Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 00:29:16

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 232339 пъти)
 
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #15 -: януари 10, 2012, 10:17:55 »

В графа осигурителен доход ми изписва 0,00 - макар че съм в болничен - как да тълкувам това?
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #16 -: януари 10, 2012, 10:43:19 »

fiibi_bg - законите са ни щадящи така е ,но в моята работа ежегодно ми се налага да суркам хладилници и перални и т.н. ....и пак казвам колкото и да ми се иска няма как да работа до края на бремеността си .. и разбираемо защо .. а няма как да премина на по лек режим на работа ...по ред други причини..
МАГИ съгласна съм ,че на братовчедка ти не и е никак лесно - и похвално за работодателя ,че е помислил за нея малко или много .
malinkata  вярно е ,че всички имаме тежки моменти в работата ,но аз говорих за физически усилия ,които за една бременна са непосилни smile

Все пак благодаря за отговорите момичета!
« Последна редакция: януари 10, 2012, 11:14:12 от Bibsi8792 » Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #17 -: януари 10, 2012, 10:58:28 »

под тежки моменти имах в предвид точно това - да вдигнеш нещо тежко или да се премести нещо ..., а напрежението също не е за подценяване. Надявам се да намерите най-удачния за вас начин  good
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #18 -: януари 10, 2012, 11:02:02 »

под тежки моменти имах в предвид точно това - да вдигнеш нещо тежко или да се премести нещо ..., а напрежението също не е за подценяване. Надявам се да намерите най-удачния за вас начин  good
:offtopic:Нека дойде бебо пък тогава ще му мислим smile
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: януари 10, 2012, 13:02:50 »

В графа осигурителен доход ми изписва 0,00 - макар че съм в болничен - как да тълкувам това?
Ами звънни във фирмата и попитай счетоводителя/ката защо това е така.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #20 -: януари 10, 2012, 13:04:27 »

Bibsi8792 това е член от кодекса на труда, който се отнася точно до тежък и неподходящ труд.

 Чл. 309. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., в сила от 01.01.1993 г. ) (1) (Изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Когато бременна жена или кърмачка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро изпълнява неподходяща за състоянието й работа, по предписание на здравните органи работодателят предприема необходимите мерки за временно приспособяване на условията на труд на работното място и/или работното време с оглед премахване на риска за безопасността и здравето им. Ако приспособяването на условията на труд на работното място и/или на работното време е технически и/или обективно неосъществимо или не е оправдано да се изисква поради основателни причини, работодателят предприема необходимите мерки за преместване на работничката или служителката на друга подходяща работа.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: януари 10, 2012, 13:34:59 »

Те законите в БГ са щадящи, ама и такива шефове като българите (мнозинството, не всички) не ти е работа huhhuh.gif Самозабравили се и не особено толерантни. Имам база за сравнение между шефове българи и чужденци - вторите бяха тези, които ми спестяваха стрес, напрежение и физическо натоварване. Аз и затова първо на тях съобщих новината, макар да бяха по-висшестоящи от бг шефката ми. Просто знаех кой ще ме разбере и кой ще се прави, че ме разбира.
Аз работех до 4-ти месец, но моята работа изключва възможността да продължа до полагащия ми се 45-дневен болничен, както и преместване. Лекарите само като видят къде работим и издават болничен, защото си е натоварващо. Ако работата ми беше с нормално работно време, в рамките на града и липсваха някои физически натоварвания, и разбира се, ако бременността ми е лека, бих продължила да работя. В противен случай - не бих се правила на голям герой, заради което човек може да съжалява цял живот.
Всеки се преценява плюсовете и минусите. Здравето е най-важно и ако е застрашено - другото губи значение. Но пък при една спокойна бременност и нормални условия на труд - няма нищо по-хубаво от удовлетворението, че работиш и от социалните контакти.
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: януари 10, 2012, 14:08:06 »

В графа осигурителен доход ми изписва 0,00 - макар че съм в болничен - как да тълкувам това?

По време на болничен не се начисляват социални осигуровки ,но се зачита за трудов стаж
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #23 -: януари 10, 2012, 15:13:03 »

По време на болничен не се начисляват социални осигуровки ,но се зачита за трудов стаж

Благодаря, тази информация я получих и от още един човек.

МОЛЯ, когато някой не е сигурен в информацията си да не я представя за достоверен източник и не се изказва неподготвен.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: януари 10, 2012, 15:41:58 »

МОЛЯ, когато някой не е сигурен в информацията си да не я представя за достоверен източник и не се изказва неподготвен.
Ако това е към мен,гледам моята таблица,която е абсолютно достоверен източник и е от сайта на НОИ.В нея ми изписва под осигурителен доход 20.00лв.,а не 0.00 за периода,в който съм била в болничен.Както казах и по-горе,по време на болнични се заплащат здравни осигуровки от работодателя.Не става ясно от първия ти пост дали питаш за здравни или социални осигуровки.
Ето въпросът ти:
Цитат
Когато си в болнични осигуровки не се ли плащат?

Ето и отговорът,който съм ти дала:
Цитат
malinkata,плащат ти се здравни осигуровки всеки месец,когато си в болничен.
« Последна редакция: януари 10, 2012, 15:45:03 от carlyangel » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #25 -: януари 10, 2012, 15:47:39 »

carlyangel, обръщам се към теб, за да не излезе, че се обаждам неподготвена Wink. Ако болничният ти не е от началото на месеца пр. работила си 5 дни, естествено, че ще имаш осигурителен доход. Точен отговор може да се даде на само точно зададен въпрос  good.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: януари 10, 2012, 15:50:27 »

Да,така е.Моят е с 1 работен ден,става дума за 45 дневния ми болничен. smile
А аз да попитам,на коя дата се превеждат детските?Ние пуснахме предния месец документи за тях,понеже надхвърляхме дохода и изчаквахме.Пуснахме на 15.Декември. huhhuh.gif
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
*
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: януари 10, 2012, 16:17:06 »

Точно така е ,ако имаш отработени дни в съответният месец ,естествено за тях е получено работно възнаграждение ,изплатени са социални осигуровки ,ДОД и всичко ,което се заплаща като данъци и осигуровки на нормално възнаграждение.
Моят отговор беше относно болничен ,който проължава от 1 до 31 число на календарния месец ,тъй като ако започнеш да вземаш болнични примерно от третият месец на бременността ,освен първичния болничен ,всички останали ще бъдат точно такива от дата до дата на следащ месец и така до 45 дневният болничен преди раждане .
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #28 -: януари 10, 2012, 18:19:09 »

carlyangel, идеята ми не е да се заяждаме, но да беше уточнила, че имаш някаква сума защото имаш и работни дни (а аз се чудя защо ми е 0,00).  Аз питам за дните в които човек е в болнични. Ако правилно съм разбрала докато човек е в болнични не се плащат никакви осигуровки(здравни, социални и не знам още какви)??
Така като се изказват различни хора с различна информация и не става ясно кое е вярно и законно give_rose
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: януари 10, 2012, 18:26:19 »

Плащат се здравни осигуровки,но не се начисляват социални такива.Това е.  smile
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines