Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 23, 2024, 10:26:25

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 232994 пъти)
 
desinkata1992
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #90 -: октомври 14, 2012, 13:41:14 »

здравеите, виждам,че тук се говори за всичко smile аз имам един въпрос:
  бременна съм в 2 ри месец искам да знам дали ако започна работа трябва да предупредя шефа още сега  или не? и всъшност трябва ли да работя за да взимам маичински и в кои месец трябва да е това? виждала съм жени в 8 ми месец да работят защо го правят за да взимат повече помощи ли? моля ви някои да ми каже нещичко представа си нямам как стоят нещата изобщо?? благодаря предварително.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #91 -: октомври 14, 2012, 13:52:20 »

В повечето случаи майките работят, защото няма друг начин - в смисъл, че ако излязат в болничен, няма как да получават цялата сума на заплатата си, а процент от нея. Тоест, ако финансите са кът, ще предпочетат да работят. Това мисля е основна причина.
Друга причина е че при лека бременност и условия на труд, които позволяват, много жени си ходят на работа заради социалните контакти.
Други пък ги е страх да не би шефът им да ги вземе на мушка, ако отсъстват дълго (дори и поради бременност) и после да намери начин/ повод да ги съкрати.

Предупреждаването на шефа е по твоя преценка за нещата. Аз лично съм на мнение, че е по-добре отрано. Но моите шефове са готини и много коректни. Така че пак зависи.

Ако не ти се налага по здравословни причини да спреш работа по време на бременността, законовия болничен, който ти се полага ПРЕДИ термина е 45 дни. Тоест тогава спираш вече работа, по закон, и никой нищо не може да ти каже или оспори.

За майчинството и стажа нека каже някой с по-пресен опит и повече познания. Помня, че се взимат доходите за 2 години назад, но имаше май и някакво изискване за минимум непрекъснат стаж....? crazy
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #92 -: октомври 15, 2012, 08:45:22 »

Изискването е да имаш поне 12 месеца осигурителен стаж някога през живота си, за да вземаш обезщетение за майчинство. Не е задължително тези месеци да са непосредствено преди излизането в майчинство и да са непрекъснат период. За изчисление на обезщетението се взимат 24 месеца преди първия болничен, които вече са непрекъснат период и ако лицето не е работило в някой момент, за изчисление се ползва минималната заплата. Ако този 12 месечен стаж липсва към момента на излизане в 45дневния болничен, но лицето е назначено на трудов договор, то просто не получава никакви суми от НОИ докато придобие стажа - стои си в болничен, но не му плащат.

Бременността не е болест, която пречи на работата. Разбира се, има значение и естеството на самата работа. Аз с удоволствие ходих на работа до края предишния път и сега мисля да постъпя по същия начин. Още повече, че след това нещата доста се променят и наистина социалната страна на проблема е доста сериозна. В крайна сметка всеки си решава, но аз съм твърдо против "измислените" болнични само защото някоя жена била бременна.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #93 -: октомври 15, 2012, 09:08:52 »

desinkata1992, от поста ти разбирам, че още не си почнала работа. Въпрос на лично разбиране е дали ще предупредиш шефа си още в началото /ако той не те попита/. Би трябвало той да знае, че след време ще трябва да търси нов човек, който да те замества. От друга страна бременните имат защита от някои съкращения, както и права за отсъствие от работа при преглед и други облекчения, само ако са обявили бременността си. За съжаление, много работодатели избягват назначаването на бъдещи майки точно по тези причини.
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #94 -: октомври 15, 2012, 16:21:03 »

 Offtopic Деси, пощата ти е пълна и не мога да ти отговоря  Wink
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #95 -: ноември 18, 2012, 13:05:28 »

Здравейте, имам един въпрос - сега ще попълвам бележка за детски и понеже от края на март съм в болничен, не знам как точно да попълня декларацията.  В бележката от работодателя за март имам вписани едни 30-тина лв за дните, които той ми плаща от болничния и до октомври вкл сумите са 0,00 лв. Трябва ли в декларацията да вписвам сумите преведени от НОИ за болничните?
Активен
Nine
Ентусиаст
**
Публикации: 146



« Отговор #96 -: ноември 18, 2012, 14:57:32 »

Здравей те! Някой от вас  може  ли да  ми каже  как стоят нещата с  майченството  при инвалидите? Аз съм инвалид  1 група с  право на работа  от  няколко месеца, до преди това бях без  право на работа. Нямам и един ден трудов стаж. Ще мога ли да  взема майчинство?
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #97 -: ноември 18, 2012, 19:42:17 »

  бременна съм в 2 ри месец искам да знам дали ако започна работа трябва да предупредя шефа още сега  или не
От думите ти до колкото разбирам в момента не си на работа и става въпрос за евентуална бъдеща такава. Има случаи, в които трябва да кажеш още в началото, ако при постъпването подписваш декларация, че не си. Ако няма такова нещо, не си длъжна...друг е въпроса до колко е коректно това и как ще го изтълкуват в бъдеще. Ако пък вече си на работа и да предупредиш нямат право да те пипнат докато си бременна, а и в майчинството. Закона те защитава ако си с регистрирана бременност!
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #98 -: ноември 18, 2012, 19:44:45 »

Трябва ли в декларацията да вписвам сумите преведени от НОИ за болничните?[/color]
Трябва и ако не се лъжа тази справка трябва да ти я изкарат точно там, където си подаваш декларацията. Все пак това е доход, без значение, че е болничен.
« Последна редакция: ноември 18, 2012, 19:48:20 от casky » Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #99 -: ноември 18, 2012, 21:04:44 »

Веси,майчинството не се посочва като доход.Социално подпомагане имат връзка с НОИ и от там получават сведения за тези доходи.
Мисля,че трябва да впишеш само дохода посочен в декларацията,която ти е дал работодателя,заедно с дохода на половинката ти.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #100 -: ноември 18, 2012, 21:55:30 »

Ето линк:
http://bgosigurovki.com/v-dohoda-za-detski-nadbavki-vkluchva-li-se-maichinstvoto/
Нали все пак се изчислява среден месечен доход, няма как майчински и болничен да се изключат като такъв.
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #101 -: ноември 20, 2012, 08:32:41 »

Аз като подавах тази година служителките ме накараха да вписвам и болничните. Те също били доход.
Активен
V_e_S_i
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 879



Моят сватбен албум

« Отговор #102 -: ноември 20, 2012, 12:45:33 »

Благодаря за отговорите give_rose Днес пуснах документите и питах - пишат се и болничните.
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #103 -: март 03, 2013, 17:24:28 »

Много моля да ми кажете какви документи трябва да си подготвя за прекъсване на майчинство и връщане на работа (детето няма навършена 1 год.) и в какъв срок (въобще има ли упоменат срок?) трябва да уведомя работодателя? Също - майките, върнали се преждевременно на работа, имат право на 50% от обезщетението за отглеждане на дете до 2 год., ако детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка - кои са тези заведения и щом за детето се плаща такса за посещение в детска ясла, води ли се на пълна държавна издръжка или такива са само тези, в които не се заплаща никаква такса? Благодаря предварително!
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #104 -: март 03, 2013, 17:34:31 »

Аз си прекъснах майчинството, но детето ми беше над 1. Започнах и на ново място. До колкото помня старата фирма ме освобождаваше по някакъв член, а новата ме назначаваше. Имаше някаква декларация, който се подава в НОИ по чл.50 и нещо си, но не помня. Но за всичко това трябва да те информира счетоводителя на фирмата, или човешки ресурси ако имате отделно smile
Иначе до 2г наистина се взема половината. Тези ясли са включени, нищо че се плаща такса. Тя си е държавна такса. Изключват се частни ДЗ.
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines