Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 23:41:26

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 232892 пъти)
 
fbvgb
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 129



Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: април 26, 2012, 13:32:15 »

Благодаря! Значи все пак това, което съм чула е вярно. smile
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: април 26, 2012, 22:06:11 »

Право на обезщетение за бременност и раждане се придобива, ако въобще някога през живота си имаш 12 месеца осигурителен стаж за този риск. Т.е. ако някога си работила на трудов договор и са те осигурявали, имаш право на обезщетение сега, дори и през последните две години да не си се осигурявала. Разбира се към момента на излизане в първия 45 дневен болничен трябва да работиш на трудов договор или да си самоосигуряващо се лице, което се осигурява освен за пенсия и за общо заболяване и майчинство.
Активен
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: май 21, 2012, 12:05:21 »

Здравейте, досега не съм взимала детски, т.к мъжа ми беше с много голям доход..
но сега искам да подам молба и имам следния въпрос:
в изброените документи пише, че ми трябва бележка от работата за доходите, но при условие, че предходната една година съм била по майчинство и доходите ми не са от работата, трябва ли да взимам такава бележка?

благодаря предварително  smile
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: май 21, 2012, 14:59:08 »

wanting ако все още си отпуск по майчинство и се водиш на работа в дадена фирма ,което предполагам е така гледайки възрастта на детето ти трябва да си вземеш бележка за доходите.Естествено в нея ще пише 0.00 лв за всичките 12 месеца.
Активен
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: май 22, 2012, 09:56:22 »

много благодаря  give_rose
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: май 23, 2012, 21:21:01 »

Колко е точно майчинството през втората година?
Благодаря предварително.
Активен
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: май 24, 2012, 10:47:25 »

240 лв точно smile
два пъти вдигнаха минималнта, майчинството нито веднъж sad
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: май 31, 2012, 22:15:07 »

Единствената обвързаност на майчинството с минималната заплата е през първата година. Неможеш да получаваш по-малко майчинство отколкото е минималната заплата. 
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: юни 19, 2012, 23:21:23 »

Аз да попитам - ако си запиша детето в частна ясла губя ли си майчинството? Трябва ли да се върна на работа?
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #69 -: юни 20, 2012, 09:36:20 »

Аз да попитам - ако си запиша детето в частна ясла губя ли си майчинството? Трябва ли да се върна на работа?
Не, не си губиш майчинството и не трябва да се връщаш на работа ако не искаш . Но ако се върнеш на работа ще взимаш половината майчинство (120 лв)
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #70 -: юли 23, 2012, 14:28:09 »

Момичета, предстои ми да подам документите за след 135-ия ден болничен и освен декларацията за изплащане на обезщетение за остатъка от 135 до 315 дни трябва да напиша и молба свободен текст до работодател за ползване на отпуск. Счетоводителите ми не са на разположение, за да се допитам, разбрах, че молбата трябва да се основава на чл.163 ал. 1 от КТ, но за колко календарни дни отпуск (180 дни, 315 дни, съвсем се обърках!)? И считано откога - от деня след изтичане на настоящия ми болничен ли (т.е. ако ми е до дата 30 юли - от 31 юли?)? Предварително благодаря за разяснението!
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: юли 23, 2012, 15:16:19 »

Да, считано от деня следващ този, в който изтичат 135. Само, че дните не са 315, а 410. Т.е. ще трябва да пуснеш отпуск за 275 календарни дни, а не 180. Можеш да се ориентираш по датата, на която ти е бил официално изчисления термин - 410 дни (в зависимост от това дали годината е високосна) се падат един ден преди или на термин, но на следващата година. Другото си е така. Може би гледаш стария текст на КТ, където точно в посочения от теб член бяха 315дни.
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: юли 23, 2012, 15:30:31 »

Не, не си губиш майчинството и не трябва да се връщаш на работа ако не искаш . Но ако се върнеш на работа ще взимаш половината майчинство (120 лв)
Аз пък мисля, че се губи майчинството, защото то е за гледане на дете, а на за да си стоиш в къщи и да се чудиш какво да правиш! Даже мисля, че ако те усетят си искат парите обратно с лихви!
Активен
lawyer
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 779


Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: юли 23, 2012, 15:54:26 »

При записване на детето на ясла, занималня или каквото и да е детско заведение (без значение частно или държавно) се губи майчинството! Ако направят проверка и съответно ти съставят акт, се връща майчинството за времето, през което детето е било на детското заведение, а майката го е ползвала, заедно с лихвите! Ако се стигне до връщане на тези суми, има вариант за разсрочено плащане и някакъв вариант за опрощаване на лихвите, но не мога да кажа с точност за второто какъв е реда.
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #74 -: юли 23, 2012, 20:58:54 »

svetli, благодаря за разясненията, точно това се е случило - чела съм КТ преди последните поправки и съм изтеглила стари формуляри.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines