Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 06:42:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 233167 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #210 -: февруари 12, 2014, 11:07:12 »

Ще сложа и целия член 328 от КТ, да се ориентираш.
Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
3. при намаляване на обема на работата;
4. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) при спиране на работа за повече от 15 работни дни;
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
6. когато работникът или служителят не притежава необходимото образование или професионална квалификация за изпълняваната работа;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
9. (отм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)
10. (изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., доп. - ДВ, бр. 28 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) при навършване на 65-годишна възраст за професори, доценти и доктори на науките;
10а. (нова - ДВ, бр. 46 от 2010 г., в сила от 18.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) когато трудовото правоотношение е възникнало, след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст;
11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Освен в случаите по ал. 1 служителите от ръководството на предприятието могат да бъдат уволнени с предизвестие в сроковете по чл. 326, ал. 2 и поради сключването на договор за управление на предприятието. Уволнението може да бъде извършено след започване на изпълнението по договора за управление, но не по-късно от 9 месеца.
(3) (Нова - ДВ, бр. 46 от 2010 г., в сила от 18.06.2010 г.) В случаите по ал. 1, т. 10а работодателят може да получи служебно от Националния осигурителен институт информация относно наличието на упражнено право на пенсия от работника или служителя. Националният осигурителен институт предоставя безвъзмездно информацията в 14-дневен срок от получаване на искането.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #211 -: февруари 12, 2014, 11:13:34 »

Не ми стана ясно от какво се притесняваш за ползването на болничен..ivelka дава пример, как най- добре можеш да докажеш, че си "обявила" бременността си. Естествено диагнозата в болничния лист трябва да не е за обща вирусна инфекция, а за някакъв проблем на бременността.
Активен
ivelka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 618



Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: февруари 12, 2014, 11:20:13 »

anellly, според мен имаш две опции.
Първата, която аз лично бих избрала, е да си пускаш болнични до самото раждане, така ще си сигурна, че ще си вземаш майчинството първата година. Ако наистина закрият фирмата и всички офиси в страната, ще могат да те съкратят законово, но това ще касае майчинството ти за втората година, за която можеш да си намериш фиктивен работодател (приятел, роднина), който да те наеме, да отработиш няколко дни и пак да си пуснеш болничен.
Втората ти опция е от сега да си намериш фиктивния работодател. Може би така ще ти е по-спокойно през останалия период от бременността.
Според мен, преди да си им съобщила официално новината, проучи добре дали наистина ще закриват всички офиси, и чак тогава предприемай по-крути мерки.

Успех!  give_rose
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #213 -: февруари 12, 2014, 11:52:07 »

Аз мисля,че докато си в майчинство не могат да те съкратят, дори и работодателя да фалира. Ще си взимаш двете години майчинсто, след което ще те съкратят.
Активен
anellly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 630



Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: февруари 12, 2014, 12:05:16 »

Благодаря ви много.
Сигурна съм, че ще закрят офиса в който работя още преди да съм излязла в 45дневния болничен.
Но също съм сигурна, че ще затворят офисите и в останалите градове още преди да е изминала 1-вата год. от майчинството.
Тогава си мисля, че оформяне на документите и получаването им ще отнеме доста време и нерви.
И се чудя??? Кое е по-добре. Да не казвам, че съм бременна / не, че няма да рзберат /и да си седя докато ме съкратят / тогава ще си получа документите много по-лесно / и тогава да намеря фиктивен работодател.
Или да кажа, че съм бременна и като разберат да ме съкратят много по-рано.
Благодаря ви много за отговорите. Прочетох много внимателно и ми се изясниха въпросителните които имах.
Вие как бихте постъпили? Аз мисля, че првият вариант е по-добре., но може и да бъркам ???

Аз мисля,че докато си в майчинство не могат да те съкратят, дори и работодателя да фалира. Ще си взимаш двете години майчинсто, след което ще те съкратят.

Всъщност по този закон не е така или поне аз така го разбирам.
Съгласно чл. 50, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, осигурената за всички осигурени социални рискове майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 135 календарни дни, от които 45 дни преди раждането. Такова право се предоставя и на майката, която не е осигурена за трудова злополука, професионална болест и безработица.
При прекратяване на осигуряването за всички осигурени социални рискове през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане на осигурената се изплаща парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50 /чл. 52 от КСО/.
Разпоредбата на чл. 53, ал. 1 от КСО определя, че след изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката се изплаща месечно парично обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
Ако трудовият договор бъде прекратен преди изтичането на този отпуск, работничката или служителката не отговаря на изискването на чл. 50, ал. 1 от КСО, майката не е осигурена за всички осигурени социални рискове, поради което няма право на това обезщетение.
Но независимо от прекратяването на трудовия договор, съгласно чл. 354, т. 7 от Кодекса на труда, времето през което не е съществувало трудово правоотношение, но майката, бащата, осиновителката или осиновителят се грижи за отглеждане на дете до навършване на 3-годишна възраст се признава за трудов стаж.
« Последна редакция: февруари 12, 2014, 12:09:49 от anellly » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #215 -: февруари 12, 2014, 12:10:10 »

Аз бих предпочела първият вариант и/или болничен до края. Пък през това време може да намериш фиктивен работодател, че да си спокойна ако случайно те съкратят веднага да имаш вариант и да не се притесняваш. Направи така както смяташ, че ще е най-добре за теб.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #216 -: февруари 12, 2014, 12:43:25 »

Има една приказка, че колкото по- го гласиш, толкова по- губиш. Аз бих документирала бременност и бих чакала до последно, като през това време се оглеждам за нов работодател. Има още една възможност, примерно да ти прекратят трудовия договор срещу уговорено обезщетение, не по- малко от 4 заплати. Ако им се дават пари на работодателите /което не вярвам в случая/ искаш поне 6 заплати и отиваш на Бюрото по труда и се оглеждаш за нов работодател.
Активен
anellly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 630



Моят сватбен албум

« Отговор #217 -: февруари 12, 2014, 12:44:58 »

Mrs.™, svekarva
Благодаря ви.  give_rose give_rose give_rose
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #218 -: март 06, 2014, 11:52:05 »

anellly, според мен най-добре е да занесеш официален документ, с който да си регистрираш при тях бременността. След това можеш да ползваш болнични до края на бременността. Но тук има едно НО... Болничен имаш право да ползваш до 6 месеца. Това е максималният срок, за който ЛКК могат да ти издават и подновяват болничния за една диагноза (всеки път е по 30 дни и после се подновява). После се минава на ТЕЛК и съответно за бременност не става. Болничният е за общо заболяване (по време на бременността). После излизаш в болничен за бременност и раждане (това са 45 дни преди термина). Така че сметни си ги като период дали ще ти ги покрива - 2 месеца бременност плюс 6 месеца болничен общо заболяване (не ги помня като брой дни точно) плюс 45 дни преди термин.
Дори и да затворят фирмата окончателно преди изтичане на първата година майчинство, не виждам проблем да си получаваш майчинството - то все пак е от НОИ. Втората година също ще ти е платена и междувременно можеш да се оглеждаш за нова работа.
Ако път не искаш да казваш, че си бременна и те съкратят, можеш да ползваш обезщетение за безработица със срок в зависимост от стажа ти. Получаваш си парите от борсата и си намираш фиктивен работодател. Проблемът при фиктивният работодател е, че ти трябва да си внасяш парите за осигуровки и те не са толкова малко.
« Последна редакция: март 06, 2014, 11:56:28 от Alichka » Активен
jasminne
Професор
****
Публикации: 425


« Отговор #219 -: март 10, 2014, 11:11:27 »

А някой от вас сблъсквал ли се е с проблема да има стаж само от бригади в англия и да трябва да си го признае в бг?някой запознат ли е с този проблем
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #220 -: март 10, 2014, 13:16:02 »

Не разбирам какво имаш предвид да ти го признаят. Работила си в чужбина, през това време най-вероятно не си плащала данъци в България, така че не виждам какво има да се признае за съжаление, но ако уточниш точно какво имаш предвид, някой може да ти каже по-конкретно.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #221 -: март 10, 2014, 13:32:59 »

Jasminne, звънни в НОИ или им изпрати @mail, ще ти отговорят на въпросите.
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #222 -: март 10, 2014, 13:35:14 »

jasminne стаж, придобит в която и да е страна от ЕС се признава в Бг, доколкото знам. За целта се попълва формуляр за това, че си си плащала осигуровките в Англия и те после изпращат информацията в Нои. Но повече подробности по въпроса не мога да ти дам. Ето тук можеш да намериш информация и формулярът, който се попълва: http://search2.hmrc.gov.uk/kb5/hmrc/forms/view.page?record=f0RK6voTwxU&formId=398.%D2%E0%EC
Можеш да прочетеш и в www.bghelp.co.uk Мисля, че ми се беше мярнала подобна тема скоро.
Активен
jasminne
Професор
****
Публикации: 425


« Отговор #223 -: март 10, 2014, 14:27:49 »

Благодаря princess за инфото.да точно това имах предвид,аз знам че се признава,чрез попълване на формуляр,но след като звънях в нои всеки ми казва не знам,не съм запознат обади се на еди си кой номер и затова реших да попитам тук ако някой е минал по този път ,да не се лутам напразно
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #224 -: март 10, 2014, 15:11:26 »

Наша служителка ползва услуги на адвокат, иначе е голямо тичане. Признаха и 3 години трудов и осигурителен стаж, както и всички вноски по здравното осигуряване.
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines