Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 16, 2024, 18:39:52

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Всичко за кумовете - част 6  (Прочетена 143498 пъти)
 
emetoem
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1064



Моят сватбен албум

« Отговор #405 -: февруари 21, 2013, 22:05:50 »

Ние път нищо не сме украсявали, нито питката, нито ракията. Пилето беше обикновено на грил, а питката моята баба я направи smile Ракията нямаше защо да се украсява шишето само по себе си беше много красиво. Взехме доста скъпа ракия smile ето тази http://troian.com/wp-content/uploads/2010/04/troyanska-slivova-rakia.jpg
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #406 -: февруари 21, 2013, 22:15:59 »

Аз съм на мнение, че няма нужда да се вманиачаваме Wink Питката и пилето се ядат, не си ги вдигат за спомен smile И то се ядат веднага с вас blum
Активен
milenuity
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1272


Нашата сватба мечта 17.08.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #407 -: февруари 22, 2013, 09:16:05 »

Момичета, знаете ли какъв е символизмът на подскачането с пиле и торта в ресторанта? (където кумовете се опитват да ги откраднат от шаферките)
Знаете ли нещо, което може да е алтернатива на това? smile
Активен
pebbles
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 763



Моят сватбен албум

« Отговор #408 -: февруари 22, 2013, 11:51:46 »

Не мога да съм сигурна, но, като "подскачала" по сватби и от двете страни на даровете, предполагам, че идеята е, че кумовете се даряват с каквото са избрали младоженците и ръченицата е израз на радост. Във всеки случай го има елементът на надиграването и елементът на даване на пари на младото семейство също. Много хора, напоследък, ако държат да има даряване на кумовете, но без самите кумове да играят ръченица, наемат фолклорен състав, който изнася кратка програма и им дава даровете. Често се среща и се предлага услугата, не е проблем. Но, като всеки ритуал, въобще не е задължителен. А и водещият на тържеството може да даде идеи също, все пак е виждал стотици луди да се женят Wink
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #409 -: февруари 22, 2013, 11:55:18 »

Символиката е, че ако кумовете надиграят тези, които подскачат с даровете и си ги вземат сами ще помагат на младото семийство морално, а ако не могат да ги надиграят и си ги платят ще помагат материално/финансово на младоженците. Ако не искаш да е пиле може с торта и шампанско или питка.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #410 -: февруари 22, 2013, 12:08:06 »

А ти знаеш ли кумовете какво искат или предполагаш blush Ако не искат ОК - то нищо не е задължително, важно е вие да сте доволни, ама ако така си мислиш може да си в грешка  girl_impossible

Нашия кум е бивш танцьор и такава ръченица му дръпна, че направи шоу на всички гости girl_wink Ама и той си я чакаше де blum Виж милата ми кума стана - като съпруга на танцьор да покаже и тя нещо blum По-бързо седна, но пък и тя доста добре се справи...въпреки, че ще ни помага "материално", защото си "купи" тортата blum Но то всичко си беше нагласено от тях, те така се бяха разбрали, той като танцьор да играе до край, тя като не - да я кара по другия начин Girl_hide
« Последна редакция: февруари 22, 2013, 12:10:40 от casky » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #411 -: февруари 22, 2013, 12:17:05 »

В книгата за традиции и обичаи пише, че кумът "откупва" символа на мъжкото начало - петела. Девери и калинки /шафери/ играят ръченица пред него и той може да плати за да го вземе като знак за закрила на новото семейство, или да го открадне /спечели/ чрез надиграване с тях. Правело се е предимно в Северна България.
Активен
Mucka<3
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #412 -: февруари 22, 2013, 12:37:02 »

На мен надиграването с петел и торта винаги ми е било много забавна част от сватбеното тържество  danceg
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #413 -: февруари 22, 2013, 12:52:57 »

Хайде и тук да се вмъкна  Wink

Casky   ,представям си колко шеметно е било при вас  danceg

На нашата сватба, според мен това си беше "черешката на тортата". Кумът ни добре се справя с танците, но един от колегите актьори, който беше с тортата за кумата, такава игра му дръпна, че събра очите на всички. Макар че не се разбра какво точно танцува (ръченицата трудно се разпознаваше  blum  ) - интерпретациите бяха зашеметяващи   yahoo

Затова си мисля, че това е хубава традиция при сватбата и то наша си, българска  smile   
 
Признавам си, че не се бях интересувала каква е символиката на тази традиция, но при нас не е имало опция да не я включим в "програмната схема".
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #414 -: февруари 22, 2013, 13:22:45 »

Ами на нашата сватба единствените НЕтанцьори бяха кумата и мъжа ми, всичко друго беше от ансамбъла Girl_hide Ясно, че няма как да не е по традиция yahoo Само мъжлето даже не стана, милия три месеца говори тази ръченица и накрая такъв сценарий беше замислил biggrin Използва малката племенница, а тя една кукла, и тя му взе бутилката biggrin

И за мен това е една много хубава традиция  heart И тогава става голям купон yahoo
Активен
milenuity
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1272


Нашата сватба мечта 17.08.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #415 -: февруари 22, 2013, 13:31:07 »

Мерси много, момичета. Сега вече нещата придобиха смисъл за мен и мисля, че ще е готино да го направим. Кумата е доста активна в народните танци, така че ще се забавлява. smile
Активен
Mucka<3
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #416 -: февруари 22, 2013, 22:37:17 »

Само мъжлето даже не стана, милия три месеца говори тази ръченица и накрая такъв сценарий беше замислил biggrin Използва малката племенница, а тя една кукла, и тя му взе бутилката biggrin


casky, бях чела някъде, че при ръченицата петела може да бъде заменен с бутилка уиски smile Вие май точно така сте направили smile И честно казано си мисля, че е по-рационално...все пак нали на другия ден купонът продължава и то може да бъде изконсумирано danceg А пък тоя петел кво ще го прайм? 50 лв в кофата?!
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #417 -: февруари 22, 2013, 23:21:26 »

Не, при нас петела беше за кума, а бутилката за младоженеца т.е. мъжа ми smile Това по другите краища май не се прави - да има и за младоженците, ама при нас беше така smile А и на сватбите, на които сме били е било така smile
Активен
Mucka<3
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #418 -: февруари 22, 2013, 23:33:56 »

Оф че съм злееее...ти верно си написала "мъжлето ми", ама аз нали съм си блейка biggrin Сега като се замисля на нито една сватба не съм виждала младоженците да участват в този ритуал. За теб имаше ли нещо?  smile
Активен
Tihomira
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 191


07.09.2013


« Отговор #419 -: февруари 22, 2013, 23:58:27 »

Здравейте и от мен.Аз съм кума и бъдеща булка.(ще кумувам през май, а нашата сватба е през септември)Имам много важен въпрос. Може ли хората на които ще сме кумове  да станат наши кумове. Аз съм учила бг. фолклор и никъде не съм срещала, че не може, но като поразпитах се указа, че не можело. ПОМОЩ sad
Активен
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines