Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 04:29:37

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Читателски клуб  (Прочетена 20308 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« -: март 11, 2012, 09:43:48 »

Искам първо да си избистрим правилата защото без такива не може за съжаление.Предлагам всеки да предложи по 5 книги за четене.Аз ще пускам анкета и ще избираме между тях.Сега тук става интересно да четем ли на глави който да обсъждаме или при прочетена книга да обсъждаме.Хайде дайте идеi и да го започваме smile

ПРАВИЛА:

1. Избират се 5 книги. Предложенията се дават така : 5 различни човека предлагат по 1 книга. По възможност от различни жанрове и автори.
 2. Време за гласуване за избор на книга - 1 седмица (5 работни дни; съботата и неделята остават за обобщаване на резултатите   ).
 3. Четенето на роман ще бъде следвано от четене на разказ. Принцип на редуване 
 4. Време за четене на книгата:
- роман - 1 месец;
- разказ - 1 седмица.

 5. За начало може да се използва сайта Читанка - http://chitanka.info/ . Така хората, които не разполагат у дома си или нямат достъп до обществена библиотека, ще могат да намерят съответната книга (да се дава линк от сайта към нея).
 6. Предлагането на книга да е придружено с краткото й описание или с линк към такова.
 
Обсъждане:
- първо всеки дава накратко своето мнение за книгата
- после се отговаря на въпроси. Да попитам - само човекът, предложил книгата ли да задава въпроси или да се направи дискусия, в която всеки да задава въпроси? Ако е дискусия, дайте идеи как да протече. На мен ми е много трудно да си представя онлайн вариант на дискусия с 10 човека, всеки от които е със собствено мнение, без да настане известен хаос. Иначе подкрепям идеята 
 Предложение за обсъждането :
1. Една седмица, за да даде всеки своето мнение.
2. Една седмица за отговор на въпросите - общите и тези на човека, предложил книгата.
3. Две седмици, в които всички задават въпроси и дават отговори   Като във втората от двете междувременно тече анкетата за избор на следващата книга.
4. С романите се действа по същия начин.
5. След избиране на книгата се записват хоарат който ще я четат и обсъждат, за да не стане никой или само един да чете определена книга.

Примерни въпроси:

"Какво е чувството, с което започваш да четеш книгата"
 "Как се промени това чувство в процеса на четене на книгата и оказа ли се книгата каквото очакваше в началото"
"Какво ще кажеш за стила на писане, допада ли ти"
"Кои са нещата които ти допаднаха в героите, кое не ти допадна"
"Кои са любимите ти герои, защо"
"Какво те изненада в развитието на историята, защо"
"Има ли нещо, което не разбра, кое е то"
« Последна редакция: март 20, 2012, 08:46:32 от магито » Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: март 11, 2012, 09:54:45 »

Маги страхотна идея  give_rose...аз лично съм голям фен на Джейн Остин и Хорхе Бокай lol)
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #2 -: март 11, 2012, 10:55:51 »

Идеята е чудесна! Като начало, бихме могли да опитаме с четени книги- нещо малко и да видим как ще потръгне. Аз бих номинирала книга, която е в читанка.ком, за да имат всички безплатен достъп до нея. От идеята на БНТ преди време за най- четена книга в България, ми остана навик да преглеждам какви книги има там. Фондът е доста богат. Тази беше напред в класацията http://chitanka.info/text/595-majstora-i-margarita. Аз предпочитам разкази - по- бързо се четат и всеки е самостоятелна творба. Ще подкрепя всяка идея и с удоволствие ще участвам  good
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #3 -: март 11, 2012, 11:42:01 »

Има ли някой опит с подобно начинание? Аз съм гледала само по филмите такива неща. Според мен, доста е трудно да гласувам за книги, които не съм чела, нужно ми е да зная все пак нещо. Ето и предложението ми: Номинираните книги да се съпътстват с кратка анотация - защо си струва да я прочетем и обсъдим. Като всеки дебат /обсъждане/, трябва да има водещ- да постави проблемите за обсъждане и да ни насочва. Второто ми предложение е, това да е човекът, който я предлага. И сега малко "много" Wink- да класираме /да подреждаме/ предложените 5 книги с позиции 1,2,3, а не да даваме гласа си само за една. Това в случай, че нещо възпрепятства водещия или намирането на книгата не е лесно. Мнение за четене на книгата и обсъждане по глави: по глави, но след прочитане на цялата книга smile. Лично аз мога да кажа нещо чак като имам общата представа - искам да видя гората, а не отделното дърво. Това, естествено, не е нещо кой знае какво- ако четем по глави, аз ще се включа вероятно в края.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: март 11, 2012, 11:53:47 »

Много ми харесва идеята и ще се включа  give_rose
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #5 -: март 11, 2012, 12:39:29 »

 Подкрепям svekarva за Читанка  good Нека само съфорумците извън България да кажат дали имат достъп до този сайт. В случай, че някой притежава книгата на електронен или хартиен носител или има друг достъп до нея, още по-добре и лесно за него.
 Кажете за какви други варианти за достъп до книги знаете? Като онлайн варианти на български :

http://www.booksbg.org/booksbg/  - предлага различни формати за теглене и е почти толкова богат като информация като Читанка
http://e-bookbg.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
http://liternet.bg/
 Последните два са с по-малко книги, но пък с повече съвременни автори.
 Попадна ми и този указател с връзки към различни такива сайтове с разнообразен тип литература:
http://www.reader.bg/e-books.html
  За книги на английски за мен един от най-добрите и богати източници е този:
http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page
  Този също е добър, пак с основно по-съвременна литература:
http://www.authonomy.com/
 Ако книгата е сборник с разкази, наистина е по-удачно да се обсъждат един по един. Ако обаче е цял роман, обсъждането по глави не ми се струва подходящо. Често някои глави на даден роман не казват кой знае какво, друг път са много съдържателни. За мен лично това би направило процесът на четене твърде бавен. В такъв случай и аз бих се включила чак в края на обсъждането.
 Бях питала и в другата тема, но ще си пренеса въпроса и тук. Да преценим колко време ще ни отнеме прочита на среден обем от страници. Предлагам за седмица обем от 200-400 страници. Кажете и вие какъв е удобния и удачен за вас вариант.
 Във връзка с горното - да си определим срок за прочитане от 2-4 седмици и накрая да направим обсъждането.
 Съгласна съм със svekarva  и за определяне на водещ. Може би да стане като в Горещ стол да предлагаме първо 5 човека за водещ, а после избраният да ни предложи да избираме от 5 книги за прочит. Или друг вариант - 5 книги от автор. Избирането на водещ би му дало свобода сама да предложи критерий за подбор на 5 книги  smile По негово собствено усмотрение  smile
 Предлагам пак по преценка на водещия да избере дали още преди прочета на книгата или след това да даде насоки за дебат. А и дали да има дебат или само всеки да сподели личните си впечатления?
 В случая Маги като първи водещ ни дава интересна възможност ние сами да предложим по 5 книги  give_rose
 Ще изчакам "избистрянето" на правилата и ако остане всеки да предлага по 5 книги, ще се включа  smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 11, 2012, 12:43:49 »

Мишел  много интересни идеи, иска ми се тези дни да избистрим нещата и аз да закова правила.Да изберем първата книга и да започва четенето.И за мен месец е добър вариянт за прочитане особенно за работещи хора.Има книги четящи се за дни, но има и такива който изискват време.И настоявам първия път 5 човека да предложат 5 книги.Предполагам, че ще видим 5 различни жанра и това ми е интересно.
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #7 -: март 11, 2012, 12:51:42 »

Отваря се читанка при мен.
Евентуално можем да избираме от някакъв списък - например най-четените книги, и тн.Защото все пак в тези списъци влизат книги, харесани от много хора.
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #8 -: март 11, 2012, 15:51:10 »

Супер, ще направя всичко възможно да се включа, бебе спи по половин час и тогава ще чета и вечер малко и така.
« Последна редакция: март 11, 2012, 15:54:52 от uliaulia » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #9 -: март 11, 2012, 16:21:32 »

 магито, благодаря за жеста да предлагаме ние по 5 книги  give_rose
 След като поразгледах какво има в Читанка, се спрях на 5 книги, в които има "историческа" тематика  Wink Подбрах по-класически заглавия, по възможност представящи различни епохи и народи :
1. "Quo Vadis" на Сенкевич
http://chitanka.info/book/156-quo-vadis
2. "Атинянката Таис" на Ефремов
http://chitanka.info/book/165-atinjankata-tais
3. "Бялата крепост" на Орхан Памук
http://chitanka.info/book/2073-bjalata-krepost
4. "Парфюмът" на Зюскинд
http://chitanka.info/text/3052-parfjumyt
5. "Името на розата" на Умберто Еко
http://chitanka.info/book/2000-imeto-na-rozata
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: март 11, 2012, 18:00:44 »

Много информация прочетох и всичко ми е мешано в главата. Искам първо да си го подредя и ще се включа и аз с предложения за това как да протича всичко. Аз нямам много опит с такъв клуб, макар че си търся от много време, затова ми се иска да чуем и мнението на хора, които са били. Като Miravarna - тя даде вече някои интересни идеи в темата за книгите. И ми се иска да чуем повечето хора, които се включиха с "да" за идеята, а все още не ги виждам тук. Ще пусна тази тема в Предложенията за форума за повече популярност.

Линковете, които Мишел е пуснала за дърпане на книги са просто супер! Според мен нека се спрем засега само на линковете за книги на български (по видими причини) и да избираме засега само от един. Да кажем Читанка.инфо. Като за начало, просто да пробваме. 4 седмици е добър срок за четене.
« Последна редакция: март 11, 2012, 18:33:18 от Ariel » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: март 11, 2012, 18:25:23 »

Мисля си, че от 2 седмици до месец е подходящо като срок за прочитане на книга и около седмица за разказ. Мисля, че идеята с избора на книга, да е като в Горещ стол е много добра. Така няма да се трупат много заглавия от един потребител. Който е предложил, най-желаното заглавие, води дискусията...Задава няколко въпроса, които да дадат начало на обсъждането  good Трябва да се пробва с едно заглавие и да се види, ако има слаби места организацията да се промени  give_rose
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #12 -: март 11, 2012, 18:37:55 »

В търговията има принцип, че свободата на избор е добре да бъде между 3 и 7 варианта, в противен случай има опасност човек нищо да не избере, да се обърка. 25 заглавия са доста. Подкрепям идеята за 5 номинации от 5 човека /всеки по една книга.
michelle и от мен поздравление за предложените книги - чела съм първата и последната. Дано имам време да погледна и другите.
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: март 11, 2012, 19:13:32 »

1. Съгласна съм с предложението на svekarva, много са 15 книги! И така ще се получи, че винаги почти едни и същи книги ще се номинират. Нека са 5, по една предложена от общо 5 човека.

2. Когато се предлагат книги обаче трябва да се предложи и линк към кратко описание, такова, каквото фигурира на задната корица на книга, както е направила Мишел. Просто трябва да може да се придобие начална представа що за книга е това. Трябва да се провери дали такива описания има в тези сайтове по-горе. Това е за улеснение, за да не се налага всеки да си търси сам описанията в Амазон и т.н.

3. Трябва да решим дали предлаганите 5 книги от 5-ма души могат да са от един жанр или не. Ако има 5 книги предложени, които са исторически например това дали би било проблем?

4. Правилата на клуба, както и линкове със сайтовете за теглене трябва да се постнат в първото мнение на тази тема. Спорем мен там трябва да се постнат и началните общи въпроси за насока преди прочитане на книгата (ако решим да има такива) и те ще важат за всички книги. Тези въпрости ще са един вид насока и ще ти помагат да знаеш какво да пишеш когато оформяш дискусията си. Те ще са по общи - от сорта на "Какво е чувството, с което започваш да четеш книгата", "Как се промени това чувство в процеса на четене на книгата и оказа ли се книгата каквото очакваше в началото", "Какво ще кажеш за стила на писане, допада ли ти", "Кои са нещата които ти допаднаха в героите, кое не ти допадна", "Кои са любимите ти герои, защо", "Какво те изненада в развитието на историята, защо", "Има ли нещо, което не разбра, кое е то" и т.н. Когато се дискутират книгите след прочитането им ще има и други въпроси разбира се и човек само може да си реши какво да си пише в дискусията, но началните въпрости може да са такива, че за всяка книга да може да се приложат. Какво мислите?

5. Също така нека са цели книги като за начало, а не сборник с разкази. Предлагам следващото четене да е с разказ, за да видим и преценим разликата и кое ни харесва повече. Т.е. Четене 1 - книга, срок месец. Четене 2 - разказ, срок седмица. Или нещо такова? След това може да ги менкаме - книга, разказ, книга...

6. И ще има ли правило, че ако една книга предложена от даден човек е избрана при следващото четене този човек не може да предлага книга?

7. Само не съм сигурна за този водещ защо трябва да го има?

« Последна редакция: март 11, 2012, 19:16:05 от Ariel » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: март 11, 2012, 19:22:28 »

Точка 6 от предложените от Ариел, ми хареса...така няма да се повтарят много хората, които предлагат книгите, респективно и жанровете / в крайна сметка много хора обичат точно определени жанрове/. Мисля, че в предлаганите книги е добре да има избор - от всякакъв жанр, защотоо ако са само от един, може някой изобщо да не се включи при избора, тъй като не му харесва конкретния жанр, и не иска да чете никоя от предложените книги. Идеята за точно определени въпроси, които да рамкират първоначалните впечатления от книгата е добра..така ще се избегнат мнения като "Хареса ми." или "Книгата е лоша." , и ще се даде "храна", за по-нататъшни разсъждения  good
Активен
danieIa ☼
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1407



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: март 11, 2012, 20:23:04 »

Много ми харесва идеята!!! Надявам се да успея да се включа в четенето smile.
Аз пък напоследък съм фен на http://www.avtori.com/ - аудио книги. Идеални са ми за слушане на работа.
Изборът не е много голям и е далеч от истинското четене,  но е вариант.
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: март 11, 2012, 20:24:53 »

    -На мен много ми хареса идеята да има на първата страница на темата ориентировъчни въпроси!  good Предложените от Ариел са много добри, а който се сети още - може да се добавят.
    -Харесва ми и идеята номинираните книги да са 5, предложени от въпросния водещ, като се редуваме кой да бъде този водещ. Нещо от сорта на това, при всяка среща да "гостуваме" на някого, както при реалните клубове.  smile
    -Харесва ми и правилото "ако една книга, предложена от даден човек, е избрана, при следващото четене този човек не може да предлага книга".
    -Краткото описание за всяка предложена книга също ще е много полезно!!!
    -Също съм "за" прочитането на цяла книга, а не на глави.
    -Давам и глас за правило да класираме /да подреждаме/ предложените 5 книги с позиции 1,2,3, а не да даваме гласа си само за една.
    -Само ме притеснява срокът за прочитане - месец не е ли много? В смисъл, че и за 2 седмици до 20 дена ще може да се прочете, ако разбира се не е много обемна книга. А и ще бъде оптимално времето за коментари след това. Месец за коментари на една и съща книга ми се струва маааалко дълго.  scratch one-s head Или просто може би ще е добре срокът да се съобрази с обема.

michelle, предложила си страхотни книги! 1 и 5 обаче не съм ги чела все още, макар че вкъщи ги имам и петте.  blush Браво и за линковете - не ги знаех някои. Много полезно!
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #17 -: март 11, 2012, 20:30:52 »

 Радвам се, че са ви допаднали предложенията  give_rose Още повече ще се радвам, ако още четирима човека, както svekarva предложи дадат своите.
 Идеята за водещ я разбирам така. Пет човека дават свои предложения от по 5 книги. Останалите гласуват за този от тях, чийто предложения най-много харесват. Когато гласуването приключи, се пуска гласуване за 1 от петте книги. Всяко от двете гласувания може да бъде от 2-3 дни. Така в рамките на една седмица ще има избрана книга. Ако се даде време за четене от 1 месец, може в последната седмица на този месец да се пуска гласуването за следващата книга.
 Предлагам водещият да има свободата да задава каквито въпроси сметне за добре. Идеята за начални общи въпроси ми харесва  good Тя ще бъде чудесен ориентир  give_rose В същото време ми се иска да се насърчаваме сами себе си да бъде креативни във въпросите, които ще задаваме.
 Нека всеки от петимата предлагащи по 5 книги да прецени на какви критерии да отговарят. Може да са примерно : "български класически автори", "любовна история", "съвременна европейска литература" и т.н.
 Много е добро предложението за редуване на роман с разказ  good
 Предлагам, ако някой е предлагал предишния път книги, следващия да не го прави. Така ще се стимулират всички да дават предложения   Wink  Не е задължително да сме чели всички книги от своите предложения. Ето в моя случай третата не съм я чела, но пък съм други от автора. На тази основа го препоръчвам.
 Месец според мен е добър срок, когато една книга е средно до 400-500 страници и се чете вечер след работа или по време на път до работа. Ако книгата е над този обем, може да се даде и по-голям срок или да я разделим на части. А и обикновено един роман от над 500 страници е разделен смислово на части от самия автор.
 Много ще се радвам да споделяте без притеснение по колко страници за какъв период от време ви е възможно да прочетете. Всички имаме различен ритъм на живот и ще е хубаво да изберем осреднен вариант.
 Ако нямаме водещ, всички ли включили се в четенето ще задаваме въпроси?
 Поезия ще четем ли?  Wink
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #18 -: март 11, 2012, 20:33:11 »

И аз чакам включване от Miravarna, за да разбера как практически стоят нещата по тези клубове. Предложих да има водещ, защото по филмите има такъв  Wink, не зная какво точно прави. Мисля си, че той задава точно тези разширени въпроси след прочитането, за които говори Ariel, за да не стане говорилня и да можем да се изслушваме /пардон, изчитаме/, преди да минем към следващия проблем. Водещият /примерно го нарекох така/ ще трябва и да ни разхлажда, ако се разгорещим и да ни връща в темата, ако се случи да я "забозим"
Не виждам лошо, човек с избрана книга, да участва отново в номинациите. Едва ли има някой от нас, който твърдо стои в един жанр и ще предлага книги само от там.
Не ми се иска да губим номинирани книги. Ако ползваме схемата от Горещ стол, ще имаме още 4 предложени книги, които губим. Какво ще кажете да поставяме отново на номинация втора и трета книга и да добавяме само три?
Ariel предлага много добри общовалидни въпроси. Съгласна съм с предложението за менкане книга разказ, както и със сроковете.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: март 11, 2012, 20:38:02 »

А аз имах предвид пет човека да предложат по една книга, така събираме пет книги, предполагам и в различни жанрове, защото всеки чете различни неща.!5 или 20 книги са много за избор.Наистина.

Утре ще разсъждавам още.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #20 -: март 11, 2012, 21:07:39 »

магито, такива сме си жените - говорим едно и също, без да се разбираме blum.
Последно предложение- вече имаме 5-те книги с линкове на michelle, дали да не почнем с гласуването първия път направо с тях и да видим какво ще излезе? По повечето предложения имаме съгласие, магито ще ги обобщи, допълни и разясни. А ние да почваме да "четем с разбиране"- това е термин от моите ученически години Reading
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: март 11, 2012, 21:39:29 »

Чета всичко, но има толкова много въпроси и питанки, че се пообърках.  crazy  biggrin

Може би не е лоша идея да решаваме въпросите един по един, а не да говорим за всичко общо. Кои са най-важните неща за клуба? Според мен какво да се чете, как да се избира книга + срокове за избор и какви да са сроковете за четене. Три въпроса. Искате ли да решим първо тях и тогава другите като водещ, дискусии и т.н.?  smile

Моето мнение по трите въпроса е:
1. Въпрос 1 - Какво да се чете? - книга и след това разказ и после пак книга и т.н.
2. Въпрос 2 - Как да се избира книга и срокове? - с гласуването предложено от svekarva - точки, а не гласове. Книга 1 -> 5 точки, книга 2 -> 4 точки и т.н. Според мен е хубаво книгите да са 5, предложени от първите петима вредили се да предложат книга. Срокове за избор - една седмица, както е казала michelle това може да е последната седмица от времето за четене на предишната книга. Ако се избира книга това ще е седмицата, в която четем разказа, защото тя е една (евентуално).  smile
3. Въпрос 3 - Срокове за четене - Аз съм член на библиотеката тук до нас и тук книгите се дават винаги за 3 седмици. Това е хубав срок според мен, но 4 седмици пак е добре като се има предвид, че много хора имат много други задължения. За разказ - 1 седмица.

Така, аз се изказах, какво мислите вие за пърите 3 най-важни въпроса?
« Последна редакция: март 11, 2012, 21:41:53 от Ariel » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #22 -: март 11, 2012, 21:44:42 »

 Ох, явно съм чела не както трябва предложението на Маги и цели 5 книги наредих  sad Извинявайте! Хайде, момичета, кажете по една книга. Нека да се подложат за гласуване първите  пет предложени книги (както в Горещ стол)  smile
 Нека използваме оринтировъчните въпроси по желание. Наистина ми се иска всеки да задава свои въпроси  give_rose Не ми се струва добре всеки път да има сходни или еднакви въпроси. А може и за начало да имаме ориентировъчна група въпроси и да видим как ще е след 3-4 обсъждания  smile
 Ariel, подкрепям напълно това, което си написала за първите три въпроса  good
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: март 11, 2012, 22:08:57 »

Аз съм да се редуват книга, после разказ, а след време може и стихове да включим, може и да е интересно  pardon
Срока за четене на книга , мисля че е добре да е месец. В крайна сметка повечето съфорумци работят или имат малки деца  pardon За разказ е идеално седмица  good За избора на книга май се стигна до оптимален вариант  blum
Нямам търпение да започнем  Bravo
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: март 11, 2012, 22:26:35 »

Мишел, нека останат тези книги, които си предложила, като за пръв път! Следващите пъти ще започнем с предлагането от 5ма души, засега е ок. Хайде да гласуваме за тях, искате ли?
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #25 -: март 12, 2012, 00:31:25 »

 Ariel, някак ми е неудобно и петте предложения за книги да са мои  give_rose
 Много ми се иска още хора да дадат такива.
 Аз оставам засега с "Бялата крепост" на Орхан Памук :
 http://chitanka.info/book/2073-bjalata-krepost

 Чакам идеи за книги от вас  smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: март 12, 2012, 08:26:34 »

Добре, ще си изпия кафето, ще прочета всичко написано още веднъж и ще обобщя в първия пост с удебелен шрифт.Колкото до книгите хайде да изберем между петте на Мишел и да започваме с четенето.Това за точковата система ми е интересно, но не мога да създам анкета по този начин, а ще трябва всеки да пише пост и после да се събират точките, но не е невъзможно.Хубаво е да определим и за колко време ще избираме книга в смисъл от предложението до края на гласуването колко време да мине аз предлагам 5 работни дни т.е. от понеделник до петък, тогава масово сме на компютрите всички.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #27 -: март 12, 2012, 09:01:01 »

магито , гласуването за всяка книга е повече емоционално, така нареченото "положително отхвърляне". Крайният резултат е същият, както при всяка анкета. Не е належащо, според мен, да го променяме. Разгледах отново Горещия стол, вижда се всяка книга колко точки е получила. Ако оставим некласираните книги да влизат в следващия избор, мисля, че ще уважим повече предложения, ще си спестим търсенето на подходяща /с общ достъп и анотации/ книга, емоционално ще сме удовлетворени  Wink, а и ще ползваме готова програма. Ако смяташ за разумно, да започнем по стария начин, пък да видим.
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #28 -: март 12, 2012, 16:17:09 »

Подкрепям svekarva за последния й пост. Нека започнем с простите, ясни и работещи неща. След това, ако има нужда и/или желание, можем да надграждаме.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: март 13, 2012, 09:52:29 »

Хайдеее, уляга ли идейката...? Давайте да избираме книжка   yahoo
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: март 13, 2012, 15:46:40 »

Хайде наистина.  smile Маги, може би Слънце е права, хайде да започнем с познатото и работещото и да видим как ще потръгне. Можеш ли да създадеш анкета с петте споменати книги? 5 работни дни е предостатъчно за гласуване и избор!
Активен
Miravarna
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 949



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: март 14, 2012, 23:57:36 »

Здравейте момичета! Ето ме и мен тук най-после smile Извинявам се ,че чак сега се включвам.Нямах много време да изчета предишните страници,но попогледнах отгоре отгоре...
Мисля, че 5 предложения за книги са предостатъчни! Колкото са повече,толкова по се затруднява избора. Добре е и 5те предложения да са различни и като автори и като тематика. Не знам кое е по-добре дали да се чете една книга месец и след това да се коментира или да се четат глави и те поотделно,аз и на двата вида клубове съм била и мога да кажа,че и двата в реално време незнам как е онлайн...работят. Според мен обаче в нашият случай тук по-разумно би било,ако се чете една книга един месец и след това всичко започнем дискусия.
За сега толкова по темата от мен,т.к имам да ви чета по подробно,а за момента нямам време...ако имате конкретни питания към мен ще отговарям  smile
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: март 15, 2012, 14:15:59 »

Момичета, идеята е супер. Аз скоро бях попаднала на един виртуален читателски клуб. В него времето за прочит на една книга зависеше от броя страници на книгата. Можем и ние така да направим, например, ако книгата е до 600-700 страници, да се чете за един месец, ако е повече- за два месеца и така. По мое мнение е по- добре да се чете цялата книга и тогава да се обсъжда.
« Последна редакция: март 15, 2012, 14:23:00 от sunset » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: март 15, 2012, 22:16:36 »

Момичета, тръгнахме ударно с идеята, а сега се губи инерцията Wink Дайте да включим една анкета, на книгите предложени от Мишел и да избираме  good
Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: март 15, 2012, 23:06:14 »

И аз съм за много обичам да чета така че когато книгата привлича интереса ми ще се включвам..според мен е една чудесна идея smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: март 17, 2012, 13:41:04 »

Момичета много съм заета последните дни, затова ще ви помоля да систематизирате всичко в един пост и аз само да побликувам да направя анкетата и това е.Просто нямам време.
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #36 -: март 19, 2012, 12:37:56 »

 Ще се опитам да направя обобщение на най-основните идеи  smile Моля, допълвайте ме, в случай, че нещо важно е пропуснато  give_rose
 1. Избират се 5 книги. Предложенията се дават така : 5 различни човека предлагат по 1 книга. По възможност от различни жанрове и автори.
 2. Време за гласуване за избор на книга - 1 седмица (5 работни дни; съботата и неделята остават за обобщаване на резултатите  Wink ).
 3. Четенето на роман ще бъде следвано от четене на разказ. Принцип на редуване  smile
 4. Време за четене на книгата:
- роман - 1 месец;
- разказ - 1 седмица.
 5. За начало може да се използва сайта Читанка - http://chitanka.info/ . Така хората, които не разполагат у дома си или нямат достъп до обществена библиотека, ще могат да намерят съответната книга (да се дава линк от сайта към нея).
 6. Предлагането на книга да е придружено с краткото й описание или с линк към такова.
 7. Копирам насочващите въпроси, предложени от Ариел  give_rose
"Какво е чувството, с което започваш да четеш книгата"
 "Как се промени това чувство в процеса на четене на книгата и оказа ли се книгата каквото очакваше в началото"
"Какво ще кажеш за стила на писане, допада ли ти"
"Кои са нещата които ти допаднаха в героите, кое не ти допадна"
"Кои са любимите ти герои, защо"
"Какво те изненада в развитието на историята, защо"
"Има ли нещо, което не разбра, кое е то"


 Имам само един въпрос - след приключване на прочита на книгата какво ще се случва? Засега виждам 3 варианта:
1. Всеки споделя своите впечатления от книгата в свободен текст.
2. Човекът, чиято книга е избрана, задава въпроси.
3. Избираме група от общи въпроси, на които се отговаря всеки път от всеки.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: март 19, 2012, 12:50:09 »

Супер си обобщила Мишел.
Според мен след прочитането на произведението е редно всеки да си каже мнението за него, след което, човекът предложил книгата/разказът задава въпроси, които да породят дискусията. Нещо такова?
Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: март 19, 2012, 12:54:13 »

Според мен ще е много хубаво ако може да се задават въпроси и на човека предложил книгата и така..но според мен след като всеки изкаже мнението си несъмнено ще се породи дискусията, защото на наякои ще му е направила впечатление което на друг не е и така, но мисля че ще бъде адски интересно smile
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #39 -: март 19, 2012, 13:04:40 »

 Добре, а какво ще кажете за следното :
- първо всеки дава накратко своето мнение за книгата
- после се отговаря на въпроси. Да попитам - само човекът, предложил книгата ли да задава въпроси или да се направи дискусия, в която всеки да задава въпроси? Ако е дискусия, дайте идеи как да протече. На мен ми е много трудно да си представя онлайн вариант на дискусия с 10 човека, всеки от които е със собствено мнение, без да настане известен хаос. Иначе подкрепям идеята  good
 Предложение за обсъждането :
1. Една седмица, за да даде всеки своето мнение.
2. Една седмица за отговор на въпросите - общите и тези на човека, предложил книгата.
3. Две седмици, в които всички задават въпроси и дават отговори  smile Като във втората от двете междувременно тече анкетата за избор на следващата книга.
 Това, ако имаме роман. А с разказите какво ще правим?  scratch one-s head
Активен
Miravarna
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 949



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: март 20, 2012, 00:19:11 »

michelle, много добре,точно и ясно мисля ,че си обобщила и посочила нещата! Аз опит в четене на разкази нямам и незнам каква идея да дам,но вероятно ще е добре да спазваме дискусията която ще се спазва и за романите,както и да има постоянни въпроси на които да се отговаря. Аз съм напълно съгласна с всички посочени от теб неща и ги подкрепям на 100%. Има само едно нещо,което бих искала да спомена,ние в реалния клуб си избираме не класически романи,а такива които са по-съвременни и нашумели типове книги.Освен това се съобразяваме с обема на книгата максимум 350-400 страници!Когато съм член в реален клуб дори и да не ми хареса типа книга,който сме избрали се налага да я чета,но тук мисля,че ще е доста по-лесно.Всеки,които има желание да прочете избраната книга ,тогава да се включва,което на мен доста по-ми допада като вариант smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: март 20, 2012, 08:40:58 »

Сега ще обобщя и ще закова каквото сме изписали.Тази седмица по изклюение ще се избира книга 4 дни.Пускам направо анкетата днес.

Мисля, че точно с избора между 5 книги, предложени от 5 човека ще стигнем до различни като вид и години книги.В смисъл различни жанрове и ще има и по-нови и по-стари.Така ако искаме ще се впуснем в мислите на някой класик или пък ще ни третери сърцето докато четем книгата на някой нов романист smile

Ще е интересно.
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #42 -: март 20, 2012, 09:39:12 »

 Miravarna, ако знаеш как ми се искаше да посоча книга, която да е по-съвременна и нашумяла. На второто условие отговарят според мен, но на първото на бих казала. Проблемът е, че колкото и да е голям ресурсът на Читанка, той все пак е ограничен  sad Най-вече откъм излизащите в момента книги. Но за в бъдеще ще се ровим повече за източници на по-интересни книги. Посочих тези, понеже тематиката им има звучене, което не се губи с времето. А и впечатленията ми са, че по-младата аудитория на форума в по-малка степен е запозната с литературата от годините, в които са написани тези книги. Затова молбата ми беше да ме извините, че не съм разбрала първоначалното условие и няколко човека да дадат свои предложения. И сега бих се радвала да се промени списъка на 5-те предложени, тъй като се чувствам много неудобно от създалата се ситуация. Не ми се иска да има отказали се, заради тези  sad При всички случаи се съобразявам с общото решение  give_rose
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: март 20, 2012, 09:49:37 »

Хич и няма да се чувстваш неудобно.Пък и вече всичко е факт, от тук нататък всеки  е свободен да предлага на следващите книги.Все пак трябва да се постави началото от някъде.

Наистина в нета е много трудно да се намерят нови книги, не невъзможно но трудно.

И ще ви призова предлагайте всякакви книги.Фентъзита, исторически, романи, чик лик.Може да открием нов жанр за нас си който сме си мислели, че не ни харесва!
Активен
Miravarna
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 949



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: март 20, 2012, 20:28:53 »

michelle, няма за какво да се притесняваш и да се чувстваш неудобно! Ти даде старт чрез твоите предложения,а ние от тук нататък ще обогатяваме smile Аз съм напълно съгласна с теб,че Читанката е доста ограничена от към нови книги и заглавия. Но пък и там има какво да се намери и за всеки вкус има по нещичко. Като за начало мисля,че е добър вариянт!
Магито, съгласна съм с това да се предлагат всякакъв тип книги!
Ще помисля аз какво мога да ви предложа.
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: март 21, 2012, 15:39:26 »

А как се гласува?  smile Понеже не виждам анкета...
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #46 -: март 21, 2012, 16:09:04 »

 Ariel, Маги направи нова темичка :

http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,31961.0.html
 
 Предполагам, че там ще премине не само гласуването, а и обсъждането на избраната книга  smile
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: март 21, 2012, 22:01:04 »

Благодарско!  smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: март 23, 2012, 08:46:13 »

Момичета точно както Мишел е писала, там ще обсъждаме, а тук ще даваме новите 5 предложения.Понеже имам много работа, ако се забавя с постването на книгата избрана за четене с един ден не ми се сърдете, ама не мога да се организирам тия дни.
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: март 24, 2012, 09:29:49 »

Мисля и аз да се включа.Нали ще се сменят жанровете.Тука предлагаме книги които не сме чели нали.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: март 24, 2012, 09:56:57 »

Да, Гучи, говорехме, че е добре да се предлагат 5 книги по 1 от 5 човека именно заради разнообразието в жанровете, които ще се предложат. Не знам, книгите, които се предлагат от човека, дали ще са четени от него..аз лично ще прадлагам само книги, които не съм чела, за да ми е интересно и на мен. Ако спечели, книга, която съм чела ще се включвам само към обсъждането и ще имам почивка  pardon

Аз си мислех, дали не може да се направи отделно разделче за темичките от голямото четене, както е направено за Горещия стол, така ще могат лесно и бързо да се намират  give_rose
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: март 24, 2012, 10:33:42 »

Точно така съм направила.В темата в която беше гласуването за кни ще се проведе и самото разискване накрая.А и вече обявих печелившата за този месец.Аз лично съм я чела, но отдавна и ще си припомням.

http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,31961.0.html
Активен
Страници: 1 2 3 4 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines