Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 05:34:39

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 28   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност, майчинство и закони - 5"  (Прочетена 233540 пъти)
 
ivelka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 618



Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: декември 05, 2013, 12:50:44 »

Уооу, свекърва, МНОГО ти благодаря за подробното обяснение! Наистина всичко, което си ми написала ще ми е от полза да го знам. Настоящият ми договор се води срочен за 1 година - от 14.12.2012 г.
Длъжността няма как да ми я сменят, но има възможност да ме назначи към друга фирма (той има няколко и това му е практика). Ще си държа да ме назначи на постоянен трудов договор със скромно повишение на заплатата, само че той най-вероятно ще ми предложи да ми изплаща увеличението на ръка... sad Аз ще си държа на своето, че не съм съгласна и че това е важно за бъдещето ми...и ще видим кой ще надделее.
И още нещо да те питам - относно следния твой пост:
Ами, връща се на работа и "бърка в здравето" на работодателя с 40 дни платен отпуск, освен 20-те за текущата година. После може още почти година да взима неплатен /6 месеца нейни и 5 за съпруга/отпуск със зачитане на трудов стаж.

Можеш ли да ми го обясниш - тези 40 дни платен отпуск след майчинството ли мога да ги ползвам? А за неплатеният отпуск?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #196 -: декември 05, 2013, 13:25:44 »

Хехе, аз това го казвам от гледна точка на работодател  Wink. Докато си в майчинство до навършване на 2 години на детето, ти тече трудов стаж и имаш право на платен отпуск. Без да си работила, за двете години по 20 дни.....Ползваш ги в срок от 2 години, след връщане на работа. При нас практиката е да се ползват веднага, да не се влачат. Другото е неплатен отпуск за гледане на дете до 8 годишна възраст.
Хихи, може да те назначи на друга длъжност, като едното нищо, само да не рече Wink.
Такааа, значи трябва да си отваряш много очите дали има клауза срок на изпитване, особено като ще е към друга фирма и има право да го ползва. За друг подводен камък не се сещам crazy, ама ме дръж в течение.
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: декември 05, 2013, 13:50:22 »

Ей свеки, ти си като учител...всичко толкова разбираемо си го обяснила! А аз се сещам и за друго...За да се ползва от правото на закрила на бремененна жена тряба да се уведоми работодателя пистмено. Иначе по закон колкото й да е видно положението ти, ако нямаш уведомление може да си те съкрати като стой та гледай. И едно уточнение...болничен лист за задържане или някаква диагноза свързана с бременността също се брои за уведомление!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #198 -: декември 05, 2013, 13:56:30 »

Е да, ама тя пита за след като си признае. Сега ще мълчи като ятак... Какви са тези работодатели, ние се радваме на майки, че кой после ще ни изработва пенсиите heart heart heart
Активен
ivelka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 618



Моят сватбен албум

« Отговор #199 -: декември 05, 2013, 14:08:01 »

punk, а това важи ли ако договорът ми се води вече постоянен?
Свеки, благодаря ти отново! Ще те държа в течение!  give_rose
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: декември 05, 2013, 14:13:04 »

Свеки идеята ми е, че трябва пистмено да се уведоми. Устното казване е недоказуемо при евентуални съдебни спорове.
А Иве /първо тихичко честито/, това си важи за постоянен договор, който е без срок на изпитване или му е изтекъл срока на изпитване. А това е защото както каза Свекито, ако си в изпитателен срок може да си те съкрати в рамките на срока.
Активен
ellimink
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 850



Моят сватбен албум

« Отговор #201 -: декември 19, 2013, 19:48:42 »

Момичета има ли някоя от вас която наскоро е прехвърлила майчинството си
Какви документи попълнихте и подадохте? Счетоводителката на работодателя на майла ми хич не е наясно и 100% ще се обърка нещо.
Активен
AliTia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 593



Моят сватбен албум

« Отговор #202 -: февруари 04, 2014, 13:45:48 »

До мамите студентки в чужбина

Момичета искам да попитам има ли такива от вас, които са взели еднократната помощ за майки студентки или знаят за такива жени. След 2 месеца чакане се оказва, че не мога да си взема тази помощ. Така и не ми обясниха от социалното каква е причината. Заяви ми се, че щом съм родила тук и отглеждам детето си тук в момента е невъзможно да съм редовна форма на обучение crazy Потрошиха се толкова пари за преводи и легализиране на документи и се чудя какво да правя cray По напред в темата имаше момичета компетентни по въпроса. Моля за съдействие, защото така или иначе ще си търся правата, поне да съм наясно за какво иде реч!
Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #203 -: февруари 04, 2014, 14:25:06 »

Имаш ли писмен отказ и някакви конкретни мотиви към него? Правят запитване до университета и може от там да идва проблема. Не знам обаче дали университета не трябва да е акредитиран в РБ.
Ако си предоставила всички документи и има отговор от университета ти, че си техен студент нямат право да ти отказват помощта въз основа на това, че в момента живееш в друга страна.
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #204 -: февруари 04, 2014, 16:47:51 »

Али в закона не се казва че трябва да си в България студент,редовно обучение,така че се консултирай с адвокат да обжалваш отказа,срокът е кратък.
По принцип в министерството има списъци,които университетите изпращат с всички редовни студенти и така се проверява. Как се проверява за студентите в чужбина не знам.
Активен
AliTia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 593



Моят сватбен албум

« Отговор #205 -: февруари 06, 2014, 16:26:06 »

Mrs.™, писмен отказ все още нямам. Говорих с директорката към социалното в Ямбол и от нея разбрах, че не съм одобрена, а отказ ще получа най- вероятно края на другата седмица.
roumyana, точно защото в закона не се споменава нищо за студентите в чужбина съм се интересувала и са ми отговорили /преди около година/, че проблем няма и съм в правото си да получа тази помощ, тъй като детето ми е родено тук и се отглежда тук. Попитах горепосочената защо не покривам изискванията, а тя мънкайки ми отговори, че е невъзможно да съм РЕДОВНА студентка там, а да отглеждам детето си тук crazy Обясних и подробно, че това зависи от политиката на учебното заведение, а не от това дали и се струва възможно и щом съм представила документ, че съм РЕДОВНА студентка, значи всичко е изрядно. Ще си чакам отговора и ако трябва ще си търся правата в съда beating
Активен
anellly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 630



Моят сватбен албум

« Отговор #206 -: февруари 11, 2014, 17:09:33 »

Здравейте, искам съвет относно следния казус.
Работя на постоянен ТД и съм бременна / 2-ри месец /. Фирмата в която работя е с централа др. град, но офиса в който аз работя ще го затварят. Какво да правя? Има офиси в др. градове.
Активен
ivelka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 618



Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: февруари 11, 2014, 17:35:20 »

anellly, а съобщила ли си официално на ръководството, че си бременна?
Трябва да го направиш с официален документ, най-добре с болничен, защото минава през НОИ. Моят съвет е да поискаш болничен от АГ-то си, може и 2 дни да е, няма значение, но да е от АГ-то и да пише в него, че си бременна. Предаваш го на ТРЗ, те го внасят в НОИ и така се подсигуряваш, че официално си съобщила на шефовете новината. Щом си на постоянен трудов договор и си бременна, нямат право да те съкратят с предизвестие, трябва да ти предложат вариант за дистанционна работа. Предполагам, че колегите ти от офиса, който го закриват, ще бъдат съкратени по тази процедура, но ти си защитена. Само трябва да докажеш бременността си с документ
Другият вариант е да си пуснеш от сега болнични и да ги подновяваш всеки месец, докато не дойде време за 45-дневния. smile
Активен
anellly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 630



Моят сватбен албум

« Отговор #208 -: февруари 11, 2014, 21:20:29 »

Не съм представила документ, защото в петък съм на док за потвърждаване на бремеността. В офиса съм само аз няма други служители. Ако ползвам болнични след изтичане на първата година майчинство могат да ме съкратят. Тогава няма да получавам втората година. Но ако цялата фирма обяви несъстоятелност и фалира тогава какво се случва. Шефовете обмислят и такъв вариант.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #209 -: февруари 12, 2014, 11:06:09 »

Закрила при уволнение
Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст;
2. трудоустроен работник или служител;
3. работник или служител, боледуващ от болест, определена в наредба на министъра на здравеопазването;
4. работник или служител, който е започнал ползуването на разрешения му отпуск;
5. (нова - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) работник или служител, който е избран за представител на работниците и служителите по реда на чл. 7, ал. 2 и чл. 7а, за времето, докато има такова качество;
6. (нова - ДВ, бр. 57 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) работник или служител, който е член на специален орган за преговори, на европейски работнически съвет или на представителен орган в европейско търговско или кооперативно дружество, за времето, докато изпълнява функциите си.
(2) В случаите по т. 2 и 3 на предходната алинея преди уволнението се взема мнението и на трудово-експертната лекарска комисия.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни работник или служител, който е член на синдикално ръководство в предприятието, на териториален, отраслов или национален ръководен изборен синдикален орган, през времето, докато заема съответната синдикална длъжност и до 6 месеца след освобождаването му, само с предварителното съгласие на синдикален орган, определен с решение на централното ръководство на съответната синдикална организация.
(4) Когато това е предвидено в колективния трудов договор, работодателят може да уволни работник или служител поради съкращаване на щата или при намаляване на обема на работата след предварителното съгласие на съответния синдикален орган в предприятието.
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
(6) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) Работник или служител, който ползва отпуск по чл. 163, може да бъде уволнен само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1.
(7) (Предишна ал. 5 - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение.

Твоят въпрос касае алинея 5. Ако закрият цялото предприятие, то ти ще бъдеш уволнена с предизвестие по чл. 328, ал. 1, т.1 и не ползваш закрила.
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 28   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines