Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 07:44:04

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 232869 пъти)
 
sabeva_07
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 506


I am Happy!


Моят сватбен албум

« Отговор #165 -: ноември 19, 2013, 17:43:50 »

Здравейте мили мами, искам да ви попитам имате ли яснота относно новият закон който ще намали изчисляването на майчинството от 24 месеца на 18 месеца. Тъй като аз съм с термин 13 февруари, във статията която прочетох пишеше че това ще важи за майките от 1 януари 2014, тези които в момента са майчинство няма да им се преизчислява наново. Та въпроса ми е: трябва да изляза 45 дни преди раждане в края на декември, мен хваща ли ме новият закон или ще бъда по стария?

Благодаря ви предварително!
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #166 -: ноември 19, 2013, 19:17:49 »

Цитат
Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане
А отпуска започва да тече 45 дни преди термина. Но пък по тв споменаха, че е от раждане. Дано се включи някой счетоводител, но според мен ако правилно тълкувам не те 'хваща' новата поправка.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #167 -: ноември 20, 2013, 08:12:46 »

Казаха, че само след 01.01.2014г. За съжаление, 31-ви декември да е, пак е в старата година. Най- много да ти сменят термина  Wink.....Уф, аз също се ядосвам на такива фиксирани дати, ама знае ли се, може да им дойде още нещо на ума. Сега ще започнат с тълкуването, нека изчакаме. good
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #168 -: ноември 20, 2013, 14:45:51 »

А някой знае ли какъв е замисъла на тая промяна?
Активен
Seagirl
Сватбар
***
Публикации: 224


And lived happily ever after....


Моят сватбен албум

« Отговор #169 -: ноември 20, 2013, 15:05:10 »

Аз нещо май съм изтървала. Обнародвана ли е промяната в Държавен вестник, защото доколкото намирам инфо, си е просто едно предложение, което за момента нищо не значи. Сега нямам време, че съм на работа, но довечера ще се разровя в Държавен вестник.

Пънк, ето статия с идеята на правителството, но не разбирам аз гласувано ли е или просто си говорят  pardon
http://www.blitz.bg/news/article/234405
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #170 -: ноември 20, 2013, 15:15:38 »

 Offtopic Е аз все пак не виждам как ще се вдигне майчинството като се намали периода на осигуряване?!
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #171 -: ноември 20, 2013, 15:27:19 »

Ами 9 месеца се осигуряваш на 900лв и още 9 на 2200(2400, изкл колко беше тавана), което грубо прави 1400 лв майчинство (ако правилно смятам), което е с 600лв повече отколкото ако вземаш 900лв заплата(810 майчинство). + за правителството е, че ще събере повече пари, едно е да се осигуряваш на 700-900лв и по-малко, др на 2200. Отделно ще кажат 'вдигнахме майчинските втората година, намалихме месеците за осигуряване, следователно мислим за вас, за разлика от ГЕРБ'. Хем агнето цяло, хем вълка сит.
Seagirl, още не е гласувано.
Събева, днес слушах коментари и е точно така както го тълкувах, отнася се за всички на които 45-дневният започва от или след 01.01.2014г.
Активен
Seagirl
Сватбар
***
Публикации: 224


And lived happily ever after....


Моят сватбен албум

« Отговор #172 -: ноември 20, 2013, 15:58:15 »

Mrs.™, благодаря smile

Значи още са на етап чешем си езиците. Като го гласуват, догава ще му мислим girl_wink

Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #173 -: ноември 20, 2013, 16:13:29 »

Мrs. тая сметка е много крива. Щото осигуровките на 2200 са грубо 400 за работника и 400 за работодателя, а за 900 са 200 и 170. Разликата от 430 си я плащаш ти. 9 месеца по 430 са 3900. Ти ще взимаш 1400 майчинство 12 месеца, което е 6000. Грубо ако почнеш да се осигуряваш на 2200 точно преди да забременееш си около 2000 напред. Но повечето жени се усещат към втория третия месец и тогава малко се обезмисля. Да не говорим, че 9 месеца ще си почти без заплата, щото като от 700 /чистите на 900/махнеш още 430 за осигуровките и то си става мани-бегай. Да не говорим колко жени се осигурават на 900 и мога да си позволят да плащат да ги осигурават на 2200.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #174 -: ноември 20, 2013, 18:00:57 »

Punk, точно затова казах, че всеки сам за себе си трябва да прецени-струва ли си. Много ще се хвърлят без да мислят и това ще е добре за бюджета. Не знам колко могат да си го позволят, но шом преди масово го правеха и сега ще намерят начин. Има и такива които вземат само на хартия 900лв, а им плащат повече, до сега не държаха да почнат да ги осигуряват реално т.к. нямаше смисъл, но сега ще искат. БСП са го измислили добре, но пак повтарям-колко е добре за майките е друг въпрос.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #175 -: ноември 20, 2013, 19:45:02 »

Ако има нещо хубаво в цялата работа, то това е, че ще е по- лесно за по- младите майки, които не са имали възможност да работят и да се осигуряват. На мен ми е чудно как ще се справят с всичките тези проекти за стопиране на възрастта за пенсия, връщане на данъци и майчинство. От къде ще ни "чукнат", кой знае.....
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #176 -: ноември 20, 2013, 19:59:40 »

sabeva_07, моят термин е 9ти февруари, болничният ми ще започне на 26ти декември, така че можеш просто да се разбереш с лекаря ти твоят да не започва от 30ти декември, а от 1ви януари. И без това 31ви и 1ви са неработни дни, ще загубиш само 30ти, ако работиш още.

Аз също следя темата с интерес, макар че няма да имам почти никаква промяна. Много ми е смешно как се бият в гърдите, че вдигали майчинството biggrin
Активен
danieIa ☼
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1407



Моят сватбен албум

« Отговор #177 -: ноември 20, 2013, 20:16:07 »

Мен ме изненада тази промяна и не мога да намеря обяснение защо я предлагат.
Реално на доста жени ще им падне майчинството, защото масово се намалят заплати или се остава без работа в последните месеци. А колко могат да се похвалят с увеличение толкова голямо, че да се отрази осезателно на майчинството? Май ползва ще има при младите майки, които са нямали как да работят последните две години.
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #178 -: ноември 20, 2013, 20:43:50 »

Аз се сещам и за друг негатив, с който по скоро бутат майчинството. Както ние правим планове за второ година и половина след първото и на мен в дохода ми влиза неплатеното майчинство, от което и да искам няма как да се осигурявам на повече и за второто ще вземам трици.
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #179 -: ноември 20, 2013, 20:46:49 »

Моето мнение е, че така се надяват да вкарат повече пари в бюджета. То през 2014 единствено от септември нататък може да се приеме, че ще изплащат на някого по високо майчинство. И да не забравяме, че ще връщат пари на тези които ще се осигуряват на минимална, което означава че масово ще вземат фиктивно ниски заплати и от някъде трябва да наваксат намалението. Друг е въпроса, че фирмите масово изостават с осигурявките и не знам до колко ще се съгласят да изплащат високи осигуровки, нищо че майките ще дават парите,т.к.нямат по принцип пари за,др служители.
Така, че мислят за бюджета и какво могат да откраднат покрай него.
Но подкрепям свекърва, това ще е добре за хората без стаж.
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines