Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 04:34:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Захранване на бебетата - 3 част "  (Прочетена 167946 пъти)
 
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #225 -: юни 13, 2011, 13:01:12 »

ние попара так и не проядохме, но я правех по следната рецепта:
сухар - 1 - 1 и половина; малко масло; щипка захар; обезсолено сирене и чай  good
Педи препоръча чай от шипки,по-лесно се смилала  good
Успех  give_rose
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #226 -: юни 13, 2011, 13:54:20 »

Изобщо неслагам захар в попарата, дори не съм привърженик децата д свикват на сладък вкус, само и само да ядат нещо. Даже ми се вижда глупава практика, но това си е мое мнение.
Научих си децата да си хапват само корички хляб, само сирене. В комбинация с вода и масло - много им харесва също.
Сиренето обезсолено!!!!

Всичко си правя на око.

За дом. месо също съм на мнението на Ина, но и аз пробвах домашно...заешко, еми не мога да преценя количеството и затоав се отказах. Давам си пюрето и това е. Не давам от нашата храна (заради подправките и марината). То и ние не готвим кой знае колко.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #227 -: юни 13, 2011, 14:13:40 »

Предавам ви това, което пише в здравната книжка на Марта:

Месо и риба:

- 7-8 месеца - 10г дневно или 2 чаени льжички
- 9-12 месеца - 20 г дневно или 4 чаени льжички
- 2-3 годинки - 30г дневно или 6 чаени льжички

Това са френските официални здравни сьвети. Иначе в консултацията ми каза 7 и 8 месец да давам само плодове и зеленчуци. Не сьм решила още дали ще следвам този сьвет.

Другото интересно е, че каши вьобще не се препорьчват  crazy Пише, че е вьзможно да бьдат вьведени, но не е препорьчително.
От 8 месец дават хляб, ориз, кус-кус и пр
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #228 -: юни 13, 2011, 15:36:11 »

Ина, ако можеш попитай ги другия път защо, аджаба, каши не се препоръчват. Аз знам, че са доста щадящи за стомахчето.
Елица вече яде, например, безмлечната оризова каша на Милупа. Не е захранване, а препоръка на гастроентероложката, при която я водихме заради стомахчето. Давам я преди всяко кърмене, по 15-20 г, за стягане, защото акито и е сравнително течно, леко зеленикаво и имаше малко слуз. Харесва й, било то с вода или кърма, но по-рядка.
Захранване ще започнем като влезе в 6-ти месец горе долу, но не по-рано, заради стомахчето пак. Гастроентероложката се ангажира да ни направи индивидуална схема за захранване, заради сегашните проблеми.
Кои купешки пюрета са без захар, имам предвид марки пюрета? Решила съм, че няма да я свиквам на сладките вкусове, че после да не е маниачка на тема "сладко" като майка си... angry
Активен
allisa
Сватбар
***
Публикации: 162



« Отговор #229 -: юни 13, 2011, 16:13:58 »

Кои купешки пюрета са без захар, имам предвид марки пюрета? Решила съм, че няма да я свиквам на сладките вкусове, че после да не е маниачка на тема "сладко" като майка си... angry[/color]

Хип, Гербер, на Ганчев само означените "100% плод", крушата на Бебивита също е без захар, но с добавено нишесте. За останалите марки не знам - плодови ядем от изброените.
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #230 -: юни 13, 2011, 18:29:53 »

Аз пък мога да кажа, че децата си имат изградени вкусове..Ралица с триста зора яде плодовите пюрета, и никога повече от 5-6 лъжички. Не иска и да опита плодови сокове, нито плодове...мъжът ми е такъв, както и неговото семейство. Той в годината да изяде един шоколад и 2-3 сладоледа и за 4 години, нито веднъж не го чух да каже, че му се яде плод...Не мисля, че ние им изграждаме вкусовете, пък едната ми етърва прави страхотни домашни сладкиши и торти. В тях винаги има нещо приготвено домашно сладичко, и племенниците ми ядат много. И двамата са много слаби и в отлично здраве, така че мисля че е по-важно качеството...
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #231 -: юни 14, 2011, 08:15:18 »

Ами дете, което яде само подсладени храни (от бебе) не знам как ще привикне на други. Точно начинът на хранене и вкусовите предпочитания се изграждат в семейната среда!!!
Ако мама и тати пият кола, фанта и пр. подсладени газирани напитки, няма как да очаквате детето да не ги търси и предпочита. Децата подражават много на родителите си, дори подсъзнателно. Ако родителите ядат нездравословна храна, децата също ще ядат това, с това ще израснат и винаги ще го предпочитат.
Моите дъщери също вече не хапват с удоволствие плодовите пюрета, но пък за сметка на това с кеф си хапват суров банан!!!!
Ако от бебе е свикнато на сладка вода, сладка попара и всичко сладко - винаги ще търси това.
Въпросът с плодовите сокове (особено купешките) е доста всеобхватен и широк. Даже е по-добре да даваш суров плод, отколкото сок (ако има зъбки). Хубаво е човек да прочете какво остава в сока (дори и фрешовете) и тогава да реши дали да дава фреш (сок от пресен плод) или самия плод.

Sunray, на всяко бурканче си има състав и пише какво има и какво няма.

Ина, би ли споделила какво пише за млечните продукти, жълтъка и белтъците в твоята книжка?
Нашият педиатър точно така направи, късно въведох месото, рибата, глутена, жълтъка, маслото и сиренето (а и аз бях съгласна с него, след като попрочетох тук-там).
« Последна редакция: юни 14, 2011, 08:19:41 от gostenka_82 » Активен
Miri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1748



Моят сватбен албум

« Отговор #232 -: юни 14, 2011, 14:19:22 »

Другото интересно е, че каши вьобще не се препорьчват  crazy Пише, че е вьзможно да бьдат вьведени, но не е препорьчително.
Интересно, значи моя инстинкт е бил правилен, въпреки че педиатърката ми каза,че от 6 месеца трябва да почна с каши. Казват ,че са щадящи , но на мен ми се струват доста тежки за стомахчето при положение ,че детето е било само на течна храна.
Относно вкусовите навици смятам ,че донякъде се изграждат и от родителите. Сестрата на мъжа ми е била много млада когато е родила първото си дете и съответно е захранила племеницата с т. нар. junk food. И до ден днешен това момиче яде лоша храна . Докато живя с нас няколко месеца, направо незнаех какво да готвя. Единствено ядеше тост с майонеза и макарони със сирене и сладки неща. Така че може би е хубаво да се започне със зеленчуците и не толкова сладките плодове.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #233 -: юни 14, 2011, 22:08:40 »

Интересно, значи моя инстинкт е бил правилен, въпреки че педиатърката ми каза,че от 6 месеца трябва да почна с каши. Казват ,че са щадящи , но на мен ми се струват доста тежки за стомахчето при положение ,че детето е било само на течна храна.

Не е нужно да се дава гъста кашата. Прави се по осмотрение на майката, в зависимост от това как се харесва на бебчето. Ели например и средно гъста я хапва, но се мръщи малко и не върви добре. Обаче като е по-течна (направо се изсипва от лъжичката) е много доволна и едвам дочаква да й напълня следващата. Така че е важно съотношението вода-материал, и в началото е добре да е по-течна.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #234 -: юни 14, 2011, 22:48:58 »

Не сьм питала още, но ми изглежда като да е свьрзано с борбата против затльстяването - лесно смилаема и силно калорична, вьглехидратна храна...

Ще питам.

Гостенка, днес снимах здравната книжка, но нямах време да кача. Утре ще пиша подробно  good
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #235 -: юни 15, 2011, 08:28:14 »

Моите щерки не ядат каши, те не ги харесват, аз не смятам, че са полезни и така. Само, за да не подмина нещо съм ги давала, много малко, винаги с кърма в тях, чисти оризови каши, само ориз. Гледах съставките, да няма екстри  smile

Аз лично много обичах кашите, ядях ги до към 15 годинки някъде (не всеки ден, да не ме разберете погрешно). Май бяха на Слънчо (аз само бананова обичах).

Според мен за децата е много важен и начинът на живот, освен храната. Аз съм израснала навън, по цял ден на улицата, играейки не на компютър, а на криеница, народна топка, ръбче, кър, дама, ластик, въже, каране на колело, стражари и апаши и т.н. Много обичах пържени картофки, филия с масло и чубрица. Не обичах изобщо да ям варени зеленчуци. Ядах и плодове и сурови зеленчеци, сирене, кашкавал и мноооого хляб, аз и сега ям много хляб. Но движението (което си е здраве) си е казало думата.
Активен
allisa
Сватбар
***
Публикации: 162



« Отговор #236 -: юни 15, 2011, 13:12:33 »

В ТОЗИ документ на СЗО пише следното за кашите: скорбялата поглъща вода и увеличава обема си, което прави кашата много гъста и трудна за ядене. Затова майките често добавят голямо количество вода с цел да остане кашата рядка. Редките каши обаче са воднисти, имат ниска концентрация на енергия и ценни хранителни вещества. Същото важи и за супите. И едните, и другите запълват бебешкото стомахче и създават усещане за ситост, но чрез тях не се набавят необходимата енергия и хранителни вещества.
Активен
gostenka_82
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2663



Моят сватбен албум

« Отговор #237 -: юни 15, 2011, 13:38:04 »

Супата се прави с бульона от варените зеленчуци, като по-голямата част извира (от водата). Бебешките супи обикновено са по-гъсти, т.е. водата (бульонът) са в минимални количества.

Безмлечните каши могат да се приготвят с кърма и тогава няма никаква вода, което пък означава, че няма празни калории.
Оризовата каша много често се дава при проблем със стомахчето на бебчето (идеята е да сгъсти кърмата). По принцип при съмние за руфлукс я изписват.
При захранване с каша не знам, защото не съм се интересувала, но цял месец да се дава някаква каша, която съдържа АМ (говоря при кърмените бебчета) и разни други екстри и да замести цяло едно кърмене на мен звучи като да махна истински плод и да давам купешки компот или "натурален" сок.

Ина, моля те, като имаш възможност, обърни внимание дневните дози месо през какъв период от време се препоръчва да се дават (исках да кажа дали тези 40 гр. дневно са, ако се дава всеки ден месо, или е за схемата: един ден месо, на следващия - само зеленчуци).
« Последна редакция: юни 15, 2011, 13:39:42 от gostenka_82 » Активен
allisa
Сватбар
***
Публикации: 162



« Отговор #238 -: юни 15, 2011, 15:06:59 »

Gostenka_82, споделям какво прочетох. Всеки преценява как да си храни детето. Каши с АМ не предлагам, нито супи, нито сокове, нито много други неща, но това е отделна тема.  Wink
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #239 -: юни 16, 2011, 12:46:37 »

Яна, не пише дали е дневна доза. Така предполагам, но наистина това е много добьр вьпрос. На следващата консултация ще рапзитам по-сериозно, макар че техните сьвети се различават от това, което пише в здравната книжка.

Всичко, за което си питала го дават като препорьчително за вьвеждане след 6ти навьршен месец.

Яйце твьрдо сварено (не пише конкретно жьлтьк-белтьк) 1/4 за 7 и 8 месец; 1/3 за 9 до 12ти; 1/2 за 2ра и 3та година;
Мазнини - зехтин, рапица и пр. полезни растителни масла, 1 чаена лъжичка на ядене или ако е масло - бучка, колкото лешник;
Леща, боб и пр. след 2 годинки;
Вода преди 6ти месец - при треска или много силни горещини, след 6ти - няма ограничение
Сол след 2 годинки малко при готвенето и да не се соли после да масата;
Захар - да се избягва до колкото се може по-кьсно ;

Това са общите сьвети.

Имай предвид, че франсетата не се задьлбочават много в детайлите, както е в Бг и го дават доста по "отпуснато" без да си бльскат главите  pardon

Алиса, за мен става вьпрос за домашно приготвени каши от местни култури в развиващите се страни, а не за купешките такива в Европа или Щатите (разбирай индустриализираните дьржави).
Активен
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines