Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 11:21:49

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Име за бебето - 5 "  (Прочетена 172173 пъти)
 
pebbles
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 763



Моят сватбен албум

« Отговор #345 -: февруари 09, 2012, 22:27:57 »

И на мен ми харесва. И ако имаше Здравко, на когото да е кръстен, смея да твърдя, че бих кръстила наш син така. Класният ни в гимназията беше Здравко и беше особено положителна личност и много умен човек. Сигурно още е, де girl_wink
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #346 -: февруари 09, 2012, 22:35:29 »

Бях чела преди време, че преди векове хората по нашите земи са вярвали, че името на човека му се дава и за да го пази. И какво по-хубаво пожелание може да дадете на мъничето с името му от това да е здрав. Може и да са бабини деветини това с наричането по-определен начин, но в народните мъдрости понякога има много истини smile

Това и до днешен ден се е запазило под някаква форма - много жени след няколко несполучливи опита кръщават бебето - Божидар, Дара.

Лека бременност ти пожелавам и едно хубаво, здраво бебе.
Активен
Emitoooooo
Регистриран

Публикации: 3


« Отговор #347 -: февруари 09, 2012, 22:54:05 »

Благодаря за мненията ! Името има прекрасно значение и в моята рода има човек ,който се казва така и много обичам,което е причина да го обмислям . От друга страна пък е рядко срещано каточели в съвременна България . Като се замисля имената на младите са интернационални ,което е добре защото в днешния свят е много вероятно детето да излезе в чужбина ,а преполагам и знам от човек,който се казва така (моят роднина) ,че в западна Европа за хората е почти невъзможно да изгожорят името ,което може да е проблем за синът ми след време ,което пък е най-важното в крайна сметка...също така не съм сигурна дали той ще харесва името си ,при положение ,че ще е рядко срещано сред връстниците му -все пак той ще го носи smile Това са нещатата ,които ме карат да се замисля в общи линий.Не знам ,надявам се да ми помогнете с гласовете и коментарите си ,ще съм благодарна .
« Последна редакция: февруари 09, 2012, 23:30:39 от Emitoooooo » Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #348 -: февруари 10, 2012, 00:36:49 »

Не се знае дали няма да си харесва името точно защото не е толкова популярно Wink А и това до голяма степен зависи от вас - как ще му поднесете нещата, ще му обясните значението и ще го научите да гледа на всичко по-различно от масовото и вървежното в момента.
Аз уважавам избора на изцяло български имена. Когато избирахме имена, на първо място беше да е българско и да звучи гордо и достолепно, ако е мъжко, и нежно и красиво, ако е женско. Но най-вече да е българско. Ето че нашата госпожица се казва Елица. Пак не е от често срещаните имена и няма тенденция да бъде така, предвид масовите Виктория, Александра, Кристина pardon Но посланието му е "стройна като малка ела" и много си го харесваме. Сигурна съм, и тя един ден.
Затова смело действайте с името, а ако отиде в чужбина някога - все ще намерят друго обръщение за улеснение чужденците good
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #349 -: февруари 10, 2012, 08:48:07 »

Познавам трима души с името Здравко /единият даже е Здравец/, явно към 60-те е доста популярно име. На галено им казват: Зизу, Здраве и Аво. Последното няма нищо общо с името, но той казва, че така си е изговарял името като малък и така си е останало. И тримата са много засмяни, ученолюбиви и с изключително чувство за хумор. Здравецът е любимото ми цвете, винаги закичвам децата, когато си тръгват за Америка. Ако родителите харесват името на детето си, мисля, че няма как и то да не го харесва. Нали ще му кажат и обяснят, че това е най- прекрасното име......и са го избирали специално за него!
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #350 -: февруари 10, 2012, 10:27:33 »

Ако родителите харесват името на детето си, мисля, че няма как и то да не го харесва. Нали ще му кажат и обяснят, че това е най- прекрасното име......и са го избирали специално за него!

Точно това имах предвид, свекърва good
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #351 -: февруари 10, 2012, 11:03:36 »

Аз имам братовчед на 18г с името Здравко и не виждам нищо странно в името.Напротив даже ми харесва.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #352 -: февруари 10, 2012, 11:08:40 »

Нещо интересно  Offtopic, но все пак свързано с имената!
Служебно и лично "ми са минали" много имена /сменила съм 3 училища, 5 фирми с по над 500 души персонал, била съм 3 години учителка и др./ и имам лична статистика че: Магдалена винаги е с къдрава коса, Снежана е с тъмни очи и коси, Никола е със светли очи, Веселин е висок, Сияна е с пъстри очи и тъмна коса, не познавам Елена, която да не е хубава, Мария е с много черни и големи очи, Лили- тата са снажни, Герганите предимно са с дълга и красива коса, Нели- тата са тихи и скромни....... Wink
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #353 -: февруари 10, 2012, 11:14:29 »

Хххихи, интересно, но аз познавам Никола с кафеви очи, както и Лили, което е направо миньонче smile А Нели се казва нашата шефка "Счетоводство" и не е никак, ама никак, тиха и скромна - като фурия е и не спира да дърдори blum
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: февруари 10, 2012, 11:43:32 »

М тцъ, Магдалена(аз) съм с толкова права коса, че като се навия и до 30 мин се е изправила smile И двете ми баби Марии, нито една не е с черни очи smile а и познавам доста руди, с шарени очи smile
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #355 -: февруари 10, 2012, 17:19:26 »

Не се знае дали няма да си харесва името точно защото не е толкова популярно Wink А и това до голяма степен зависи от вас - как ще му поднесете нещата, ще му обясните значението и ще го научите да гледа на всичко по-различно от масовото и вървежното в момента.
Аз уважавам избора на изцяло български имена. Когато избирахме имена, на първо място беше да е българско и да звучи гордо и достолепно, ако е мъжко, и нежно и красиво, ако е женско. Но най-вече да е българско. Ето че нашата госпожица се казва Елица. Пак не е от често срещаните имена и няма тенденция да бъде така, предвид масовите Виктория, Александра, Кристина pardon Но посланието му е "стройна като малка ела" и много си го харесваме. Сигурна съм, и тя един ден.
Затова смело действайте с името, а ако отиде в чужбина някога - все ще намерят друго обръщение за улеснение чужденците good
Мислиш точно като мен!  good Тази година за пореден път най-честите имена са били Виктория и Александър. Ами, доста ми е банално вече да ви кажа.  pardon
Моят бебчо ще го кръстим Никола! Винаги съм си мечтала за това да имам син и да го кръстя Никола!  smile Българско име, не толкова популярно, но като че ли в последните години малко позачестиха Николчовците.  blum На мини-сватбеното пътешествие бяхме в Пирин и се шегувахме, че отиваме да си направим един пирински орел (от песента "Имала майка") и така и стана! Ще му разказваме един ден, живот и здраве!
Нещо забавно относно Здравко! Имам двама съседи - братя , единият от които се казва Здравко, а другият - Живко!  sarcastic Симпатично смешно ми е едно такова като се сетя!  blum
Активен
kriseto
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 45



« Отговор #356 -: февруари 10, 2012, 17:31:58 »

По повод последното мнение и аз имам приятели, братя близнаци и се казват Здравко и Живко и винаги съм се чудила как са им измислили имената, като са казвали хората " да са ви Живи и Здрави" и те родителите "еми вярно, дай да ги кръстим така"  smile
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #357 -: февруари 10, 2012, 17:54:24 »

И по мои наблюдения Виктория, Александър, Никол, Преслава и Мартин са сред най-популярните имена вече, но са далеч по-добър вариант от Мелани, Анжел, Стиван и Джилиан, на каквито се натъкнах вчера преглеждайки участниците в един детски конкурс. А мислех, че само циганите кръщават Есмералда и Филаделфия, но явно и българите сериозно сме "кривнали". Аз също харесвам някои модерни и интернационални имена (за своето дете исках Денис, Доминик, Максим, но мъж ми ме отряза pardon), но в същото време ми е някак жалко, че изчезват хубави български имена. Не съм съвсем съгласна само с твърдението, че ако родителите харесват името на детето непременно и то ще си го харесва. И двамата ми родители, например, не харесваха имената си, въпреки че са наречени с любов така и са кръстени на любими близки, има имена, които наистина вече звучат малко архаично, но Здравко не е от тях и дано повече родители продължат българското.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #358 -: февруари 11, 2012, 16:52:01 »

La_Fleur, сигурно си права, щом имаш конкретни примери и то в семейството.....Аз се сещам за съученичка, която се казваше Матка, кръстена на баба си. Още в трети клас я прекръстиха на Стамата, както в действителност е истинското име и всички бяха доволни. Не ми си иска и да коментирам дали са доволни от имената си мои колеги от университета, които се казват Сталин и Корчагин /обръщали сме се на презиме към тях, явно не ни е било удобно на малко/, но това са крайни залитания. Имам позната, която се казва Череша - малко странно и необичайно звучи, макар плодът да е също толкова хубав, колкото Малина /а това име даже е хубаво/. Когато се запознах с Череша, тя ми обясни, че е кръстена на яташкото име на жена, която е спасила родителите и от смърт /те са били партизани/. Явно са и обяснили колко важна е била тази жена и как са изразили уважение и признателност към нея и по някакъв начин са и предали това чувство към името, защото тя си го харесваше и държеше всички да знаят това. Това е и причината, да си мисля, че би трябвало детето да си харесва името. Твоите родители са от моето поколение /може и да са по- млади/, но тогава нашите родители /вашите баби/, не са имали толкова голяма свобода за избор на име, най- много да си позволят да вземат само буквичка на името на свекър и свекърва. Каквото и да си говорим, не може роднина на "другата страна" да ни е толкова любим, че да ни накара да харесаме име, което по принцип не харесваме....
Хубаво обаче, че рядко се замисляме чак толкова далече в бъдеще, иначе половината деца щяха да си ходят без име  Wink. Ако пък толкова не го харесват, винаги има начин да го сменят, или да си измислят "галено" име.
Активен
La_Fleur
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 286



« Отговор #359 -: февруари 11, 2012, 22:02:11 »

svekarva, съгласна съм, имаме единодушие smile! Междудругото нашият асансьорен техник също се казваше Сталин, а съм чувала от родителите си и за техен познат Ленин. Никога няма да забравя и за една жена, която се казваше Треволинка. Може би такива случаи именно ни насочват да имаме едно на ум при избора на име, за да не се получи нещо съвсем нелепо (не че името прави човека!). Има доста хора, наистина може би от поколенито над 30 и 40 г., които ползват галени имена или пък нямащи нищо общо дори с името им, само защото не си харесват това по паспорт (реални примери:Запринка - Фифи, Гюрга - Грета, Стоименка - Тина, Карамфилка - Кари). И е разбираемо, в семействата са се въртяли все едни и същи имена, не сте имали тази свобода на избор. И сега недоумявам като чуя някой дядо или баба да тропа с крак бебето да носи неговото име или да се сърди, ако това условие не е изпълнено.
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines