Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 23, 2024, 19:07:05

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 4  (Прочетена 145641 пъти)
 
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #330 -: април 07, 2011, 17:35:39 »

Момичета, освен за нас трябва ли свещи и за кумове/родители в църквата?
Свещи се купуват за всички гости, които влизат в черквата и ми се раздават. Не си ги купуват самите хора.
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #331 -: април 07, 2011, 18:13:01 »

Свещи се купуват за всички гости, които влизат в черквата и ми се раздават. Не си ги купуват самите хора.
Аз това за първи път го чувам.  Hmmm
Ако пък се раздават - сякаш задължаваш гостите да запалят. По мое мнението това е нещо твърде индивидуално - всеки си преценява дали има желание да запали свещ.  pardon
Ние купихме за нас и за кумовете ни. smile
« Последна редакция: април 07, 2011, 18:16:54 от lunno momiche » Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #332 -: април 07, 2011, 18:27:34 »

Аз това за първи път го чувам.  Hmmm
Ако пък се раздават - сякаш задължаваш гостите да запалят. По мое мнението това е нещо твърде индивидуално - всеки си преценява дали има желание да запали свещ.  pardon
Ние купихме за нас и за кумовете ни. smile

Разни хора, разни идеали smile
Аз никога не бих оставила хората да си платят за това. Щом са влезнали, естествено, че ще искат да запалят. Пък и от сама черква казаха дори, че свекървата ги купува, въпреки че майка отиде и ги плати, няма никакво значение кой, но според жената това го поемала свекървата.
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #333 -: април 07, 2011, 18:36:16 »

tweety bird, права си, че всеки си има свое мнение.
Преди малко се сетих и друго, обаче. Доколкото помня, имаше някакво поверие, че в църква задължително купуваш свещ със свои пари и не взимаш назаем примерно - за свещ. А и една свещ струва стотинки.
Сещам се и за пример - винаги, когато някой (обикновено бабките) човек срещне друг, който отива на църква, и му казва да запали свещ и за негово здраве или за близките му и вади и дава пари - именно, за да е купена свеща с неговите пари.
Ако някой знае повече по този въпрос - нека пише. На мен би ми било интересно. smile
Има и друго. Извини ме  give_rose , но не мога да се съглася, че след като са влезнали задължително желаят да запалят свещ.
« Последна редакция: април 07, 2011, 18:51:28 от lunno momiche » Активен
lilkada
Ентусиаст
**
Публикации: 147



« Отговор #334 -: април 07, 2011, 19:38:29 »

от всички 15 сватби на които съм била в последните години само на една ми дадоха свещ - точно свекървата... Явно има такова поверие, но не го знаят много хора и със сигурност не е задължително. Другото нещо е, че е възможно и не всички гости да са вярващи, но да са близки и да искат да присъстват и на този ритуал. На мен лично идеята ми допада и тъй като ще сме само 30-тина човека в църквата мисля, че ще се получи хубаво да запалят по една свещичка за наше здраве... пък и за свое smile
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #335 -: април 07, 2011, 21:40:48 »

Момичета, освен за нас трябва ли свещи и за кумове/родители в църквата?

Ние като говорихме с отеца при записването на часа, той ни каза, че това можело да го пропуснем, защото повече пречели свещите, отколкото да помагат на ритуала, което малко ме учуди Oh my ... Но после си го разтълкувах, че вероятно кумовете, докато си изпълняват ритуалите по време на венчавката, а и родителите докато се суетят, може да стане някоя беля - я да се запали рокля pleasantry или нещо от сорта. Ние решихме да не предвиждаме свещи за тях - ако родителите ни искат, ще си купят.
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #336 -: април 08, 2011, 08:30:50 »

Аз си казах мнението и мислех, че такъв е канона, но както всичко в Бг си зависи от самия случай.
Според мен свещите се палят не за хората , за младото семейство, затова и свекървата трябва да ги купи. Който не иска не влиза в черквата и това е. При нас хората, които ни придружаваха в ритуалната, дойдоха и на църковния, а пък някои направо в ресторанта.
Искам да кажа, че катедралата във Велико Търново е уникална, с много красив (но дълъг) ритуал.
Имаше 3 попа, един основен от тях. Другите два се грижиха да ми взимат букета и дават,когато потрябва, или да ни взимат свещите и всичко беше много плавно. Самите гости бяха от двете страни и нямаше кой кого да накапе. А и 20лв къде ли не отишли покрай една сватба. Момичето ще си прецени.
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #337 -: април 08, 2011, 09:24:03 »

Tweety, хубаво е, че сподели мнението си - то ще даде някаква насока на тези, които ще купуват свещите на гостите си, ще знаят, че традиционно се прави от свекървата. Обаче църковният канон няма връзка с това, това си е чисто и просто традиция и няма, според мен, нищо общо с вярата на хората - ясно е, че ако гостите са вярващи, те и сами ще си купят свещи. На венчавките, на които аз съм била, винаги сама съм си купувала свещите, така че по-добре да не правим излишни драми от това. Най-важното, така или иначе, си остава младоженците да имат венчални свещи smile, останалото са по-скоро подробности, мисля. Иначе е интересно това, което пишеш за свещениците в търновската катедрала - при нас, в Св. София, примерно, са двама свещениците, но и двамата участват равноправно в тайнството, та няма да можем да разчитаме на някакво съдействие от тях.
Активен
silikonka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 142



Моят сватбен албум

« Отговор #338 -: април 08, 2011, 09:56:03 »

Момичета,на мен съшо ми харесва идеята да свекървата да купи свещите както за мен и мъжа ми ,така и за гостите които ще доидат...Нека запалят свещ за наше здраве, а същевременно и за тях ...
Свекървата ми е малко срамежливичка не зная дали ще иска да ги раздаде на всички ,но това може и да го свърши и моята маика, не виждам проблем в това. А и на камерата ще бъде много красиво всички зад нас да са запалили свещ.. Bravo
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #339 -: април 08, 2011, 10:47:15 »

Момичета,на мен съшо ми харесва идеята да свекървата да купи свещите както за мен и мъжа ми ,така и за гостите които ще доидат...Нека запалят свещ за наше здраве, а същевременно и за тях ...
Свекървата ми е малко срамежливичка не зная дали ще иска да ги раздаде на всички ,но това може и да го свърши и моята маика, не виждам проблем в това. А и на камерата ще бъде много красиво всички зад нас да са запалили свещ.. Bravo
Силиконка, ако я е срам, нека някоя шаферка ги раздаде, просто тя само да ги купи. Може и твоята майка , все едно, все ще се намри кой да ти помогне за това. А може би не е до канон , може да е измислено така, за да не се трупат 2 часа хората един по един да си купуват свещи и да се проточи цялата процедура.
То и от поп до поп има разлика, ние например имахме проблем с това може ли да ни кумува семейството, на което сме били ние кумове.
Лелката със свещите каза да, вижте в календара и отваря, обаче там не пише такова нещо, както и да е , явно не е запозната. Когато обаче питахме попове от 3 града, двамата бяха на мнение е, че това не е възможно, защото сме се явявали духовни "родители"на семейството и те няма как да са на нас. Та докато се разбере, голяма врътка беше smile
Както гледам и по ТВ то поповете са повече бизнесмени, а не духовници.
soulless,
на сватбите на които съм била последната година не е имало църковен брак и не зная по принцип каква е традицията, но според мен поповете ще ви помагат. Те дори и не ни обясниха. Основния поп също ми взимаше букета или свещите и ги даваше на другия, просто си знаят какво да правят. Няма да ви оставят да се усукате. smile
Всичко е измислено. Както и да е на мен лично църковният брак ми много харесва, поне този на нашата сватба. единственото беше, че вече в 18:30 бях много изморена от високите обувки. Но пък имаше и хор, който пееше,. просто беше много хубаво. Дори кумците ни искаха да си направят след 1г. и те църковен брак.
« Последна редакция: април 08, 2011, 10:52:42 от tweety bird » Активен
cherry_dream
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #340 -: април 08, 2011, 17:13:21 »

Ние с моя годеник решихме да се венчаем в църква една седмица след официалната ни дата. Ще бъдем само ние, кумувете и семействата ни. И без това имам наблюдение, че много малко хора обръщат внимание на ритуала, всички дават зор за ресторанта  girl_impossible
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #341 -: април 10, 2011, 22:28:21 »

Ние с моя годеник решихме да се венчаем в църква една седмица след официалната ни дата. Ще бъдем само ние, кумувете и семействата ни. И без това имам наблюдение, че много малко хора обръщат внимание на ритуала, всички дават зор за ресторанта  girl_impossible

Направете го една седмица преди светската сватба. Ако Вие държите на това тайнство. Така ще засвидетелствате своето уважение към Божийте закони. Има и много други причини да бъде така. Освен ако нямате извинителна причина да го направите след това. give_rose
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #342 -: април 10, 2011, 22:37:27 »

tweety bird, права си, че всеки си има свое мнение.
Преди малко се сетих и друго, обаче. Доколкото помня, имаше някакво поверие, че в църква задължително купуваш свещ със свои пари и не взимаш назаем примерно - за свещ. А и една свещ струва стотинки.
Сещам се и за пример - винаги, когато някой (обикновено бабките) човек срещне друг, който отива на църква, и му казва да запали свещ и за негово здраве или за близките му и вади и дава пари - именно, за да е купена свеща с неговите пари.
Ако някой знае повече по този въпрос - нека пише. На мен би ми било интересно. smile
Има и друго. Извини ме  give_rose , но не мога да се съглася, че след като са влезнали задължително желаят да запалят свещ.
Има един израз - С чужда пита помен не се прави.- Същото важи и в случая. Свещите са лична жертва пред Господ. По този начин измолваме неговото благоволение за бъдещото семейство. Начина по който се опитваме да спечелим молитвите на други хора за нас е като ги почерпим или помолим за това. Те от своя страна правят своя жертва и отправят своя молитва за благополучието на новото семейство. Това важи и за рождени дни годишнини и.т.н. Ако искате да направите дарение на църквата, вместо да купувате толко много свещи, купете няколко по-големи или направо пуснете пари в касата. give_rose
« Последна редакция: април 10, 2011, 22:59:56 от AIVEN » Активен
grey
Сватбар
***
Публикации: 190



« Отговор #343 -: април 11, 2011, 11:10:28 »

tweety bird,
съгласна съм, че има такива духовници, но това далеч не са всички. Свещеникът, който ме кръсти определено изглеждаше доста далеч от бизнесмен. Беше много мил човек и ясно даваше напътствия към кръстника ми кога какво да прави.

Може би просто ориентиралите се към църковна сватба трябва да се запознаят със свещеника, да изслушат една - две служби и тогава да решат дали този свещеник да венчае двойката.
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #344 -: април 11, 2011, 11:16:41 »

Може би просто ориентиралите се към църковна сватба трябва да се запознаят със свещеника, да изслушат една - две служби и тогава да решат дали този свещеник да венчае двойката.

Съгласна съм - така може най-добре да се прецени дали точно този свещеник искаме да ни венчае. В най-добрия случай двойката е желателно да се сближи със свещеника, в смисъл да поговори с него за смисъла на църковния брак и още по-пожелателно - да се изповяда преди тайнството smile
Активен
Страници: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines