Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 13:20:13

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Захранване на бебетата - 5 "  (Прочетена 165933 пъти)
 
Miri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1748



Моят сватбен албум

« Отговор #315 -: февруари 13, 2013, 17:34:01 »

Обикновенно педиатрите тук , а предполагам и в Канада, казват да се започне с rice cereal тъй като твърдят, че бил най-щадящ за стомаха както най-нисък алерген. За съжаление , педиатрите не учат много за храните, а и информацията не им е много актуална, освен ако не са взели допълнителен клас по диетология. Оризът не е най-лесно храносмилаемата храна и може също да причини алергична реакция и да разстрои коремчето. Всичко си е до дете. Аз лично бих изчакала до навършване на годинка. С пюретата имам малък опит, защото ние използвахме Baby Led Weaning .  Тези които са за в началото може да се почнат на 4 месеца , ако детето е изцяло на формула. Ако е кърмено се препоръчва да се изчака до 6-я месец. Когато се започне със ахранването е препоръчително да бъде с еднокомпонентни пюрета, да изчакаш 3-4 дни  за реакция и тогава да въведеш нещо ново. Когато имаш успешно въведени 2 храни можещ да ги комбинираш.  Ако държиш да купуваш пюретата, примерно бих въвела всичките, които са Stage 1 преди да предложа тези за 6 месеца, независимо на каква възраст е детето. Навършените пълни 6 месеца са , когато детето почва 7-я. 
Знам, че може би звуча като реклама на авокадо, blush , но наистина авокадото си остава най-добрата първа храна. Съдържа необходимите мазнини, витамини и минерали и е много леко за коремчето, освен това е нисък алерген.
Този сайт е един от най-добрите според мен. Знам, че препоръчват brown rice  като една от първите храни, но както вече казах има достатъчно проучвания по въпросът , че не е точно така и най-добре е да се изчака със зърнените храни поне до навършване на годинка.

http://wholesomebabyfood.momtastic.com/babyfirstfoods.htm#.URuu9B2TyTc

А мислила ли за Baby Led Weaning ?

Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #316 -: февруари 13, 2013, 23:31:40 »

Мири, доколкото разбирам този метод се прилага след 6 месец или когато детето може да седи седнало на столче и да се храни само. Предлага му се чиния  с няколко неща и то само избира кое иска,  като се продължава с кърмата до 12 месеца и това е само допълнително хранене. Не разбирам обаче каква е точно процедурата по този метод. В смисъл с какво се почва и как се преминава от една към друга храна? Предполагам става дума за свежи плодове и зеленчуци нарязани на много ситно ( а не смлени като за пюре) и детето си избира кое да хапне? И след като пробва няколко плода и зеленчука може да се премине към млечните и след това към месните продукти. Така ли е или аз нещо не разбирам? Не е ли по-добрия вариант да се ползвам пюретата и захранването да стане постепенно като ние избираме плодовете и зеленчуците които да даваме?
Активен
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #317 -: февруари 14, 2013, 01:43:22 »

Anita81,
Цитат
Не е ли по-добрия вариант да се ползвам пюретата и захранването да стане постепенно като ние избираме плодовете и зеленчуците които да даваме?
Всеки сам решава,кое е по-добре за детенцето му.Аз например се водих от съвсем други съображения.Понеже покрай мен имам няколко много близки деца,които вярно са все по 1 в семейство,но до 5-6 годишни неискаха да се хранят сами,а някой да им дава в устата.Затова аз бях решила,че искам моето дете само да се храни от малко.Само да решава какво иска и какво не,а не аз.Та в този смисъл,този избор всяка майка сама си го прави  pardon .Отделно,че едното детенце понеже беше свикнало само на пюрирани неща до към втората си годинка не искаше друга храна освен пюрирана. В никакъв случай, като давам тези примери неискам да кажа,че това важи за всички деца който са захранвани с пюрета.Споделям го само с идеята,че мен конкретно точно това ме е подтикнало да избера Baby Led Weaning за моето дете.Давала съм и няколко пъти пюрета.Като сме се връщали от път и съм нямала нищо готово.
С опитът ми от захранването мога да кажа,че най-важното не е последователността,а просто да има пауза между отделно въведените храни за да се види реакция (евентуална).А ако в семейството има алергий да се внимава с конкретните продукти алергени.
Активен
Miri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1748



Моят сватбен албум

« Отговор #318 -: февруари 14, 2013, 05:08:54 »

Ани, детето трябва да може да седи само на столчето. Наистина , основната храна си остава кърмата/формула. Този метод е по-бавен от захранването с пюре, но за сметка на това го водят по-здравословен от гледна точка на това, че количеството изядена храна се определя от самото дете, а не от нас. Казват , че така се намалява риска от диабет и затлъстяване. Другото предимство е, че детето до две годинки се научава да борави свободно с вилица и лъжица. Дължи се на това, че чрез разл. консистенции на храните (меки, твърди, мазни, и т.н.) се стимулира финната моторика. Другото твърдение е, че децата хранени с лъжица и пюре с апо-капризни към храната. Дали е така не знам, мамите които са захранвали с пюрета , могат да се изкажат по въпроса. Моят син е мног ящен и храна не отказва. Не знам дали се дължи на начинът по който сме захранили или просто детето обича да си се храни  smile smile.
Не е задължително да предложиш няколко вида храни с този метод. Аз започнах първо с варен на пара морков ( много исках с авокадо , но по това време бях в България и не можах да открия ). След това като се прибрахме дадох и авокадо. Не съм рязала храната на много ситни парчета, а на такива да му е удобно на детето да ги хваща с ръчичка. Месо май дадох към 8-9-я месец, не съм сигурна вече. Млечните изчаках да навърши година. Можеш да даваш суров плод , ако не е твърд като круша примерно, но обелена.А ябълката е хубаво да се обработи малко на пара. Същото важи и за зеленчуците. Общо взето , ти преценяваш каква храна да предложиш.
Не мога да кажа, че единият метод е по-добър от другия. Аз пробвах с пюре, но не се получи при нас. Ти си познаваш детето и когато дойде времето , ще прецениш , коя система работи за вас.

Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.


С опитът ми от захранването мога да кажа,че най-важното не е последователността,а просто да има пауза между отделно въведените храни за да се види реакция (евентуална).А ако в семейството има алергий да се внимава с конкретните продукти алергени.

 good good good
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #319 -: февруари 14, 2013, 08:20:18 »

Anita,

ето схема на захранване при "захранване, водено от бебето": http://zabliznacite.wordpress.com/2010/09/27/shema-za-zahranvane-na-bebeta-sled-6-mesecha-vazrast/

Общи въпроси/отговори: http://zabliznacite.wordpress.com/baby-led-weaning/

Формата на храната потози метод в началото не е ситно нарязана, а удобна за хващане. Представи си каква форма има пържен картоф - дължина, дебелина - това е.
След като детето развие финната моторика се отива на малки парченца и топченца.
Избягвай храни, които са с формата и дебелината на гръкляна на детето.
НЕ предлагай сурови ябълки, сурови моркови и кренвирши в началото, защото са лесни за задавяне.
Активен
dorina79
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1476



Моят сватбен албум

« Отговор #320 -: февруари 15, 2013, 04:44:00 »

Много полезна информация.
Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #321 -: февруари 15, 2013, 06:27:04 »

мерси за отговорите Wink
Активен
bubi_baby
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 474



« Отговор #322 -: февруари 20, 2013, 12:52:11 »

Здравейте, момичета имам нужда от помощ!Дъщеря ми е на 8 месеца и този месец е качила само 150 гр. на АМ Фризо 2-ка сме.Моля, ви дайте ми съвет за някоя по-хранителна каша или мляко?
Активен
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #323 -: февруари 20, 2013, 13:32:31 »

Здравейте, момичета имам нужда от помощ!Дъщеря ми е на 8 месеца и този месец е качила само 150 гр. на АМ Фризо 2-ка сме.Моля, ви дайте ми съвет за някоя по-хранителна каша или мляко?
А колко кг е принципно?Храни ли се нормално през деня? Има ли апетит?Редеовно ли пълни пампите?Ако на всички въпроси можеш да отогвориш с да-не виждам място за притеснение.Децата не наддават всеки месец еднакво.Много добре разбирам защо ти се вижда странно,понеже до сега е качвала всеки месец доста и изведнъж има голяма промяна.Но понякога в определени периоди децата дърпат от към ръст.И дори е възможно да останат за известно време на едни и същи килограми.Когато започнат да ходят или да пълзят също вече не качват толкова много.
Все пак ти си познаваш детенцето,има ли нещо друго което те притеснява?Ако си се храни редовно,не виждам защо са му празни калории.Повече плодове,зеленчуци.На обяд картофчета,ориз или спагети и готово.
Обикновенно около годинката децата са между 8 и 10 кг.Пак си е индивидуално,но долу горе.
« Последна редакция: февруари 20, 2013, 13:47:48 от matsinka » Активен
bubi_baby
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 474



« Отговор #324 -: февруари 20, 2013, 16:06:51 »

А колко кг е принципно?Храни ли се нормално през деня? Има ли апетит?Редеовно ли пълни пампите?Ако на всички въпроси можеш да отогвориш с да-не виждам място за притеснение.Децата не наддават всеки месец еднакво.Много добре разбирам защо ти се вижда странно,понеже до сега е качвала всеки месец доста и изведнъж има голяма промяна.Но понякога в определени периоди децата дърпат от към ръст.И дори е възможно да останат за известно време на едни и същи килограми.Когато започнат да ходят или да пълзят също вече не качват толкова много.
Все пак ти си познаваш детенцето,има ли нещо друго което те притеснява?Ако си се храни редовно,не виждам защо са му празни калории.Повече плодове,зеленчуци.На обяд картофчета,ориз или спагети и готово.
Обикновенно около годинката децата са между 8 и 10 кг.Пак си е индивидуално,но долу горе.
6,400кг. сме, но се родихме 1,700 кг.Не все ки път иска да яде, пие мляко не повече от 160 мл. прекосили.Има апетит, но като че ли от много малко количество се засища.Да, редовно пълни памперсите.Миналият месец качи 350 гр., но този...не мога да го нарека и качване.
Активен
ellimink
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 850



Моят сватбен албум

« Отговор #325 -: февруари 20, 2013, 17:53:48 »

bubi_baby, по засищащи са кашите  с овес и всички зърна . Аз има на Hipp 7 зърна. Също така слага  и от бебешките бисквитки в млякото,така ще стане по засищащо.
Активен
bubi_baby
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 474



« Отговор #326 -: февруари 20, 2013, 20:41:53 »

Ели, благодаря ти!Ще пробвам.
Активен
ellimink
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 850



Моят сватбен албум

« Отговор #327 -: февруари 27, 2013, 18:09:08 »

Момичета споделете при правените от вас плодови пюрета ,какви плодове сте миксирали?
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #328 -: февруари 27, 2013, 19:17:36 »

Ели, аз миксирам каквото имам, плодовете общо взето си вървят всякакви комбинации, като плодови коктейли. Примерно днес й дадох манго с ябълка. Иначе круша с ябълка, слива с праскова и круша, кайсия с манго, боровинка с банан. Ето още някои рецепти от моята книга: праскова, ябълка и ягода; ябълка, кайсия с тофу; кайсия, ябълка и праскова; рубарб и ябълка; манго и ориз; ябълка с малина или боровинка.

Активен
ellimink
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 850



Моят сватбен албум

« Отговор #329 -: февруари 27, 2013, 21:37:45 »

Ей богу му ,това даже не съм го чувала ,какво е? Ти ме застреля с него.
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines