Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 21:16:09

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Какви съвети бихте дали на професионалистите?  (Прочетена 49345 пъти)
 
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« -: август 24, 2010, 08:39:02 »

 Започвам тази тема с пълното съзнание, че може да бъде изтрита като ненужна или да предизвика спорове. Но не е това целта  smile Този форум се чете както от бъдещи младоженци, така и от хората, които създават техните сватби. Темата е именно за професионалистите-фотографи, видеооператори, сватбени агенти, DJ-и,музиканти, фризьори, гримьори и въобще всички, които работят, за да стане един ден от живота на двама души прекрасен.
 Понякога те ни дават напътствия каква да бъде сватбата ни. Нека тази тема да бъде за съветите, които биха дали младоженците към тях. Надявам се с това да им се помогне да се разбират по-добре.
 За да не бъда голословна, ще започна аз. Когато се срещате с бъдещите младоженци, опитвайте се да разберете що за хора имате насреща си. За съжаление ми се е случвало да срещна хора в сватбения бизнес, които действат по изработени стереотипи. Опитайте се да опознаете клиентите си. Всеки човек е посвоему индивидуален и източник на интересни идеи. По време на подготовката за нашата сватба имах щастието да се запозная с няколко професионалисти, които направиха точно това. Помогнете им да видят своите мечти. Често не успяват да направят това сами. Нека има диалог  smile
« Последна редакция: август 24, 2010, 09:46:24 от michelle » Активен
Hishten_pilec
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 18



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: август 24, 2010, 13:57:52 »

Хубава тема!  smile

Аз бих дала следния съвет - бъдете емоционално съпричастни (не казвам, че всички не сте, но някои не са). Ако вие се сблъсквате със сватби всеки ден и имате насреща си поредния клиент, то клиентът ви има едно страхотно уникално събитие - неговата собствена  Сватбаааа

След като получих предложението и започнах подготовката за сватбата бях в нещо като еуфория - ауууу, ще се женя  danceg  danceg danceg, ще бъда булка  weddingday представяте ли си? Обаче ентусиазмът ми беше бързо попарен от безразличието на хората, с които се срещах покрай организацията. Затова моят съвет е да се опитате да се поставите на мястото на младоженците, представете си тяхното вълнение, това как искат всичко да е перфектно и да получат своята мечтана сватба. Представете си какво бихте очаквали вие на тяхно място и им го дайте.                                             
Активен
Milataaa
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 338



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: август 29, 2010, 00:10:32 »

Подкрепям с две ръце тази тема!!!  good Не подхождайте към младоженците с ...ох, поредните...накарайте ги да се почувстват най-важните. За вас е поредният работен ден, за тях единственият ден в живота /при добър късмет:)/ blum И мисля, че може да се осъществят много оригинални идеи, без да е необходимо да се "смъкват кожи", нека идейните хора дадат всичко от себе си и не правят всичко по калъп...Това е за всички участници в приготовленията ...без да визирам някой конкретно.
Активен
DjNick Mc
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 568


Ние можем и знаем как... !!!


« Отговор #3 -: октомври 13, 2010, 16:14:48 »

Колеги,
Нека в тази тема не пускаме постове. Виждате заглавието на темата и тя е (ЕДНОПОСОЧНА) без зла умисъл разбира се, насочена към нас !!!

Нека да видим и приемем всички неща така като ги виждат младоженците и да не се опитваме да ги пречупваме през нашата призма. Това ще са полезни съвети, които трябва да видим, запомним и осмислим !!!
« Последна редакция: октомври 13, 2010, 18:59:17 от DjNick Mc » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #4 -: октомври 13, 2010, 16:56:43 »

 Много ти благодаря, DjNick Mc ! Благодаря за покрепата към идеята, с която създадох тази тема. Тя в никакъв случай не е насочена срещу някого.
  Винаги съм смятала, че съветите, които професионалистите дават в този форум, са много важни. Вие виждате неща, които бъдещите младоженци, често заслепени от емоции, пропускат и после съжаляват. Виждате грешките, които се допускат в организирането на сватбите. Това е вашата работа и никой не я разбира по-добре от вас самите.
  От другата страна са вашите клиенти. Понякога действат практично и с мисъл, но струва ми се в повечето случаи доста приповдигнато-романтично. Както правят влюбените хора smile (в човек и/или идея). Колкото и да са такива, обаче, не са слепи, глухи и глупави. За съжаление има ваши колеги, които умело се възползват. Често чак в последния момент се вижда, че коректния човек е далече от това.
   По-жалкото е, че има и страшно много некоректни клиенти и вие често няма как от самото начало да знаете дали сте попаднали на такива.
   Все пак има простички неща, които клиентите ви може да забележат като пропуск и темата в съвсем приятелски смисъл е насочена да помага. Надявам се да стане така  smile
   Може би е добре, че все пак професионалистите се включват с отговор на мненията на младоженците. Поне се разбира тяхната гледна точка и дали клиентите им не грешат.
« Последна редакция: октомври 13, 2010, 18:25:12 от michelle » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #5 -: октомври 13, 2010, 17:19:07 »

 Извинявам се за двата поредни поста, но не исках да ги обединявам.
 Сигурно на повечето от хората работещи в сферата на сватбените услуги им е дошло до гуша от желанието на поредните младоженци сватбата да им да не бъде като на всички останали. Макар че ми се струва, че това е съвсем нормално желание. Хората не са толкова различни, но пък и не си приличат чак толкова  Wink Пример-тези дни разглеждам снимки на две двойки, имали сватби тази година. Един и същи фотограф, едно и също място за снимки. Като техника и талант на фотографа си личи, че всичко е безупречно. И дотам. Близо половината пози бяха почти, да не кажа напълно еднакви. Хората различни, а замисълът еднакъв. Няма да питам защо, но ми направи много неприятно впечатление. Да отбележа само, че двете двойки не се познават.
  Пак във връзка със снимките. Виждала съм снимка по идея на булка-беше оригинална и си носеше нещо чисто нейно. Чест прави на фотографа, че се е съгласил. Това, което искам да кажа, че колкото и невероятно да звучи, понякога клиентите могат да ви дадат много интересни идеи за сватбата им.
  И друго съм забелязала като лош навик-закъсненията. Да, 15-20 минути са допустими. Ако е станало нещо, обадете се. Но колко случаи има да се закъснява с над половин-един час и то обикновено във важни за клиентите моменти, без изобщо да се предупреди.
   Не обещавайте неща, които не можете или не сте сигурни, че можете да изпълните. Хората се разочароват и определено не се забравя.
« Последна редакция: октомври 13, 2010, 17:27:42 от michelle » Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: ноември 08, 2010, 04:43:17 »

страхотна темичка.
Съветът който аз ще дам е внимателно да подбирате поведението си пред евентуалните клиенти, защото първото впечатление е най-важно. Бъдете естествени, усмихнати, забавни, покажете  какво можете. Покажете че те могат да разчитат на вас, че сте отговорни, но не се изтъквайте колко сте добри и как точно вас трябва да наемат, защото сте най-добрите. Младоженците сами могат да преценят това от материалите, които им покажете. 
И подкрепям Мишел, с това че снимките, видеото трябва да са подбрани според младоженците. Всяка двойка, всяка сватба има свой дух, който трябва да бъде уловен. Наистина е грозно като гледаш еднакви клипове или снимки, само че с различни действащи лица. Снимките и видеото трябва да са оригинални. Сменете било кадрите, шапката на видеото, сменете местата на сесията или пък позите, каквото и да е, но да бъде оригинално и различно. Скоро гледах няколко видеота от един и същи видеооператор, но на различни сватби. Ами всички започваха и свършваха по един и същи начин, всички имаха почти еднакви кадри.
Активен
devil_kin
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 63



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: ноември 16, 2010, 17:31:08 »

Аз не съм се сблъскала напълно с цялата сватбена организация,но нещо ми направи впечетление.
Ние с милото,не искаме всички ритуали,не заразди пестене на пари,а заради наше си виждане на нещата.Стана ми малко криво,като на едно място ми казаха,че така нямало да е сватба,а банкет.Все пак тряба да се уважават различните гледни точки.Не ми се  иска да вярвам,че след като няма да ме изведът от вкъщи с тъпани и гайди няма да съм булка. good Wink

п.с  -много добра идея за тема Мишел Bravo
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #8 -: януари 21, 2011, 21:24:34 »

 Позволявам си да споделя една според мен хубава статия:
http://networkedblogs.com/dhKZ8
 Тя представлява интервю със създателите на един оригинален като виждане и представяне сватбен блог. В нея се говори какво те търсят в снимките, които им се предлагат и как оценяват. Дават се съвети и идеи. Мисля, че би могла да бъде добра насока за сватбените фотографи. Поне такава е гледната ми точка на бивш вече потребител  Wink
Активен
Wonder
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #9 -: юни 19, 2011, 12:38:54 »

michelle, много добра идея за тема, за което благодаря! give_rose

За мен един истински професионалист в тази област не може да си позволи да игнорира дори и най-дребния детайл от желанията и идеите на клиентите си. Не може да си позволи да бъде изключително отзивчив и разбиращ в етапа, докато клиентът все още не е решил да се възползва от услугите му, а след като вече "сделката" е подписана, "капарото" е дадено и т.н., когато клиентът е вече "сигурен" - постепенно комуникацията между клиент и професионалист да се превърне в една постоянна гонитба от страна на клиента, за да се движат нещата. Недопустимо е в началото да сваляш звезди, опитвайки се да покажеш на клиента, колко е важно за теб неговото събитие и как ще дадеш всичко от себе си и ще му помогнеш да изживее най-красивия ден от живота си и т.н., а след като клиентът бъде очарован и ти се довери, ти да се превърнеш в един трудно откриваем, адски зает, нямащ време да отговори нито на e-mail, нито да се обади по телефона, ни вест ни кост. А когато клиентът ти се опитва да ти покаже, че има нужда от теб за нещо, което е трябвало да свършиш отдавна, и въпреки многобройните опити от страна на клиента да ти покаже, че е важно за него, ти си винаги адски зает и затова все не успяваш да свършиш с месеци, нещо което изисква реално минути или часове. Както времето на професионалистите, така и времето на клиентите е важно, недопустимо е да оставиш клиента с впечатление, че нямаш време за него... Такива професионалисти не усещат, че вече са изгубили доверието в клиентите с които се отнасят така, и единствената причина тези клиенти да са все още при тях, е евентуален договор, парични проблеми, липса на време за издирване на нов професионалист и т.н. Също така, тези професионалисти, макар и често да са наистина добри в чисто техническите измерения на това което правят (било то фотография, торти, цветя и букети, и какво ли още не, било то дори и молби към модератори във форуми), то тези хора просто нямат уменията да правят бизнес и да работят с всякакъв тип хора. Защото професионалистът в тази област, за да има смелостта да се нарече такъв, трябва да знае как да работи с хора...а това не винаги може да е еднакво за всички клиенти, тъй като всеки клиент има своя характер, предимства и недостатъци и не можеш да работиш по един стандартен начин с всеки. За един е хубаво едно, за друг съвсем друго, за трети, няма значение...

Milataaa,  напълно съм съгласна с думите ти: "За вас е поредният работен ден, за тях единственият ден в живота "! good
« Последна редакция: юни 19, 2011, 12:49:00 от Wonder » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #10 -: юли 31, 2011, 10:53:29 »

Чудесна тема, дано е от полза на хората от сватбения бранш! Аз имах късмета да случа на фотограф и оператор /естествено след проучвания и консултация с младоженците/ още от първия опит. По неведоми пътища обаче, започнаха да ми се самопредлагат и други, разбрали за предстоящата сватба. Като цяло, неприятно ми ставаше при разговори с управители на ресторанти, цветарски магазини и магазини за сватбени принадлежности от факта, че всички те започваха да говорят колко са велики и какви страхотни идеи имат. Може и да е така, но аз се чувствах некомфортно, че щом са толкова добри, вероятно ние не ги заслужаваме или са безумно скъпи. Та препоръката ми към всички, от които зависи единствения и неповторим сватбен ден, е да не правят дълги хвалебствия за собствената си работа, а да задават въпроси. Не всяка двойка /или който поръчва услугата/ се сеща да каже особените, специфични неща за тяхното тържество. Питайте и разпитвайте, за да не се получат конфузни ситуации. Дори дали някой от роднините или гостите има алергия към дадени цветя е важно да се знае  Wink, а клиентите може и да не се сетят, те и без това са много смутени и объркани от разговора.
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #11 -: юли 31, 2011, 13:20:35 »

Свекърва, абсолютно съм съгласна и подкрепям казаното от теб. Наистина е много важно да знаеш какво искаш. Смело мога да кажа, че при нас нещата ставаха като че ли от само себе си и всички се чудеха как за толкова кратко време, след като и двамата работехме до последно, успяхме с организацията. Ами просто знаехме какво искаме. Естествено и аз се сблъсках с "кадрите" за които говориш и в началото ми беше неприятно. Не ме оставяха да кажа какво искам, а непрекъснато обясняваха какво е модерно, какво било прието, това се  прави така, а това иначе. Това в България не се прави и т.н.
Най-хубавото е, че открихме НАШИТЕ хора - и в ресторанта, и в ателието за роклята ми, и бутика за цветя, фотограф, оператор, dj, майстор-сладкар...всички бяха изключителни и направиха денят ни наистина приказен. Пожелавам такива съмишленици на всички бъдещи младоженци!! За мен тези хора не бяха просто изпълнители на моите поръчки и изисквания, и не ме караха да се чувствам "поредният клиент". Те ме подкрепяха, съветваха, вдъхваха ми увереност и зареждаха с положителна енергия...и естествено резултатът беше един истински приказен ден за нас, за нашите родители и за всички гости. Ех, свекърва, благодаря ти, че ме "вдъхнови" да споделя това си обобщение за сватбения ни ден, тъй като досега не се бях замисляла над това. Извинете ме за може би прекалено дългия монолог.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #12 -: юли 31, 2011, 18:04:44 »

 Благодаря на младоженците, че побутнаха тази тема, която да видя и разгледам. Темата е с интересно заглавие и е според мен доста полезна за повечето "професионалисти". Но със сигурност гласа ви ще бъде глас в пустиня, в по-голяма част от случаите. Бъдещи младоженци, това е бизнес, това са пари ! Нормално е да има агресивна политика на всички спрямо вашето събитие. Нормално е да попаднете на хора от двете основни групи на професионалистите - занаятчиите и истинските професионалисти. Познайте коя е по-голямата група, с която се срещате.
 Определено съветите ви ще са много ценни, но ще се чуят от много малко хора в бранша. Просто по чисто икономически причини бизнеса разглежда вашето мнение и препоръка, но следи други правила, които са скрити и непознати за вас.
 Мисля, че хората, които работят за вас  не се отнасят пренебрежително, по-скоро са любезни. Но не е логично да очаквате, че вие сте уникални, единствени и неповторими. Вие се чувствате такива, но наистина бизнесът ви разглежда главно като стока-услуга. В същност, колкото повече си плащате, толкова повече и получавате. Колкото сте по-възпитани, комуникативни и т.н, толкова повече ще ви се обърне внимание.

Професионалистите много бързо разбират кой от вас и с какви качества стои пред тях. Виждат слабите ви места, психологически бивате проучени. От там нататък е въпрос на една чисто човешка добронамереност как ще протекат отношенията ви. Колкото по-интелигентно и възпитано подходите към своите желания, толкова повече внимание ще получите от професионалистите и ще сте обект на тяхното внимание.
Активен
Tonina
Професор
****
Публикации: 354



« Отговор #13 -: юли 31, 2011, 19:38:54 »

Pachoran, донякъде съм съласна с теб. Да, така е. Работа и бизнес е. Да има и занаятчии, има и  истински професионалисти, има и професионалисти-творци. Има място за всички. И естествено клиенти за всички. Едни младоженци търсят едно, други второ, трето и т.н. Но (позволи ми да изразя едно мое мъничко "но" smile ) Не съм съгласна, че младоженците (може би съдя по себе си) се чувстват "уникални, единствени и неповторими". Много съм далеч от това. Но най прекрасното е, когато хората, които си наел, те накарат да се чувстваш така. Това е нещото, което безкрайно ме изненада в "моят екип", който си избрах и наех сама, без помощта на агенции. (Тук искам да отбележа, че по никакъв начин не омаловажавам работата на сватбените агенции, даже напротив. Просто имам слабост към организиране на събития и всякакъв вид прояви, така че нямаше начин да не се заема както аз си знам.) Истината е, че хората, които бях наела за нашия ден, ме накараха да се почувстваме уникални и единствени с вниманието и уважението, което проявиха към нас от първата до последната ни среща по организирането на събитието. А в самия ден нямах усещането за "работния екип", а за наши приятели, дошли да направят денят ни още по-щастлив и незабравим. Да нямаме усещането, че има нещо "забравено", "недообмислено" или "недоизпипано".
Извинете за емоционалността, но наистина пожелавам на всички бъдещи младоженци да се срещнат с този професионализъм и отговорност към работата, а не с другите "от бранша", за които сватбата е просто бизнес и всичко е стока-услуга. Това е от мен. Желая успех!  smile
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #14 -: юли 31, 2011, 20:20:02 »

 Радвам се, че си попаднала на желания и мечтан екип за работа, това е добре все пак, аз лично не си спомням случай, в който всички и всичко да е наред. По въпроса за сватбените агенции - много отдавна съм изразил мнението си. Аз считам, че в истинския смисъл на думата няма такава агенция у нас по много причини.
 Моят личен опит обаче показва, че не е достатъчно хората, които си наел да се държат приятелски и добронамерено с теб, да задоволяват всеки твой каприз.... От страни като се погледнат нещата често са смешни..... Пример е да кажем вчерашната сватба-в град извън столицата. Всичко беше прекрасно, всички са доволни, усмивка има на лицата на всички, вежливост, добронамереност, тактичност, много работа....обаче всичко е гола вода в професионално отношение при по-голяма част от подизпълнителите. Липсваше елементарен професионализъм и колегиалност при повечето. Занаятчийска история при всички фирми от провинцията, просто занаят и грижа за насъщния. Липса на елементарни закони и постулати в да кажем телевизията и фотографията, липса на нормални етични отношения между отделните фирми..... В интерес на истината се работеше яко - сервитьори, украса,  оператор, музиканти, тоалетни..... обаче крайния продукт е лош, далеч от най-лошото да кажем на Балканския полуостров.....
Но наистина трябва да се дават съвети към професионалистите, бих казал мнение по-точно, просто един коректив. Не трябва да се прекалява обаче, да не забравяме, че повечето имате други професии, не се занимавате ежеседмично с подобно събитие.

 И в крайна сметка всеки има свой поглед върху нещата около своя празник. Едни булки из раРодопите се радват на цървули, други в столицата недоволстват от Версаче.....въпрос на вкус. А професионалистите им трябва повечко възпитание....
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines