Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 18, 2024, 18:29:09

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Как в странство пребиваваме и чуждия народ облагородя  (Прочетена 58975 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #75 -: март 04, 2011, 00:12:31 »

Преди годиони даваха в едно предаване как един нашенец в Нова Зеландия гледа домати (взел разсада от тук) в задния си двор и после ги продава пред къщата си.
Чудно ми е имат ли си хората градинки със зеленчуци или всичко се гледа на едро?
Активен
BeRa
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1454


Мечтите се сбъдват!


Моят сватбен албум

« Отговор #76 -: март 04, 2011, 01:53:26 »

Violet   cap за пешеходните пътеки ми беше толкова странно в началото...чустваш се цар на пътя. Докато да си подадеш носа на пешеходната и се набиват едни спирачни едни чудесии, а ако не успее шофьора да спре ти вдига ръка да ти се извини  Oh my ... викам брейййй...да ти е кеф да пресичаш. Не дай Боже да блъснеш някой на пешеходна пътека  girl_impossible не ми се мисли какво те чака. Като се прибрахме в бг, нали се сещате че на хубавото бързо се свиква  girl_wink и на пешеходната пътека ако решиш да преминеш и шофьора да набие спирачки ще изядеш хиляди благословийки за това какво правиш на средата на пътя  girl_impossible другия куриоз беше, когато по навик спирам по пешеходните...хората ме гледат  shok и не смеят да преминат и те на мен път дават...викам абе луди ли сте, труда съм си направила да спра а вие да не минете,...и след като на няколко пти аз теглих благословиите спрях да спирам... pardon то какъв е смисъла...
иначе тука са толкова толерантни по пътя. Няма такова напиране и нетърпение. Аз тука се научих да паркирам и то благодарение на търпението което имаха хората да ме чакат да си направя всичките маневри. В началото се потях като видя опашката след себе си, но малко по малко, като видях че никой не ме припира започнах спокойно да си се връткам докато да влезна и сега нямам проблем с паркиране  Girl_hide
а друго което няяяяямате си на идея колко ми е направило впечетление е как наще тукашници, решават да спрат на средата на пътя, понеже са видели някой познат и са решили да си полафят малко...и след тях цяла опашка от коли...седи и чака  Oh my ... и никой не бибитка... ааако това е в бг...само си помислете какво би било...тука никой не знае да отбие в страни да не пречи на движението, кооолкото и място да има...неее...чоявека спира на сдед пътя...така нали по лесно...и си му тегли лафа и всеки си чака...е убиха ме с това, честно...  laugh

lionelsa специално за твоя въпрос ще ти отговоря в снимки, това лято се бях зарибила жестоко да садя...не че нямаме тука...просто исках да оползотворя градината която имаме , а и ми достави удоволствие...не съм имала намерение да продавам, но има жена от която купувах домати преди време...тя сама си ги отглеждаше и минаваше да предлага насам натам и вземаше по евтино от магазина и бяха разбира се по вкусни понеже си бяха тъкашни пресни домати...Мойте...успяхме само да ги пробваме, понеже ми ги изядоха червеите  sarcastic но кога съм ти гледала домати аз да знам че постоянно искат пръскане...а и си мислех че на тоя убит остров червеи няма да ми натиснат доматите...майчице колко заблудена съм била...  funnytooth funnytooth funnytooth


Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #77 -: март 04, 2011, 10:50:51 »

Леле,Бера колко готино ...доматки...Моята свекърва си има голяма градина на село и като ни беше на гости тук едвам дочака да мине седмицата и да си хване пътя за Бг .Тя в градината си почива и се чувства добре отделно от това си има в къщи винаги салата и каквито други зеленчуци искаш тиквичка ,чушка моркови,картофи ...като ни видя ,че си купуваме магданоз вика леле у дома мазато ми е пълно магданоза в гръдината ,а вие давате пари за него ,направо и се ревеше.Майка им също не успя да устиска повече от седмица .Тя си има също градина ,но с цветя имаме си и разкошно барбекю на двора ,а ние сме в блок тук исе чувстват като в клетка бабите.
« Последна редакция: март 04, 2011, 11:56:38 от juji » Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: март 04, 2011, 11:52:49 »

Да ви кажа тук има и вкусни зеленчуци, но са ужасно скъпи. Две чушки, червенки, са към 2 паунда girl_impossible Аз много съм се запалила да ядем по 5 порции плодове и зеленчуци на ден, че тук все така препоръчват, ама златно ми излиза...
Момичета аз искам да ви попитам, как ви промени заминаването и живота в чужбина?
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #79 -: март 04, 2011, 12:00:01 »

И тука пък много рядко пускат от чушките за пълнене правите,все са като камби ама по гобеми и 3 чушки 2 евро.И аз съм се запалила ,обаче като видя цените, а и на вкус нямат нищо общо с тези от градината на свекърва ми  smile
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #80 -: март 04, 2011, 13:16:29 »

Тези, които живеят в къщи си гледат и домати smile Но не знам дали ги продават, едва ли. То колко да им е голям двора smile .
Веси и аз пресен чесън  не съм виждала, но всичко друго, което искам го е имало. А за цените ако искате ми вярвайте (понеже казвате за чушките какви цени са)не знам цените на стоките кое колко струва. На много малко знаех и то на домати например, череши, боровинки, ягоди, неща, който съм си купувала винаги, но като цяло за толкова години не знам кое колко струва, влизам и си взимам. А и на млякото и яйцата ги знаех, че взимах органик,но на обикновените не знаех. Така че за цени съм пас.
За каймата да кажа, че аз си взимах само пуешка, която има 97% месо и3 % сланина smile , но пък аз така я харесвах, защото се хранех с нискокалорична харана, салами, наденици, кремвирши не съм купувала, защото са пълен боклук за мен. Така че си взимах изчистени храни. Вероятно се разпада кюфтето както казвате, защото няма мазнина, но пък аз ги правих на BBQ или тиган и си ми харесваха.
И да sour cream... няма тук, не съм виждала, но аз и не го ползвах там. smile
Ако аз имах къща и аз щях да си посадя домати , краставици, чушки, магданоз....просто заради кефа:)
Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #81 -: март 04, 2011, 14:48:29 »

Eхоооо, въпросче, кой какво работи там и трудно ли си намери работа?

Имам много наблюдения за млои познати, които са с образование, но мноооого трудно пробиват в чужбина, налага им се да работят само като обслужващ персонал вместо да си използват университетските знания и квалификации. Има ли нещо такова?
Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #82 -: март 04, 2011, 14:55:21 »

Бера, браво за доматките, страшни сте!!! Наистина е разтоварващо smile

 Offtopic Напомни ми за нашата градина, като се запознахме с Ники в началото нямаше къде да живеем (той беше в СтЗ в командировка, а естествено няма да живеем при нашите още пресни пресни). Бяхме или на хотел, или на неговото село, което е близо до СтЗ. Вечер след работа само се питахме къде ще вечеряме и ще спим и газ натам, много беше готино.
Та решихме и ние да си посадим доматки и др. зеленчуци по-скоро за шоу и отиваме на пазара за разсад и веднага ни посрещат и ни предлагат, ние след много чудене тъй като нищо не разбараме казваме "пет коренчета от тези, пет от онези" и чичкото продавач така се разочарова, хората купуват по 100-150 корена обикновено и казва презрително: "Ама вие в саксии ли ще ги садите?"  pleasantry
Но градинката стана чудна и реводно си имахме био продукти smile
Така че Бера продължавай с опитите!  good
Активен
Violet
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 302


ръчно изработени сватбени покани www.violet-bg.com


« Отговор #83 -: март 04, 2011, 15:08:36 »

BeRa ти ме подсети, че бях служебно в Испания и таксито спира пред хотела на една много тясна уличка и шофьора помага за багажа. Докато свали всичко се събра опашка зад нас и ние щяхме да си изпочупим ръцете от бързане и неудобство. Един не свирна  от опашката да дава зор. Във Варна, червен светофар, опашка от 6-7 коли, последния на опашката натискаше клаксона без да го пуска и крещеше през прозореца защо всички са спрели на светофара huhhuh.gif
Истории с пешеходни пътеки много... Както казва моя зет "Тук шофьорите осъзнават, че автомобилите са по-силни от хората и могат да им навредят, а в България пешеходците осъзнават, че автомобилите са по-силни и могат да им навредят"  smile
« Последна редакция: март 04, 2011, 15:19:36 от Violet » Активен
Vessi
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #84 -: март 04, 2011, 17:42:29 »

И в Канада може да се гледа зарзават не е невъзможно.Даже на пролет пъскат готов "пикиран" разсад. Аз лично не съм опитвала макар че имаме двор , но той е покрит с трева.Както казва Ники хората у нас я скубят тревата ние я сеем че я и поливаме и подстригваме  Girl_hide Съседка се беше ентусиазирала и гледаше марули миналото лято , ама толкоз много засяла , че чак "сваляше" Ники с пресни марули smile
За реда попътя може да се говори много , но аз бих заключила : правилника в цял свят е един , у нас си го преиначаваме да не кажа не го спазваме , че много анти взе да става,
Моите наблюдения за намирането на работа .... може да има единици които да са наети и да работят по специалността си обикновенно си е гоооолям късмет или са с предварително сключен договор ! Останалите .... не се сърдете , това си е мое мнение и мои опит, та останалите се задоволяват с каквото доиде стига да осигурява нормален живот. И Канадците имат университети , които бълват специалисти , както казва Ники тука им трябват мучовци , те мозъци си имат ! Виж ако си с местно образование е друга работа това от една страна, а от друга ако си достатъчно упорит и започнеш от ниско стапало и малко по малко за около 5-6 години успяваш да заемеш място което искаш.Примери покрай мене бол .....
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #85 -: март 04, 2011, 18:00:09 »

Който има документи, желание и амбиции - успява да работи по специалността си според мен. Друг вьпрос е, че понякога се изкарват повече пари като обслужващ персонал +  носиш по-малко отговорности + имаш повече свободно време. Сьщо така е по-лесно, ако нямаш акцент + имаш образование завьршено от сьответната страна, в която живееш.
Аз работя като уеб девелопер (имам диплома само от БГ), моята приятелка е менаджер в паркинг (паркира коли по 12ч на ден) и получава повече от мен. Това е вьзможно, тьй като тя получава бакшиши, на които не плаща даньци + се води контрактор и на края на годината може да извади разходи като храна, бензин и и врьщат такси. Аз на хартия изкарвам повече, но плащам даньк вьрху всички изкарани пари + на края на годината при правене на таксите не мога да включа почти никакви разходи, които да ми вьрнат парички.
Срамна работа няма. Не отричам, че и аз сьм работила работа не по специалността си и отново бих работила, ако не мога да си намеря такава по специалността.

Много мои приятели (не говоря за бьлгари - американци, поляци, руснаци) садят в задните си дворове и зеленчуци и цветя. Това си е хоби тук. Сьщо така има ферми, които са на 1-2 часа с кола - отиваш и си береш домати в кофата, ягоди, малини, чушки - каквото пожелаеш според сезона. Има и Фармер'с Маркет - там фермерите си изнасят продукцията. Някьде 2 пьти е по-скьпо от нормален магазин, но е поносимо. Дори в центьра на Чикаго има такьв пазар. Tweety - има пресен чесьн в Чикаго (ликьр София) - не си знаела кьде да потьрсиш smile Малко е скьп, но е страхотен!

Изцяло подкрепям мнението на Vessi:
"Имаш ли добре платена работа, която по възможност и да ти харесва на всякъде може да е България, Канада, Испания каквото си поискаш!"
« Последна редакция: март 04, 2011, 20:26:44 от Anichka » Активен
alben4ik
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 916



Моят сватбен албум

« Отговор #86 -: март 11, 2011, 11:08:01 »


Мноооого интересна темичка!

Опитах се да изчета всичко до тук и ми беше наистина страшно интересно, с повечето неща съм абсолютно съгласна с всички вас.
Нека разкажа мъничко и за мен и моето семейство. Живеем в Рочестър, едно градче, което се намира на около 50 мили от Лондон, в графство Кент. Наричат Кент "градината на Англия" и с пълно право - това е един предимно селски район, с тук таме някое по-голяме градче. Пълно е с цветя - от ранна пролет, до късна есен, мисля, че заради влажния въздух тук, както и заради нормалните температури през лятото, цветята като започнат да цъфтят и няма спиране - няма жеги, които да ги изгорят, не се налага и много много да ги  поливаш, защото сравнително често вали дъжд - стига ти просто да ги боднеш в градината и те се грижат сами за себе си, ти трябва само да им се радваш.
Попаднах тук съвсем случайно. Преди почти 4 години пристигнах в Англия, в едно друго градче, по една студенстка програма за натрупване на опит (учех Туризъв в България и дойдох тук да работя на рецепцията в един хотел). Това беше едногодишна програма и аз си дойдох тук с идеята да си завърша програмата и да се прибирам за Бг. Освен това тогава все още бях крайно отрицателно настроена към всичко не-българско. Бях като кон с капаци и всичко, което виждах тук беше сравнявано с всичко българско и съответно винаги българското печелеше много по точки!!! (с годините това естествено се промени)
Тогава обаче се случи случката, която промени плановете ми и се оказа доста решаваща в моя живот - срещнах бъдещия си съпруг. Най-комичното от всичко беше, че в България и двамата сме от едно много малко  градче, но никога преди това не се бяхме виждали, за да се срещнем тук на една централна лондонска гара - Виктория. Това е друга история, но той е човекът, заради когото аз тогава направих компромис и вместо да се прибера в България останах тук.
Толкова много неща искам да кажа, но понеже всичко ми е много объркано в главата, мисля да се придържам към въпросчетата, а в някой от следващите дни ще пусна и много снимчици, за да подкрепя думите си със снимков материал.

-Случвало ли ви се е да не знаят къде се намира България? - да, веднъж като им казах, че съм от България и те ме попитаха дали това е страна в Южна Африка  Oh my ... Oh my ... (точно както при госпожица) - щях да припадна и много се смях тогава, ама много  funnytooth - в лицето им се смях на тия тъпунгери, които ми зададхо този идиотски въпрос.
-Случвало ли ви се е да ви задават някакви странни въпроси от сорта-знаете ли какво е кола,дали се храните с дървени лъжици и т.н-тоест да ни смятат за изостанали. - тук им е много странно, че ние берем плодовете от дърветата, от храстите, диретно от природата (говоря за градовете, не за селата с фермите). И понеже, където живеех най-напред имаше едни поляни пълни с къпинови храсти и есента като узряха тия къпини елате да видите какво ставаше - винаги, когато имах почивка бях по храстите с къпини и омазана до ушите - наблизо обаче имаше едно голфово игрище и доста хора минаваха от там и ме гледаха с еееей такива очи  shok shok - сигурно ме мислеха за някоя дошла от пещерния етап на хората, когато са ходели да събират плодове, за да се изхранват. Веднъж пък реших да си набера коприва за супа, защото през пролетта съм свикнала в България да си правим супа от коприва. Едни англичани като ме видяха и като ме заразпитваха защо го правя това и аз реших да се пошегувам с тях и им казах, че ние в Бг така си правим салата от сурова коприва - не можете да си представите техните физиономии - смешно-глуповати  laugh
-Случвало ли се е да Ви отказват нещо защото сте от България? - ами да - не ни признават дипломите тук! Тоест официалната политика е, че ги  признават, но реалността е съвсем друга!!!
-Какво най ви липсва от България? -семейството, близки, роднини, приятели
-Какво е нещото което ви липсва от мястото където живеете когато сте в България? - възпитаниет, учтивостта и културата на хората!!!

Хайде, това е засега, че стана много дълго, следващия път на останалите въпросчета, плюс снимчици!
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #87 -: март 11, 2011, 14:37:28 »

Който има документи, желание и амбиции - успява да работи по специалността си според мен. Друг вьпрос е, че понякога се изкарват повече пари като обслужващ персонал +  носиш по-малко отговорности + имаш повече свободно време. Сьщо така е по-лесно, ако нямаш акцент + имаш образование завьршено от сьответната страна, в която живееш.

Аничка,за съжаление само в Америка се случва това.Тук в Италия е посочено със закон какви професии можеш да упражняваш /за емигрантите говоря/.А при условие ,че за нас са посочени туризма , земеделието,стругарство и още нещо  не помня какво ,няма начин аз да почна в банка например /защото съм завършила банково счетоводство / .Моята кума е тук 15 години с перфектен италиански ,е подавала дакументи къде ли не.Например за да почне в пощата първото което са я попитали вие италиански гражданин ли сте /във формата за кандидатстване/ и като посочеш не ,хайде довиждане.
Та само с желание и амбиции с/у закон няма как да стане.
Аз исках да попитам за американките -наистина ли са толкова дебели или това е някъкъв мит?
« Последна редакция: март 11, 2011, 17:44:59 от juji » Активен
maya_bunny
Професор
****
Публикации: 456



Моят сватбен албум

« Отговор #88 -: март 11, 2011, 16:27:12 »

Албенче,

много хубаво разказче, давай цветята и красотитеееее smile

А какво работите там? Ти какво работи преди бебка и колко време е майчинството?
А какво бихте искали най-много да работите?

И към всички въпрос: Мислите ли, че си струва жертвата да се откажете от професионална реализация (за тези, на които не им признават дипломите и не ги взимат на желаната работа) за сметка на по-уреден живот в цивилизована страна?
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #89 -: март 11, 2011, 17:48:29 »

И на мен ми е интересно как е майчинството в другите страни.Тук е 5 месеца ,2 преди да родиш и 3 след раждане .После няма майчинство .детските ясли са 500 евро на месец ,а детските градини се заплаща според това какви са доходите на родителите.
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 11   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines