Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 20:43:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ГОТВЕНЕТО!!!!!!!!! ЧАСТ 13  (Прочетена 186667 пъти)
 
Данитка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2117



Моят сватбен албум

« Отговор #225 -: февруари 06, 2012, 13:16:33 »

в София на ул."Хр.Бтев" има магазин "Берьозка" с руски стоки. Там има от това мляко готово карамелизирано. на практика нямат Дулсе де лече,на тяхното пише "Сгушеное молоко" и е нарисувана торта с карамел на консервата. 397 гр. е. Магазин "Берьозка" се намира на бул. Хр. Ботев, от дясната страна като идваш от бул. Тодор Александров, посока бул. Сливница. Магазинът е почти преди ъгъла с бул. Сливница.  http://berezka.bg/
« Последна редакция: февруари 06, 2012, 13:20:55 от Данитка » Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #226 -: февруари 06, 2012, 13:35:32 »

Ariel, miss, Данитка,

Много ви благодаря за включването. Настина руският вариант на дулсе де лече се нарича "сгущенка" и явно го има в този магазин Берьозка. Ще отида дотам да потърся следващия уикенд.

Иначе знам, че кондензираното мляко се вари и така се получава карамел, само че аз нямах кондензирано мляко и си направих домашно дулсе де лече. Правих го така (копирам рецептата от vkusnoikrasivo.com):

Сладко от мляко

Това сладко домакините в Алпите предлагат на туристите като кулинарна атракция.Преди годни записах рецептата.Рускините го наричат сгущенка и е на почит в сладкарството.

Начин на приготвяне
За проба направих малка доза.Бурканчето на снимката съдържа сладко ,направено от
-750 ml пълномаслено прясно мляко
-250г захар
-щипка сода за хляб

Прясното мляко се кипва на котлона . Добавя се содата и захарта и котлонът се намалява. Млякото къкри така около час , докато пожълтее и започне да се сгъстява.Накрая се "пази" да не загори и се разбърква.Когато капка от сладкото се задържи в/у студена чинийка , сладкото е готово.То има карамелен цвят и вкус на бонбони карамел лакта. Сладкото може да служи за глазура , да се използва при приготвяне на крем за торта, да се смеси с ядки и оформи на бонбони........

При мен се получи малко гъсто, явно го преварих малко. Стана доста гъст карамел. Малко си е играчка да се прави домашно, по-добре да се купи smile
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #227 -: февруари 06, 2012, 13:41:33 »

Само да допълня, че дулсе-то участва в рецепта за крем, рецептата за който взех от GoodFood. Дулсе-то се смесва с морска сол и се разпределя в десертни чаши. Прави се шоколадов крем (млечен и черен шоколад и сметана) и се залива. Отгоре се декорира с гризини, оваляни в шоколад и кафява захар и се посипва с още малко морска сол. Аз много харесвам сладко и солено, например шоколад със сол и затова го направих, но още не сме ги опитали кремовете, довечера. Малко се притеснявам, че дулсе-то стана доста твърдо и карамелът ще се втвърди много в хладилника, но важното е, че опитах smile.
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #228 -: февруари 06, 2012, 13:53:59 »

rozovka, благодаря на теб за рецептата и за това, че ми напомни за този прекрасен продукт! Съвсем го бях забравила, а е толкова вкусно...

Аз правих сиренки по рецепта на Lionelsa от темата Нашите рецепти (http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,14491.300.html)



Вместо пшеничено брашно използвах спелт, защото се опитвам да ям по-малко пшеница. Станала съм голям фен на спелт. Не знам дали знаете, но за хората, които спортуват усилено като мен пшеницата променя киселинността на мускулите и съответно средата на работа на мускулите. Това има значение особено когато отслабвате.

Вместо сода използвах бакпулвер, защото не обичам вкуса на содата и станаха като солени кексчета.  smile
« Последна редакция: февруари 06, 2012, 14:04:46 от Ariel » Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #229 -: февруари 06, 2012, 14:49:32 »

А аз съм си мислела до сега ,че кондензирано мляко и дулсе де лече са различни
« Последна редакция: февруари 06, 2012, 18:35:35 от juji » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #230 -: февруари 06, 2012, 15:13:02 »

От това което съм срещала по блоговете, за да се получи Дулче ла Лече, кондензираното мляко се слага в тенджера и се вари около 3 часа на средна степен, много важен момент е консетвираното мляко през цялото време да е под вода, понеже става бомба. 
Активен
anelcka80
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 859


Моят сватбен албум

« Отговор #231 -: февруари 06, 2012, 15:53:52 »

rozovka чакай че ме заинтригува сега, я кажи, как се казва тогава оригинално, щом идва от Алпите (от коя част също, ако имаш сведения де). Ние сме всяка година по 2 пъти там, но явно съм пропуснала сладкото...  blum А обичам сладко!!! Та може да се поразтърся за оригинална рецепта като ходим сега на 14ти...
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #232 -: февруари 06, 2012, 16:45:17 »

Мишел, не вярвам, че не може да готвиш, ако има желание то ще има и успех. smile

Направих картофената печена торта, обаче не я направих във формената, защото само мъжа ми ще го яде и в едно малко иенско.
.
Не личи тук, но има пласт картофи, пласт кисели краставици, пласт картофи, пласт извара, пласт картофи, пласт червени чушки, пласт картофи, пласт пушена шунка. Накрая е с натрошен хляб и галета. lol

Обичам кондензирано мляко, но няма как да го използвам, защото вече почти постигнах целта с теглото.
Иначе си правех един шейк с такова мляко. В супер експрес по Ютилисима много често го използват, а именно каремеленото такова.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #233 -: февруари 06, 2012, 16:55:11 »

Tweety bird картофите бланширани или сварени ги редиш в ринга?
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #234 -: февруари 06, 2012, 17:02:47 »

Картофите, които са по дъното и стенита съм ги нарязала на тънко с картофобелачката и са сурови, а вътрешните картофи са сварено и намачкани, но не на пюре, да си има малко парченца. Отнеме малко време във фурната, да се запекат трохите и да стане топло, на 180С, но не знам колко време, че правех много неща. Докато се  зачервят отгоре. Много е вкусно, аз си сложих малко с рибката, но гледам да е не прекалявам, заради картофите и галетата. В плънката с картофи сложих сол, пипер, лют пипер, естрагон, около 2-3 лъжици сметана (но беше гъста) и разбърках.
Пържих и филии за закуска, не знам дали съм ги качвала, но днес не ги снимах, ето стара снимка.
Само да кажа, че определен тип хляб ми харесва за пържени филии, те стават хрупкави отвън и меки отвътре заради кашкавала и сусам по кората.Мног хубава комбинация е вътре с кашкавал, а отвън да си ги потопиш с мед.

« Последна редакция: февруари 06, 2012, 17:05:50 от tweety bird » Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #235 -: февруари 06, 2012, 22:47:50 »

anelcka80, нямам представа от коя част на Алпите е точно рецептата. Аз я копирах от сайта на vkusnoikrasivo.com и тази информация в поста ми е оттам. Виждала съм доста пъти рецепти с дулсе де лече и все отлагах  да ги направя, защото не ми се занимаваше да го приготвям. Само че на рецептата за този крем не можах да устоя, защото обичам комбинацията шоколад и сол  tease и реших да направя дулсето. Доколкото разбирам, руският вариант е сгущенка или сгушеное молоко, което е готово дулсе де лече - карамелизирано мляко. Можеш и да си го направиш от сладко кондензирано мляко, като консервата се вари затворена три часа на слаб огън, докато се карамелизира. А можеш да си го направиш като мен от прясно мляко и захар. Става ужасно вкусно (ако обичаш вкуса на карамел, разбира се). Мисля да го използвам за някоя торта, само че се надявам да си намеря готово от руския магазин.
Активен
anelcka80
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 859


Моят сватбен албум

« Отговор #236 -: февруари 07, 2012, 13:01:04 »

Хей, намерих от къде идва-
Dulce де Leche, Дулсе де Лече (испански, буквално, например: сладко от сладко мляко или млечни) или "manjar Blanco" един в цяла Латинска Америка (особено Чили, Бразилия, Парагвай, Уругвай, Аржентина, Венецуела, Боливия, Колумбия, Еквадор, Мексико, Коста Рика, Перу и Доминиканската република) разпространен  крем  от мляко, захар и ванилия.
Ето и рецептата (води се оригиналната - не знам колко е обаче). Извинете за превода- гугъл преводача не е качествено:
1 литър (козе) мляко, 1 чаена чаша кафява захар, 1 пръчка ванилия, 1 чаена лъжичка (Fleur де SEL) сол
Стъпка 1
(Можете да увеличите при желаните количеството мляко, захар, сол. Пропорциите следва да бъдат запазени, само увеличаване на броя на пръчки ванилия не е задължително да е пропорционално) Разрежете пръчката ванилия по дължина и изгребете съдържаниието.
Стъпка 2
Смесете всички съставки (включително ванилия кората и остърганото съдържанието) в голяма тенджера.
Стъпка 3
Средно-висока температура да заври (внимавайте, обемът ще се увеличи много), а от време на време се разбърква.
Стъпка 4
Довежда се до кипене, къкри на много слаб огън за около 2 часа. От време на време се разбърква.
Стъпка 5
Обемът на крема като цяло намалява почти наполовина, става златисто-кафяв като карамел, гъст.
Стъпка 6
Извадете ванилиевата кора, оставя се да изстине и отново се разбърква добре. Изсипва се в буркани с капаци и се съхранява в хладилник. Запазва се в продължение на няколко месеца. За да използвате, трябва да го затоплите до стайна температура.
Стъпка 7
Ако целият е направен с козе мляко, се казва cajeta- в тази версия е по-лесна за смилане, при непоносимост към лактоза.
А колкото до това, от къде може да се закупи- пробвайте в метро... give_rose
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #237 -: февруари 07, 2012, 13:13:05 »

Това според мен е мноооого различно от руското. Козе мляко? Ванилия? huhhuh.gif

Не знам, за мен руското си остава оригинал, но аз съм си предубедена.  blum
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #238 -: февруари 07, 2012, 15:04:18 »

Ами според мен е съвсем нормално рецептата да варира в различните страни в зависимост от техните традиционни подправки и начини на приготвяне. Аз не бих слагала ванилия, ако реша да правя пак, защото ще промени вкуса на тортата или крема, в които ще участва дулсе-то. Но така или иначе мисля да постъпя по съвета на Данитка и на anelcka80 и да потърся готово  smile, малко пипкава работа си е да го приготвяш. 
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #239 -: февруари 07, 2012, 17:41:50 »

Момичета, моля ви дайте идеи за веганско ястие, което се получава добре.  huhhuh.gif Ще имаме гости и една от гостенките не яде дори вегетариански ястия, ами е веган - никакви животински продукти от сорта на яйца, сирене, мляко, масло, месо. Нищо не ми хрумва освен салати, но не мога да й сервирам само салата.  girl_impossible
Активен
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines