Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 07, 2024, 19:52:48

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Годежен пръстен - 3"  (Прочетена 251399 пъти)
 
bbride
Професор
****
Публикации: 439



« Отговор #330 -: септември 19, 2013, 11:51:32 »

По принцип точно католиците носят халката на лявата ръка, но това правило не е 100% сигурно, защото в Холандия например халката се носи на дясната ръка.
Активен
merita
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 159



Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: септември 19, 2013, 12:21:58 »

Католиците  носят халките си на безименния пръст на лявата ръка, заради вярването, че от там до сърцето минава вена, която се нарича vena amoris (вена на любовта)
Православните християни носят брачната халка на дясната ръка, тъй като според религията това е ръката на силата на обета за вярност, свързваща се с властта и силата на дясната ръка на Господ. Също така „ляв” на латински е sinister (зловещ). Затова се счита, че dexter (дясно) е почитаната и добрата страна. Поради същата причина и клетвите се извършват с вдигане на дясната ръка.
Активен
merita
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 159



Моят сватбен албум

« Отговор #332 -: септември 19, 2013, 12:26:07 »

Всъщност цялата статия е хубава ето я и нея:

Историята на брачните халки е започнала още в древните времена на фараоните. През времето значението на това бижу постепенно се е променяло, но е запазило в себе си голяма част от миналата символика.

Най-ранните бижута, символизиращи свързване на двама души, често са били гривни и халки, които се поставяли на крайниците. Това еволюира към използването на символичен пръстен, който се изработвал първоначално от тръстика или коноп, в последствие от кожа или кости. В древен Египет, формата на пръстена се асоциирала със Слънцето и Луната, от които хората се бояли и почитали, свързвали ги с дома и огнището. Безкрайността на кръга пък символизирала непрекъснатостта и вечността на връзката. А отвореният център в средата бил вратата към неизвестното - бъдещето.

По-късно в Рим се появяват първите пръстени от желязо, което символизирало силата на любовта. Приемането на такъв пръстен се смятало за годеж, който не може да бъде развален. В последствие в Англия и Франция се появяват и първите пръстени от сребро и злато, както и гравирани бижута. Златото било изключително скъпо и се подарявало много рядко. То било знак за финансовата жертва, която съпругът е готов да направи за своята избраница.

До миналия век само жените носели брачни халки. Мъжете били в ролята на господари на съпругите си, за това не се считало за необходимо да показват принадлежност чрез подобен символ, какъвто е халката. Тази традиция се променя по времето на Втората Световна война. Тогова мъжете започнали да носят това бижу, за да си спомнят за своята съпруга, когато са разделени.

В ирландския фолклор се вярва, че ако халката не е златна, това би донесло нещастие. Друг мит е свързан с големината на пръстена – прекалено тесният пръстен може да е причина за болезнена ревност, а широкият - предвестник на опасности.

В миналото, както и днес, обикновено халката се носела на безименния пръст на лявата ръка, заради вярването, че от там до сърцето минава вена, която се нарича vena amoris (вена на любовта). В ранното християнство при бракосъчетание е съществувала традицията да се казва „В името на Отца и Сина и Светия Дух”, като се докосвали последователно с пръстена палец, показалец и среден пръст. Когато отецът кажел „Амин”, поставял халката на безименния пръст.

Православните християни носят брачната халка на дясната ръка, тъй като според религията това е ръката на силата на обета за вярност, свързваща се с властта и силата на дясната ръка на Господ. Също така „ляв” на латински е sinister (зловещ). Затова се счита, че dexter (дясно) е почитаната и добрата страна. Поради същата причина и клетвите се извършват с вдигане на дясната ръка.

Днес брачните халки преплитат в себе си всички тези минали вярвания, символизират посвещение един на друг и обещание за вечна любов. И до днес те олицетворяват брачната клетва и свързаността на двама души „в добро и зло, в здраве и болест, в богатство и бедност, докато смъртта ги раздели”.
Активен
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: септември 20, 2013, 08:19:48 »

Тази статия, вярвам, всяка от нас я е чела. Важното е как се чувстваме най-добре според мен.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #334 -: септември 21, 2013, 21:15:43 »

Бях писала тук преди известно време, че нямам годежен пръстен и не сме мислили с моя любим да имам,но нещатата изведнъж се промениха. Днес  с моя любим просто бяхме по магазините за някакви неща и видяхме Сваровски и решихме да влезем и да разгледаме. По ирония на съдбата преди време той беше казвал,че видял някакъв пръстен от там,който бил точно като за мен и за годежен пръстен.  blush Та разглеждаме си ние и разбрахме,че го няма вече точно този пръстен,но имаше подобен. Той е един със син голям камък и бели камъчета около него,г/д/ в формата на сърце. Пробвах го и естествено ми хареса и като цена ми се видя доста добра. Много нежен и лек пръстен,но моя любим се притесняваше да не ми е тесен,той беше супер,ама супер малко наистина тесен. Аз много го харесах, но в последствие разгледахме и други модели. Имаше разнообразие. Е не чак 200 модела,но и така успях да си избера след 3-4 проби. smile
Цените бяха добри за нас и ето,че си имам вече годежен пръстен.   yahoo yahoo Съвместно избран, без изненади и т.н.,но ние и така си искахме. smile Жената в магазина страшно много ни се зарадва! Даже след пръстена се указа, че има и гривна и колие комплект с пръстена,така че мога да заявя,че вече си имам бижута за сватбата и смятам да не купувам други.  danceg Излишни разходи просто! В момента съм адски щастлива,че успях да си взема първото нещо за/около сватбата! Супер съм щастлива в момента и исках да го споделя и тук! Всеки приема годежния пръстен както му харесва,но според мен това е доста красив и мил момент между влюбените.  heart
Искам да покажа и снимки:
Активен
natalia_vn
Любопитен
*
Публикации: 37


« Отговор #335 -: септември 22, 2013, 00:53:57 »

misspanda - прекрасен е, браво на вас. А това, че е в комплект е супер. Аз много държа на комплекти - хихихиих, когато става въпрос за бижута и бельо съм като маниачка.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #336 -: септември 22, 2013, 10:02:33 »

misspanda - прекрасен е, браво на вас. А това, че е в комплект е супер. Аз много държа на комплекти - хихихиих, когато става въпрос за бижута и бельо съм като маниачка.
Много ти благодаря за милите думи! Ще ви покажа и една снимка на целия комплект!

Много си го обичам! <3 twohearts
Активен
natalia_vn
Любопитен
*
Публикации: 37


« Отговор #337 -: септември 22, 2013, 13:46:21 »

Еха, с кеф да си ги носиш:)!
Супер як комплект!
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: септември 23, 2013, 11:12:56 »

Еха, с кеф да си ги носиш:)!
Супер як комплект!
Благодаря ти за милите думи!  blush Определено с кеф ще си го нося. Дори като цена беше супер изгодно!  Bravo Пръстена не искам да си го свалям дори,но се налага,защото не трябва да се мокри..  blum
Активен
natalia_vn
Любопитен
*
Публикации: 37


« Отговор #339 -: септември 23, 2013, 13:10:12 »

Защо не трябва да се мокри? Аз също имам колие и обеци на Сваровски, но не са ме предупреждавали.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: септември 23, 2013, 15:44:30 »

Защо не трябва да се мокри? Аз също имам колие и обеци на Сваровски, но не са ме предупреждавали.
Не съм сигурна в момента,но тя така ме предупреди.  Yes Даде ми една книжка с инструкции как да се грижа за бижутата и също така си взех кърпичка от тях, с която се чистят.
Активен
hulcy
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 569


H & S


« Отговор #341 -: октомври 14, 2013, 13:23:51 »

Комплектът е много нежен, но за намокрянето и аз не знам. Поне до сега съм имала обеци и колиета на сваровски, мокрила съм ги и никакъв проблем, пак си блещукхаа както в първия ден Wink Мен са ме предупреждавали за козметични продукти - например не е хубаво да се пръска парфюм.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #342 -: октомври 14, 2013, 13:31:32 »

Комплектът е много нежен, но за намокрянето и аз не знам. Поне до сега съм имала обеци и колиета на сваровски, мокрила съм ги и никакъв проблем, пак си блещукхаа както в първия ден Wink Мен са ме предупреждавали за козметични продукти - например не е хубаво да се пръска парфюм.
Мерси за милите думи!  blum Не знам може и аз нещо да съм се объркала за това с водата. Може би е имала в предвид,че може някое камъче да падне от силна струя вода примерно. Не знам.. tease
Активен
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #343 -: октомври 14, 2013, 15:46:58 »

За камъчетата имаш гаранция и, ако падне, трябва да ти залепят нови.
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #344 -: октомври 14, 2013, 16:32:19 »

За камъчетата имаш гаранция и, ако падне, трябва да ти залепят нови.
Да де-така си е! Има си гаранция естествено. smile
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines