Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 14, 2024, 20:06:36

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 235478 пъти)
 
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: февруари 23, 2012, 01:55:17 »

Ако е само за болничния можеш да минеш и със старата лична карта, но задължително се пише новата ти фамилия. От там нататък трябва да имаш лична карта с новата ти фамилия, защото ще ти трябва, при раждането и записването на бебето, при подаване на документите за еднократна помощ за живо родено дете, за детски и майчинство, така че по-добре я смени, за да нямаш излишни главоболия.

 good

Аз закъснях с изваждането на новата лична карта, тоест с новата фамилия и чинно си платих глобата. кой ми е виновен в крайна сметка? blum Та, по-добре си следвай правилата и ще ти е спокойно. Освен това, като бременна, няма да чакаш ред. Напъчваш тумбата и се нареждаш отпред. Обикновено в такива случаи от институциите не създават проблеми. При мен поне нямаше.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: февруари 23, 2012, 11:18:50 »

Правилно-и да има опашка,ще ти отстъпят място.Аз си сменях и личната карта и шофьорската и навсякъде ми даваха предимство,не съм чакала. smile
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #47 -: февруари 23, 2012, 11:48:23 »

Момичета, благодаря за съветите, при първа възможност ще отида до полицията да си сменя личната карта, за да ми е по-спокойно, защото всички тези държавни институции като НОИ, социални дирекции и т.н. се хващат и за най-малкото, та да не взема да остана без майчинство или някоя полагаща ми се помощ.
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #48 -: февруари 24, 2012, 11:31:21 »

Включвам се още веднъж, само за да предупредя други момичета, че срокът за подмяна на лична карта след встъпване в брак и нова фамилия е 1 месец, така че и на мен ще ми пишат акт.
Активен
dorina79
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1476



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: март 13, 2012, 07:00:20 »

La_Fleur, срока наистина е 1 месец, защото след това автоматично се водиш с новата си фамилия във всички държавни институции. Аз имах такъв проблем с болничен, който ми беше издаден малко преди сватбата. Смених си фамилията, но закъснях със смяната на личната си карта. Връщаха ми два пъти болничния, единия път за някаква дата, втория път, защото вече съм се водела под новото име и за да го приемат искаха декларация за съответствие на двете ми имена. Болничния не беше за майчинство и ставаше дума за 1 седмица, но въпроса е, че могат да ти направят проблем. И за да го решиш трябва да се занимаваш, защото все пак при теб става дума за майчинство. Така, че моят съвет е ако можеш да спазиш сроковете, че да ти е мирна главата. Успех!
А по повод на майчинството и аз съм на мнение, че за момента законите в България са доста по-щадящи отколкото в други страни. И все пак ми е интересно мнението ви защо имаше такава вратичка в закона за 6 месеца осигурителен доход за майчинство, като и тогава и сега едва ли е имало някой от законотворците, който да не е бил наясно, че в тази несигурност и държава в която живеем определено голям ще е процента на хората, възползвали се от това, за да ущетят държавата, а и за да .си осигурят по-спокойно майчинство поне една година.
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #50 -: март 21, 2012, 13:29:11 »

Момичета привет и от мен имам едно малко въпросче отнсно болничните по време на бременост.
Работодателят ли те осигирява до момента на раждане по време на болничен и ако да на какъв доход,на дохода, който те е осигурявал преди да излезеш в болничен или на минималния осигурителен додох??И само здравните вноски ли се начисляват или пълните,че нещо ми е пълна индия.. huhhuh.gif
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: март 21, 2012, 22:08:27 »

По време на болничен, независимо от кой вид е, лицето се осигурява от работодателя, но само за здравно осигуряване. Някъде по-напред бях писала дори за размера на вноската.
Другата част на въпроса ти малко не я разбрах, но предполагам, че те интересува размера на осигурителния доход за периода, в който си в болничен. За осигурителен доход за този период се взима базата, от която е изчислено обезщетението за този болничен. Или обяснено по друг начин - излизаш сега две седмици в болничен и за тях получаваш обезщетение, което е изчислено от осигурителния ти доход 18 месеца назад. След два месеца примерно излизаш в болничен по майчинство. При изчислението на обезщетението за него ще се вземат 24 месеца назад, т.е. ще влиза и онзи период, в който си била две седмици в болничен. Там ще вземат сумата, от която са ти изчислили обезщетението, а не самото обезщетение. Да речем получили са 30лв среднодневен доход и от него са ти платили 80%, т.е. ще вземат в предвид тези 30лв. Надявам се да съм го обяснила разбираемо.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: април 18, 2012, 16:04:04 »

Момичета, имам следния въпрос. Предлагат ми да започна работа в една фирма и съответно ще си прекратя майчинството, но нали ако започнеш работа ти се дават половината от 240лв., т.е. 120лв. ако обаче първите два месеца съм на изпитателен срок с граждански договор с доста добра заплата, мога ли да вземам тези пари или ще ги загубя? И каква е процедурата, за да се получават тези пари?
Активен
yara
Сватбар
***
Публикации: 263



Моят сватбен албум

« Отговор #53 -: април 18, 2012, 16:57:01 »

Здравейте момичета,

Малко от далеч питам, но аз съм от тези, които обичат да са информирани и да имат план.

Веднага след сватбата почваме с бебеправенето, но от сега го мисля - моята работа е свързана с много пътувания - поне по 100-150км всеки ден, че и отгоре. Знаете ги нашите пътища, а и ако моя план график се осъществи до зимата трябва да сме успели и не ми се иска да пътувам.
Та въпросът ми е ако изляза в болничен, после за майчинските как ще ми се изчисляват върху това, което са ме осигурявали или на заплата, докато съм била на работа + върху болничните които ще получавам през съответните месеци, които ще съм в болничен? Ако е така много кофти, защото ще се намалят майчинските.

И да вметна нещо - наистина навсякъде в Западна Европа майчинските са много по-малко като дни, но това не е база за сравнение. Имам приятели, които спокойно се издържат със заплатата на мъжа, да не говорим, че по времето, когато и двамата са работили могат да си позволят да спестяват.
Вкъщи аз съм тази с по-голямата заплата и направо не знам какво ще правим през втората година, както няма и места в градините, бабите са далече....
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #54 -: април 18, 2012, 17:36:10 »

Рени, вероятно ще си на трудов договор с клауза за изпитване. Ако е така, няма проблем да си  получаваш парите, след подаване на съответната декларация. Нама значение къкъв вид ти е трудовият договор - постоянен или временен. Щом до момента получаваш сума за отглеждане на дете до 2 години, процедурата е следната: В тридневен срок от започване на работа по трудов договор, подаваш уведомление за промяна на обстоятелствата, което пък Работодателят е длъжен да предаде в тридневен срок с писмо и дискета /както се предават болнични/ в НОИ. При започване на работа, попълваш и съответната декларация, която пак Работодателя подава с болничните листове след отработване на месеца, в който си постъпила на работа. Размерът на заплатата не влияе върху сумата /120лв./ Питай пак, ако не съм те разбрала правилно.
yara, прочети коментарите на svetli и назад в темата.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: април 18, 2012, 18:10:22 »

Свекърва, до кого трябва да е адресирано това Уведомление и от къде мога да си намеря бланка, че нещо не се ориентирам в новата страница на НОИ? И още нещо - за какво е тази втората декларация?
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: април 18, 2012, 21:42:28 »

Рени, ето тук ще намериш това, което ти трябва, но би трябвало от счетоводството на работодателя да ти дадат бланки http://www.noi.bg/forusers/forms/239-maternity За теб са Приложения 4 и 12. Ако си на граждански договор, обаче нямаш право на това обезщетение. Трябва да си на трудов, пък макар и временен или със срок за изпитване. Подаваш тези декларации в счетоводството на работодателя в тридневен срок и той ги носи в НОИ (РУСО) в двудневен срок от подаване на информацията за Декларация образец 1 в НАП (това е за осигуровките). Ти няма с какво да се занимаваш повече от подаването на декларациите до работодателя. Трябва да му представиш и копие от акта за раждане на детето.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: април 18, 2012, 22:16:23 »

Благодаря, Светли!
Активен
fbvgb
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 129



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: април 26, 2012, 09:16:27 »

Бъдещи и настоящи мами, извинявам се, че се пльосвам така, но искам да попитам вас, понеже вие предполагам знаете - наистина ли майчинство вече се получава при 2г. стаж? Преди беше 6м., ако не се лъжа... просто дочух, а живо ме интересува. Благодаря и още веднъж се извинявам ако не съм улучила раздела.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: април 26, 2012, 12:20:34 »

Майчинството се изчисляваше преди на база 12м. стаж,сега е на 24м.  smile
Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines