Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 00:29:52

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Бюджет срещу Очаквания  (Прочетена 34738 пъти)
 
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #15 -: февруари 09, 2012, 15:40:45 »

 Така разпределен бюджета води до бюджетен дефицит в крайна сметка минимум от 25 %. Нямаме първоначално заложена обща сума на бюджета. Нямаме сумите по пера . Нямаме цени. Имаме неконтролирано харчене. Така се постъпва в държавна институция - харчи се поголовно с цел усвояване на средствата, защото ако не се похарчат ще ни ги вземат.
 В същност темата е много неправилно озаглавена. Мисля, че името и трябва да се промени. В голяма степен не се разбира основното, за което е създадена и това подвежда потребителите.
« Последна редакция: февруари 09, 2012, 15:43:06 от Pachoran » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: февруари 09, 2012, 16:50:03 »

Ами не знам дали е неправилно озаглавена...като я създадох ми се стори доста уместна.  smile
На мнение съм, че колкото хора има толкова и разсъждения.. За някой неща съм съгласна, че трябва да дам определена сума пари, за други - не. Всеки иска да си изкарва хляба, а от друга страна ние искаме да получим добра услуга или стока  pardon Първо..никой няма право да се възползва от дадено положение - много ресторанти издевателстват, защото само те предлагат някакъв вид услуга, много от професионалистите също прекаляват, когато усетят, че клиентите поддават. Не искам никой да се обижда от казаното или да защитава или не..теза.. Много от хората в бранша не са така, но и изключенията си ги бива  angry Интересно  беше да се види дали все пак ние булките прекаляваме с изискванията и искаме това да става за малко пари или обратното, даваме пари с надеждата да е качествено. Хубаво е например да се каже така, кой какво иска и колко пари е склонен да отдели. Аз съм така:
ДЖ - до 500 лв, овъртайм 50 лв/час
Фото - до 600 лв
Виедо - до 400 лв
Ресторант - до 40 лв куверт / за Бургас това е  висок куверт/, овъртайм 50 лв/час
Рокля - до 500 лв - ще си я шия
Халки - до 1000 лв двете...
и така...
Тук и професионалистите от форума ще могат да кажат, дали прекаляваме или не... да ни посъветват...Мисля, че ще е подходящо  give_rose
Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: февруари 09, 2012, 17:10:52 »

Pachoran, ако говориш за мен - никак не си прав  smile

Имаме първоначално заложен бюджет, има и пера по бюджета. Направила съм и екселска таблица и всеки преразход ми свети в червено, докато компенсирам с намаляване на разход от друго бюджетно перо. Във всеки един момент знам до къде сме стигнали с харченето, колко е първоначално определената сума и колко сме дали реално. Понякога е повече, понякога по-малко - всичко се компенсира и към момента имаме един доста балансиран бюджет (звуча като Дянков, ужас  crazy). Така че не ме мисли мен  good Със сигурност мога да кажа дали сме успели или не - след сватбата. За момента се движим много добре. Като има икономия от едното перо, мога спокойно да го преразпределя в друго, без това да повлияе на крайната обща сума.

Много ти се иска всеки непременно да ползва сватбен консултант, агент, финансов мениджър и пр., но приеми, че има и хора, които се справят и сами с тази задача. Това е само като съвет, разбира се може да продължиш все по-настървено да убеждаваш мнозинството, че са неспособни да направят каквато и да е крачка по сватбата си, без някой непременно да ги държи за ръчичка и напътства със свети съвети.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #18 -: февруари 09, 2012, 19:08:11 »


 InLove_Girl моето мнение е следното :
1. Посочената цена за ДЖ е много за района на Бургас. Казвам го без да знам предварително вида на помещението , има или няма групи или изпълнители. Ако някой дойде с две тонколони от ония през 90-те години и вземе 500 лева + още 25 % минимум без осчетоводяване е много. Ще дам един обикновен и случаен пример - в София 600 лв без ДДС е наемната цена на 10 киловата сериозно професионално озвучаване, което е марка Мерцедес на озвучителната техника, закупено втора ръка за 96 000 лева и истинска цена 300 000 лева като ново оборудване. Миналата година, озвучителна фирма на Спирит ъф Бургас предостави 60 киловата озвучаване за 1000 лева на ден. Коментарите оставам на вас. В същност един сватбен съветник ще отиде на място при ДЖ, ще му види дараците и ще го попита защо е такава цената. Или пък е възможно да договори една разумна цена.
2. Фотографската услуга за 600 лева за Бургас трябва да е със страшно много екстри в пакета. Цената си заслужава, ако лицето, което наемете използва изключително добро оборудване най-малкото. И разбира се ви хареса като работа на вас и всички около вас. Един сватбен съветник ще отиде при въпросното лице и като види фотоапарат от Мултирама за 1 300 лева той просто ще ви посъветва да не давате тези пари за тази тази услуга, тя не заслужава тези пари.
3. Видеоуслугата за 400 лева е нереално ниска. В случая не очаквайте нещо добро, просто посредствена работа , за техникат аняма да говоря в случая.
4. Ресторант в Бургас за тези пари е нормален, ако има редица екстри- на първо място съвременно оборудвана тоалетна, достатъчна площ и брой места за нужди. Гостите на кръгли маси с подходящи професионални прибори не изтъркани от съдомиалните машини купени в метро. За ресторанта белезите са много, но ще досадя.
5. Цената на роклята мисля, че е нормална. Щом вие ще си я шиете значи може да пренасочите бюджет за доста екстри по тази рокля.
6. Халките са нещото, което нямат цена. Тях си избирате вие.
 Ще се радвам, ако има и други коментари. Мога да дам и по-детайлно описание на услугите , но в случая не е необходимо.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: февруари 09, 2012, 19:57:46 »

Pachoran благодаря наистина за поста ти  give_rose...Единствено ме смущава факта, че явно смяташ Бургас за дооооста дълбока провинция, но това си е твоя заблуда.  blush Ами ние за сега така сме определили бюджета за основните и важни за нас неща...Все още не сме го нарушили, и дано така да продължим. Ще се радвам на коментари и споделяне на други момичета и на работещите в бранша  Bravo
Активен
alla
Професор
****
Публикации: 338



« Отговор #20 -: февруари 09, 2012, 20:13:19 »

Ами и аз да кажа какво съм планирала. smile
dj - 450лв + 60/час
фото - 750лв
куверт за ресторант 50лв-55лв
рокля - 750лв

Става въпрос на София. Очакванията ми не са за някакъв лукс, а за хубава средностатистическа сватба. smile
Активен
Love_joy
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 62



« Отговор #21 -: февруари 09, 2012, 20:24:58 »

InLove_Girl, темичката е чудесна! Поздравявам те.

Аз ще се включа в ролята си на професионалист от бранша, макар в темичката ни ( Бургаската) да пиша в ролята си на обикновен потребител. Това е така, защото имам близка приятелка, която скоро ще се жени и искам да й помогна максимално в избора на ресторант, фотограф и т.н, а постингите във форума ми помагат много за това.

Иначе съм сватбен флорист и декоратор, както някои от вас знаят. Затова от личен опит ще споделя аз какво мисля по въпроса за бюджета, особено този, отделен за украса.

Бюджетът, сам по себе си, не може да определя качеството на услугата, а само нейното " количество" или краен резултат. Какво имам предвид - под качествена услуга аз разбирам отношение, коректност, прозрачно ценообразуване и добра връзка с клиента, която да го кара да се чувства желан и специален. Това не бива да зависи от парите, които младоженците са решили да дадат за моето перо. Това аз чувствам като свое задължение, щом съм решила, че ще работя тази работа.

Парите могат да определят единствено крайния резултат, а в моя случай това са повече и по-скъпи цветя или по-малко и по-евтини. Като при втория случай също могат да се получат също много добри и стилни украси.

И последно - парите, отделени за украса не са толкова маловажни, както моят колега ( който уважавам  smile ) Делийски смята. Истината е, че една сватба има нужда от атмосфера, а украсата създава тази атмосфера, особено ако е сътворена с вкус, а не кичозно. Аз често обичам да казвам, че сватба без цветя е като изискана булка без грим. Аз лично не мога да си представя празник без празничност.

Надявам се всяка от вас  да има шанса да попадне на качествени хора, които да ви предложат качествена услуга. Защото хората и отношението, което срещате по пътя на организацията, ще ви накарат да се чувстате или щастливи и развълнувани, или разочаровани. А тези моменти не се забравят..
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #22 -: февруари 09, 2012, 20:40:45 »

 InLove_Girl Бургас е най-добрия град за живеене и работа. Казвам го като човек, който е свързан с града само професионално. В определени месеци всяка седмица съм в този град служебно и имам определени наблюдения и мнение. Бургас не е провнция ! Ако някой ти каже подобно нещо, значи този човек е много далеч от културата и колорита на този град и изобщо на нормалните градове за живот.
 Културният живот , който има този град го няма никъде другаде. Говоря за неща сътворени и представени от българи не само днес, а в цели десетилетия назад.
 Бургас е най-богатата община след София. И е нормално града да бъде с висок стандарт във всяко едно отношение. Признавам си, че много малко знам за сватбения бранш на този град, но много знам за културните прояви на този град, начина им на организиране и провеждане и т.н и т.н. Е ,знам някои неща, все пак работя с много колеги бургазлии.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: февруари 09, 2012, 22:11:52 »

Извинявам се тогава... Pachoran  не съм те разбрала правилно  give_rose
Инъче..знам, че съм отделила малко за видео, но се надявам малко да спестя от ДЖ и малко от халките.. Ще видим понеже там не сме провеждали срещи.  pardon
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #24 -: февруари 10, 2012, 00:34:36 »


И последно - парите, отделени за украса не са толкова маловажни, както моят колега ( който уважавам  smile ) Делийски смята.

Специално за вас се върнах и си прочетох поста. Искрени извинения, не съм имал това впредвид, но така се е получило. Явно човек трябва да чете и собствените си постове и да ги преглежда като трето лице. Всъщност не съм искал да омаловажа труда на който и да е. В същия пост съм описал и лимузините на който принципно съм  фен. Но смисъла е друг. Всеки според бюджета си. Когато се задава въпрос - ограничен бюджет, значи трябва внимателно да се преценява. Естественно , че трябва да има украса, но трябва да е може би по-семпла или по-умерена. Не може ако имаш ограничен бюджет да дадеш няколко хиляди лева за пищна украса от цветя. Може просто да има  стилни букети на всяка маса, или друго бюджетно решение.
« Последна редакция: февруари 10, 2012, 04:06:52 от Deliysky » Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: февруари 10, 2012, 12:25:58 »

Ако говорим за дълбока провинция то това определено е нашия град. Процента на младоженци,които са добре информирани и в час с сватбените услуги е много,много нисък. Като казвам добре информирани нямам предвид,че са готови сватбени агенти,а че малко или много са наясно,че видео и фото общо за 500лв е страшно нереална цена. А тук има доста такива цени и младоженци,които са наели такива "професионалисти" и са убедени,че те са най-добрите в града. Това го казвам от личен опит,защото не веднъж съм  се срещала с такива хора. По-някога се чудя как е възможно тези хора да вярват,че за 2,20лв./кг. ще си хапват сирене на "Карнаре" Съгласна съм,че хората са с ограничен бюджет в което няма нищо лошо,но на фона на куверт 45лв. на човек си мисля,че нещата не се връзват.  sad Добре те са решили,че ресторанта трябва да е изискан и всичко друго не е важно за тях. Но в същото време търсят грандиозна украса и то за сума колкото видео и фото заедно взети. Задавали са ми не веднъж въпроса,как може украсата да е по-скъпа от цената на видеото и фото след като снимките и видеото са най-важни на сватбата. От тук нататък нямам какво да кажа. Това,че момичетата в форума са информирани и много в час с нещата ,това не значи че в реалния живот всички са така. Това са много малък процент. Стараем се да угодим на всеки,защото колкото и малко парички да имат хората на всеки му се иска да има мечтаната сватба. Но когато срещу теб стоят хора,които ти говорят и те гледат осъдително все едно си им длъжен това вече не е нормално.  Има много случаи в които професионалистите дават много повече от себе си само защото хората срещу тях знаят как да поставят въпроса и отношението им е повече от симпатично.  smile
« Последна редакция: февруари 10, 2012, 12:33:18 от Nina Style » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #26 -: февруари 10, 2012, 14:03:15 »

Nina Style, абсолютно си права за цените. За 550лв ще имаш само видео или фотограф и то като осигуриш и транспорт. Дали обаче няма възможност видеооператорът да заснеме част от събитието в ресторанта /едно от момичетата искаше само първия танц/, а фотографът да не предлага албум и пак да ограничи снимането само за определени моменти? Работя в сферата на търговията и то с хранителни стоки /без които се предполага, че не може/ и единственият ни изход да оцелеем е да правим промоции и да предлагаме нещо различно от това на конкуренцията. Аз така разбирам темата - да имаме качество, според нашите критерии, като заплатим разумна цена, пак според нашите критерии. Аз лично смятам, че снимките са много важни, но пък разбирам и хората, за които любителските снимки вършат същата работа и не си струва да се харчат толкова пари. Пак лично мое мнение е, че дисководещият може да бъде заменен само от "човек с лаптоп", както ми се подиграват професионалистите, ако ресторантът разполага с добра техника. Нещо друго, което ме дразни по принцип за тържествата - ресторант с програма всяка вечер, иска допълнително заплащане на програмата, защото всички правели така.....Е, как да нямаш чувството, че искат да "измъкнат" повече пари? Хайде сега, всички да ме линчувате  Wink.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #27 -: февруари 10, 2012, 14:15:00 »

 Във всички случаи е съвсем нормално да имаме по-големи очаквания на база изготвен бюджет. Това е така и заради прословутия ни манталитет. Смея да твърдя, че услугите в България не са приоритет на гражданите, като изобщо нямам в предвид цената на услугите. Гражданите сами си вършат по-голяма част от нуждите. Тяхната цел е да спестят от всичко, за да го изконсумират после за неща, които биха ги поставили на по-високо стъпало в обществото.
 Изхождайки от темата "Възвращаемост от сватбата" лично аз оставам с убеждението, че младоженците имат изключително високи възможности да формират един приличен бюджет и на база това да имат големи очаквания. В крайна сметка обаче нещата не стоят така. Имам чувството ,че празника се превръща в средство за набиране на капитал. Може и да греша, но четейки горната тема оставам с това убеждение. За мен нещата опират отново до цени и извода е, че цените са нереално ниски. От това страда целия бранш пряко и косвено младоженците.
 Със сигурност ще се надигне вълна на недоволство от този мой пост, която ще измести темата в друга посока. За това моля да не се коментира или, ако се прави да се пренасочи към подходящата тема.
 Бюджетът на една сватба е най-важната основа за случване и провеждане на събитието. Правилното му изготвяне ще покрие и очакванията, които имаме . За да се изготви бюджет, трябва да имаме приходи или печалба. За да има пълен синхрон в похарчените пари и очакванията, бюджетът трябва да се усвои напълно. Младоженците трябва да имат готовност да похарчат тези пари и да забравят думичката "възвращаемост", т.е. паричките ,които получат като подарък да не си ги сложат в джобчето, а да си платят наетите услуги и да се сбъднат по този начин техните очаквания. Това е положението дами. Друг е въпросът за редуциране на услугите ,които искаме да ползваме.
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: февруари 10, 2012, 17:28:54 »

Когато решихме да се женим, започнахме да събираме информация за ресторанти, фотографи, оператори, агенции и т.н. След като се ориентирахме в предлаганите услуги, пресметнахме колко приблизително ще излязат нещата, които искаме. В крайна сметка стигнахме до извода, че ще се вместим в сумата от 13- 14 хиляди, като в нея включвам облекло, обувки, гримове, прически и т.н. Става дума за гр. Пловдив.
 Искам само да добавя, че преди време имахме мероприятие, което се проведе в един от изисканите ресторанти. Имаше петна по калъфите на столовете. Oh my ... Това го пиша, защото от обикалянето ни по ресторантите, у нас остана усещането, че по- голямата част са доста занемарени.
За куверти сме предвидили между 40 и 45 лв. на човек (предварително сме прегледали оферите).
За фото, видео и диджей бяхме готови да дадем повече пари. Общо тримата ни излязоха 1700лв., като на диджея ще му бъде доплатено за допълнителните часове.
За украса сме предвидили до 1500лв. (включително живи цветя).
Роклята, воалът и болерото ми се иска да са до 1000лв. общо.
Отказах се от колие, защото тези, които ми харесват са доста скъпи и ще имам само златни обеци.
За меден месец сме предвидили около 2500лв., но него го броим като отделен от сватбата разход.
Мъжът ми не иска да дава за костюм и обувки повече от 500-600лв. (не знам до каква степен тази сума е реалистична).
За халки сме предвидили около 1000лв., но имаме и злато, което ще дадем.
Това в общи линии са по- големите неща. Аз мисля, че всеки един професионалист, който си разбира от работата, може да обясни на двойката точно и ясно какво предлага срещу сумата, която му се дава. Има хора, които се изказват доста грубо и най- вече съм забелязала, че насоват яда си срещу сватбените агенции (не визирам конкретно никой, просто съм срещала подобни изказвания из форума). Много е грозно да се омаловажава труда на когото и да било. Моите очаквания са напълно реалистични. Всяко нещо си има цена. Ясно е, че на сватбата си не можем да имаме всичко, което бихме искали и че правим едно за сметка на друго, но по никакъв начин не се чувстваме ощетени, напротив. Иначе предвидената сума сме готови да я надвишим, ако се наложи, но имаме други неща, които смятаме да правим и изискват пари, затова се надяваме да се вместим в нея.



« Последна редакция: февруари 10, 2012, 17:32:29 от sunset » Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: февруари 10, 2012, 18:12:56 »

Когато решихме да се женим, започнахме да събираме информация за ресторанти, фотографи, оператори, агенции и т.н. След като се ориентирахме в предлаганите услуги, пресметнахме колко приблизително ще излязат нещата, които искаме. В крайна сметка стигнахме до извода, че ще се вместим в сумата от 13- 14 хиляди, като в нея включвам облекло, обувки, гримове, прически и т.н. Става дума за гр. Пловдив.
 Искам само да добавя, че преди време имахме мероприятие, което се проведе в един от изисканите ресторанти. Имаше петна по калъфите на столовете. Oh my ... Това го пиша, защото от обикалянето ни по ресторантите, у нас остана усещането, че по- голямата част са доста занемарени.
За куверти сме предвидили между 40 и 45 лв. на човек (предварително сме прегледали оферите).
За фото, видео и диджей бяхме готови да дадем повече пари. Общо тримата ни излязоха 1700лв., като на диджея ще му бъде доплатено за допълнителните часове.
За украса сме предвидили до 1500лв. (включително живи цветя).
Роклята, воалът и болерото ми се иска да са до 1000лв. общо.
Отказах се от колие, защото тези, които ми харесват са доста скъпи и ще имам само златни обеци.
За меден месец сме предвидили около 2500лв., но него го броим като отделен от сватбата разход.
Мъжът ми не иска да дава за костюм и обувки повече от 500-600лв. (не знам до каква степен тази сума е реалистична).
За халки сме предвидили около 1000лв., но имаме и злато, което ще дадем.
Това в общи линии са по- големите неща. Аз мисля, че всеки един професионалист, който си разбира от работата, може да обясни на двойката точно и ясно какво предлага срещу сумата, която му се дава. Има хора, които се изказват доста грубо и най- вече съм забелязала, че насоват яда си срещу сватбените агенции (не визирам конкретно никой, просто съм срещала подобни изказвания из форума). Много е грозно да се омаловажава труда на когото и да било. Моите очаквания са напълно реалистични. Всяко нещо си има цена. Ясно е, че на сватбата си не можем да имаме всичко, което бихме искали и че правим едно за сметка на друго, но по никакъв начин не се чувстваме ощетени, напротив. Иначе предвидената сума сме готови да я надвишим, ако се наложи, но имаме други неща, които смятаме да правим и изискват пари, затова се надяваме да се вместим в нея.




Ето за такива информирани и реалистични клиенти говоря! Това е много,много рядко! На svakarva ще кажа,че могат да се предложат доста варианти,но аз визирах пълна услуга видео и фото заснемане+сватбен албум с включени пътни и всичко,което иначе се предлага за видео -650-700лв.,а за фото 500-600лв. Никой не е в състояние да ме убеди,че тези младоженци ще получат това качество за което говорим. Аз напраимер страшно много уважавам хората,които идват,сядат и си казват в прав текст,че нямат парички и трябва да се вместят в определена сума. В това няма нищо срамно,а напротив. Прави им чест,че са искрени и поставят нещата такива каквито са. А не да се опитват да те изкарат виновен и да се пазарят все едно са на пазара. И аз не мога да си позволя обувки от 200лв.,но не очаквам че за 20лв обувките ще са същите като тези от 200лв. Лошото е че в БГ и прекалено скъпото не означава качество,но това е една друга тема. 
« Последна редакция: февруари 10, 2012, 18:26:50 от Nina Style » Активен
Страници: 1 [2] 3 4 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines