Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 14:57:54

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 232877 пъти)
 
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #150 -: октомври 17, 2013, 20:45:19 »

Аз имам още един въпрос...колко месеца назад се гледат доходите за болничен? 6 месеца ли, 12 или 18 или 24? Нещо не можах да намеря точното инфо...Благодаря предварително.
Активен
ane_li_a
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 96



Моят сватбен албум

« Отговор #151 -: октомври 18, 2013, 08:56:49 »

Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #152 -: октомври 18, 2013, 21:48:43 »

Понеже може би не разбрах съвсем добре и малко се изненадах от предния пост, за всеки случай да сложа това от сайта на НОИ:

Цитат
8. Изчисляване на паричното обезщетение при бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане.

Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 – 5 от Кодекса за социално осигуряване.

При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане за следващо дете през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

Когато лицето е осигурено на повече от едно основание, общият размер на дневното парично обезщетение не може да бъде по-малък от минималната дневна работна заплата, установена за страната.
(чл. 49 и чл. 41 от КСО и чл. 16-20 от НИИПОПДОО)
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #153 -: октомври 20, 2013, 16:54:30 »

Ако не бъркам, m_eleva19 е питала конкретно за болничен поради общо заболяване, а не болничен за бременност и раждане. ane_li_a много правилно е отговорила good
Активен
ane_li_a
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 96



Моят сватбен албум

« Отговор #154 -: октомври 21, 2013, 09:01:25 »

Точно така, моят пост касае изчисляването на болничен за общо заболяване, а цитата от НОИ - за майчинство
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #155 -: октомври 21, 2013, 18:14:06 »

 :offtopic:Благодаря за инфото...питах за болничен за общо заболяване...позабравила съм ги тези неща...нали започнах работа и малката на градина, само се води, че 2 дена ходим, после една седмица болни...да видим докога ще ме търпят.
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #156 -: октомври 28, 2013, 14:34:55 »

 Здравейте  smile
 Имам въпрос, свързан с уволнение на бременна служителка. На моето работно място (държавна дирекция) се очаква съкращение на щата с няколко човека. Аз самата съм в края на втори месец на бременността, но четох, че на този етап на практика не се водя бременна. Т.е. до края на 12-та гестационна седмица официално не съм. Предполагам това означава, че ако в рамките на следващия месец работодателят ми прецени, е възможно да попадна в списъка на уволнените? И следователно не мога да направя нищо, за да не загубя работата си?
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #157 -: октомври 28, 2013, 14:56:40 »

Не можеш ли писмено да уведомиш работодателя, че си бременна blush Болничен за задържане също съм чела, че се приема за уведомление.
Така при съкращение са дльжни да ти намерят друго място или изобщо да не съкратят твоето.

Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #158 -: октомври 28, 2013, 15:11:08 »

michelle , прекрасна новина heart/само частта за бебето, имам предвид/. Ще погледна в Кодекса, но първо да попитам ти държавен служител ли се водиш?
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #159 -: октомври 28, 2013, 15:15:31 »

 Да, svekarva smile Аз не бързам да се радвам, понеже има още много време и всичко може да се случи.
 Благодаря ви и на двете за отговорите!
 
 Има заповед за съкращаване на определени щатни бройки. Предполагам, че в момента трябва само да се реши кои конкретно да са хората.
 В интерес на истината ще се чувствам ужасно, ако трябва да уволнят друг, заради мен. Но искам да имам майчинство, а и мисля, че съм го заслужила, понеже почти 3 години отлагах забременяването, за да не ощетявам работодателя си.
« Последна редакция: октомври 28, 2013, 15:22:42 от michelle » Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #160 -: октомври 28, 2013, 20:15:12 »

Да, svekarva smile Аз не бързам да се радвам, понеже има още много време и всичко може да се случи.
 Благодаря ви и на двете за отговорите!
 
 Има заповед за съкращаване на определени щатни бройки. Предполагам, че в момента трябва само да се реши кои конкретно да са хората.
 В интерес на истината ще се чувствам ужасно, ако трябва да уволнят друг, заради мен. Но искам да имам майчинство, а и мисля, че съм го заслужила, понеже почти 3 години отлагах забременяването, за да не ощетявам работодателя си.
Тихичко честито и от мен, винаги съм чела постовете ти с интерес и уважение и стискам палци да изкараш спокойна бременност smile

Аз на твое място бих отишла при личния си лекар и бих взела направление номер 3 за избор на специалист АГ - програма „Майчино здравеопазване”. След това бих предоставила копие от документа на работодателя си. Ето коя статия четох в началото, защото не ми беше съвсем ясна процедурата при ЖК. Дано ти е от полза и дано всичко мине наред  good

http://www.mamaibebe.com/index/www/456/
Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #161 -: октомври 29, 2013, 17:02:52 »

Аз също имах подобни притеснения (миналата година когато по спешност влезнах в болницата за аборта, макар че ги предупредих вече от самата болница, ме наказаха за това, че не били известени по-рано) и за по-сигурно сега освен от личната лекарка имах и такъв болничен за задържане, който си е вече официален документ.
« Последна редакция: октомври 29, 2013, 17:06:26 от valia_diva » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #162 -: октомври 29, 2013, 18:48:25 »

 Момичета, благодаря ви за съветите. Ще си извадя документ, макар да не ми се искаше да е още отсега. Но няма как, за съжаление, при дадените обстоятелства.

  flyin, благодаря ти! Страхотен линк  smile Определено ще ми е от голяма полза, понеже все още не съм записана за следене на бременност (само съм била на преглед за установяване).
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #163 -: октомври 29, 2013, 19:52:18 »

 Извинявам се за двата поредни поста, ала нямам възможност да редактирам предния.
 Тъй като посещавам гинеколог, при когото не съм по направление на личния лекар, освен направление номер 3 за избор на специалист АГ - програма „Майчино здравеопазване” или болничен, какъв друг документ мога да представя? Съществува ли бланка, която мога да взема или подготвя преди посещението си при гинеколог? Питам, понеже ми се иска да отида подготвена и да не занимавам излишно лекаря.

 Благодаря предварително за отговора!  give_rose
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #164 -: октомври 29, 2013, 20:22:15 »

Извинявам се за двата поредни поста, ала нямам възможност да редактирам предния.
 Тъй като посещавам гинеколог, при когото не съм по направление на личния лекар, освен направление номер 3 за избор на специалист АГ - програма „Майчино здравеопазване” или болничен, какъв друг документ мога да представя? Съществува ли бланка, която мога да взема или подготвя преди посещението си при гинеколог? Питам, понеже ми се иска да отида подготвена и да не занимавам излишно лекаря.

 Благодаря предварително за отговора!  give_rose
Аз взех само направлението от личния ми лекар и не съм носила нищо повече. Той (АГ към ЖК) трябва да ти назначи изследвания - ПКК, урина, кръвна група, микробиология, цитонамазка (за последните две взима съответната проба), а виждам, че при специфични проблеми много момичета си следят и стойностите на TSH. При мен (ходя на частен лекар от години и отделно съм при друг лекар на ЖК) лекарят към ЖК ми поиска копия на резултатите от всичките изследвания, за да ги приложи към "досието" ми smile
Активен
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines