Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 29, 2024, 09:44:20

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Как в странство пребиваваме и чуждия народ облагородя  (Прочетена 55620 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #135 -: април 06, 2011, 23:08:45 »

Веси, аз много пъти съм се чудила тази система ще проработи ли у нас? Ама все си мисля, че няма. Не сме честен и съвестен народ.
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #136 -: април 07, 2011, 08:05:27 »

Весе,ето една нова идейка за раздвижване на темичката,да разкажем забавни случки свързани с грешки в превода  blum.Всмисъл мислили сме да кажем едно пък то излиза друго.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #137 -: април 07, 2011, 10:10:32 »

А пък аз се сетих да ви питам за обществените перални. Никой от моите приятели в странство си няма пералня в къщи. И по филмите всички ходят да перат навън.  pardon Много ми е странно това.
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #138 -: април 07, 2011, 13:57:06 »

Тук има обществени перални,но моят мъж казва ,че се ползват от емигранти които спят по колите или бараките,иначе в къщи си имаме пералня.Показвал ми е в Милано 1-2 такива перални даже едната и той я е посещавал.
Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #139 -: април 07, 2011, 14:24:50 »

Аз съм прала на "обществена" пералня само когато бях на общежитие, вече си имаме в къщи, но ако трябва да се перат олекотените завивки си ги нося пак на обществената Wink Иначе тук повечето хора си имат перални у дома, защото ако си взимаш обзаведена къща, са длъжни да има пералня и печка и хладилник. Само единия апартамен, които гледахме миналата година, прералята беше изнесена извън него под стълбите huhhuh.gif
Активен
Vessi
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #140 -: април 07, 2011, 17:03:44 »

Е подсетихте ме и за приключението общественна пералня:) Малко предисловие , да тук ги има , не бих казала на всеки ъгъл , но са достатъчно за да ни обслужват, те са един вид място за срещи:) По принцип по къщите има и перални и сушилни към тях , защото с това студено време съхненето си е важен елемент от прането , но в по малките квартири - като апартаменти или не доброжелателни хазай, тези уреди   липсват .В този ред на мисли лесно можеш да разбереш къде живеят неканадци, лятос предпочитам да суша на въздух и като ги намятам на терасата ....мале като КОоперативния във Варна преди 20 години изглежда:) Така открих и къде из махлата живеят чужденци - по намятаното на простори пране през лятото:)
Та сега на въпроса: пристигам аз млада булка в Канада и след инвентаризация на помещенията откривам рошав добружански червен китеник скрит в чувал. Вадя надлежно нафталираното космато и тежащо тонове  чудо и започвам да проветрява, Ники не беше във възторг , на въпроса ми как е дошло до Канада отговора беше : Майка сънувала , че умира и ми го прати по пощата  Oh my ... И така след месец проветряване установих , че нафталинения аромат няма да изчезне и през месерц май започна великото пране , пране сушене , пране сушене , пране сушене и така месец и половина ,  ей казвам ви няма отмирисване.Накрая Ники му изсипа  половин туба омекотител и аромата изчезна ....Да обаче , корав излезе китеника сега пък проблема доиде от това , че не можем да го изплакнем и съответно като изсъхне пуска червено и цапа всичко до което се допре ......само за пояснение вече е август ...почва да захладнява и времето за съхнене се удължава. Какво не опитахме - плакнахме в море от оцет, планини от хлебна сода ....е цапа и цапа! Накрая съседите казаха , че имало обществена пералня за промишлено пране .Грабва Ники инатливеца и към пералнята , момичето питало какво е това дето ще го перете , казал и одеяло и както той самия казва "Стискам вика торбата да не щръкне някои косъм , че отиде ще ме изголят "  И така след 2 часа плакнене и 3 часа чистене на пералнята след него , най сетне го приведохме във вид за употреба smile Сега съм го завила и ще го дам зестра на Тиа за сватбата smile  Да живеят обществените перални - спасиха ни smile
Активен
Miri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1748



Моят сватбен албум

« Отговор #141 -: май 17, 2011, 23:44:51 »

Веси  много хубава темичка си създала. Не съм я изчела цялата, защото не стърпях и аз нещо да споделя за здравната система в Щатите. Цените , които Аничка споменава ми се струват малко преувеличени , но межеби стандартът в Чикаго е малко по-висок от този в Денвър. Аз раждах в една от най-добрите болници за Колорадо.Ние нямаме застраховка, защото имаме друго виждане, така че цените , които ще спомена са  Престоят ми струваше $1600 за 24 , като тези 24 часа започват да текът след раждането на бебето, за всеки следващ ден по $750 Епидуралната е $1200, за лекаря платих 2500 занормално раждане, ако беше секцио 3000. Имах няколко лабораторни изследвания, някои отхвърлих като например за генетични увреждания,както и амниоцентезата. За епидуралната говорихме с финансовия отдел и ни направиха 30% отстъпка, за това че е self pay . Миналата година се наложи да откараме майка ми в бърз помощ заради тромб в крака, сметката беше близо $4000, обадихме се на финансовия отдел и ни дадоха 45% отстъпка. Проблемът с високите цени за здравеопазване идва от там, че тук хората за щяло и нещяло се съдят и съответно застраховката на лекаря(имай предвид застраховка, която покрива щети) е много висока. За задравните застраховки проблемът е ,че те са на ниво щат, т.е. ако живееш в Мейн , не можеш да се застраховаш от застр. компания от Тексас например. Съответно няма конкуренция и така застрахователните компании си позволяват да надуват цените и да намаляват предлаганите услуги. Примерно в един щат като Rhode Island , ако има само една застрахователна компания, тя естетствено ще дигне цените до безбожност, защото може, тъй като няма конкуренция. Сега с Obama care , нещата няма да се подобрят. Най-облагодетелствани ще бъдат тези между 15-55 години тъй като се смята ,че са най-продуктивни. След тази възръст ако имаш нужда от специално лечение, могат и д ати откажат. Най-голямата глупост е, че ще ни задължават да бъдем застраховани , ако не ще ни глобяват под формата на данък мисля че беше около 8% от годишния ти доход. Да не говорим,че ако трябва да отидеш на специалист ще трябва да чакаш с месеци. все пак надеждата ни е в това че г-н Обама няма да бъде преизбран, а и че сената е бъде сменен през 2012г.
И така пак се отнесох. Продължавам да чета ...
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #142 -: май 18, 2011, 09:05:39 »

Мири,това което казваш за Обама ми стана интересно,а какъв Па Ар му правят и аз бях си създала впечетление ,че той прави реформа от която всички ще са доволни ,най -общо казано
Активен
toni8301
Професор
****
Публикации: 346


...живота е чудо....


Моят сватбен албум

« Отговор #143 -: май 18, 2011, 10:08:05 »

Весе,ето една нова идейка за раздвижване на темичката,да разкажем забавни случки свързани с грешки в превода  blum.Всмисъл мислили сме да кажем едно пък то излиза друго.


Привет момичета,
прочетах темичката на един дъх... goody и реших да се включа и аз с един смешен опит на моят човек да ми направи комплимент...
учи той български и запомнил, че при преобразуването на някои съществителни от мъжки род в женски род се добавя -ка на края... пример: лекар, лекар-ка, учител, учителка..и т.н....та пека аз един ден хляб у дома, старая се, влагам усилия lol) след което чувам "Ти си най-добрата хлебарКА в целия свят lol))" funnytooth
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #144 -: май 18, 2011, 11:07:27 »

Весе,ето една нова идейка за раздвижване на темичката,да разкажем забавни случки свързани с грешки в превода  blum.Всмисъл мислили сме да кажем едно пък то излиза друго.


Заради толкова невьзможното френско произношение ведньж казах на бившият ми шеф, че има развалени очи в хладилника (очи и яйца се произнасят по сходен начин, за който успее да си извьрти езика така)  pardon
Активен
juji
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1425


« Отговор #145 -: май 18, 2011, 11:14:20 »

Ина ,аз съм така с грозде /ува/ и яйце /уово/.Най- редовно го бъркам особено като се забързам да кажа нещо   funnytooth
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #146 -: май 18, 2011, 16:05:50 »

Детенцето на една моя приятелка понякога се обърква с думите, въпреки че и двамата родители sа бг. Те го учат предимно на английски ми се струва, но един ден то каза, че иска ябълка (apple) , но от речника мy
 излезна думата епълка smile  tease
Активен
Vessi
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #147 -: май 18, 2011, 16:36:33 »

Разбутала се е темата виждам !!!! Това с произнасянето и объркването е голям майтап.Да не ви говоря каква каша настъпва при децата ... аз съм жив свидетел! И за да не съм голословна ето ви няколко примера от репертоара на моята дъщеря :
Ваш ми дупе /измии ми дупето/
Пинк цветенце /розово цветенце/
Чикенце /пиленце/
Лук тука /гледай тука/
И още хиляди такива подобни ....
Активен
Gery79
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 974


На най-важните житейски пътища няма пътни знаци


Моят сватбен албум

« Отговор #148 -: май 20, 2011, 10:53:59 »

Сега се сетих за една глупост  crazy, която изтрясках още в началото на връзката ни с Матиас.
Та покани ме той на вечеря в неговия апартамент и аз като толкова радушно посрещната реших да се реванширам и да похваля колко му е хубава кухнята. За уточнение на шведски- кухня и мъжки полов орган (вулгарното му звучене обаче) имат сходно произношение. И накрая вместо да излезе -Колко симпатична кухня" стана "Колко симпатичен ...".  funnytooth Той така се захили и до ден днешен ми го напомня (не че аз съм го забравила).

Друг пример са имената на хора, които тук са много популярни, но в България биха звучали ужасно. Наприме Оса, Ебба, Еббе, Пия...
Активен
dar4eto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 156



Моят сватбен албум

« Отговор #149 -: май 20, 2011, 11:04:29 »

Веси, тъкмо прочетох писанията ти относно връщането на стока, та дори и носена..... Имам позната по едно време преди години беше в USA и ми беше казала същото, че дори и носена роклята например можела да се върне.... хич не го приех за истина, но явно  там наистина им е такава системата.
Тук в UK, в почти 80% от магазините условието е около 20 дни  след което може да върнеш продукт (с изключение на маши за коса например), но задължително НЕ трябва да е ползван. В някой магазини дават 7 дни или 14.
Това си е пак доста удобна офертичка, защото често ми се случва като съм някъде на шопинг по-надалечко в по-големите магазини на тези до нас и си купувам нещо, а не ми се чака на огромни опашки за пробна, просто да си купя дрешките и после след проба и ревю у дома да ги върна на магазините на тези марки до нас :-).
« Последна редакция: май 20, 2011, 11:28:55 от dar4eto » Активен
Страници: 1 ... 8 9 [10] 11   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines