Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 00:51:08

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбата на Еда и Жеко (jekolev82)  (Прочетена 57225 пъти)
 
Josephine®
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 640


Come Josephine in my flying machine


« Отговор #75 -: септември 29, 2011, 10:51:13 »

Жеко, много си прав! Гурме може да се направи и с нашите традиционни ястия (скоро гледах един кулинарен формат, в който предложиха шопска салата, оформена като суши). Темата за храненето, културата, предпочитаната музика, неумението на българина да се облича стилно за подобни събития е много дълбока и деликатна...
Замислих се, че в крайна сметка най-важното е младоженците и гостите да се чувстват добре - като харесват "кръчмарски" сватби, нека ги правят, нека се обичат!  tease  tease
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #76 -: септември 29, 2011, 10:58:31 »

Аз пък не съм съгласна с вас,че българина не умее да се облича стилно и няма култура.Не е нужно да се ядат префърцунени ястия от друга кухня за да кажем ,че човек човек е изискан.Важен е начина на поднасяне,но това не е проблем на българина,а на ресторантите.Айде стига сме се превъзнасяли по чуждата култура.В другите страни не са само изискани хора с вкус и стил.Има толкова много български сватби ,които са стилни и красиви без да има намесен чужд елемент.Жеко ,че сватбата ти е направена с пари е ясно.Нека не изкарваме сега че с 3000 или 5000 лв може да се направи сватба като твоята дори и с 100 човека гости.Не си мисли нещо лошо-имал си ги дал си .Всеки според джоба си в крайна сметка.
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #77 -: септември 29, 2011, 11:14:41 »

С удоволствие чета темата и разгледах снимките, макар че нямам време да пиша подробни коментари. Съветите на Жеко ми беше много интересно да прочета, макар че моята сватба мина отдавна, но продължавам да се интересувам от тенденциите в организирането на тържества. На сто процента съм съгласна със съветите за кръглите маси и доброто осветление - придават неповторима атмосфера.

Но и с gucci съм съгласна  smile. За събитие от подобен мащаб си трябват много пари, и това си е истината. Разбира се, дай Боже всекиму, не сте ги откраднали - браво, че сте ги дали за изискано тържество. Но все пак да изкарваме, че много пищна сватба може да се направи почти без пари един вид, защото има как да се спести от шапките на шаферите  Wink - с това не съм съгласна.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #78 -: септември 29, 2011, 14:16:47 »

Бих се радвал и аз ако като цяло хората започнат да възприемат събитието, не просто като кръчмарска сбирка, а за да се случи това, тези форуми помагат страшно много (мен лично този форум ме спаси от много грешки), защото сватбата е едно от малкото неща в живота при които не можеш да се поучиш от собствените си грешки, тъй като рядко се прави втори път... дори да се разведеш и пак да се ожениш, рядко хората втория път биха направили истинско сватбено тържество, така че имаш един шанс и е важно да се поучиш от грешките на другите, защото от собствените ти ще можеш само да се вайкаш.
Wink Ще разделя изречението на две части, като ще коментирам първо втората - че сватба се прави един път, защото човек се жени един път......Така е, обаче почти всеки става кум или шафер, после децата му минават през тези събития /може да добавим братя и сестри, много близки приятели, че дори и съседи/. Много често ни молят за помощ или искат съвет като от "важни сватбари", а да допуснеш грешка тогава е още по- лошо, защото носиш и отговорност за "гласуваното доверие". Да не говорим, че сватбата не е единственото тържество, което организираме. Всеки чужд опит и проявено творчество /креативност/ за сватба могат да ни послужат дори за романтична вечеря или посрещане на по- специални гости в домашна обстановка. От менюто задължително ще ползвам идеите за двата вида салата /шопска и тип гурме/, за запеченото козе сирене с мед и орехи като следястие и за пилето със зеленчуци и див ориз, независимо по какъв повод.  Bravo Зададох въпроса за храната наистина от желание да науча нещо, а не за да сравнявам нашите сватби с тази на Жеко. Сега обаче, след постовете на Josephine  good, ще кажа, какво се получи при сватбата на сина ми с храната  LAUGHTER Имахме само две чужденки, но решихме, че всички приятели на младоженците, /младите хора, които бяха основната част от гостите /щом учат или работят в чужбина като тях от около 10 години, ще искат по- изискани ястия. Първият "удар" беше, когато самите младоженци казаха.......каквото и да е, ама да е свинско.  yahoo, най- добре пържола. Успяхме да постигнем компромисен вариант - да има /освен свинско/ пилешко или телешко със същите зеленчуци за основно при поискване и поне едно тип гурме ястие от сирене, портокал и сос със карамел и сметана за предястие. Равносметката беше, че само възрастните гости бяха поръчали пилешко и бяха изяли част от зеленчуците /по- екзотичтите и непознатите останаха/, а младите, които наистина бяха на дансинга или щъкаха между масите за да си говорят и нямаха време за ядене, бяха излапали само свинското. С предястието работата беше още по- лоша. Повечето едва бяха опитали, а гарантирам, че беше вкусно и майсторски приготвено. Явно на децата /младите/ им е писнало да ядат здравословни и различни от нашите вкусове храни, а за другите е твърде късно да сменят навици.
Сега малко за кръчмарската сбирка smile.  Определението, коя сватба е кръчмарска сбирка, е много деликатен въпрос, а и всеки има право на собствен вкус и отношение към събитието. Не можем, а и не е нужно да се мъчим да променяме манталитета си и този на гостите. Няма как всички да сме еднакви и да имаме еднакви потребности, да се веселим по един и същи начин. На сватбата на сина ми имаше и чалга /е, не най- хард чалга/ и свинско месо, макар че имаше приятели гости  с музикално образование, лекари, компютърни специалисти, журналисти, и финансисти - всички учили в чужбина и говорещи поне по 3 езика. Ади е права, че храната е неразделна част от концепцията на сватбата /тържеството/. Дали е нашенска, смесена, гурме или съвсем необичайна, тя трябва да е в хармония с всичко останало, което предлагаме. Щом гостите са прекарали добре, щом младоженците искат денят да продължи вечно, значи всеки е осъществил своята приказка.
jekolev82, твоята сватба е прекрасна, тя е едно завършено цяло, няма детайл, над който де не е мислено. Най- важното е, че си е твоята сватба, направена с много желание и радост. Научих много, благодаря ти, че споделяш с нас.
Активен
jekolev82
Любопитен
*
Публикации: 36


« Отговор #79 -: септември 29, 2011, 16:58:12 »

Момичета, аз съм финансист и като говоря за пари не говоря по абстрактен начин ами много конкретно!

Вие за моята сватба, съдите по снимките, а аз съм ви дал конкретни цифри колко струват нещата, които виждате по снимките - и кръглите маси, и светещите елементи, и арката и тейбъл картичките, и НОНА БЕНД, заложил съм ви и 70 лева на маса само за цветя.
И моля да четете внимателно - не съм казал, че за 4000 лева ще направите същата сватба, а че толкова трябват ВЪРХУ задължителните разходи като храна, диджей, рокля, костюм и т.н. Толкова трябват допълнително да се дадат, а не че толкова ще струва цялата сватба!

Моята сватба е скъпа заради чартър от чужбина, заради многото гости, заради менюто и т.н., но преди да публикувам снимки на храната, вие не я бяхте виждали и се възхищавахте въпреки това. Някъде по снимките да виждате самолет или скариди? Трудно можете да видите и останалите маси освен 10-те около фонтана.

Ще ме накарате да ви направя пълна калкулация на сватба за 110-120 човека, колкото са хората около фонтана и ще се окаже, че струва по-малко отколкото нова Тойота Ярис (малък японски автомобил), а в същото време на всеки светофар в София 50% от шофьорите са в по-скъпи коли,а съвсем не виждам толкова сватби, които да галят окото, така че твърдо заявявам, че е въпрос на приоритети относно как си разпределяте средствата, въображение и организиране на нещата с мисъл и това за нямането на пари в голяма част от случаите е оправдание!!! По-късно ще ви кача снимки от сватба с 300 човека, за която плаща виден бизнесмен и не е пестено, но като е в някаква зала без прозорци… това е което може да се постигне.

Шапките на шаферите са не, за да покажат, че от тях ще спестите пари за всичко останало, а че с безплатен трик правите много по-красиво събитие. Хайде кажете ми че поне половината от хубавите снимки от сватбата ми не се дължат на шаферите и шаферките и на природната красота, която също е безплатна. Или се дължи на кафявите плочки? Останалото, което има по снимките са кръгли маси с бели покривки и цветя, светещи елементи, арка, гости облечени по определен начин. Да не съм ви дал някоя цена за изброените неща?

Активен
jekolev82
Любопитен
*
Публикации: 36


« Отговор #80 -: септември 29, 2011, 16:58:57 »

Свекърва, и на моята сватба не се размина без чалга, че даже някой доведе чалга барабанисти от близко чалга заведение. Имам бол образовани приятели, които са първи фенове на чалгата и в общи линии е много трудно при голяма сватба… всъщност при каквато и да е сватба да минеш без чалга, но е важно сватбата да има и друго лице.

На мен самият сватба, която да е само джаз, едвам поклащащи се хора и храни с име тип „шато дьо бриан” или „талиателе кон кубети ди финокието е пиноли”  не ми звучи добре и за мен това би била една напълно „фригидна” сватба. Та си мисля, че простотията преди изгрев слънце е една важна част от целия обичай, но от друга страна, церемонията и ранните часове на събитието би било добре да се отличават със стил и с добре облечени гости, дошли както на времето са се докарвали хората за да ходят на театър или опера.

В общи линии май, най-точно би било да се следва универсалната мисъл „Важно е да се намери балансът”

Иначе за обличането на българите… какво да ви кажа, положението беше трагично преди 5-6 години – едно от абсурдните схващания беше, че елегантният мъж слага черни обувки, черен панталон, черно поло и черно кашмирено сако (няма да се връщам до епохата анцуг с джапанки). Това е формулата гарантираща успех ако искаш да изглеждаш като „тъмен балкански субект”. С появата на моловете, малко се разчупиха нещата, но в общи линии процесите са бавни. Говоря за масата, иначе естествено си има хора и среди, които от край време знаят как да се обличат, но те рискуват да бъдат възприети от масата, като смешно обличащи се хора.

Ами модата да си купиш дреха на която надписът DOLCE & GABANA или VERSACE е огромен?!? Не ми казвайте, че я няма в България защото си е още напълно актуална и дори оригиналните такива дрехи се правят от известните модни къщи защото разбраха, че източно-европейското и руското парвеню, кълве  на подобни абсурди. Няма човек със стил и разбиращ от мода, който да се изтъпанчи с нещо подобно и винаги би гледал изображението на марката върху дрехата да е на не повече от няколко квадратни сантиметра.

Обективната оценка за как се обличат масата българи е, че има голям напредък, но има още много на къде да се развива усещането за стилното и модерно облекло. И аз не се различавам от тази тенденция и аз съм носил черен панталон с черни обувки и тъмен кашмирен балтон и съм се мислил за много стилен и елегантен, вместо за скучен, та в никакъв случай не съм от хората, които надскачат визията на обществото, сред което живеят и на базата на което си формират вкусовете за обличане, но се старая да бъда сред по-скоро прогресивните.
Активен
jekolev82
Любопитен
*
Публикации: 36


« Отговор #81 -: септември 29, 2011, 17:08:02 »

Момичета, помогнете ми да намеря сватбата на девойката, която е с шатри на планински пейзаж, за която твърдя, че въпреки, че е по-малка, като красота не отстъпва на моята. Розови панделки доколкото си спомням. Хайде моля ви, че просто не помня в чий профил се рових като ги видях, а беше наистина много красиво!
Активен
Миши
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 405



« Отговор #82 -: септември 29, 2011, 18:01:25 »

Чета темата от самото начало, но не взимах участие в нея. Сега мисля да изразя и своето мнение.
Ще започна с ресторантите - обслужването дори и в 5* не винаги е на ниво. Даже е критично. Бях на сватба на която ми сервираха салата с развалени зеленчуци. На друга пък отново в същия ресторант ядох абсолютно всичките си ястия с една вилица, което беше недопустимо. Няколко пъти помолих учтиво за вилиза за тортата, но сервитьорите отказаха да донесат, докато не направихме скандал на бара. Тези неща ме накараха много да се замисля дали един ден не би трябвало да вложа повече пари, но да се избегнат тези неща, които се случиха 2 пъти в един и същи ресторант на мен.
Относно музиката - зависи хората, зависи желанията и най - вече зависи от DJ. Не малко пъти съм чела как DJ си пуска каквото на него му харесва, а не желанията на гостите. Има много и различни стилове музика, които са подходящи за такова събитие.
И да съгласна съм с Жеко, че може да се спести от едно и да се вложи в друго, което ще се забележи. Подкрепям идеята да се вложи повече в цветята, защото те наистина са красиви и създават празнична атмосфера. Може да се избегнат светещите тема, защото не навсякъде би било подходящо да се сложат, но мисълта ми е, че може да се направи една чудесна сватба и то с не много вложени пари. Ако попаднете на добър ресторант, в който комуникацията между персонала и клиента не липсва, кухнята е на ниво и изпълнят изискванията, които имате, то смятам че ще се получи добро тържество. Казвам го защото имах възможността преди време да организирам почти цялото тържество на мой роднина, управителката на ресторанта постоянно комуникираше с нас и ни помагаше с каквото можеше. Резултата беше на лице и гостите бяха очаровани от всичко.

« Последна редакция: септември 29, 2011, 18:12:09 от Миши » Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: септември 30, 2011, 09:02:22 »

Жеко една сватба средно се прави за около до 10 000 лв.Поне такива са в момента впечатленията ми от това което публикуват потребителите.Искам да видя как ще се вместиш в такъв бюджет за 100 човека гости.
Активен
Josephine®
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 640


Come Josephine in my flying machine


« Отговор #84 -: септември 30, 2011, 09:55:20 »

Жеко една сватба средно се прави за около до 10 000 лв.Поне такива са в момента впечатленията ми от това което публикуват потребителите.Искам да видя как ще се вместиш в такъв бюджет за 100 човека гости.


Мисля, че за около 15хил, ще е възможно това за което говори Жеко. Дай Боже младоженците да отделят повече!  pardon
Активен
Evalina
Сватбар
***
Публикации: 203



« Отговор #85 -: септември 30, 2011, 12:12:49 »

Момичета, помогнете ми да намеря сватбата на девойката, която е с шатри на планински пейзаж, за която твърдя, че въпреки, че е по-малка, като красота не отстъпва на моята. Розови панделки доколкото си спомням. Хайде моля ви, че просто не помня в чий профил се рових като ги видях, а беше наистина много красиво!

Не знам дали е тази. На мен лично много ми харесва. Надявам се потребителката да няма нищо против публикуването на албума й.

http://album.svatbata.bg/silvianikolai/bg/photos/celebration.html
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #86 -: септември 30, 2011, 18:43:13 »

 Сватбата на тези младоженци е нещо екзотично на пазара . Около 50 000 лева е минимум цената като преки разходи. В същност не е това най-важното, важнто е една сватба да има усмихнати младоженци и гости.
Активен
formite
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 341



« Отговор #87 -: октомври 13, 2011, 13:06:49 »

Имали сте невероятна сватба. Поздравления! Разгледах снимките с истинска наслада. Понеже в темата се споменават няколко пъти светещите фигури, то нямаше как да не ги запомня. Тази булка май също се е впечатлила от тях:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150341798613598&set=a.10150339489548598.350073.251068613597&type=1&theater
Активен
jekolev82
Любопитен
*
Публикации: 36


« Отговор #88 -: октомври 15, 2011, 00:16:24 »

Имали сте невероятна сватба. Поздравления! Разгледах снимките с истинска наслада. Понеже в темата се споменават няколко пъти светещите фигури, то нямаше как да не ги запомня. Тази булка май също се е впечатлила от тях:
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150341798613598&set=a.10150339489548598.350073.251068613597&type=1&theater


Хахаха благодаря ти formite, и за милите думи и за интересния линк.
По този повод имам и аз един интересен линк, от който става ясно защо има сходства - обърнете внимание на края на репортажа:

http://tv7.bg/news/1017642.html
Активен
formite
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 341



« Отговор #89 -: октомври 15, 2011, 13:19:37 »

   Винаги се разсмивам, когато репортерите не са си написали добре домашното  funnytooth
   След вашата сватба и тази на сем. Божинови, този комплекс ще придобие популярност, като "място за сватби". Но дълги години вашата ще остане Звезда сред провежданите там събития и съм сигурна, че всички от персонала ще си спомнят за веселбата на Вашия Ден!
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines