Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 12, 2024, 07:03:38

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 4  (Прочетена 146700 пъти)
 
Famoznata
Регистриран

Публикации: 4


Моят сватбен албум

« Отговор #210 -: февруари 06, 2011, 18:27:14 »

magyyy според мен, ако все още само си мислите за 12-ти юни и нямате запазени часове и места в ресторант е по-добре да говорите първо с отеца в избраната от вас църква, защото мисля, че ще ви откажат венчавка, аз имах същия проблем - исках сватбата ни да е на 12ти март вместо на 5ти, но 12ти март тази година е Тодоровден и ни отказаха категорично
Famoznata двойката, която ще кумува на нас се жениха съвсем наскоро и тяхните кумове не са женени - дори не са двойка - и нямаха никакъв проблем със сключването на църковен брак
pandelka до скоро по закон сключването на църковен брак без сключен граждански такъв, беше подсъдно, но този закон е отменен вече и затова няма проблем да се сключи църковен брак без свидетелство от общината good

Било влязло някакъв закон от 5-6 месеца. Ваще кумове кога са се женили?
Активен
rafaeLa
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 700


шматка по свой си начин


Моят сватбен албум

« Отговор #211 -: февруари 06, 2011, 22:38:52 »

Famoznata ами април месец 2010г., обаче дори и да е 5-6 месеца други наши познати те кумуваха октомври месец и пак не са били женени и пак нямаха проблем, дали тва не е приумица на отеца в църквата, която сте питали? huhhuh.gif
Активен
sonja
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 167



« Отговор #212 -: февруари 07, 2011, 13:00:00 »

@lilkada - Много ти благодаря за отговора, наистина ще говорим с попа и ще му се молим, не искам да измъчваме хората, а и себе си с двучасова церемония..

@Famoznata - Ние бяхме миналата година кумове в община Разлог (в Банско) и не сме още женени, нямахме никакъв проблем. Освен ако не е някаква супер прясна наредба от тази година, но се съмнявам..

@magyyy - Нашата дата първоначално беше за 11.06, но когато говорихме с попа се оказа, че тогава е Задушница, а след това Петдесетница и после се почват някакви пости, поради което почти целия юни (до 30ти) каза попа не може църковен брак да се сключва. Ние затова се примирихме накрая с 28ми май, въпреки че аз много исках на 11 юни, ама сега като не може не може, не е чак толкова важно кога ще е, важното е че ще се женим!:))

Така че наистина съвета ми е да говорите с попа преди да резервирате каквото и да било.. Може пък, ако ви е познат и е по разбран, да се съгласи да ви венчае и на 12ти.. Най-добре той ще ви каже.
Успех!:)
Активен
lulu_f
Любопитен
*
Публикации: 37



« Отговор #213 -: февруари 07, 2011, 14:32:09 »

Аз вече съм се убедила, че в църквата всичко зависи от настроението на попа. Никога не съм чувала, че кумувете трябва да се женени. Изходът е да изберете друга църква, ако конкретния поп ви прави проблем.
А за дните, на които не може да се преви венчавка, отново трябва да се разберете с попа. Нали миналата година много се тръбеше, че не можело да се правят венчавки в събота - познайте - никой никъде не ни направи проблем. Прибират си доволно 150-200лв и на всичко са готови(поне повечето де)smile
Активен
magyyy
Ентусиаст
**
Публикации: 96


Моят сватбен албум

« Отговор #214 -: февруари 09, 2011, 20:54:25 »

Момичета, аз вече от няколко места получих отговор на въпроса си- не е проблем венчавката на 12.06. То и в църковното ми календарче пишеше, че срещу 12-те Господски празници не се прави венчавка, а не на самите тях, но нещата са много противоречиви и звучат объркващо понякога. Но попитахме няколко свещеници и то от различни места и отговорите са еднозначни.  yahoo
Активен
magyyy
Ентусиаст
**
Публикации: 96


Моят сватбен албум

« Отговор #215 -: февруари 10, 2011, 10:45:35 »

Благодаря ти Sonja, днес и в Св. Атанасий попитах,тук във Варна и няма проблем, макар че имаше сватби и за съботата когато е Задушница, което ме навежда на други мисли, но както и да е. Усмихнат ден на всички smile
Активен
sonja
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 167



« Отговор #216 -: февруари 10, 2011, 13:53:33 »

Маги, щом на толкова места са ви казали че няма проблеми, значи всичко е наред, той и нашия поп не си спомням да каза нещо за самата Петдесетница. Важното е, че сватбата ви ще е на хубав празник, а не на тъжен. Ние се отказахме от 11ти, защото и баща ми почина преди две години и това си е ден за мъртвите и не е хубаво наистина.. Незнам, но някои хора може би не вярват толкова и затова не им пречи да се оженят на Задушница. Макар че това ме кара да се питам, защо тогава изобщо ще си правят църковен брак...
Активен
magyyy
Ентусиаст
**
Публикации: 96


Моят сватбен албум

« Отговор #217 -: февруари 10, 2011, 20:38:43 »

Sonja за съжаление много хора просто не осъзнават какво точно символизира църковния брак или твърдят,че са вярващи и сигурно са, но не обичали да се придържат към порядките и каноните на църквата,защото за тях били измислица. Цитирам ти думи на много, наистина на много и различни хора, които мислят еднакво. Всеки- за себе си!!! Дори и да мога да сключа църковен брак в ден като Задушница или подобен (отсичане главата на Йоан Кръстител примерно) не бих го сторила. Има си дни, в които се почита паметта на мъртвите, има си дни и за венчавки и кръщения и трябва да се съобразяваме с тях, нищо че нашите свещеници не го правят, но това е друг въпрос....
За някои неща завиждам на католиците- най-силно впечатление ми създаде факта, че свещеника иска 3 срещи някъде с бъдещите младоженци, които преминават в разговори относно духовното обвързване,семейство,ценности и др. Ама ние за какви ценности да говорим при нас, та ние сами си ги потъпкваме?!
Хайде да не помрачавам настроението във форума. Спокойна вечер на всички!!!
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #218 -: февруари 10, 2011, 23:45:32 »

Момичета, аз вече от няколко места получих отговор на въпроса си- не е проблем венчавката на 12.06. То и в църковното ми календарче пишеше, че срещу 12-те Господски празници не се прави венчавка, а не на самите тях, но нещата са много противоречиви и звучат объркващо понякога. Но попитахме няколко свещеници и то от различни места и отговорите са еднозначни.  yahoo

Magyyy, честито! По принцип в моето календарче пише, че в изключителни случаи, с позволението на по-висша инстанция, може да се правят венчавки по време на някои празници, като се изключва изрично само през Великия пост, ако не ме лъже паметта. Явно това отвързва ръцете на свещениците и им дава възможност да не връщат младоженци в повечето случаи.
Иначе по въпроса за смисъла на венчанието, наистина сме много изостанали и в много случаи младоженците влизат в църква не точно заради духовния смисъл на този ритуал, но в крайна сметка, това си тежи на съвестта на тези, които го правят и не сме ние хората, които ще ги съдим. Не е и наше право да съдим изобщо, все пак сме православни християни smile
Активен
sonja
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 167



« Отговор #219 -: февруари 11, 2011, 10:31:18 »

Да, между другото magyyy като спомена за католиците, и нашия поп ни говори за смисъла на брака като ходихме да се видим, говори много неща но накрая каза нещо, което ме просълзи: каза, че гражданският брак е само формалност за пред държавните институции, а истинският брак е църковният и че когато се венчаваме пред Бог, ние ставаме за него едно цяло и после дори и след смъртта продължаваме да бъдем едно цяло... heart
Направо се разчувствах там, стана ми чак неудобно  blush  И освен това попа иска да ни изповядва една седмица преди брака /аз не знаех, че изповядването го има и в православната църква, но си го има по време на пости/ и каза след това да не се обичаме до венчавката, а две седмици преди това тр да постим.. Абе иобщо каза, че както си трябва всичко ще направим и да ви кажа съм много доволна от него!  good  Bravo
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #220 -: февруари 11, 2011, 10:55:19 »

Sonja, нормално е отношението на свещеника, по принцип точно така би трябвало да бъде и в православната църква - бъдещите младоженци да се изповядат и да беседват с отеца за смисъла на венчанието, но... това просто често се пропуска, броят на венчавките е голям, явно на свещениците не им се занимава, а и ако погледнем по-прагматично - ясно е, че може и да загубят една част от младоженците, ако започнат да ги занимават с изповед, с беседа и т.н. Жалко е, че така е в нашата църква - в това отношение католиците са далеч по-принципни. Радвам се, че ще попаднали на сериозен свещеник! И все пак, да допълня, че и в православието срещам прекрасни духовни лица - например свещеникът, който кръсти годеника ми в църквата в Дървеница направи много красив ритуал и поговори с кръщелника за смисъла на кръщението и библейската история за кръщението на Исус Христос - изобщо и в православието има изключения, но е вярно, че са твърде малко, за жалост.

Извинявам се за офтопика, но мисля, че би имало смисъл за всички, на които им предстои църковен брак, да погледнат и към духовната страна, а не само към организационната на тайнството smile
Активен
djaraq
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 10



« Отговор #221 -: февруари 11, 2011, 18:35:23 »

Да, между другото magyyy като спомена за католиците, и нашия поп ни говори за смисъла на брака като ходихме да се видим, говори много неща но накрая каза нещо, което ме просълзи: каза, че гражданският брак е само формалност за пред държавните институции, а истинският брак е църковният и че когато се венчаваме пред Бог, ние ставаме за него едно цяло и после дори и след смъртта продължаваме да бъдем едно цяло... heart
Направо се разчувствах там, стана ми чак неудобно  blush  И освен това попа иска да ни изповядва една седмица преди брака /аз не знаех, че изповядването го има и в православната църква, но си го има по време на пости/ и каза след това да не се обичаме до венчавката, а две седмици преди това тр да постим.. Абе иобщо каза, че както си трябва всичко ще направим и да ви кажа съм много доволна от него!  good  Bravo
sonja, извинявам се за глупавия въпрос, но какво значи да не се обичате до венчавката?  huhhuh.gif
Активен
Mariaid
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 883



« Отговор #222 -: февруари 11, 2011, 19:44:21 »

Ами физически предполагам - след изповядването и до деня на венчавката...  pleasantry
Активен
sonja
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 167



« Отговор #223 -: февруари 11, 2011, 21:07:01 »

Да, точно това имах предвид, което Mariaid обясни, написах "обичаме", защото не исках да използвам точната дума  blush, а да го кажа по-културно..   pleasantrysmile
Активен
super_bianka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 113



« Отговор #224 -: февруари 11, 2011, 23:15:07 »

Наистина при католиците се гледа по- сериозно на Църковния брак. Преди сключването на такъв се правят 5 срещи с отеца, по време на които се въвежда бъдещото младо семейство в тайнството на брака. На нас ни мина първата среща и остават още 4. smile
И за нас Църковният брак е много по- важен  от Гражданския, защото както каза sonja "гражданският брак е само формалност за пред държавните институции, а истинският брак е църковният и че когато се венчаваме пред Бог, ние ставаме за него едно цяло и после дори и след смъртта продължаваме да бъдем едно цяло..."    Flower Flower Flower Flower Flower
Активен
Страници: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines