Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 03:51:36

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 14   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: РОДНИНИТЕ!!  (Прочетена 128141 пъти)
 
Миши
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 405



« Отговор #105 -: август 30, 2012, 17:49:49 »

Аз поне моите роднини ги схванах - направи това така, онова така - да, добре така ще е и точка по въпроса. Ама дали ще е така или иначе накрая всички доволни  pardon Момичетата са ти дали добри отговори на въпроса и мисля че са много прави. Не давай кой знае каква информация и на финала всички ще са доволни.
Активен
ralica84
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #106 -: септември 04, 2012, 09:42:38 »

Идвам и аз да споделя. По принцип не си падам по хората и с годеника ми желаехме да нямаме извеждане на булката с музика. Казах му само да си дойде, да си ме вземе и готово. Но нашите като тропнаха с крак, как можело, да не би да ме крадат от вкъщи, че да няма музика. Съседите трябвало да видят, че имат булка, дори сами си платиха за музиката и сега майка ме задължава да играя хоро, което не искам. Иначе каза, че на сватбата ми няма да стане да танцува друго освен хоро, но мен ем задължава цяла вечер да се правя на клоун. Трябвало да танцувам и т.н., а тя няма да танцува... другите булки танцували. Еми, и на другите булки майките танцуват, ама...
Супер дразнещо е...
Активен
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #107 -: септември 06, 2012, 18:16:15 »

Момичета, някоя от вас да се е сбълсквала с проблема родители традиционалисти? Като цяло искаме сватбата ни да е модерна - без голяма част от традициите, с малко хора, бюфет, скромно, тихо и красиво. Да, ама... ! Ето само част от оплакванията, които получих:

- не искаме да сме в хотел, искаме да сме при вас да си празнуваме след сватбата
- как така гостите сами ще ходят да си взимат храната
- в София всичко много скъпо
- как така не искате да помагаме финансово
- трябва да има видеооператор (аз съм фотограф човек, не бих гледала видео)
- еди кое си било много евтино, а друго много скъпо
- не можело халките да са от сребро
- да се внася домашен алкохол (изтръпвам при мисълта как ще се внася домашна ракия в петзвездния хотел, който сме си харесали)
- да се поканят еди-кои-си роднини
- какво ще се занимавате с излишни украси, това са само разправии и излишни разходи, храната е най-важната, изкуствени цветя било ок
- храната да е традиционна българска кухня, защото някой не ядял това, друг друго, шопска салата и кебапчета по възможност
- сватба се вдигала в неделя (ние искаме делничен, но почивен за всички ден)

Това е коренно различно от това, което си представяме - изисканата кухня, подбраната украса, качествения алкохол, добрата музика, на която всички да танцуват (освен родителите ни, всичко гости са под 30, млада сватба), без кумски ръченици, булчински хора, мамосвания, теманета до земята, "тежките" подаръци и литрите ракия (младите сме винари). Накрая всички обидени, обстановката нервна и булка пред нервна криза на успокоителни. Не знам защо изглежда сякаш мразя българските традиции, не е така, но или ще е традиционна сватба и ще съм с червено було и китки здравец за букет, или ще си я караме по европейски. Не мога да смеся всичко и да имаме домашна ракийка в скъпия ресторант. Майка ми е много против голяма част от тези традиции и сама ги нарича "простотии", а в следващия момент, ама то така се правело. Поканила съм шефката си, с която сме в много добри отношения, искам всичко да е на ниво, защото това е моята сватба, която аз организирам година напред, но моят перфекционизъм, модернизъм и странни западни претенции не срещат разбиране в старото поколение. Моля за съвет.

Лелееее, това все едно аз съм го писала! Точно така искаме с мъжа ми да ни протече тържеството. И пак чувам мрънкания - ама как без хора, ама какви са тия извъртяни храни и т. н. и т. н. Аз обаче съм категорична и съм готова и да се поскарам, ако се наложи. Придържай си се към решенията, ще видиш, че накрая ще харесат сватбата. Пък и да не я хареса някой, проблемът си е негов. Важното е, че на самото тържество ще си траят, пък после да разправят каквото искат. Всяко чудо за три дни. На теб спомените са ти за цял живот, не си жертвай идеите по конформистки съображения. Желая ти хубава, стегната, изискана сватба:)
Активен
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #108 -: септември 06, 2012, 18:31:24 »

Лелееее, това все едно аз съм го писала! Точно така искаме с мъжа ми да ни протече тържеството. И пак чувам мрънкания - ама как без хора, ама какви са тия извъртяни храни и т. н. и т. н. Аз обаче съм категорична и съм готова и да се поскарам, ако се наложи. Придържай си се към решенията, ще видиш, че накрая ще харесат сватбата. Пък и да не я хареса някой, проблемът си е негов. Важното е, че на самото тържество ще си траят, пък после да разправят каквото искат. Всяко чудо за три дни. На теб спомените са ти за цял живот, не си жертвай идеите по конформистки съображения. Желая ти хубава, стегната, изискана сватба:)

Съчувствам ти искрено! Знаеш ли как ги мразя тия селянии!  diablo Ужас, направо! Хоро пред блока  bad Аз също не искам такива неща за нищо на света и сериозно бих се запънала. Майка ти трябва да разбере, че няма право да ти се налага. Тя и моята се опитваше да ми приказва някакви работи, но аз директно я отрязах и тя разбра. Ние точно такъв проблем като вашия нямаме, защото си живеем заедно и той няма да ме взима:) Заедно отиваме:) Но пък ми искаха хора на самата сватба - нещо, с което е мога да се съглася. Мразя ги тия хора и това си е! Желая ти успех в семейната дипломация!
Активен
dani_dilov
Любопитен
*
Публикации: 27


« Отговор #109 -: септември 07, 2012, 02:18:50 »

......

Ще започна отзад напред смущаващото е  претенцията за  перфекционизъм,модернизъм и странни западни претенции
Направи си самооценка  какво влагаш в тези думи защото  за мен име нещо смущаващо  -нека другите дадат оценка за теб или вас като двоика и организация  а не да имаме самооценки
Така препоръката ми е -Сватбата е уникален момент за вас младоженците  единствен за вас и уникален .
Но отдруга страна тои е така дългоочакваният ден за вашите родители ,и най близки роднини
Най вярната оценка за това как е  протекла сватбата е  дали се е харесала на вашите гости то и в това е смисъла отчасти на цялата организация и подготовка  да стане едно незабравимо тържество .
Не приемам израза в които включи намекна твоята шефка .Смущаващо е защото искрено ти желая  дълъг трудов стаж  в тази фирма организация  но споделен опит от мен  не е необходимо едва ли не всичко да е така за да се покаже изпъкне пред някого /в случая шефката/
Професионалната ми дейност почти ежеседмично е свързана с сватбените тържества
наблюденията и модните тенденции нека ги нареча са - чисто български фолклорни формации дали като част от програмата на водещият  ,респективно  изненада подарък от кумуве и близки  и то на младоженции с изключителен висок ранг в обществото
-говоря за висши мениджъри на межд.корпорации с офиси в България ,добри лекари от най авторитетните болници  в София ,служители в висшата държавна администрация  и прочие
Респективно ставаме приятели в  социалните мрежи с младоженците и какво се наблюдава -отзивите на приятелите гостите и прочие са прекрасни въпреки че е имало хора ръченици и прочие
Чужденци-колеги състуденти приятели и прочие  които само по интернет са видяли снимки ,клипчета от сватбеният ден се изказват изключително ласкаво  и в духа че са били перфектни ритуалите ,церемониите и силно се надяват да могат да присъстват  лично на истинска българска сватба .
При споделяне че сватбата ви е с по малко гости  да може и да се пропусне  елемента внасянето на алкохол 
Фотограф сте не гледате видео  .....Едва ли снимката би заменила обстановката  вълнението и думите които се записват на видеото -нали не и имало музикална индустрия и клипове,рекламни филмчета и др.
Винаги може да се измисли някаква разчупена форма на видеото но да има вашето "да" в гражданският ритуал  и съответно да е кратко и добре монтирано  и озвучено получава се перфектен продукт .Може много кратка форма  до първият блус в ресторанта или както решите .
На запад танците купона е късна вечер и не винаги се снима но началото подготовката идването до църквата самият ритуал  излизането -фотосесията си е задължителен елемент

Хора пред блока не са задължителни и тук лесно може да се наложите
Храната на бюфет също не е проблем при по малко гости но при 100 и повече  си е добре сервиране
Живеем в своята среда заобиколени от семействата ни и най близките ни приятели  както и външна  среда като фирмена организация  шефове,колеги и прочие
Щастливи сме когато сме в равновесие в синхрон  тоест се чувстваме комфортно  и на работното място и в семейството    .Но в условията на криза и прочие и честата смяна на работодатели  силно препоръчвам живейте в синхрон  със семействата си  и истинските приятели и не отдавайте толкова значение на работната среда .смених поне 5 работодатели за моят над 15 години стаж къде търсех израстване в кариерата къде разбирах че не съм "оценен" -е фирмите съществуват и след мен  и дори  при телефонно прозвъняване след време ми трябваше препис от един документ не можаха да ме и познаят по глас тоест  -кервана си върви  и прочие .....
Животът е пред вас ще имате много моменти когато вие ще си взимате решения  сами за себе си като семейство  но нека не е така "бунтарско" покрай подготовката на сватбата .След време и ние ставаме родители  и спомените ни връхлитат и си казваме колко са били прави нашите родители  в дадена ситуация .....

Дано съм правилно разбран и УСПЕШНА ПОДГОТОВКА НА ВСИЧКИ И МНОГ МНОГО ПОВОДИ ЗА УСМИВКИ
Дано съм разбран правилно
« Последна редакция: септември 07, 2012, 02:38:45 от dani_dilov » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #110 -: септември 07, 2012, 09:05:26 »

Според мен Естлар бе разбрана погрешно- тя не искаше съвети какво да включи и кое е модерно ( примера с фоклорните формации) на едно сватбено тържество, а просто казваше какъв е вкусът й и как иска да организира сватбата си и как не е приета заради това от роднините си. Не е редно да я убеждаваме в друго, тъй като явно отлично знае какво би я направило доволна.
Чудесно е че роднините очакват тържеството заедно с нас, но ако са искали еди какво си на сватба, да са го направили на своята! Защото иначе се получава поговорката  : " Вашата сватба, нашия брак" .
Активен
dani_dilov
Любопитен
*
Публикации: 27


« Отговор #111 -: септември 07, 2012, 10:00:53 »

Добре нека  моето изказване за фолклорните формации да се приемат само като подкрепа дали да звучи хоро на сватбата или не .Нека звучи хоро .Пак повтарям  церемониите и традициите се много харесват  от гостите които са чужденци  и са били гости на смесени бракове или на свои колеги подчинени тук в България.
Активен
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #112 -: септември 07, 2012, 23:46:26 »

Според мен Естлар бе разбрана погрешно- тя не искаше съвети какво да включи и кое е модерно ( примера с фоклорните формации) на едно сватбено тържество, а просто казваше какъв е вкусът й и как иска да организира сватбата си и как не е приета заради това от роднините си. Не е редно да я убеждаваме в друго, тъй като явно отлично знае какво би я направило доволна.
Чудесно е че роднините очакват тържеството заедно с нас, но ако са искали еди какво си на сватба, да са го направили на своята! Защото иначе се получава поговорката  : " Вашата сватба, нашия брак" .

Много добър пост! Много ми хареса, точно така мисля и аз! Всеки има право да пуска на собственото си тържество това, което той и мнозинството от гостите харесват. Тук не става дума за липса на уважение към българската традиция или за национални комплекси за малоценност, нито пък за натягане пред шефове и чужденци. Просто въпрос на вкус, а както знаем всички - На вкус на цвет товарища нет smile Не може всички тържества да са еднакви - нали чрез това, което правим изразяваме своята индивидуалност? И нали поканените ни обичат точно заради това, което наистина сме, а не заради това, което се очаква да бъдем? Нека всеки да празнува както му е кеф и да не си налагаме вкусовете и разбиранията един на друг, за да ни е по-леко на всички.
Активен
estlar
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 133



« Отговор #113 -: септември 10, 2012, 08:23:40 »

Dani, съжалявам, ако съм била разбрана погрешно, наистина не съм против българските традиции. Всъщност съм запален изследовател на българския фолклор, но какво се получава, ако следваме традициите:
- няма пръстени (има венци)
- няма бяла рокля (червено було)
- няма покани (има калесване)
- има ритуално бръснене на младоженеца с момчетата и заплитане на косите на булката

и много други традиции, които никой не спазва днес. Когато по-старото поколение говорят за традиции, те имат предвид спомените от техните сватби (даряване с кърпи на гостите, ритуалната наздравица, когато се даряват младоженците, на сватбата на майка ми парите дори не са били в плик, а не наистина старите традиции. Много от тези неща не ми харесват и не смятам, че ще се харесат и на гостите ми (нямам предвид само  шефката си), но срещам отпор дори и за това, подаръците трябвало да се дават при наздравицата, а не на отделна маса с кутия за пликовете (и приготвени пликове и картички за забравилите). Постепенно виждаме как повечето млади се противят на определени традиции като извеждането с хора пред блока, това е тема, на която има много за и много против сред бъдещите булки. Както казвам, ако ще е магаре, да е Марко. Или бих направила наистина традиционна българска сватба, както си му е редът, или бих обрала до минимум елементите, които не ми харесват. Кумът ни не танцува хора и изрично помоли да няма кумски ръченици и хора, съгласна съм, това отпада, но не се харесва на родителските тела. И така, в опит да угодиш на всички си между чука и наковалнята и не се получава твоята сватба, а наистина сватбата на някой друг. На моята сватба нямаше да има и захранване сигурно, но го оставих, заради родителите. Пак проблем - кой кого захранва, не можело моята майка да захрани младоженеца. И като попитам защо получавам смисления отговор "така се прави". Правилният отговор е "така се е правило". Традициите се променят спрямо времето. Сватбата днес не е сватбата преди 30 години и не е сватбата преди 100 години. Надявам се един ден когато моите деца, дай Боже, се женят, да помня това и да попитам "как го правите днес", защото със сигурност тяхната сватба няма да е като моята. А емоциите по това, че детето ми ще се жени би трябвало да са същте независимо дали е само подпис в гражданското или тридневно сватбено тържество. Ако можеше родителите и роднините да разберат това, щеше да е добре.
Активен
dani_dilov
Любопитен
*
Публикации: 27


« Отговор #114 -: септември 10, 2012, 11:22:19 »

Да някъде останахме може би неразбрани ...
Разбирам и подкрепям  желанието ти да си направиш сватбеното тържество по личен твои вкус и виждане ...
Все пак да вметна -в  София  ежегодно са по около 5000 сватби +- някакво отклонение
99 процента от тях са си Български сватби  тоест  млади хора  родени израснали получили своето образование  тук в България
Рядко се среща народни носии прочие елементи на фалклора
Всички булки са с разкошни  бяли булченски рокли или по избор в някакъв оттенък моден за сезона или годината
Те са толкова прекрасни и ефирни че тези булки отпреди 10 години могат само да съжаляват че тогава си бяха еднотипни роклите
Всичко си върви в денят на сватбата като типично епропейска сватба без да има намеса на стари традиции и  фолклорни елементи
Е да някъде има нещо минимално  като извеждане на булката от нейният дом от баща й 
или отвън пред домът на булката  самата тя хвърля разни символи на плодородие и  богатство като жито яйце се чупи и така нататък

Тъй като отдавна няма традиция младото семейство  да се връща в домът на младоженеца тяхният бъдещ дом  /това е по традиция/  за да бъдат посрещани от родителите и съответно дарявани
този ритуал видоизменен  е пренесен като ритуала по захранването  с хляб мед и сол при посрещането в ресторанта
Иначе по фолклорна традиция  при посрещане в домът на младоженеца това го прави пак майката на    младоженеца а пък булката маже входната врата и так нататък и таканататък

Та заключението е в Бърлгария се правят немалко сватби ежегодни  и те са си чисти модерни сватби  с всички елементи на модата от настоящата или последните години
А вече този които е решил фолклорни неща тогава надява носията и всичко по старому


Та виждаш няма нужда от противопоставяне защо не майката на булката захранва а майката на младоженеца това си е един символ.....

Дори така модерните шаферки  през годините претърпява различни промени  както и в западните стилове винаги присъстват  нали съобразено с тяхната култура но мотива е един  -МОМИЧЕТА НЕОМЪЖЕНИ   в чиито смисъл всяка нация влаго по нещо минимално различно но еднакво в останалите случай .... говорим за чистота непорочност и прочие неща
Не се притеснявай и нека не преписваме  всичско на модернизъма  европейското и прочие
Просто е ясно една сватба в малък провинциален град ще носи  повече елементи от старите ритуали но в столицата и голямите градове с десетилетия нещата не са така
Имат архивни снимки още от края на осемдесетте години   тогава пък имаше едни наречени "комсомолски сватби"  което ако се замислиш и го видиш си е нещо силно наподобяващо европейските модели на провеждане  но кои ли да знае тогава че си е капиталистически елемент това
Та в столицата и голямите градове отдавна е наложен един наш модел на съвременна българска сватба в която само по желание  има народни фолколрни мотиви
Тази съвременна българска сватба  почти на 100 процента е модерна носеща духа на европейският модел и световен дори
Не бива да казваме  ЧЕРНО И БЯЛО само защото това не е действителността.....
 
Активен
estlar
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 133



« Отговор #115 -: септември 10, 2012, 14:01:02 »

Ох, разсмя ме с комсомолските сватби, наистина са си били доста капиталистически, като се замисля. Ами ти напипа проблема много ясно. Родителите ни са от малки градове, където традициите се спазват, но тук в София, където ще провеждаме сватбата, нещата не стоят точно така... Опитвам се да обясня, че има разлика, но ....нали "така се прави". Понякога ми се струва, че трябва да обяснявам внимателно и леко като на деца, и също като с децата не знам доколко ме разбират. За тях кръчма и ресторант са едно, сватба без народна музика е опело, трябва да има разбулване, да се сменят къщите, разстройват ми стройния план. Много си ги обичам и уважавам, но родителите не трябва да се месят в сватбената подготовка с напътствия и идеи. blum
Активен
morgana
Ентусиаст
**
Публикации: 60



« Отговор #116 -: септември 14, 2012, 13:53:55 »

dani_dilov, разбирам какво се опитваш да обясниш, но разбери, че когато сам си организираш сватбата, това е  ТВОЯТ И НА МЪЖА ТИ ДЕН. И искаш да е както ти си го представяш, ако ще да е нещо супер шантаво като да се ожените по бели бански на плажа, примерно. И мисля, че е редно роднините да се съобразят. В смисъл, ако те обичат просто ще се радват за теб и няма да искат да ти налагат някакви неща, които на теб не ти харесват. Това е същото, като да налагаш на детето си какво да учи или да работи.

При нас слава Богу, роднините не са се мешали. И ние нямахме никакви риатуали, хора на кумове и прочее. Единствено дойдоха да ме вземат младоженеца и роднините, но бях ок с това. То нямаше ритуал, просто всички да се чукнат и да пийнат в нас по нещо. Ето затова направих наприемр компромис, но не е било кой знае какво.
Активен
emocia_wa
Професор
****
Публикации: 399



« Отговор #117 -: септември 26, 2012, 10:26:49 »

estlar според мен трябва да сте твърди. За всяко нещо на което държите. Бъдете отворени за предложния и коментари - но приключвайте с : "ще го обсъдим вкъщи с мъжа ми и ще решим".  факт - вашата сватба е, вие я планирате толкова време, веднъж се прави, вие си плащате нали? Много ще мрънкат, но ако не сте твърди ще е до края - и дори и да се съобразите с тях пак ще има нещо, което не им харесва.. Ако държите на своето постепенно ще "клекнат". ако не сте твърди ще ви скъсат нервите.
Факт е, че мен лично много ме дразни довода "така се прави" - ако трябва да съм честна, на моята сватба категорично решихме да няма никакви ритуали, точно защото "така се прави". но после като се замислихме осъзнахме, че има логика в съветите - ритуалите забавляват гостите, гостите ги очакват. Ако за теб са безмислени и изтъркани можеш да ги промениш леко или да ги направиш по начина, по който ги разбирате и усещате вие - така хем е ги има, хем ще са прочувствени и истински.  good
Активен
Biskwitkata
Новак
*
Публикации: 9


« Отговор #118 -: октомври 02, 2012, 22:36:33 »

Здравейте,
при мен се оказа, че единствения стрес и конфликтни ситуации се получиха от роднините. Никой от приятелите нямаше претенции за каквото и да било, но като се почне роднините....Например мой близък, който е по-възрастен отказа да дойде ако не поканя всичките му племенници и техните семейства. На мъжа ми баба му се разсърди, че няма да има оператор и че фотографът ще снимка главно у булката, а не у младоженеца. Други не ни се обадиха да ни потвърдят въпреки че ги питахме няколко пъти, но накрая дойдоха. Майка ми много искаше да поканим братовчедка й и ние я поканихме, но тя се разсърди, че не сме поканили сина й, дъщеря й и техните деца, които живеят в друг град и ние не ги познаваме....Друг много близък роднина направи сцена защото ще бъде с тези и тези хора на една маса, въпреки че всички останали на масата бяха негови роднини....И така...
Активен
emocia_wa
Професор
****
Публикации: 399



« Отговор #119 -: октомври 03, 2012, 16:57:18 »

Biskwitkata лелеее  girl_impossible неприятна история... sad дано не сте им обръщали много внимание на сватбата.. sad по-лошото е, че тези хора са ти роднини и малко или много не можеш да се "откажеш" от тях.
Активен
Страници: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 14   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines