Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 16:21:07

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Захранване на бебетата - 5 "  (Прочетена 165762 пъти)
 
Roxanne_
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



« Отговор #285 -: януари 02, 2013, 21:33:46 »

Ели, аз дадох каша от елда на малкия преди седмица. Страшно много я хареса. Давам му готова на Хумана с круша. Нямам никакви проблеми, нито го боли корема, нито се е запекъл от нея. Реших да я дам толкова рано заради това, че съдържа желязо. Даже имахме една смешна ситуация. Давам му аз за първи път елда, съответно лъжичка-две. Вдигам купичката пред него и реших да я доям, защото ми хареса и да не я хвърлям. Това дете като се обиди, като заплака с едни крокодилски сълзи. Направо срам ме хвана от мен, че още го третирам на моменти като малко бебе, което нищо не разбора.
Аз отдавна давам плодово пюре, обаче от крушата и ябълката получава газове. Не ги харесва особено противно на очакванията ми. Въпреки това голяма част от тях разхлабват и регулират и ще са ви от полза дори като е запечен. Оризова каша давах известно време, но реших, че не е особено полезна, а само калорична. Пробвай каша чиста, пробвай и с пюре. Аз му разнообразявам. Мляко до много скоро искаше след кашата, въпреки, че засища. От 2 дни му заместих и това ядене.
Съжалявам ако е малко объркано написано, но нещо ми е много уморено и ми се премрежва погледа.
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #286 -: януари 02, 2013, 23:18:35 »

За много години и от мен, момичета!  smile

Ели, аз захранвам по следната схема: 1вия етап давах зеленчуци в началото, после започнах и плодове (круша, ябълка, банан и авокадо) и комбинации, само за обяд, колкото яде. Сега започнахме от няколко дена 2ри етап: за закуска давам кашичка. Избрах каша, комбинация от ориз и пшеница, (съдържа много витамини, желязо, цинк, калций), която смесвам с различен плод. Оризова каша реших да не давам, защото не съдържа нищо полезно, а и аз започнах захранване след 6 месеца, така че нямаше нужда при нас, тя се препоръчва при по-ранно захранване. А за обяд сега започнах да включвам нови зеленчуци и плодове, тъй като вече е свикнала с първите. Гледам да разнообразявам и всеки ден да включвам плод или зеленчук с регулиращо действие. За млякото знам, че има различни варианти. Аз все още не замествам хранене и я кърмя половин, един час преди храненето. След храната й давам само вода да пие.
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #287 -: януари 03, 2013, 11:27:01 »

Princess, вие сте по-големи и може да хапвате пшеница, но тя съдържа глутен и по новите препоръчителни стандарти е малко раничко да се въвежда преди 6 месеца, на каквато възраст е бебето на Ellimink. А и пшеницата освен с глутен е и алерген и вероятно затова в по-ранна възраст се препоръчват оризовата, елдата и от просо, макар че и за елдата съм чела, че била полезна, но не особено лека за стомаха, а при нас се понесе много добре. Аз въведох глутена около 7 мес. с каша от грис, за съжаление доста по-късно си изрових в материалите за захранването, че било най-удачно да се въведе с овесена, защото овесът има най-ниско съдържание на глутен. blush При нас се наложи, понеже малкият със сигурност беше пробвал неща с глутен, защото "хванах" едната баба няколко пъти да му бута в устата бисквити, солети и хляб. beating Не знам дали, защото в повечето случаи съм смесвала кашите с плодово пюре, но при нас ги нямаше обичайните проблеми от запек и подуване на стомахчето при въвеждането на зърнените храни. В чист вид съм давала само от елдата и гриса, но те бяха течни, за шише, т.е. пиеха се. Още една причина да не се бърза с глутена е, че месото трябва да се въведе преди него. Това е поне, което съм си събирала като информация от Б-я и някои други страни, но всяка майка сама си преценява и се ръководи по собствените си виждания и детенце. Вчера случайно попаднах на статии за захранването в един сайт (ето в случай, че на някой му потрябва http://babysling-bg.com/category/%D0%B7%D0%B0%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5/#.UOVNm6wz4f4 ) и честно казано оказа се, че според написаното съм избързала и с царевицата, и кайсиите, и с глутена, но всички тези препоръки ги нагаждаме, така да се каже, спрямо ситуацията и няма как да са общовалидни. И понеже се сетих сега, че преди ти беше питала нещо за изписването на Витамин Ц, но тогава не ми остана време да отговоря, аз давам на малкия от време на време, беше ни го препоръчал педиатърът ни, някои го препоръчват, защото усвояемостта на желязото от пълнозърнестите храни е доста ниска и желязото като добавка в кашите е по-ниско усвоимо от желязото от т.нар. естествени източници и усвояемостта може да бъде подобрена по няколко начина, като единият е прием едновременно с Витамин Ц. Много дълъг ми стана поста, но е хубаво, че тук можем да си обменяме опита, вместо да четем само сухи статистики  smile
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #288 -: януари 03, 2013, 12:23:22 »

La_Fleur, кашичката, която давам аз е без глутен в нея и пише, че е подходяща след 4-ти месец. Иначе си права, че глутена казват, че може да се въведе след 6-ти месец, но аз реших да поизчакам с него още малко.
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #289 -: януари 03, 2013, 13:26:04 »

Браво на теб, мисля, че много хубаво ще направиш и аз исках, ама пусти баби crazy, днес една ми се хвалеше, че на 8-месечно бебе дават кебапчета и туршия Oh my ...! А ще може ли да ми кажеш каква е тази каша, която даваш, има ли я в Б-я?
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #290 -: януари 03, 2013, 15:09:04 »

La_Fleur, Ползвам тази първата кашичка на Cow&Gate. Нямам представа дали ги има в България, но сега видях, че и още една марка Aptamil предлагат подобна. И всъщност кашичката е ориз и царевица, не пшеница, извинявам се за грешката, без глутен.

За витамина Ц, точно така както и ти пишеш и на мен ми беше казано, а и в книгата, която чета и се водя пише, че е добре да се дава заради по-доброто усвояване на желязото. Освен на капки, може да се изцежда по-малко количество и смесва с водата. Последната седмица доста четох за витамините, особено в първите месеци на захранването. Купила съм си книга с рецепти, по съвет на една от мамите тук и това, което ми харесва е, че рецептите са съобразени с това да се приготвят по начин, по който те ще си запазят по-голяма част от витамините. Има интересни рецепти и комбинации. А знаете, ако се варят по-дълго време или консервират, както са готовите пюретата, всички витамини заминават и се слагат изкуствени. Книгата е с 200 рецепти за бебе и малко дете. За който се интересува видях, че я има и на български: http://knigomania.bg/knigomania-izdania/zdrave/kak-da-hranim-bebetata-i-malkite-deca-anabel-karmel-knigomanija.html

Ето това е кашата, която ползвам и малката много я обича, смесвам обикновено с ябълка, круша или банан. Като въведа и нови плодове, ще слагам и тях.


Това е втората марка, която открих, че я предлагат.
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #291 -: януари 10, 2013, 12:57:15 »

Момичета, днес захраних малкия с прословутата попара (сухар, масло, сирене и вода), обаче цяла одисея се получи. Първо - не му хареса особено, бях му я намачкала с вилица, но нито я преглъщаше хубаво, оставаше му по езика и небцето и си "складираше" или плюваше. Реших да пасирам, защото той по принцип много трудно се справя с парченца, даже се дави от натрошено сирене в пюре, но и така не му хареса, дали защото пък стана направо течна и му се стичаше от устата, дали заради миризмата, на мен лично ми мирише отвратително това обезсолено сирене, но аз откакто се помня мразя попари, та не съм адекватна в оценката си smile. Питам дали когато вие сте давали такава попара сте срещнали подобна трудност, отмина ли с времето, не е ли по-добре да я приготвя с чай и какъв (чувала съм за шипка или лайка) или пък да добавя нещо друго в нея, че на малчо да му хареса. Смятам да му я давам на междинната закуска, но се притеснявам, че ако продължи по този начин ще стои гладен до около 14.00 часа, когато обикновено обядва с месно-зеленчуково пюре. И още един въпрос - давали ли сте пюре с йогурт вместо например плодово пюре или каша за следобедна закуска и на каква възраст?
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #292 -: януари 10, 2013, 14:22:29 »

La_Fleur моето дете така и не прояде попара и всъщност в някакъв момент се отказах да му давам. Минах направо на макарони, когато беше достатъчно голям за тях. Можеш да даваш извара с плодово пюре например. Дори изварата е по-полезна от сиренето. Иначе има и разни детски кус-кус и други подобни, но на вашата възраст и у нас не се ядеше нищо, което да не е гладко пасирано и аз такова не съм давала. Също в зърнената каша може да се слага сирене, ама и това не съм правила. За самата попара - може да се направи наистина с чай от шипка или лайка, а също така да й се добави захар. Можеш да пробваш и с различно количество на водата, за да е различно като консистенция. Аз отново не бях ентусиазирана от излишно консумиране на захар, та с една дума приключихме набързо опитите с попарата. Иначе е съвсем нормално като за нова храна и вкус да не се хареса от първия път. Бях чела някъде, че трябват две седмици за свикване с нови вкусове. Аз нямах толкова търпение, но ти ако искаш пробвай. Реално нищо няма да му стане, ако е гладен няколко часа. Ще си навакса на следващото хранене, а и няма да отслабне толкова, но ако се притесняваш, давай мляко. Лошото е, че в такъв случай може да свикне, че яде, не яде другата храна - получава любимото мляко (кърма).
Горе-долу около вашата възраст и аз започнах да давам от едни бурканчета на Хип - йогурт с плодове - на голяма почит беше у нас. Давах го следобед вместо каша.
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #293 -: януари 12, 2013, 10:52:40 »

Някой беше писал (мисля Ина) че мие зеленчуците с вода с оцет. Само зеленчуците ли се мият? Какво се изчиства по този начин? КАк точно-в какво съотношение вода/оцет?
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #294 -: януари 12, 2013, 11:42:13 »

Аз, да.

Не знам какво изчиства конкретно от зеленчуците. Знам, че когато се перат на рька стари и деликатни платове (и не само де), в пьрвата вода за изплакване се слага бял оцет, който неутрализира останали в тьканта следи от препарата и така се запазват по-добре тьканите. Предполагам, че за зеленчуците важи сьщото.

Вьв Франция мият зелената салата с оцетена вода. Слага се на око - прьс-прьс (примерно около 2 супени льжици на купа вода). Оставяш да престои и след това преплакваш с чиста.

В Италия мият абсолютно всички плодове и зеленчуци с бикарбонат. Пак на око, киснат определено време и изплакват. Свекьрвата твьрди, че така се неутрализират препаратите, с които са прьскани. Дали е вярно, не мога да кажа. При положение, че содата се използва за почистване в домакинството, има логика да е така.
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #295 -: януари 12, 2013, 12:33:45 »

Супер! Благодаря! Много умни тези италианци!
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #296 -: януари 12, 2013, 20:29:53 »

Киселината не позволява на нитратите да се превърнат в нитрити и нитрозамини. Даже зеленчуци от рода на моркови,цвекло и от рода ако готвиш за детето и не само, е хубаво да ги оставиш минутки в оцетена вода.
Активен
bubi_baby
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 474



« Отговор #297 -: януари 15, 2013, 10:48:33 »

И още един въпрос - давали ли сте пюре с йогурт вместо например плодово пюре или каша за следобедна закуска и на каква възраст?
Аз давам пюре с йогурт на Бети и тя много го харесва.Обикновено го давам следобяд м/у храненията, вместо плодово пюре.
Активен
lola_bunny
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 122



Моят сватбен албум

« Отговор #298 -: януари 18, 2013, 11:31:33 »

Здравейте! Кога захранихте с  кисело  мляко и свинско. Ние сме  на  7  месеца и  ядем само два  пъти на ден  мляко, другите  хранения са заместени. Сутрин- попара, обяд- зелнчуково или  месно  пюре и следобед- каша.
Активен
biersdorf
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 142


"Няма попътен вятър за кораб без посока." Чърчил


« Отговор #299 -: януари 21, 2013, 09:28:51 »

Чела съм, че въвеждането на млечни храни става в следния ред: масло, извара, сирене, кисело мляко и т.н. Затова започнах да добавям по мъничко масло към домашно приготвени пюрета в 7 месец, след това обезсолено сирене в попарата и в 8-ми започнах с кисело мляко.
Активен
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines