Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 01:28:14

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100819 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #315 -: октомври 02, 2009, 21:14:33 »

Milio4ka, годеж ще правите ли?

Питам, защото на годежа би трябвало да те вземат от бащиния дом. А тази част на сватбата именно с годежа се препокрива.

Като те посрещне свекървата с пита и сол и там другите му обичаи ти ставаш част от новото семейство. Щом ще си част от това семейство вече и те са те приели, няма никакво значение от къде ще те вземат на сватбата. Това е моето мнение. Защото, ако те вземат от някъде другаде, излиза все едно са те върнали на вашите, ама виждаш ли после са премислили пак да те вземат.

Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #316 -: октомври 02, 2009, 21:36:35 »

На мен пък шаферката ми каза,че не е хубаво да се взима булката от мястото където ще живее  младото семейство.А ние сега сме при свекъра и свекървата и започваме да ремонтираме апартамент от нашата къща,където ще ме вземат и после ще останем да живеем ...

Кое е хубаво и кое не е хубаво мисля, че трябва да си прецениш ти самата за себе си. Това, че доста булки вече дори прескачат частта с взимането не значи, че не са щастливи семейства после. Направи го както го чувстваш отвътре, ако тръгнеш да слушаш всеки какво ти разправя, ще се хванеш за главата.
Активен
milio4ka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 128



« Отговор #317 -: октомври 02, 2009, 21:46:20 »

Ами празненство не е имало...живеем от година заедно и от февруари както казах сме сгодени.Което не изненада никой,пък и вече сме три години заедно....след като приех нашите дойдоха официално и се запознаха с неговите родители и така.
Просто наистина човек трябва да се абстрахира от някой неща,защото е непосилно да се спазват всиките...пък и да не е нужно
Активен
asya23
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 18



« Отговор #318 -: октомври 05, 2009, 23:54:42 »

Хаха, ами по въпроса с вземането, моята приятелка като се жени, вече бяха живели с мъжа си 7 години заедно и си я взе от тях, много ясно, няма да я дава на съседите, та после да си я взема оттам...
и сега ние ще направим същото с милото - ще ме вземе от къщи и ще се върнем пак в къщи Wink та дотук с домашните духове ...
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #319 -: октомври 12, 2009, 15:41:39 »

След като булката си е у тях,защо въоще трябва да я взима?????Нали вече я е взел.Да тръгва заедно с младоженеца да вземат кумовете и отиват в църквата.Аз така бих направил. Без излишни глупости и постановки. blum blum blum
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #320 -: октомври 12, 2009, 17:27:48 »

И аз си бях "взета" предварително-на годежа.А на сватбата ни след прическата си отидох в дома на родителите ми,от където ме взеха.
Май това си е въпрос на вкус-така искахме,така стана.
На сватбата имахме гости родом от Перущица-разказваха ми,че там е обичайно младоженеца първо да вземе булката  и заедно да отидат при кумовете.
Много по-различно от тук.
Активен
carol
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 607



Моят сватбен албум

« Отговор #321 -: октомври 12, 2009, 17:35:47 »

това за обичаите,ами който иска ги спазва и който неиска-не,а и във всеки край е различно.Ние например решихме ,че сватбата  ще е в Испания ,защото той е испанец,тук той отива в църквата и чака булката ...така ,че  всичко е въпрос на това как  го искате вие,та нали това е вашия ден!
Активен
nmitev
Любопитен
*
Пол: Мъж
Публикации: 29



« Отговор #322 -: октомври 14, 2009, 15:31:16 »

Здравейте,
Потърсих, но не видях информация относно долния въпрос.

Вълнува ме обичая с булчинската обувка. Знам, че традиционно булчинската обувка се крие някъде в дома. Младоженецът, след като е платил за булката, търси обувката и се опитва да й я сложи на крака ...и О! Ужас! Тя й е голяма. За целта той слага пари за да я натъкми.

И тук вече идва следния казус - на няколко сватби гледах следното нещо, което считам за абсолютна ерес - "пазачите" на булката събираха парите, с които младоженецът купуваше булката в обувката й и след това й ги занасяха така.

Според мен причината за това е основателното опасение, че има известна опасност хората пазещи булката, не поради друго, а поради разсеяност да забравят да дадат парите на младото семейство.

Моля ако някой информация този обичай да се практикува в такъв маниер от много време да сподели. Възможно пък да не съм прав, а това да си е традиция в някои краища на страната. В противен случай си мисля, че ставаме свидетели на възникването на нова почин в провеждането на сватби :-)
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #323 -: октомври 14, 2009, 15:39:30 »

При нас не се търси обувка, поне аз не знам да се търси.По точно не знам май в нашия край как се прави затова сестра ми седеше с обувката на вратата а той я пълнеше и аз така я обух.Така стана и на кумовете ни на сватбата просто никой не каза как трябва да е дори родителите.И какво е значението дали точно този ритуал ще се направи както трябва при положение, че всички ритуали са изменени, а и повечето не се спазват.Важното е да е весело.

А и междодругото и на двете сватбо пари оставаха за булката, не че нещо ама за начало на семейния живот  smile Пък и извинявайте аз пазех преди доста години моята съквартиранта без да съм търсила как се прави просто си и дадох парите после, защото и без това са се охарчили сватба правят, а аз пари ще печеля.Като се сетя че моята сестра си изпроси близо 300лв от мъжът ми ако ги беше взела аз щях да се катурна.
« Последна редакция: октомври 14, 2009, 15:43:53 от магито » Активен
valia_diva
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1711



Моят сватбен албум

« Отговор #324 -: октомври 14, 2009, 15:39:35 »

Тези пари за си за "пазачите" - Парите от обувката са за шаферката. Както и парите от кумата при откупуване на тортата, въпреки, че се казва дарове за кумовете. До сега винаги така съм виждала да правят, но може би си е въпрос на договорка. В днешно време има много неща, които се променят и нищо не може да ме учуди.
На нашата сватба не се затискаше врата, а племеника (5 годишен) ми стоеше на нея и "пазеше". За да го допусне да влезе младоженеца му даде пари. Бяхме скрили обувката и след като я откриха, шаферката каза, че е голяма и за да ми стане трябва да сложи пари. Те остават за нея. Както и танца с пилето - и от там парите са за този, който танцува.  Все пак това е символично и парите не са кой знае колко много. Поне при нас са такива обичаите. Както Маги каза - Важното е да е весело
« Последна редакция: октомври 14, 2009, 15:43:45 от valia_diva » Активен
nmitev
Любопитен
*
Пол: Мъж
Публикации: 29



« Отговор #325 -: октомври 14, 2009, 15:47:45 »

А по кой край на България има шаферки?
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #326 -: октомври 14, 2009, 15:48:11 »

Кое точно те притеснява в този обичай?

В нашия край обичаят е следният-обувката не се крие,а се дава на пазещите.Младоженеца слага пари и някой носи обувката на булката.Тя я мери,казва че не й става,взима парите и пак връща обувката.И така докато на булката й хареса.

Аз не държах да спазим този обичай,но кума поискал обувка.Сестра ми му дала един мой сандал и са слагали някакви пари.Но баща ми бързо решил да ги пусне и обувката дори не стигна до мен.
Аз за първи път чувам това,което Валя казва,че едните пари са за пазачите,а другите за шаферите.

Шафери си има мисля във всеки край.На какъв принцип се избират не знам.Мисля,че в някаква роднинска връзка с младоженците или са деца на кумовете.
Моята шаферка е дете на моя приятелка.
« Последна редакция: октомври 14, 2009, 16:01:20 от магито » Активен
nmitev
Любопитен
*
Пол: Мъж
Публикации: 29



« Отговор #327 -: октомври 14, 2009, 16:00:40 »

Притеснява ме това, че няма никаква логика в парите да се събират в обувката, освен тази пазачите да не си ги приберат. На сватбата това изглежда супер странно - поне на мен така ми изглежда.  И ми беше интересно дали е обичай, който се прилага в някои краища на България или е възникнало наскоро?

От друга страна, обичая който аз знам - а именно слагането на пари в обувката на булката, си има логика. Ами голяма й е и младоженеца 1во, че й помага, второ, че показва социален статус. Дето има една приказка за богатите хора, че подпирали по-късия крак на масата с пари.

А пък когато се купува булката, целта е да платиш на хората, които ще я пазят. Предполагам, че едно време тези пари са оставали за тях, защото този обичай е продължение на едновремешната традиция да се дава на семейството на булката някакъв голям дар, защото то губи работна ръка.

Ама каква е идеята да се слагат парите в обувката?! Нали трябва да има някаква символика - а то няма!!  
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #328 -: октомври 14, 2009, 16:05:26 »

Извинявайте ама това са глупости.Всеки край на България има своя начин на отразяване на обичаите, а няма да говоря, че вие дълбаете в някакъв си обичай за обувка, а не в обичай например младоженците да постят преди брак и т.н. по-важно неща принципно.И каква логика търсите ами търсете логика в хвърлянето на жартиера или букета.Дрън дрън та пляс.Точно така изглежда това.Всеки го прави както му харесва и това е.На вас като не ви харесва вземете парите за себе си ако вие пазите.Аз към днешна дата предпочитам да ги дам на младото семейство, защото знам колко е трудно да изградиш семейство.Колкото до работната ръка все ми е на ум, че не сме XVIII век.
Активен
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #329 -: октомври 14, 2009, 16:11:06 »

Аз знам, че парите от обувката се дават на булката за да знае, колко пари е дал съпруга и за нея blum
П.П а за шаферите знам, че трябва да са роднини
Всеки край има различни телкувания good
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines