Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 12:52:46

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 4  (Прочетена 144005 пъти)
 
˙·٠Outono Bolboreta™٠·˙

Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 8604


·٠•●♥☆Щастлива, Слънчева, Успешна ☆♥●•٠·


Моят сватбен албум

« -: юли 18, 2010, 17:33:55 »

Предишната тема
Активен
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #1 -: юли 21, 2010, 18:30:38 »

Най-вероятно ние няма да имаме църковен брак. Но това не ми пречи да надничам в темата. blush
Активен
Trubadura
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: юли 21, 2010, 22:34:28 »

да споделя особеностите и за нашия църковен брак:
първата ситуация беше като разбрахме, че кумата не е кръстена - с кума живеят заедно, имат си детенце и не са се женили ...
втората ситуация беше като тя сподели макар и притеснена, че не й е присърце да се кръщава ...
е, говорихме с единия от поповете, дето ще ни посвещават, и той през смях каза, че на сила няма да караме никого да се кръщава - така и така след като кумувете не били официално семейство в книгата ще се запише името само на единия - кръстения кум; кумата ни милата ще си бъде там и ако има желание ще изпълнява ролятя си, но името й няма да бъде записано ... всички сме щастливи smile

явно наистина е необходимо всички въпроси да се обсъдят с поповете, за да няма кофти случки, а очевидно, че има и решения на изглеждащо неразрешими ситуации smile

не успях да се ориентирам - житото, бонбонките и стотинките трябва ли да си ги направя на късметчета или се хвърлят в насипно състояние? знам, че мога да си купя готови, но готовите не са ли за след гражданския брак?
Активен
OscarWilde
Регистриран

Пол: Мъж
Публикации: 1



« Отговор #3 -: юли 29, 2010, 12:02:43 »

Здравейте!

След като вече 3ти ден не можем да се справим с изчисленията и хилядите правила на църквата, бих искал да попитам кога е позволено да се прави църковен брак през март 2011? Първоначално правихме планове за 12.03.2011, но по мои изчисления, тази дата се пада м/у 1 и 2ра седмица от Сирни Заговезни. т.е. не е позволено да се сключва църковен брак. От друга страна, 05.03.2011 е съботата преди началото на Сирни Заговезни и май пак не е позволено да се сключва църковен брак. Намеирх и някакви други информации в които се споменава, че църковен брак е възможен едва ли не само в Понеделник и Вторник.

Та... някой да може да ми каже кога е възможно да сключим църковен брак от съответните 3 дати (ако въобще е възможно) - 12.03.2011, 05.03.2011, 26.02.2011. Датите след 12.03 ги изключвам тотално, тъй като съм 100% че вече са в Сирни Заговезни.

Благодаря предварително!
Активен
roxanne
Професор
****
Публикации: 329


Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: юли 29, 2010, 12:26:23 »

Oscar Wilde, ако се зачетеш в темата, ще видиш, че като всичко в тази страна, май и всяка църква в България си има собствени правила. Най-добре си харесайте с бъдещата ти съпруга някоя църква и попитайте намясто. Каквото и да ти кажем тук, рискувате да се окаже грешно за църквата, която сте избрали. Така че за да ви е мирна главата, най-добре си питайте там.
Trubadura, предполагам и без жито за хвърляне ще ви оженят  blum. От моите посещения на сватби съм забелязала, че на някои има само късметчета, а на други - и насипно жито, объркано с бонбонки и монети. Редът обаче (кое след кое се хвърля), така и не можах да запомня. За нашата сватба реших да има и двете, като след гражданското хвърляме насипните неща, а след църквата - късметчетата. Така по ми харесва, защото пред гражданското е по-тясно и грозно, а пред църквата има красиви стъпала и някак повече място, по-удобно ще е за всички да си "преследват" късметчетата. Е, за всички, освен за гълъбите пред църквата, за които няма да има гощавка blum, но тъй не са канени на сватбата, няма да ги мисля  tease
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #5 -: юли 29, 2010, 13:07:26 »

Oscar Wilde по канон би трябвало сватби да се сключват всеки ден извън пости и след 18 часа в събота, защото съботата в православния календар е денят на починалите.Сирни Заговезни отбелязват началото на Великденските пости и зависят точно от това кога се пада Велик ден.Но както ти е казала roxanne  отидете в църквата в която сте решили да се венчаете и питайте попа той ще ви каже как е прието при тях.Защото във всеки регион в страната се спазват различни неща.
Активен
tweety bird
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 908



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: юли 29, 2010, 18:07:34 »

Аз да споделя smile , че вече ни се реши проблема с кумувете, питахме попа във Велико Търново и той каза не може, край, все едно аз да си кръстя детето, защото кумът става духовен баща и не е позволено. Явно попът от Русе не е наясно с каноните.
Ще ме извинят гражданите на Велико Търново, обаче много от хората с които се срещахме не си знаят работата. Не казвам, че всички са такива или може би не искат хора от други градове да се венчаят там. Първо имахме проблем с госпожата от гражданския, после жената в църквата, която си продава свещички все едно искаше да ни изгони оттам. Не й се обясняваше нищо. Дразни се, че я питам разни неща по повод църковния брак. Годеникът ми даже я попита нея първо дали може да са ни кумуве, тези на които ще кумува и тя казва да, и вади черковния календар и почва да чете при кои случаи не може, но все едно ни държеше тон. Аз много се издразних, засщото бях сигурна, че не е така и се дръпнах настрани, че все пак бях в черквата и не исках да ми идват груби думи на устата. След това казах на моя годеник (той много искаше неговият приятел да ни е кум от деца са заедно и сега се чудим кои ще са, затова и бързо се съгласи с нея), че трябва да питаме попа, а не жената, която продава свещи и насреща ни той. Попитахме го и както и при другия поп и той веднага се сепна и каза, не, не може, абсурд е това. И така .
Може би просто хората са си такива, а не гражданите на града, затова не го приемайте лично. Попаднали сме на такива.
Активен
evane
Ентусиаст
**
Публикации: 145



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: август 04, 2010, 08:45:25 »

момичета, откъде да си купя свещи за ритуала - съвсем обикновени, без брокати и украси? предпочитам тези, които се купуват от черквите - те се правят от св. Синод и миришат мн хубаво  Wink, но са с парафин и се притеснявам за роклята и костюма ...
и още нещо - колко време е церемонията? 15 или 30 мин? оказа се, че между началото на ритуала и ресторанта имаме 1.30 мин, чудим се с какво да уплътним времето - не искам да правим фотосесия, а за друго не се сещам sad
« Последна редакция: август 04, 2010, 09:05:52 от evane » Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: август 04, 2010, 10:55:08 »

момичета, откъде да си купя свещи за ритуала - съвсем обикновени, без брокати и украси? предпочитам тези, които се купуват от черквите - те се правят от св. Синод и миришат мн хубаво  Wink, но са с парафин и се притеснявам за роклята и костюма ...
и още нещо - колко време е церемонията? 15 или 30 мин? оказа се, че между началото на ритуала и ресторанта имаме 1.30 мин, чудим се с какво да уплътним времето - не искам да правим фотосесия, а за друго не се сещам sad
Повечето църкви имат  съкратен ритуал . Във Всяка църква ритуала е различно времетраене ,както и цените на ритуала ! Свещи ритуални има във  всеки сватбен магазин даже и в по големите магазини за 1 лев виждам ,че и там вече ги продават .  good
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: август 04, 2010, 12:25:21 »

не успях да се ориентирам - житото, бонбонките и стотинките трябва ли да си ги направя на късметчета или се хвърлят в насипно състояние? знам, че мога да си купя готови, но готовите не са ли за след гражданския брак?

Няма никаква разлика м-у насипните и късметчетата и това, кога ще се хвърлят си преценявате вие. Както и дали ще са забъркани в купа, или ще са поотделно под формата на късметчета. На мен лично втория вариант ми харесва повече. Представи си това жито да ти се набие в сватбената прически - иди го изкарай после  sarcastic
Активен
Trubadura
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: август 04, 2010, 13:25:43 »

...Представи си това жито да ти се набие в сватбената прически - иди го изкарай после  sarcastic

хахаха някъде четох, че се хвърля и цветен ориз - тогава мисля, че нямам нужда от специална прическа или поне от аксесоари - ще си имам житно-оризена прическа

съгласна съм с това, че е по-добре да се хвърлят късметчета, стига те да не са тежички до степен да представляват опасност, но пък някак по-приказно ми е с жито и монети в насипно състояние ... мерси за коментарите ви  give_rose. ще консултирам с младоженеца какво мисли и ще решим - това му е хубавото на днешната сватба, че можем както искаме да направим всичко smile

всъщност не успях да открия какъв е символът на житото, бонбонките и монетите, които се хвърлят - бракът ни да е плодороден, сладък, състоятелен???? nea а, защо ги хвърляме върху всички???
Активен
evane
Ентусиаст
**
Публикации: 145



Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: август 04, 2010, 15:08:13 »

ами, кумата ги хвърля върху вас
на мен ми харесват снимките, на които фотографът е уловил движението на зрънцата, изглежда като дъжд, много нежно
но пък съм виждала и снимки с булка, която се е свила, ударена от късметчетата smile
тук е моментът да се замислиш дали кумата ти няма зъб за нещо  smile
късметчетата ги събират дечицата и много им се радват
по моя въпрос (за свещите) да кажа - в JUMBO има съвсем обикновени, бели, 2лв струват, но са само 20см. една приятелка е питала в руската църква по колко се продават сватбените и са й казали 40лв?!
« Последна редакция: август 04, 2010, 15:11:34 от evane » Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: август 04, 2010, 15:37:20 »

всъщност не успях да открия какъв е символът на житото, бонбонките и монетите, които се хвърлят - бракът ни да е плодороден, сладък, състоятелен???? nea а, защо ги хвърляме върху всички???

ориз/жито - плодородие
бонбони-да е сладък
монета - да е богат

Който си вземе късметче един вид ще прихване късмета на младоженците.
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: август 04, 2010, 15:38:59 »

evane, както е казала и Нинка, ритуалите са съкратени, а и във всяка църква е различно. Вие в коя сте? Ако ритуалът е 20 мин. си сметни и 10-15 мин. закъснение от предишни сватби, много рядко няма закъснения. После 10-20 мин. снимки с роднини и приятели пред църквата. После евентуално ако имате уелкъм дринк в ресторанта можете да убиете още 30-40 минути. И някакво време още за придвижване от църквата до ресторанта и сте почти готови!
Активен
Trubadura
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 108



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: август 04, 2010, 19:42:27 »

Супер сте, момичета! Благодаря много, lionelsa & evane!
Досега съм си мислила, че кумата хвърля от наше име, а то е обратното - за нас!  blush

Аз също ще си взема църковни свещи, тъй като останалите, които се предлагат по сватбените магазини, не са ми по вкуса. Не ме притеснява това, че са късички, а един от тримата попа, които ще ни венчаят, каза, че ако искаме можем да сплетем три свещи, за да изглеждат по-така. smile
Възможности - всякакви. Само ще си сложим панделките - основен елемент в цялостната украса, и ще вържем свещите с дълга бяла панделка.



 
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines