Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 22:54:29

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбата - как точно протича всичко? - II-ра част  (Прочетена 124945 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« -: юни 29, 2011, 08:02:15 »

Ето и първата тема Сватбата - как точно протича всичко?
Моля преди да пишете в която и да е тема на форума прочетете правилата!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #1 -: юли 03, 2011, 12:01:53 »

Според книгата на Старева за традициите и обичаите /снимана е като годежен подарък/, родителите на момчето може да не присъстват дори и на венчавката в църквата. Тяхна задача е да посрещнат булката в дома си и да подготвят сватбеното тържество. Ето как протича сватбения ден: Сватовете /роднини и приятели от момкова страна/ се събират в момковата къща, гощават се и се закичват от свекървата с бяла кърпа и цвете – задължително на дясната страна, защото това е мъжката, силната страна. Явно закичването от лявата страна е привнесен обичай, а моята свекърва, както се вижда от нашата сватбена снимка, си е спазила старата традиция. Деверът, който в тази част от сватбата е главно действащо лице, /или побратим, ако момчето няма брат/ отива и довежда кума или пък повежда с пряпореца цялата група от “китени сватове” към кумовата къща на път за вземане на булката. Младоженецът рита бакърче вода на излизане от бащиния дом и внимава то да не се захлупи, че е на нещастие. Сватовете са подредени така- първи са деверът и кумът, зад тях останалите мъже и най- отзад вървят зълви и етърви. Не се върви по един и същи път за вземане и отвеждане на булката, за да е здрава сватбата. Кумът може да спира и да иска да се пие от бъклицата или задава задачи на младоженеца. В къщата на момичето задължително има “борба” между нейните роднини и сватовете, защото всички трябва да са сигурни, че момчето е достатъчно умно и зряло за глава на семейството. Най- трудно се взема знамето на момичето или ябълка – мажели ги с мазнина или ги слагали на покрива, за да изпитат сръчността на момчето. След свързването на двете знамена в общ пряпорец / съответно завързване на отвоюваната ябълка, момъкът се допуска до стаята на момичето, където и слага три пъти дясната обувка и я запълва с пари. Дарява я със злато, пратено от свекървата. През това време сватовете може да откраднат нещо от дома на момичето и след това да го подарят на младоженците – предимно метални предмети и тъкани. После има един позабравен ритуал, при който момъкът дарява на момата ябълка, накичена с парички /символ на плодородие и богатство/, а тя му подава в устата захарче или нещо сладко, за да им е сладък живота. На излизане от майчиния дом, тъщата плисва вода, хвърля жито и дребни стотинки и пуска през роклята на дъщеря си сурово яйце, което се счупва на прага за плодородие и лесно раждане.
След венчавката, свекървата посреща снаха си, като хвърля бяло платно пред прага, за да мине по него булката, в знак на грижите, които ще полага за нея /няма да я остави да стъпва на гола земя/. После захранва младите с хляб, потопен в мед и сол.
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: юли 08, 2011, 11:33:08 »

Искам да попитам следното:
По традиция след основното ядене булката и младоженеца тръгват по масите, като гостите им чиститят и им дават пордаъците. На нас не ни се иска като че ли така да правим, и се чудя как да процедираме с подаръците, как гостите ще разберат какво да се прави. В чужбина примерно се приготвя една маса и когато всички гости влизат в ресторанта оставят всичко там.
От друга страна си мисля, че всъщност това обикаляне има и добра страна, защото тогава всеки има възможност да си направи отделна снимка с нас, да се чукнем с чаша шампанско, хората обичат като че ли тази част...та се чудя все още
Активен
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #3 -: юли 08, 2011, 11:41:47 »

Поне от 2-3 години при нас навлезе т.нар. welcome drink, който спестява именно това обикаляне по масите. Идеята е следната - докато младоженците се мотаят по фотосесии, в някой салон на ресторанта се сервират шампанско и дребни сладки, след това младоженци и кумове се строяват, всеки гост минава през тях да се чукне с шампанското и да поднесе подарък и цветя, след което влизат в ресторанта. Ние така ще процедираме, много по-удобно е, а и гостите се освобождават от подаръци и букети преди да влезнат в ресторанта и да се чудят там къде да ги сложат.
Активен
MilenaOga
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 91


Сключихме брак на 10 Септември 2011


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: юли 08, 2011, 12:03:25 »

На нас това с welcome drink не ни допада smile Все едно "Хайде давайте си подаръците още от вратата и ..." Не не smile , а и на колкото сватби сме ходили до сега, винаги младите са минавали по масите в по-късен етап от сватбата и това си е едно голямо уважение към всички, а в началото кой дошъл, кой закаснял и неразбрал според мен си е правилно да има минаване по масите от нас самите, а не обратното, но всеки за себе си сам си преценя и има различни предпочитания smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #5 -: юли 08, 2011, 12:30:29 »

Да допълня написаното от once_upon_a_time с още една възможност: самите младоженци посрещат гостите с чаша шампанско в ръка. Видеооператорът може да заснеме спокойно пожеланията на гостите /и благодарностите на младоженците/, което спестява време и е много удобно, защото музиката е тиха и всичко се чува ясно. Обикновено някъде около младоженците е разположена маса за подаръци и има вази за букетите. Тук задължително някой трябва да помага. Верно е, че закъснелите се налага да задават въпроси, а младоженците да им обръщат допълнително внимание, но когато сватбата е с изнесена церемония, или добре организирана, това не е толкова голям проблем.
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: юли 09, 2011, 14:43:43 »

Ние ще имаме уелкъм дринк, само за да запълним времето на гостите докато ни няма.  smile Ще се сервира шампанско в 18.00 и в 18.30 ще се отворят вратите. Ние ще дойдем към 19.00. Ще минем по масите, за да уважим всеки и да се снимаме.  smile
Активен
pink_panther
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 350



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: юли 09, 2011, 16:58:00 »

И аз мисля да избегна минаването по масите, за да приемаме подаръците и поздравления. Решихме така поради няколко причини. Първо от практична гледна точка - много по-лесно е да се подарят подаръците и букетите  още в началото на вечерта. Така няма да се чудят гостите къде да ги слагат. В събота бяхме на сватба и не подарихме подаръците още при влизането, а после минаха по масите. През цялото време всички се чудеха къде да сложат подаръците и букетите. После като започнаха да минават по масите, пускат някаква глупава музика и докато минават по масите младоженците, ти трябва да стоиш и да чакаш. Нито можеш да танцуваш, нито да правиш каквото и да било друго, за да не ги изпуснеш. После се почва едно пренасяне на подаръци и букети през масите - много неудобно. Та, това главно искаме да избегнем. Всеки си знае, че идва на сватба и ако реши поздравява младоженците с каквото може. Не мисля, че някой ще го сметне за обидно да си поднесеш поздравленията първо и след това да влезеш в ресторанта.
Но, всеки си има мнение  и всеки си го прави както му е по-удобно.  pardon
Аз искам като влязат в ресторанта гостите и да почва голямата веселба без много много прекъсвания!  singer drum violin  dance
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #8 -: юли 09, 2011, 17:55:21 »

pink_panther, напълно подкрепям този начин - определено е много по-удобно. При нас се получи много добре. Приехме си поздравленията преди да влезем ресторанта. Искам да уточня, че предварително се бях разбрала в Обредния дом след подписването да няма "строяване" за поздравления, така че да се получи 2 пъти "честито"-то. Така че всичко стана много приятно както за нас така и за гостите. Венчавката ни беше в параклиса на двора на ресторанта, където градинката е красиво оформена и там приехме поздравленията и подаръците. За нас този начин беше много удачен, но естествено предпочитания всякакви. Не изключвам естествено и поздравленията по масите, просто ние избрахме варианта преди да влезем в ресторанта.  smile
Активен
once_upon_a_time
Професор
****
Публикации: 421


« Отговор #9 -: юли 09, 2011, 21:02:47 »

Точно така планирам и аз да го направя и да няма поздравления в Гражданското - гостите ще са инструктирани директно да излизат навън и след това младоженецът ме изнася на ръце пред тях (дано успее да ме подхване с тази огромна рокля danceg )
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: юли 11, 2011, 12:40:27 »

и аз така съм си го мислила да го направим...поздравленията в Ритуална зала, а след църковния брак да има снимки с всички без поздравления и за този брак smile...
момичета, знаете ли колко широко и дълго трябва да е бялото плано в ресторанта, само аз или и двамата трябва да вървим по него?
Активен
fl0r1ta
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 61



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: юли 12, 2011, 12:16:44 »

За минаването по масите да споделя и аз  smile Миналата година бяхме на сватба в Петрич.Там си бяха направили отделна маса за подаръци,където имаше и кутия за пликовете с пари.Бяха я сложили точно на входа и ние докато влизахме една от шаферките ни показваше къде да оставим подаръците,а друга къде са ни местата! Много удобно и практично  smile Но след вечерята младоженците пак минаха по масите с чашите и да се снимат с всички  smile И ние мислим за този вариант smile
Активен
Morning_Flower
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 279


Love is in the air!!! ...


« Отговор #12 -: август 01, 2011, 16:04:57 »

Момичета, колко примерно отнема време цялата дандания в дома на булката заедно сбутането на врата, закичване и т.н.дали повече от 1 час? Някой знае ли? опитвам се да нахвърля някакъв график, че всеки ми иска часове, а аз като не знам колко  pardon
Активен
pinkbird
Професор
****
Публикации: 415



« Отговор #13 -: август 02, 2011, 09:28:50 »

Morning_Flower, у нас цялата дандания с бутането, закичването, пребулването от кумата и после хората пред вкъщи продължи около 40-50 мин. Аз доста ги позабавих на входа, защото два пъти вадих обувка за пълнене  funnytooth Препоръчвам ти навсякъде да си слагаш по едно 10-тина минути отгоре за всеки случай. smile
Активен
Morning_Flower
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 279


Love is in the air!!! ...


« Отговор #14 -: август 02, 2011, 10:20:47 »

Благодаря ти pinkbird, че съм замислила допълнителни  pleasantry спънки за младоженеца  8Pи се чудя колко време да отделя за цялата работа
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines