Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 28, 2024, 06:19:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Църковен брак - 5 "  (Прочетена 172311 пъти)
 
Vivid
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 396



Моят сватбен албум

« Отговор #210 -: февруари 24, 2012, 21:01:37 »

И на мен днес служителката в църквата каза, че всеки път я заболявало, когато някой й кажел, че иска венчавка в събота. Събота е ден за почит на мъртвите, а неделя за сватби и кръщенета и други радостни обреди. Каза още, че ще ни оженят и в събота, ако настояваме, но не е е на хубаво и тези бракове не са добри. Честно казано, предполагах, че ще има такива думи, но не знаех, че ще ми повлияе това. Знам, че в друга църква ако идем, може и нищо да не ни кажат, но в главата ми все звучат думите на жената...
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #211 -: февруари 24, 2012, 21:19:58 »

И на мен днес служителката в църквата каза, че всеки път я заболявало, когато някой й кажел, че иска венчавка в събота. Събота е ден за почит на мъртвите, а неделя за сватби и кръщенета и други радостни обреди. Каза още, че ще ни оженят и в събота, ако настояваме, но не е е на хубаво и тези бракове не са добри. Честно казано, предполагах, че ще има такива думи, но не знаех, че ще ми повлияе това. Знам, че в друга църква ако идем, може и нищо да не ни кажат, но в главата ми все звучат думите на жената...


И преди залез слънце smile
Ако наистина трябва да спазите канона са няколко изискванията за църковен брак. Едни мои приятели бяха попаднали на свещеник, който им беше казал всички изисквания за църковен брак и знам, че те ги спазиха.

Спомням си някой от тях-
- в неделя;
- да не е преди залез слънце;
- да не се плаща вътре в църквата (попа излязъл в двора, за да им вземе парите);
- имаше и нещо за кумовете, но не помня....
Активен
JANET_1
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #212 -: февруари 25, 2012, 00:07:56 »

И на мен днес служителката в църквата каза, че всеки път я заболявало, когато някой й кажел, че иска венчавка в събота. Събота е ден за почит на мъртвите, а неделя за сватби и кръщенета и други радостни обреди. Каза още, че ще ни оженят и в събота, ако настояваме, но не е е на хубаво и тези бракове не са добри. Честно казано, предполагах, че ще има такива думи, но не знаех, че ще ми повлияе това. Знам, че в друга църква ако идем, може и нищо да не ни кажат, но в главата ми все звучат думите на жената...
Събота е ден за почит на мъртвите,но след последната литургия,по църковно идва другия ден,така,че не е проблем да се внчаете в събота след 17.00 часа
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #213 -: февруари 25, 2012, 14:45:16 »

Събота е ден за почит на мъртвите,но след последната литургия,по църковно идва другия ден,така,че не е проблем да се внчаете в събота след 17.00 часа
Света Литургия се нарича службата на която се дава Свето Причастие. Тя обикновено се служи сутрин. В църквата няма понятие като първа или последна служба. Служби има постоянно, на всеки час. Друг е проблема, че в повечето светски църкви няма кой да отслужи всички служби които се полагат за деня. В някой големи манастири има служби постоянно, дори и през нощта. Що се отнася до новия ден, той не започва след 17:00ч. а след залез слънце. Както при светските закони винаги се намира по някой "хитрец" които да намира начин как да ги заобикаля или да търси "вратички", така и при църковните канони все има по някой да "намира" начин как да оправдае нарушението. Но всеки отговаря за себе си.
Венчавките в Съботен ден са ДОПУСТИМИ при наличие на уважителни причини. Тук искам много ясно да направите разлика между Божие допущение и Божия воля. По някога Господ допуска да се случи нещо лошо, за да предотврати нещо още по-лошо. През времето на комунизма църковните бракове не бяха на почит. Много хора живеят без църковен брак. Тоест пред Господ те не са законни съпрузи. Моите родители бяха бяха от тях. Венчавката се състоя докато баща ми беше тежко болен на легло, (с безнадеждна диагноза) няколко часа преди смъртта му. Денят беше Сряда, ден в който не се полага Венчавка но в такъв случай се ДОПУСКА, за да се избегне по-лошото. Тоест Да си отиде от Този свят Без да е Законен и Благословен от Господ Съпруг и Баща, и неговите (техните) деца да останат плод на греха а не на Божието благословение.
Вие как бихте желали да се осъществи Вашата Сватба?  По Божие допущение, или по Божия Воля???
 
Един обикновен ДЖ. give_rose
« Последна редакция: февруари 25, 2012, 14:52:46 от AIVEN » Активен
yl
Професор
****
Публикации: 319



Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: февруари 26, 2012, 18:07:08 »

Ходихме до църквата в Бояна - св. Пантелеймон, много е малка, но на мен ми харесва и ще сме там  smile Дворчето е супер smile Скоро са сменяли дограмата и отвън е малко гадничко - още не е замазано, но се надявам да го оправят скоро. Пък дори и да не го оправят, все пак няма да се снимаме на прозорците smile
Имат и истински свещи, аз не искам бели, украсени, а истински църковни, восъчни. Жената ми даде да ги помириша и наистина миришат на мед (восък), а не на парафин.
А можете ли да ми кажете тази година дали на 13.05 е разрешен църковния брак? Бях чела, че се пада тогава празник и не се прави, но като го гледам в църковния календар не виждам такова нещо...
« Последна редакция: февруари 26, 2012, 18:09:22 от ylith » Активен
Vivid
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 396



Моят сватбен албум

« Отговор #215 -: февруари 26, 2012, 18:16:02 »

За 13-ти май пише, че е Неделя след Пасха на Самарянката, но не знам дали се разрешава венчавка тогава. Но щом жената не е казала нищо, предполагам, не е проблем.
Иначе и ние ще сме в тази църква по всяка вероятност. На мен си ми харесва - много е китна, спретната и новичка.
« Последна редакция: февруари 26, 2012, 18:20:39 от Vivid » Активен
yl
Професор
****
Публикации: 319



Моят сватбен албум

« Отговор #216 -: февруари 26, 2012, 18:23:44 »

Ами всъщност ние ще сме на 12.05, малко ми се скараха, че искаме в събота и затова обсъждахме неделята..  blush но аз пък бях чела, че не може на 13.05 и затова(и не само) го мислим да е в събота вечерта smile
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #217 -: февруари 27, 2012, 18:19:36 »

Най-после и ние да се доберем до Сопот yahoo
Уговорихме се за венчавка през септември, в "Св.св.апостоли Петър и Павел" - една от най-красивите и вълнуващи черкви, които съм виждала.
Заслужаваше си близо 300-те км път днес, все едно влязох в книгата "Под Игото ", атмосферата се усеща... heart
Венчавката е 90 лв, свещи могат да се взимат и на място- 10 лв бройката, бели.
Има възможност за хор.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #218 -: февруари 28, 2012, 12:45:10 »

Ако значеше нещо за теб, нямаше да подскачаш така. Попа решавал?!? Решават вашите парички, църквата отдавна е търговско дружество. Решаваш ти, според собствената си съвест. това, че се жениш в събота не значи че си прокълната. Венчанието е тайнство, щом са те благословили, значи няма да има проблем. Ако не знаеш за запознай с нещата, преди да скачаш. 90% от сватбите се правят в събота е никой не ви обвинява за това, по практично е. Освен това е редно да знаете, че този който ви жени приема отговорност и негативите върху себе си, а не вие. Защото той е ръкоположен, един вид оторизиран пред Бог. Грешката е да си мислите, че като си плащате може всичко. Може, но в материалния свят, пред бог няма стойност. Там има стойност вашата вяра.
« Последна редакция: февруари 28, 2012, 14:07:53 от Deliysky » Активен
Mrs.™
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4641



Моят сватбен албум

« Отговор #219 -: февруари 28, 2012, 13:46:01 »

 Offtopic Делийски, аз не съм си платила, за да си затвори очите попа,а съм платила понеже има такса(нещо нормално, защото църквата също се нуждае от парична помощ, даже не съм я и платила още).
Далеч съм от мисълта, че като си плащам и попа трябва да си затваря очите, затова и попитах проблем ли ще е ,че е църковен празник, и след това че ще е събота- беше ми отговорено ' не '. Ако ми беше казано ' в събота не извършваме ритуали', щях да кажа 'добре, запишете ме в неделя'. Щом е ден на мъртвите - добре, така и хората които обичам, но вече не са до мен ще са 'част' от сватбата.
И имам един въпрос, ти като човек от бранша, преди 3 г имаше ли забрана да има сватба в събота ? И това не е ли някакво ново тълкувание на църквата. Подобно на изказването за децата заченати чрез инвитро- които един ден бяха едва ли не деца изроди,а на др ден се каза - приемаме ги. Защото в началото беше голяма суматоха как сватба в събота- абсурд, а после част от църквите казаха,че подобно нещо няма. 

Но да се върнем на темата - "Сватба в събота или в неделя" , понеже това кой ден за кого е, е тема на друг разговор , може мненията да се преместят в "Църковен брак".
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #220 -: февруари 28, 2012, 14:04:35 »


И имам един въпрос, ти като човек от бранша, преди 3 г имаше ли забрана да има сватба в събота ? И това не е ли някакво ново тълкувание на църквата..........

 :offtopic:Никога не е имало такава забрана, нито преди нито сега! Нови тълкувания на църквата има всеки ден.Което само по себе си е доста смешно. Трябва да правите разлика между - някой да ви казва какво е правилно или какво е написано в светите писания. Аз, лично за себе си се интересувам много отдавна от религия, и то всякаква религия, включително и ислям. Отдавна съм престанал да слушам изкуфелите 70г. покварени свещенници. Вярата на човека не се определя от църквата, определя се от самите вас.
Имам 2 брака, първият ми беше в събота. Има една малка подробност, че след вечернята или след 5 часа, църквата преминава към следващия ден, тоест неделята. Първият път се жених с това "тълкувание" от служителите. Вторият път , реших, че неделя ми харесва повече и това е моята сватба. Не ме интересува кой може и кой не може да дойде. Хората който ме уважиха си взеха по половин или един ден отпуска и не съжаляваха. Тези който не можаха, още съжаляват.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #221 -: март 06, 2012, 21:17:37 »


........... Отеца ни разказа много интересни неща за сватбата като цяло. Много мъдър човек, който прелива от знания и емоции, докато върши призванието си. Каза ни защо се слага короната, какво представлява ритуалът, че църковен брак се прави само веднъж в живота и двамата души остават заедно завинаги - свързани пред Бога.

Следващия път като отидете там, го попитай, каква сума от 300те лева остава за църквата и каква не и едва ли ще бъде толкова сговорчив.
Активен
Blue_
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #222 -: март 06, 2012, 23:12:48 »

Здравейте,

Нашата дата е 7.09 и е в петък. Питахме отеца дали има нещо нередно спрямо църквата и той каза,че ако трябва всичко да се спазва трудно ще ни намери дата. После ни каза, че след 16ч. вече се празнувало рождество Богородично и че било супер. Аз твърдо не исках в събота да се оженя, приятелят ми не искаше в неделя и за това решихме петък, но не знаех, че след 16ч. вече се води следващия ден. Не исках в събота, защото е деня на мъртвите, но в нашия случай се пада празник и сега съм доста объркана, не знам добре ли е, не е ли  ohah
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #223 -: март 06, 2012, 23:27:53 »

Когато е празник, е светъл ден, не се притеснявай.
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #224 -: март 06, 2012, 23:28:38 »

Здравейте,

Нашата дата е 7.09 и е в петък. Питахме отеца дали има нещо нередно спрямо църквата и той каза,че ако трябва всичко да се спазва трудно ще ни намери дата. После ни каза, че след 16ч. вече се празнувало рождество Богородично и че било супер. Аз твърдо не исках в събота да се оженя, приятелят ми не искаше в неделя и за това решихме петък, но не знаех, че след 16ч. вече се води следващия ден. Не исках в събота, защото е деня на мъртвите, но в нашия случай се пада празник и сега съм доста объркана, не знам добре ли е, не е ли  ohah
Blue, изобщо не се притеснявай, все пак това си е ваша преценка и е най-"на добре", ако и двамата искате тази дата smile

Безспорен факт е че ще е удобно за гостите, които ще пътуват, пък и за вас, да можете да си уредите спокойно нещата. Има само една дребна подробност - ритуалните зали отказват да правят сватби на национални празници и може би е добре да провериш дали ще ви "вземат" smile

Стискам палци да се получи хубаво празненство!
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines