Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 17:30:51

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 233084 пъти)
 
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #135 -: юни 09, 2013, 14:33:50 »

Момичета, със страхотен казус съм, ще потърся през седмицата счетоводна и правна консултация, но все пак да ви попитам и вас - ако си назначен на основен трудов договор на ненормиран работен ден имаш ли право при друг работодател да сключиш втори трудов договор и на колко часа (от това, което изчетох, ако си на 8-часов трудов договор, имаш право на втори 4-часов, обаче не успях да намеря казуса с ненормирания работен ден). И втори въпрос - понятието "договор за предоставяне на услуги" как се тълкува според нашето законодателство (като граждански ли и с физически лица ли се сключва или с фирми?)? За уточнение, искам да сключа втори договор за работа, като в същото време не прекъсвам майчинството си през втората година при основния ми работодател, знам, че законово имам право, въпросът ми е как да го осъществя. А ако прекъсна майчинството си и взема една година неплатен отпуск от основния ми работодател, имам ли право да сключа друг трудов договор и да работя през това време другаде?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #136 -: юни 09, 2013, 18:43:58 »

На първо четене, без да се ровя в практики, Договор за предоставяне на услуги е така известният Граждански договор, който не е трудов договор и не се зачита за трудов стаж. Фирма може да го сключи с физическо лице. Примерно: договарят се лицето А да извърши сортиране на документи на фирма Б за даден период /месец/. Няма смисъл да си прекъсваш платеното майчинство през втората година, за да сключиш друг трудов или граждански договор. Ако е трудов /с определено работно място, време и заплата/ можеш да го сключиш дори като основен при друг работодател. Ако извършваш някаква услуга, най- добре нека е граждански договор. Нямаш фиксирано работно време, дето се вика, ако искаш, може и през нощта да работиш. Не ти трябва трудов и осигурителен стаж, защото ги имаш от майчинството. Без връзка с написаното по- горе, можеш да работиш на две или повече места, като има изискване да имаш 12 часа почивка в денонощието и да нямаш никъде из трудовите договори забрана от някой работодател да работиш и на друго място. Ако работиш повече от 12ч. в денонощието, всеки три месеца подписваш при работодателите, при които си на допълнителен трудов договор, че си съгласна да работиш повече. Когато си на ненормиран работен ден се гледа седмичната часова заетост. Вероятно има нещо, което пропускам, но няма невъзможни неща и то съвсем законни. Ако искаш, пиши ми на лични с повече подробности.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #137 -: юли 09, 2013, 15:55:19 »

Искам да ви попитам за месечните надбавки. Изчетох закона, но в тълкувателни статии намирам различни отговори на въпроса ми  pleasantry От кой момент ще имам право да подам молба - от момента на раждането, след първата година или от момента, в който детето тръгне на ясла/ градина? С други думи могат ли да се комбинират майчинство с детски надбавки?
Другото нещо, което ме интересува, са сроковете, в които се подават молбите за еднократната помощ за раждане.
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #138 -: юли 09, 2013, 16:06:32 »

еднократната помощ мисля че в двугодишен срок може да се подава,а за месечните надбавки не съм сигурна,мисля че от раждането,но има изискване за доход,на което май никой не отговаря,аз поне не познавам.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #139 -: юли 09, 2013, 16:13:11 »

Да, условието за дохода е 350 лв. (по последни данни, които видях). Но за да се стигне до тези 350 лв., доходът дали се дели на 3, т.е. включва ли се бебето или не?
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #140 -: юли 10, 2013, 09:37:12 »

Да, включва се и детето.
Доходът на двамата родители (ако имат брак) след като се раздели на членовете на семейството , не трябва да надвишава 350 лв .
Активен
ellimink
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 850



Моят сватбен албум

« Отговор #141 -: август 12, 2013, 18:20:48 »

Момичета,да ви попитам как седи въпросът за прехвърлянето на майчинството. Дали това може да стане на бабата-става въпрос за втората година.
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #142 -: август 12, 2013, 20:42:12 »

Мисля, че може само на бащата!
Активен
AliTia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 593



Моят сватбен албум

« Отговор #143 -: август 13, 2013, 08:21:17 »

Със сигурност може и на бабата. Преди два месеца моя близка направи точно това, но не знам какви са условията. Би трябвало да са същите, както и ако майчинството се поема от бащата.
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #144 -: август 13, 2013, 08:27:29 »

Момичета,да ви попитам как седи въпросът за прехвърлянето на майчинството. Дали това може да стане на бабата-става въпрос за втората година.
Може  good Изискването е, че бабата трябва да е назначена на трудов договор, за да може да й се плаща .
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #145 -: август 13, 2013, 09:51:48 »

След навършване на 6 месечна възраст на бебето майчинството може да се прехвърли.  leni_beni_ е права - условието е бабата да е на трудов договор.
П.П. Майчинство може да се прехвърля и на дядото по същия начин. Затова и мъжете са осигурени за осигурителен риск майчинство.
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #146 -: август 29, 2013, 16:16:19 »

Знам, че е малко рано, но в края на годината трябва да подам данъчна декларация. Дохода от работодателя се удостоверява с бележка, както и страничните доходи. Но за първа година ще съм в майчинство и не знам за този доход от РУСО ли ми трябва бележка и къде точно се вписва той, понеже той не подлежи на облагане?
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #147 -: септември 19, 2013, 19:58:40 »

Здравейте, искам да Ви попитам...във фирмата в която съм назначена, понеже съм само на процент, имам една заплата - минимална за длъжността около 455 лева и на 3 месеца ми нанасят прихода от процента, който за първото тримесечие, значително надхвърли прага от 2200 лева. Искам да попитам, когато ми се смятат доходите и болничните, знам, че влизат и бонусите, но дали се смятат и тези над тази сума?
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #148 -: септември 20, 2013, 13:09:44 »

Всичко, което е над 2000 лв не влиза при изчисляване на майчинството. Затова тези 2000 лв са един вид осигурителен таван, няма значение дали са 2200 или 5200 лв. Имай предвид обаче, че майчинството се изчислява на база работни дни в месеца, т.е. не се калкулират автоматично 90% от 2000 лв. Всеки месец се смята поотделно.
« Последна редакция: септември 20, 2013, 13:20:54 от Teo » Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #149 -: септември 28, 2013, 15:30:00 »

Остана ми малко време и видях отговора и никак не ми харесва...аз предполагах, че ще е така...но излиза, че така съм прецакана...защото 3 месеца поред стигам 2000 и нещо бонус и като ми ги нанесоха наведнъж излиза, че всъщност имам един месец с тавана и останалите са ми 455 лева. Не ми харесва. Ще се опитам да си предоговоря условията...че догодина си мисля за второ...
Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines