Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 03:47:14

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Читателски клуб  (Прочетена 20307 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« -: март 11, 2012, 09:43:48 »

Искам първо да си избистрим правилата защото без такива не може за съжаление.Предлагам всеки да предложи по 5 книги за четене.Аз ще пускам анкета и ще избираме между тях.Сега тук става интересно да четем ли на глави който да обсъждаме или при прочетена книга да обсъждаме.Хайде дайте идеi и да го започваме smile

ПРАВИЛА:

1. Избират се 5 книги. Предложенията се дават така : 5 различни човека предлагат по 1 книга. По възможност от различни жанрове и автори.
 2. Време за гласуване за избор на книга - 1 седмица (5 работни дни; съботата и неделята остават за обобщаване на резултатите   ).
 3. Четенето на роман ще бъде следвано от четене на разказ. Принцип на редуване 
 4. Време за четене на книгата:
- роман - 1 месец;
- разказ - 1 седмица.

 5. За начало може да се използва сайта Читанка - http://chitanka.info/ . Така хората, които не разполагат у дома си или нямат достъп до обществена библиотека, ще могат да намерят съответната книга (да се дава линк от сайта към нея).
 6. Предлагането на книга да е придружено с краткото й описание или с линк към такова.
 
Обсъждане:
- първо всеки дава накратко своето мнение за книгата
- после се отговаря на въпроси. Да попитам - само човекът, предложил книгата ли да задава въпроси или да се направи дискусия, в която всеки да задава въпроси? Ако е дискусия, дайте идеи как да протече. На мен ми е много трудно да си представя онлайн вариант на дискусия с 10 човека, всеки от които е със собствено мнение, без да настане известен хаос. Иначе подкрепям идеята 
 Предложение за обсъждането :
1. Една седмица, за да даде всеки своето мнение.
2. Една седмица за отговор на въпросите - общите и тези на човека, предложил книгата.
3. Две седмици, в които всички задават въпроси и дават отговори   Като във втората от двете междувременно тече анкетата за избор на следващата книга.
4. С романите се действа по същия начин.
5. След избиране на книгата се записват хоарат който ще я четат и обсъждат, за да не стане никой или само един да чете определена книга.

Примерни въпроси:

"Какво е чувството, с което започваш да четеш книгата"
 "Как се промени това чувство в процеса на четене на книгата и оказа ли се книгата каквото очакваше в началото"
"Какво ще кажеш за стила на писане, допада ли ти"
"Кои са нещата които ти допаднаха в героите, кое не ти допадна"
"Кои са любимите ти герои, защо"
"Какво те изненада в развитието на историята, защо"
"Има ли нещо, което не разбра, кое е то"
« Последна редакция: март 20, 2012, 08:46:32 от магито » Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: март 11, 2012, 09:54:45 »

Маги страхотна идея  give_rose...аз лично съм голям фен на Джейн Остин и Хорхе Бокай lol)
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #2 -: март 11, 2012, 10:55:51 »

Идеята е чудесна! Като начало, бихме могли да опитаме с четени книги- нещо малко и да видим как ще потръгне. Аз бих номинирала книга, която е в читанка.ком, за да имат всички безплатен достъп до нея. От идеята на БНТ преди време за най- четена книга в България, ми остана навик да преглеждам какви книги има там. Фондът е доста богат. Тази беше напред в класацията http://chitanka.info/text/595-majstora-i-margarita. Аз предпочитам разкази - по- бързо се четат и всеки е самостоятелна творба. Ще подкрепя всяка идея и с удоволствие ще участвам  good
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #3 -: март 11, 2012, 11:42:01 »

Има ли някой опит с подобно начинание? Аз съм гледала само по филмите такива неща. Според мен, доста е трудно да гласувам за книги, които не съм чела, нужно ми е да зная все пак нещо. Ето и предложението ми: Номинираните книги да се съпътстват с кратка анотация - защо си струва да я прочетем и обсъдим. Като всеки дебат /обсъждане/, трябва да има водещ- да постави проблемите за обсъждане и да ни насочва. Второто ми предложение е, това да е човекът, който я предлага. И сега малко "много" Wink- да класираме /да подреждаме/ предложените 5 книги с позиции 1,2,3, а не да даваме гласа си само за една. Това в случай, че нещо възпрепятства водещия или намирането на книгата не е лесно. Мнение за четене на книгата и обсъждане по глави: по глави, но след прочитане на цялата книга smile. Лично аз мога да кажа нещо чак като имам общата представа - искам да видя гората, а не отделното дърво. Това, естествено, не е нещо кой знае какво- ако четем по глави, аз ще се включа вероятно в края.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: март 11, 2012, 11:53:47 »

Много ми харесва идеята и ще се включа  give_rose
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #5 -: март 11, 2012, 12:39:29 »

 Подкрепям svekarva за Читанка  good Нека само съфорумците извън България да кажат дали имат достъп до този сайт. В случай, че някой притежава книгата на електронен или хартиен носител или има друг достъп до нея, още по-добре и лесно за него.
 Кажете за какви други варианти за достъп до книги знаете? Като онлайн варианти на български :

http://www.booksbg.org/booksbg/  - предлага различни формати за теглене и е почти толкова богат като информация като Читанка
http://e-bookbg.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
http://liternet.bg/
 Последните два са с по-малко книги, но пък с повече съвременни автори.
 Попадна ми и този указател с връзки към различни такива сайтове с разнообразен тип литература:
http://www.reader.bg/e-books.html
  За книги на английски за мен един от най-добрите и богати източници е този:
http://www.gutenberg.org/wiki/Main_Page
  Този също е добър, пак с основно по-съвременна литература:
http://www.authonomy.com/
 Ако книгата е сборник с разкази, наистина е по-удачно да се обсъждат един по един. Ако обаче е цял роман, обсъждането по глави не ми се струва подходящо. Често някои глави на даден роман не казват кой знае какво, друг път са много съдържателни. За мен лично това би направило процесът на четене твърде бавен. В такъв случай и аз бих се включила чак в края на обсъждането.
 Бях питала и в другата тема, но ще си пренеса въпроса и тук. Да преценим колко време ще ни отнеме прочита на среден обем от страници. Предлагам за седмица обем от 200-400 страници. Кажете и вие какъв е удобния и удачен за вас вариант.
 Във връзка с горното - да си определим срок за прочитане от 2-4 седмици и накрая да направим обсъждането.
 Съгласна съм със svekarva  и за определяне на водещ. Може би да стане като в Горещ стол да предлагаме първо 5 човека за водещ, а после избраният да ни предложи да избираме от 5 книги за прочит. Или друг вариант - 5 книги от автор. Избирането на водещ би му дало свобода сама да предложи критерий за подбор на 5 книги  smile По негово собствено усмотрение  smile
 Предлагам пак по преценка на водещия да избере дали още преди прочета на книгата или след това да даде насоки за дебат. А и дали да има дебат или само всеки да сподели личните си впечатления?
 В случая Маги като първи водещ ни дава интересна възможност ние сами да предложим по 5 книги  give_rose
 Ще изчакам "избистрянето" на правилата и ако остане всеки да предлага по 5 книги, ще се включа  smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 11, 2012, 12:43:49 »

Мишел  много интересни идеи, иска ми се тези дни да избистрим нещата и аз да закова правила.Да изберем първата книга и да започва четенето.И за мен месец е добър вариянт за прочитане особенно за работещи хора.Има книги четящи се за дни, но има и такива който изискват време.И настоявам първия път 5 човека да предложат 5 книги.Предполагам, че ще видим 5 различни жанра и това ми е интересно.
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #7 -: март 11, 2012, 12:51:42 »

Отваря се читанка при мен.
Евентуално можем да избираме от някакъв списък - например най-четените книги, и тн.Защото все пак в тези списъци влизат книги, харесани от много хора.
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #8 -: март 11, 2012, 15:51:10 »

Супер, ще направя всичко възможно да се включа, бебе спи по половин час и тогава ще чета и вечер малко и така.
« Последна редакция: март 11, 2012, 15:54:52 от uliaulia » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #9 -: март 11, 2012, 16:21:32 »

 магито, благодаря за жеста да предлагаме ние по 5 книги  give_rose
 След като поразгледах какво има в Читанка, се спрях на 5 книги, в които има "историческа" тематика  Wink Подбрах по-класически заглавия, по възможност представящи различни епохи и народи :
1. "Quo Vadis" на Сенкевич
http://chitanka.info/book/156-quo-vadis
2. "Атинянката Таис" на Ефремов
http://chitanka.info/book/165-atinjankata-tais
3. "Бялата крепост" на Орхан Памук
http://chitanka.info/book/2073-bjalata-krepost
4. "Парфюмът" на Зюскинд
http://chitanka.info/text/3052-parfjumyt
5. "Името на розата" на Умберто Еко
http://chitanka.info/book/2000-imeto-na-rozata
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: март 11, 2012, 18:00:44 »

Много информация прочетох и всичко ми е мешано в главата. Искам първо да си го подредя и ще се включа и аз с предложения за това как да протича всичко. Аз нямам много опит с такъв клуб, макар че си търся от много време, затова ми се иска да чуем и мнението на хора, които са били. Като Miravarna - тя даде вече някои интересни идеи в темата за книгите. И ми се иска да чуем повечето хора, които се включиха с "да" за идеята, а все още не ги виждам тук. Ще пусна тази тема в Предложенията за форума за повече популярност.

Линковете, които Мишел е пуснала за дърпане на книги са просто супер! Според мен нека се спрем засега само на линковете за книги на български (по видими причини) и да избираме засега само от един. Да кажем Читанка.инфо. Като за начало, просто да пробваме. 4 седмици е добър срок за четене.
« Последна редакция: март 11, 2012, 18:33:18 от Ariel » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: март 11, 2012, 18:25:23 »

Мисля си, че от 2 седмици до месец е подходящо като срок за прочитане на книга и около седмица за разказ. Мисля, че идеята с избора на книга, да е като в Горещ стол е много добра. Така няма да се трупат много заглавия от един потребител. Който е предложил, най-желаното заглавие, води дискусията...Задава няколко въпроса, които да дадат начало на обсъждането  good Трябва да се пробва с едно заглавие и да се види, ако има слаби места организацията да се промени  give_rose
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #12 -: март 11, 2012, 18:37:55 »

В търговията има принцип, че свободата на избор е добре да бъде между 3 и 7 варианта, в противен случай има опасност човек нищо да не избере, да се обърка. 25 заглавия са доста. Подкрепям идеята за 5 номинации от 5 човека /всеки по една книга.
michelle и от мен поздравление за предложените книги - чела съм първата и последната. Дано имам време да погледна и другите.
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: март 11, 2012, 19:13:32 »

1. Съгласна съм с предложението на svekarva, много са 15 книги! И така ще се получи, че винаги почти едни и същи книги ще се номинират. Нека са 5, по една предложена от общо 5 човека.

2. Когато се предлагат книги обаче трябва да се предложи и линк към кратко описание, такова, каквото фигурира на задната корица на книга, както е направила Мишел. Просто трябва да може да се придобие начална представа що за книга е това. Трябва да се провери дали такива описания има в тези сайтове по-горе. Това е за улеснение, за да не се налага всеки да си търси сам описанията в Амазон и т.н.

3. Трябва да решим дали предлаганите 5 книги от 5-ма души могат да са от един жанр или не. Ако има 5 книги предложени, които са исторически например това дали би било проблем?

4. Правилата на клуба, както и линкове със сайтовете за теглене трябва да се постнат в първото мнение на тази тема. Спорем мен там трябва да се постнат и началните общи въпроси за насока преди прочитане на книгата (ако решим да има такива) и те ще важат за всички книги. Тези въпрости ще са един вид насока и ще ти помагат да знаеш какво да пишеш когато оформяш дискусията си. Те ще са по общи - от сорта на "Какво е чувството, с което започваш да четеш книгата", "Как се промени това чувство в процеса на четене на книгата и оказа ли се книгата каквото очакваше в началото", "Какво ще кажеш за стила на писане, допада ли ти", "Кои са нещата които ти допаднаха в героите, кое не ти допадна", "Кои са любимите ти герои, защо", "Какво те изненада в развитието на историята, защо", "Има ли нещо, което не разбра, кое е то" и т.н. Когато се дискутират книгите след прочитането им ще има и други въпроси разбира се и човек само може да си реши какво да си пише в дискусията, но началните въпрости може да са такива, че за всяка книга да може да се приложат. Какво мислите?

5. Също така нека са цели книги като за начало, а не сборник с разкази. Предлагам следващото четене да е с разказ, за да видим и преценим разликата и кое ни харесва повече. Т.е. Четене 1 - книга, срок месец. Четене 2 - разказ, срок седмица. Или нещо такова? След това може да ги менкаме - книга, разказ, книга...

6. И ще има ли правило, че ако една книга предложена от даден човек е избрана при следващото четене този човек не може да предлага книга?

7. Само не съм сигурна за този водещ защо трябва да го има?

« Последна редакция: март 11, 2012, 19:16:05 от Ariel » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: март 11, 2012, 19:22:28 »

Точка 6 от предложените от Ариел, ми хареса...така няма да се повтарят много хората, които предлагат книгите, респективно и жанровете / в крайна сметка много хора обичат точно определени жанрове/. Мисля, че в предлаганите книги е добре да има избор - от всякакъв жанр, защотоо ако са само от един, може някой изобщо да не се включи при избора, тъй като не му харесва конкретния жанр, и не иска да чете никоя от предложените книги. Идеята за точно определени въпроси, които да рамкират първоначалните впечатления от книгата е добра..така ще се избегнат мнения като "Хареса ми." или "Книгата е лоша." , и ще се даде "храна", за по-нататъшни разсъждения  good
Активен
Страници: [1] 2 3 4  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines