Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 10:18:33

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 232320 пъти)
 
fibi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1667


Ангелчето на мама Изабел


« Отговор #30 -: януари 11, 2012, 18:10:40 »

Здравейте от мен, незнам дали е уместно да се връщам към темата за външната политика относно бременните, но не обичам да оставам недоизказана
Което писах за 16-те седмици е така, трябва да работиш задължително до 10 седмици преди термина, такива болнични няма, както е в Бг. Има закон който задължава работодателите да осигорят на бременната по лека работа и по лек режим на работа ( имам предвид повече почивки и т.н.). Така че щеш не щеш - работиш.  Ооо, има и друго, трябва да работиш 6 месеца за работодателя, за да получаваш тези пари. Не ти подаваш докоменти за майчинството, а работодателя ( незнам как е в Бг ). Майчинството фактически държавата изплаща, а не работодателя, той само подава докоментите.
 това са условията за майчинство в Холандия
Активен
vilinka__
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 39



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: януари 19, 2012, 10:10:24 »

Здравейте на всички! Аз имам един проблем свързан с майчинството. От няколко месеца съм в болничен, защото работата ми е доста тежка.Работя в заведение за бързо хранене и всичките тези миризми, тежката физическа работа като мъкнене на чували с брашно, разтоварване на стока, и т.н. не ми повлияха добре и се наложи да си пусна болничен.Но така или иначе аз и да исках да работя, моят шеф ми беше казал да работя до края на септември (2011г.) и да си пускам болничен.Ако се бях опълчила щях да съм уволнена до сега, но аз доста се отклоних от темата.Сега по същество. Тъй като още нямам 12 месеца трудов стаж, няма да получавам майчинство, поне до навършване на необходимия трудов стаж. Вчера си говорихме с мъжът ми, да напусна тази фирма и да започна работа към друга, като естествено ще си плащаме, за да ме осигуряват на по голяма работна заплата, защото сега съм на минимална. Искам да попитам ако стане това, до кога ще трябва да даваме пари? Имам една информация, че след като излезна в болничен 45 дни преди термина, осигуровките ми ги плаща държавата и дефакто до тогава ще трябва да даваме пари за да ме осигурява дадената фирма.Наистина ли е така и ако не, всъщност каква е истината? Малко объркано стана, но се надявам да сте разбали въпросите ми. Благодаря предварително за отговорите.  smile
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #32 -: януари 19, 2012, 10:15:39 »

Само да отбележа че връщат стажа 24 месеца,назад  ...
Активен
preslava_82
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 634



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: януари 24, 2012, 19:14:52 »

Да попитам за отпуската през двете години майчинство-работодателя длъжен ли е да я даде или е на добра воля? give_rose
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: януари 24, 2012, 19:22:14 »

Би трябвало да ти я даде, по закон си имаш отпуска и трябва да ти я дадат.
Активен
irena_popova
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 458



Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: януари 24, 2012, 19:28:03 »

preslava_82 да длъшен е , имаха идея да махната полагаемия платен отпуск по време на майчинство - антикризистна мярка  nea , но мисля че не са го приели. За сега няма пречка да не ги даде. Но ми се върти в главата, че трябва да се върне работника 10 дни на работа и след това да ползва платения си отпуск.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: януари 24, 2012, 21:42:21 »

Да попитам за отпуската през двете години майчинство-работодателя длъжен ли е да я даде или е на добра воля? give_rose
Работодателят трябва да те пусне в полагаема отпуска /която си натрупала по време на майчинството/ или да ти я изплати. Имаш два варианта: 1. Връщаш се на работа за около 10 дни, за да ти се актуализира заплатата и излизаш в отпуска или 2. директно излизаш в отпуска, но на база стара заплата. Ти си решаваш, кое ти е най-удачно в случая.  good
Активен
ina_lemon
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: януари 24, 2012, 21:52:50 »

Не решава точно тя, бебе.
Имаш право да се върнеш и да работиш 10 дни /в ЕДИН календарен месец/, за да може ако е имало увеличение докато те е нямало да ти го дадат, или просто да си актуализираш процента за клас прослужено време. НО работодателят е този, който решава дали да ти позволи да работиш тези десет дни, или направо от последният ден на майчинството да преминеш в платен отпуск на база заплатата ти от последният изработен месец, преди да излезеш в 45дневния болничен преди раждането.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: януари 24, 2012, 21:57:29 »

Е, че има ли такива гадове дето отказват?  crazy /шегичка/ Но Ина е тотално права!
Активен
ina_lemon
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: януари 24, 2012, 22:03:51 »

Ми що да няма. Ако за двете години шефа е вдигнал заплатите два пъти с по десет процента примерно, с какво въпроснта майка е допринесла за развитието на фирмата пре този период, че да получава по-големите пари още няколко месеца, че и в пълен размер, щото е в отпуска.
Нас с теб не ни бърка, щото с нашите големи заплати на държавни или почти служби ....., първо че такива увеличения са рядкост, пък и да ги има потъват в удръжките, и никой не си ги вади от джоба,ч е да си го слага на сърце.
Аа частните фирми са друга работа. И аз честно казано, сякаш бих разбрала един такъв отказ.... Знам ли!
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: януари 24, 2012, 23:04:15 »

malinkata  Когато цял месец си в болничен работодателят ти внася само здравни осигуровки върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица - 420*4,8%=20,16лв Периодът ти се зачита за трудов и осигурителен стаж, като за осигурителен доход се смята този, от който е бил изчислен болничния ти, но това е информация в НОИ, която използват при бъдещи изчисления на обезщетения - няма я при работодателя.
vilinka можеш по всяко време да започнеш работа в друга фирма. Ако се "водиш" на работа ще плащаш осигуровки до 45 дневния болничен. От тогава отиваш в категорията, която съм обяснила по-горе - плаща се само здравно. Ти ще си бъдеш в болничен, въпреки че нямаш право на обезщетение до придобиване на 12 месеца осигурителен стаж. Периодът на болничния също се зачита за осигурителен стаж. При подаването на документите с 45 дневния болничен в НОИ работодателят ще запише там, че нямаш нужния стаж и ще посочи датата, на която го придобиваш. В този смисъл тази дата трябва да е много точно изчислена, защото, ако се напише по-ранна и в НОИ направят проверка и установят, че е рано и все още нямаш стажа, ще започне една писанка помежду ви докато си уточните нещата и въпреки всичко няма да получиш обезщетението. По-добре е да се посочи по-късна дата с няколко дни, но да се предпазиш от бюрокрацията.
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #41 -: февруари 22, 2012, 19:30:14 »

Момичета, обръщам се с молба за разяснение, може и да сте го дискутирали някъде из по-старите теми, но ще ми отнеме много време да ги изчета, а може да се окаже, че трябва да свърша работата до няколко дни. Та - 45-дневният ми болничен за бременност започва от март, знам, че се издава от гинеколога. Омъжих се преди няколко месеца, но не съм си сменила по лична карта нито фамилията, нито местожителството, въпросът ми е на кое от двете имена трябва да се издаде болничният - на това, записано в личната ми карта или на това след встъпване в брака, което вече е регистрирано в ЕСГРАОН? (т.е. наложителна ли е смяна на личната карта за мое успокоение?) И още един въпрос - може ли линк или информация за сайт, от който да изтегля Декларация за банкова сметка за изплащане  на парични обезщетения и помощи от ДОО, както и останалите актуални декларации за обстоятелствата за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане, които се подават на следващ етап, защото не знам сега след законовата промяна дали и в тях няма някакви корекции. Предварително благодаря!
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: февруари 22, 2012, 21:47:39 »

Задължително трябва да си смениш личната карта. Срокът май беше един месец, а може и различен да е вече, не съм сигурна. При всички положения ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да я смениш. Иначе ще имаш проблеми. Болничните трябва да си издават на новото име, а и при записването на детето ще трябва лична карта. В регистрите на държавата вече фигурираш с новото си име и за това трябва всичко да е съобразено с него.
Ето от тук могат да се изтеглят някои приложения http://www.noi.bg/content/laws/07/Nar_pms_364.htm
« Последна редакция: февруари 22, 2012, 21:51:31 от svetli » Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: февруари 22, 2012, 21:54:53 »

Болничният се издава на новото име.Сестра ми не си я смени,въпреки че прие фамилията на мъжа си.Навсякъде фигурираше с новата си фамилия-НОИ,НАП и т.н,без да си подменя личната карта. Попитахме и казаха,че срокът на глобата изтича след година и 1 месец.Смени си картата точно след година и 1 месец и нямаше никакви проблеми.Така или иначе,името ти вече е променено в НОИ,тоест болничният с или без нова лична карта трябва да е с новата фамилия,ако си отбелязала,че я приемаш. smile
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: февруари 23, 2012, 01:43:16 »

Ако е само за болничния можеш да минеш и със старата лична карта, но задължително се пише новата ти фамилия. От там нататък трябва да имаш лична карта с новата ти фамилия, защото ще ти трябва, при раждането и записването на бебето, при подаване на документите за еднократна помощ за живо родено дете, за детски и майчинство, така че по-добре я смени, за да нямаш излишни главоболия.
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines