степен, а сега работя с сфера пряко обързана с договорни отношения с хора, както и с предлагане на вид услуга (интелектуална, но все пак). Прав сте май наистина за псевдо-бизнесмените на много места. Без да ми го казвате, стигнах сама до този извод.

Много, много ми е болно. Да оставим сватбата - така или иначе, ние имаме други по-важни приоритети в живота от този един ден. Пък и тя ще дойде и ше мине в крайна сметка под знака на едни емоции, които нямат нищо общо с дребните кръчмарски сметки на някой новозабогатял собственик. Но ми е мъчно и не искам да приема реалността такава, каквато я описвате. Може да съм прекален оптимист, но мисля, че всичко може да се промени, но трябват две неща - време и промяна в нагласата на потребителите. Без да обиждам никого, но ми се струва че доста младоженци правят компромиси с мисълта, че това са им единствените варианти. А не е така, стига човек да може да мисли извън рамките. Не опира и въпроса само до пари. Ами ако сме честни, аз по-скоро бих се оженила с една квартална кръчма където обаче да получа това, за което съм платила, отколкото в 5 звезден хотел с много обещания, високи цени и в крайна сметка разочароващо отношение. Пак въпрос на мислене и манталитет. Прави ми впечатление, че българската сватба се приема от много хора като идеалния повод да се демонстрира класа и материални възможности, които в много случаи нямат нищо общо с ежедневието на младоженците или техните семейства. Без никой да ми се обиди, защото и аз съм родом от един от софийските квартали с панелни блокове, но е факт. Но може би пък аз не съм типичната булка. Дано никой не се засегне, изобщо не целя това. Тема за дълъг разговор и извън предмета на този форум smile
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #246 -: август 22, 2012, 20:48:07 »

П.П. От агентката засега съм повече от очарована, наистина май ме предпазва донякъде от стреса, свързан с разминаванията в очакванията ми и действителността. Ще споделя в крайна сметка като мине всичко и в детайли.
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #247 -: август 22, 2012, 22:06:44 »

helena31,
Ето едно предложение от мен, нещо което със сигурност ще очарова вашите приятели и гости, както българи така и от чужбина.

http://www.ezeroto.com/hotel-kostenets/
Активен
helena31
Сватбар
***
Публикации: 270


« Отговор #248 -: август 22, 2012, 22:59:59 »

Това предложение вече ни е в списъка, благодаря ти за него, горе долу се доближава идеята ти към моята  smile. Имаш ли представа какъв му е капацитета на закрития ресторант? Това не е ясно от сайта им.
Активен
Josephine®
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 640


Come Josephine in my flying machine


« Отговор #249 -: август 23, 2012, 07:29:16 »

helena31, провери  ресторант Лебед в Панчарево. Била съм на две сватби и останах очарована.
Има просторна градина на ръба на водата. Много е красиво. Ако организирах сватбата си тук, определено щях да избера него.  good
http://www.restaurantlebed.com/

Друг добър избор би бил Голф клуб Св. София, но предполагам той е над средния ценови клас. Нямам пуснати запитвания за него, нито съм го посещавала точно заради тази причина. Снимките, които съм виждала на булки от там са изключително красиви.
http://www.stsofiagolf.com/en/
« Последна редакция: август 23, 2012, 07:55:27 от Josephine® » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #250 -: август 23, 2012, 08:51:25 »

Helena, на срещата на форума бяхме в Казанлък, в страхотен ресторант с голяма градина. Срещу него имаше и хотели с басейн. Ресторантът бе Българан, ако не се лъжа. smile
Активен
djxopxe
Новак
*
Пол: Мъж
Публикации: 8


« Отговор #251 -: август 23, 2012, 09:43:10 »

Езерото в Костенец е красиво място за открита сватба,но не си спомням ресторанта вътре за колко човека беше.Друго красиво място за открита сватба,комплекс Бряста във Велико Търново http://www.bryasta.com/ .Скоро ще правя сватба в комплекс Бяло Камане до Хисаря ще дам мнение след сватбата,но по снимките изглежда красиво. smileПоздрави и успех в избора на ресторант.  smile smile smile
« Последна редакция: август 23, 2012, 09:47:03 от djxopxe » Активен
yl
Професор
****
Публикации: 319



Моят сватбен албум

« Отговор #252 -: август 23, 2012, 09:46:08 »

"Класата", която се вижда на сватбата много често не е въпрос на пари, а на приоритети. Напр. аз предпочетох по-евтина рокля и бижута за сметка на хубав ресторант с добро обслужване. Сигурна съм, че отстрани сватбата ни е изглеждала много по-скъпа, но няма как гостите да видят нещата от които сме спестили.
До колкото знам и в Правец има хубав хотел-ресторант за сватби  smile
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #253 -: август 23, 2012, 10:47:36 »

п.с
хелена сега попаднах и на този  в ФБ :
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151021922385843.423427.292404975842&type=1
Много съм зле, това  е в сърбия, но в същия профил на Хайлайф забелязах страхотни хотели във връзка с някаква номинация за хотели и ресторанти
« Последна редакция: август 23, 2012, 10:50:26 от emmmmmy » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #254 -: август 23, 2012, 11:36:59 »

helena31, провери  ресторант Лебед в Панчарево. Била съм на две сватби и останах очарована.
Има просторна градина на ръба на водата. Много е красиво. Ако организирах сватбата си тук, определено щях да избера него.  good


В Лебеда сватби навън не се правят!Градината се ползва само за изнесените ритуали.
Активен
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines