Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 12:40:18

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 26 27 [28]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 232326 пъти)
 
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #405 -: февруари 01, 2017, 14:46:48 »

Ако трябва да платя накуп - не ми е проблем. По принцип мразя разсрочени плащания за каквото и да било. Няма как от работа да имам, защото сме малко хора, а за пакет май искат минимум персонал.
Трябва ли да има договор застрахователното дружество с болницата, в която ще раждам? Аз помня, че ти беше доволна като раждаше в Селена и са ти поели и вип стаята. good Нямам идея Торакс дали имат договор с някоя застрахователна компания.
За изследванията толкова не ме притеснява, защото там съм по каса и почти нямам разходи - кръв, урина, цитонамазки... 20-тина лева да съм дала до този момент. То предполагам, че не е само по време на бременността, а си е годишно.
Сега пуснах запитвания пък да видим. pardon
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #406 -: февруари 01, 2017, 15:18:34 »

Има 2 варианта или ти плащаш и после ти възстановяват разходи или директно ако има договор  не плащаш нищо. По принцип съм ползвала директно с неплащане при посещение на лекар .за болница не съм съвсем сигурна. Имай предвид че не плащат всичко  . Част от парите за раждане се фактурират като грижи и гледане на бебе или раздвижване и тях не ги плащат. Тоест питай и в болницата, която ще раждаш какво точно ще ти фактурират. За селена 180 лв. За бебе и 180 лв. За рехабилитация не ги плащат. Нещо такова беше по спомен. Тоест ако трябва да платиш за 1 година по 40лв на месец или 30 лв. Не знам дали има смисъл.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #407 -: февруари 01, 2017, 16:05:01 »

За мен има смисъл.Аз имах, не я поднових последната година, но сега мисля да си направя пак.От там си платих феталните, раждането и повечето допълнителни прегледи.Отделно, че като ходя на преглед при гинеколог мога да си пусна неща извън ЗК и да ми ги платят, това важи и за други лекари.Също заплащат и някои видове лекарства.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #408 -: февруари 02, 2017, 09:55:49 »

Получих доста отговори до момента. Оказа се, че някои не предлагат подобни индивидуални пакети, а само чрез работодател. Други компании пък имат отлагателен срок, т.е. трябва да се направи застраховка определено време преди бременността. Както и Руми сподели, някои не покриват "екстри" като избора на екип, грижи за бебето и т.н. Някои работят с конкретни болнични заведения.
Общо взето е страхотно, ако има възможност човек да се възползва. В моя случай засега такава възможност не намирам. pardon
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #409 -: февруари 02, 2017, 10:03:24 »

Според мен това с непокриването на определени "екстри" си е чиста проба вратичка, в която се измъкват от ангажимента. Клиентът им няма как да знае, а и не му е работа, какви точно услуги се фактурират в болницата като наименование и на каква стойност.
Не че няма начин да се разбере, но това е допълнителен ангажимент и пак  в сферата на предположенията, защото може да стане така, както е говорено с някого, може и да не стане и да се издаде документ с различно съдържание.
А и някои болници удобно използват случая да раздуват разходите, като го правят обикновено с пълните пакети. Няма да забравя един случай, при който за една жена бяха фактурирали общо към ЗК и застрахователя около 15 хил. лв. Като в тях влизаха около 1000 лв грижи за бебето и консултации към майката за кърмене и по други въпроси...
Е, питам аз, този това допълнителна услуга от болницата ли е, грижата за бебето и консултацията на майката?!
Ако е така, то се предполага, че детето трябва да има отделна застраховка(тук е така, от 32-ра седмица се прави застраховка на детето отделно).

При тази система аз бих се възползвала от това, само ако работя в голяма компания и някой плаща вместо мен.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #410 -: февруари 02, 2017, 10:18:11 »

Абсолютно съм съгласна! good Лошото е, че тук застраховането е полувинчато. Задължителното застраховане не е индивидуално (пакет, от който да се възползваш, когато имаш нужда, а е солидарно (плащат всички и се възползва този, който има нужда, неясно дали той е платил). Допълнителното е още прохождащо и има много неща за избистряне. Не е ясно например секциото в коя категория операции го слагат - леки, средни или тежки. Няма точно и ясно изброените хирургични интервенции. Разгледах договорите.
При предното раждане (секцио) платих 950 лв, което беше вписано като нещо подобно на дарение - нямам ясен спомен. Нямам против - както им е изгодно, така да си го пишат. За мен нямаше значение. Те гонят не по-малки вратички! В тази цена влизаше и избор на екип. Не знам как точно делят тези пари за грижа за мен, раздвижване, грижи за бебето, консултации за кърмене, престой, храна, консумативи (памперси, превръзки...) и тн. Дори с лежането за задържане (на три пъти) не ми е излязла баснословна сума, която да се налага да плащам. Всяко "влизане" в болница ми струваше еднократно независимо от дните престой 30 лв за ЛКК, другото се поемаше от касата - изследвания, прегледи, назначения, престой, храна и тн.
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #411 -: февруари 02, 2017, 15:12:02 »

Както казах, мен ме осигурява работодателя, даже участвах активно в изготвяне на документацията и преговори с фондовете. Ние искахме много повече екстри включени. Като обществени поръчки се прави и фондовете идваха при нас и договаряха. Преди 9г. Имаше много желаещи фондове, на последните преговори май само един.имам върху повечето наблюдения. Все за нещо се заяждаш и отказват. Имаме възможност да застраховаме и семействата, но аз не го правя. Лично аз не съм се възползвала много и дано е така и за в бъдеще. Тазимата година им дадах фактура за Изопринозин., не ми я платиха.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #412 -: септември 05, 2017, 12:56:11 »

Имам следния въпрос:
След няколко дни ми изтича третия болничен (48 дена). Знам, че трябва да попълвам някаква декларация, която да важи до края на 410-те дни. Коя точно декларация е? Трябва ли да изтече болничния и от следващия ден да я попълня или може предварително и като дойде времето, работодателят си оправя нещата пред НОИ
Предния път счетоводителката ми оправи нещата и хич не съм се занимавала. pardon Сега обаче фирмата е с ново счетоводство, които са големи мухли (без извинение). Два месеца ме оставиха без пари, та не ми се иска да имам пак такава финансова дупка. beating В тази връзка - могат ли пак да ми замотаят документите пред НОИ?
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #413 -: септември 05, 2017, 13:07:18 »

можеш предварително, но коя декларация беше точно не се сещам, пиши на свекърва, тя ги знае smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #414 -: септември 05, 2017, 13:13:43 »

http://www.nssi.bg/forusers/forms/239-maternity
Приложение 2, в твоя случай.
Щом ти са смотани счетоводителките, по- добре го свали ти и го попълни предварително, че гледам е нов образец, от 01.06.2017
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #415 -: септември 05, 2017, 13:20:23 »

Супер! Благодаря give_rose
Активен
zlatito98
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #416 -: септември 15, 2018, 09:44:52 »

Здравейте,в 8ма седмица съм и все още се чудя при кой лекар да си водя консултациите и после да ме изроди.Насочила съм се към Сливен,но нямам идея при кой доктор да отида.Ще ви бъда благодарна ако ме насочите ☺️
Активен
Страници: 1 ... 26 27 [28]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines