Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 04:38:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Захранване на бебетата - 3 част "  (Прочетена 167986 пъти)
 
kokiche
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 312



« Отговор #345 -: септември 09, 2011, 11:13:31 »

За глутена се препоръчва да се въвежда постепенно. От култури с ниско съдържание на глутен към такива с високо. Редът май беше такъв: овес -ръж- ечемик-пшеница.Готова каша от ръж и ечемик аз не съм намирала. Може да се прави домашна. Другото правило е: когато почнат да се дават глутенови храни да се дава за месец време- да не се прави пауза и да се внимава с количеството -от малко към повече.
Мири, и ние сме много злояди angry.Пробвай с плодове и не настоявай, за да не предизвикаш обратен ефект. ?Лесно е да се каже, но и на мен ми е трудно като ги затвори тез устенца да не му бутам лъжицата./ Ако се изчака твърде много може да се изпусне времето, когато детето е склонно да си слага всичко в устата/то всъщност това е дълъг период  blum де/ и после да е още по-трудно. Така че ни остава да се борим, желая ти по-голям и по-бърз успех отколкото имам аз . Повече от 5-6 лъжички аз не мога да му дам, а вече се захранваме почти месец  nea.
« Последна редакция: септември 09, 2011, 12:50:13 от kokiche » Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #346 -: септември 09, 2011, 14:16:04 »

Кокиченце, много полезна информация ми даде за глутена! Благодаря ти! give_rose
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #347 -: септември 17, 2011, 07:15:18 »

Изпаднах в някаква дупка по отношение на захранването и не знам как да продължа.
От 5-я месец до сега въвеждам плодове и зеленчуци.
Според педи трябва да имам 2 заместени хранения,да давам жълтък,попара със сирене и кисели.

Не виждам какво толкова ценно може да има в кисела,като нишестетата са пълни с подобрители.
За сирене(изобщо млечни продукти) ми се струва,че е рано.

Спазвате ли препоръката след като е въведен глутена да се предлага всеки ден?Какво давате-бисквита,хляб?
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #348 -: септември 17, 2011, 08:51:57 »

Диде, аз не че съм много "навътре" в нещата, но поне да кажа моето мнение.
Аз също започнах същинското захранване в края на 5-тия месец, макар да исках след 6-ти...Захранвам основно със зеленчуци и плодове, на пюрета обаче. Каши давам по-рядко, но мисля да поправя това и да й ги предлагам 3 пъти седмично. За разнообразие, а и ние не вървим едри, даже напротив smile
Според нашата педиатърка, на която шапка свалям, защото никога не ме е притискала да започвам захранване рано-рано като повечето тук, нито пък ме съветва да замества хранене. Та, когато говорих с нея, тя каза, че хранене не трябва да замествам до края на първата годинка и смятам да я послушам. Все пак бебето си е бебе и основната му храна би трябвало да си остане млякото, има логика. Аз давам пюренце, после мляко, общо взето в съотношение 50:50, или поне горе долу толкова. Кърмя в 7.30 и в 11ч, защото тогава имам повечко кърма, а и Ели не я мързи да суче blum Следобед и след баня (тоест 3 хранения) давам АМ.
Кисел аз не съм давала и не знам кога ще го направя - не че съм толкова против него, ами по-скоро ме домързява, при положение, че наистина има и много други ценни храни smile Майка ми направи пасирани, после стерилизирани кайсии, които да ползвам за кисел, например. Без захар, изцяло натурални. Може би ще ги използвам скоро, като въведа кайсията blum
Млечни продукти смятам да въведа най-рано след месец и половина, като възнамерявам да започна с извара, защото съдържа много повече ценни вещества от другите млечни и не е солена. Сега ще давам известно време кашички (мисля елда да дам първо), когато се сетя, после ще въведа заешко, пуешко и пилешко. За жълтъка мисля, че няма нужда да се бърза, след като има и други алтернативи, съдържащи същите полезни елементи.
Глутен не бях чувала, че трябва да се дава всеки ден...Аз знам, че е важно да се внимавам много с количеството и темпа на въвеждането му, за да не се предизвика непоносимост. Не мисля да давам всеки ден, поне не първите 1-2 месеца, след като го въведа. Относно това как да го въведа - в чуденка съм между коричка хляб и някоя зърнена каша crazy
Ако някой вижда пропуски в моите планове, нека пише give_rose
« Последна редакция: септември 17, 2011, 08:53:58 от sunray » Активен
mimi1809
Професор
****
Публикации: 481


Моят сватбен албум

« Отговор #349 -: септември 17, 2011, 11:09:27 »

Аз мога да кажа от опит аз почнах да захранвам детето ми от 6 месец.Първо на обед почнах да давам зеленчуково и месно пюре защото с него се свиква по трудно и по трудно го приемат децата.След това накрая давах и плодово пюре редувах ги.След като достигна по цяло бурканче заместих обедното кърмене с пюре.Следобедното кърмене почнах да замествам с каша .И вечер почнах да давам и по малко кисело мляко освен кърмата така го отказах от нощното хранене.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #350 -: септември 17, 2011, 12:43:46 »

Мими, искаш да кажеш, че си въвела месото в самото начало на захранването, заедно със зеленчуците ли? За първи път чувам за такава схема, стана ми интересно.
Плодовото пюре кога си го давала? И всъщност на колко месеца си заместила хранене?
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #351 -: септември 17, 2011, 12:53:54 »

И на колко месеца е детето, че даваш кисело мляко?
Активен
mimi1809
Професор
****
Публикации: 481


Моят сватбен албум

« Отговор #352 -: септември 17, 2011, 13:50:45 »

на 6 месеца го захраних с месно пюре и зеленчуково постепено докато достигне едно бурканче и почнах да замествам храненето на обед с пюре след обед с каша плодовото пюре го давах най накрая първо е важно да свикне с месното и зеленчуковото защото с плодовото е най лесно понеже е сладко.Моето дете е на 3 години и аз почнах даму давам мляко кисело на шест месеца.Всички доктори препоръчват да се започне захранването с плодово пюре защото свиква бързо с него но аз започнах обратното и съм доволна не съм се вслушвала много в съветите на докторите.Ето повече информация  http://epediatrics.eu/pages/hranene_zahranvane.htm  http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=131
Активен
mimi1809
Професор
****
Публикации: 481


Моят сватбен албум

« Отговор #353 -: септември 17, 2011, 13:56:36 »

И да допълня в края на деветия месец почнахме и обща кухня
Активен
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: септември 17, 2011, 14:56:20 »

Диде, ние със захранването процедирахме така.
Педи искаше да се захраним още на 4 месеца и половина и започнах да давам сок от морков и ябълка, въпреки сумати статии които прочетох, че сока би вреден и т.н. и т.н. всяка майка сама си решава как да си гледа детето, и аз съм захранена със сок, а ми няма нищо и така. Както и теориите за и против водата, но това е друга тема.
Гледам, че аз си водя стриктни записки, така ми е по лесно, че зеленчуково пюре съм дала на 4 месеца и 27 дни,, ¼ жълтък на 5 месеца и 3 дни в пюрето., заместили сме цяло обедно хранене след 20 дни.
Плодово пюре за следобед съм дала след заместено обедно хранене.
Местно пюре съм захланила на 6 месеца и 2 дни, въпреки, че педи искаше по- рано. И така имахме едно заместино хранене. Един път зеленчук с жълтък и после местно.
Сега му готвя и супичка за обяд един ден пиле, на др зеленчукова за да не е само на пюрета. Супата я дядох на 7 м. и 28 дни. Давам и риба и черен дроб на седмица, но вие сте още малки.
Каша съм му дала на 6 месеца точно и първо малко, после след 5-10 дни цяла порция. Така заместих следобедното хранене.
Кисел съм въвела на 7 месеца и 3 дни и то за разнообразие и защото не искам да го тъпча с каша, от която съм чела, че се наддава повече. Моя е висок, така че нямаме проблем с надебеляването, но така съм си решила, давам 1-2 пъти седмично. В кисала му слагах плодово пюре за да му въвеждам нов плод, защото само пюре, не го засищаше. Бисквити слагам и в кисела и в пюре, в пъпеж, и му давам да си ги дъвче. На чичибебе и бишкоти плазмон, тях ги давам от даването на попарата. Така си реших.
Попарата съм я въвела на 7 месеца и 10 дни. Първо 1 сухар, вода и сирене, сега по 4 сухара. Давам я всеки ден и Цецко я обича много. Така заместих сутрешното хранене.
И вечер сме на АМ, на 4 хранения сме. През деня си пие вода и сок от каквито плодове се сетиш. Или сутрин след попарата или следобед с кисела- кашата.
Малко дълго стана, дано съм ти била полезна.
Но ти си се води по Дари и небързай със заместването, щом така си решила. Моят си е лаком и с охота си се захрани без проблем. Ще ви следя.
Поздрави

п.П. Киселото мляко - 2 % го въведох миналата седмица, по моя преценка smile
« Последна редакция: септември 17, 2011, 15:11:06 от Боги » Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #355 -: септември 17, 2011, 15:05:42 »

Не е вярно, че всички педиатри препоръчват да сезапочне с плодовото smile Освен това, вече определено много мами са наясно, че ако почнат с плодово, после може да им е трудно да въведат по-безвкусните зеленчукови и месни пюрета. И затова много от нас вече не започват с плодово.

Лично мое мнение е, че кисело мляко на 6 месеца е рано, но пак казвам - мое мнение. Естествено, нищо няма да им стане на децата. Дори и аз съм дохранвана като бебе с кисело мляко, но тогава киселото мляко е било качествено, а и не е имало много възможности за избор.

Боги го е казала много добре, Диде - води се по Дари, както и по нейните специфични нужди, особености и предпочитания good

Аз въведох тези дни пащърнак. Дори на мен ми харесва на вкус, мирише ми на варена царевица blum Взех на Сънвал, защото е само био пащърнак и вода, няма добавки. Ели си го хапва, но подходих доста по-предпазливо, защото четох, че е газообразуващ. Попръцква наистина, но явно не й причинява болка. Но пък снощи спа доста неспокойно и подозирам, че е от пащърнака. Днес е трети ден, откакто го въвеждам и следващите 2-3 дни ще правя почивка, да видим. Просто исках да го въведа, за да имам повече избор занапред.
Днес пък дадох и ябълкова каша на Хумана, и тя се прие добре. Но пък е доста засищаща явно и Ели изяде около 130 г, колкото толкова. Каша ще давам 2-3 пъти седмично, да не й товаря стомахчето.
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #356 -: септември 17, 2011, 23:38:06 »

Диди, да повторя и аз - води се по малката  good
Не знам кое те притеснява - че нямате заместено хранене още, че не искаш да заместваш , а лекарката така те съветва или ...?
Никола до година и малко нямаше заместено хранене. Наложи се да заместя, заради яслата.
Не съм се вманиачавала какво да давам- плод или зеленчук. Но той по принцип наблягаше на зеленчуците в началото. Каша, кисел, нишесте не съм му давала, и на яслата не ги яде. Сок също не е пил още.
Жълтък самостоятелно не съм му давала. Въведох яйце с палачинка , ккато беше на почти 11 месеца.
Вода започна да пие към 8-9-тия месец (трябва да си видя записките)
не съм спазвала това за глутена  smile
Малко телеграфно, но .....като се сетя още нещо , ще пиша, или питай  Wink
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #357 -: септември 18, 2011, 08:17:44 »

Благодаря на всички ви за мненията.
Лени,не ме притеснява липсата на заместено хранене-считам,че това е добре да стане около годинката.Предлагам пюретата 1,30-2 часа след кърмене и след още час пак кърмя,или както пожелае госпожицата.Вчера изяде голямо количество зеленчуци и си мислех,че ще пропуснем кърменето,но не!

Колебая се какво да въведа сега след зеленчуците и плодовете.Май ще избера първо каши и въвеждането на глутена.Млечни продукти искам да въведа след 7м,тогава и месото.

На една лекция за захранване получих кутия каша Blevit Plus с 8 житни растения(пшеница,ориз,ечемик,ръж,царевица,просо,сорго,овес),за която лекторите твърдяха,че е много подходяща за захранване от 5м.Със сигурност ще я опитаме,само ми е странно как са решили да комбинират толкова много неща в едно.

Как се прави кисела и някой правил ли е с царевично нишесте?
Правили ли сте пюре от шипки?На каква възраст предлагате червена леща,грах?

Мими,и мен са ме съветвали да започна със зеленчуци,но ела да видиш как след пъпеш се яде тиквичка или зелен боб.
Активен
kokiche
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 312



« Отговор #358 -: септември 20, 2011, 17:53:02 »

Диде, тази каша от 8 зърна може да е много полезна и хранителна за бебето в по-късен етап от захранването, но със сигурност не е подходяща като първа каша в менюто му. Това означава да вкараш 8!!! различни продукта едновременно в менюто му, сред които и глутен/пщеницата/. Това е много натоварващо за бебе на 6 месеца. Според това, което аз съм чела и правя не смесвам повече от 2 продукта /3 още не съм давала/ в едно хранене именно, за да не натоваря стомаха. Примерно каша+1 плод или зеленчук +зеленчук. Когато поотрасне, малкият човек вече ще може да приема комбинации от повече храни./като всяка от тях трябва да е отделно въведена /
Искам да попитам вие пресни плодове кога давате? Самостоятелно? В комбинация с  друга храна или като десерт. Защото намирам като инфо, че най-добре плодовете се усвоявали като се дават между храненията, а пък на други места пише да се добавят към кашата. crazy
« Последна редакция: септември 20, 2011, 18:22:21 от kokiche » Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #359 -: септември 20, 2011, 18:11:35 »

Аз пресни плодове още не съм давала blush Просто не мога да се доверя на купешките от пазара, това е. Давам плодови пюренца, след това АМ. Все още не съм смесвала с кашата, защото и тя е плодова.

Диде, абсурд е да се даде каша 8 зърна като начало. Трябва всичко да е въведено първо. Аз вече съм въвела оризовата, а утре ще й дам и от елда - дано я хареса, че знам, че е много полезна и е без глутен.
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines