Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 18:11:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Име за бебето - 5 "  (Прочетена 172191 пъти)
 
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #315 -: август 09, 2011, 13:30:32 »

Свекърва, казала си страхотни хитринки! За пореден път се убеждавам, че снаха ти е за завиждане!  good
Относно проблемите с "така трябва да се кръсти детето" и разните там сърденици, аз съм страхотно против! Никой не е в състояние да ми дава акъл какво ще се случва с детето ми! Консултираме се с бащата и двамата решаваме и до там!!! Всеки път като се замисля за такава евентуална ситуация и откачам! bqsnasym
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #316 -: август 09, 2011, 15:00:59 »

Monikamaria, благодаря за милите думи! Аз все си мисля, че тези проблеми със сръдните вече се изживяха....Или се случват само при хора, които са "спазили" традиции, просто защото така трябва и сега са забравили какво са чувствали тогава. Аз си спомням, макар и със смях, че бях много притеснена за женско име при първото дете. Бяхме харесали името Василена /свекърва ми се казва Васа/, а името го нямаше в книгата на българските имена. Тогава, за да кръстиш детето с име, което не е в книгата, се искаше специално разрешение от някаква инстация /вече съм забравила коя/ и имаше доста случаи на отказ. И аз като теб, направо мислех, че ще откача! Спомням си и още нещо, което разказах на двамата си сина и на брат си и на всички мъжки роднини: Когато се роди първият син /доста трудно и бавно/, както казах, бях много щастлива за името му - имаше го в списъка, харесваше ми, повтаряше три имена на двама души /това носело голям късмет и благополучие на детето/.....Просто, всичко най- най..... Обаче като се замислих къде съм аз в случая  nea.....Първото име на свекъра, второто - на бащата, третото - пак за мен е чуждо. Дръпнах му един рев, че моите мъки и по носене и по раждане и по гледане ще си останат без никакво признание. Много, ама много ми беше криво. Не вярвам някой мъж да се замисли по този въпрос, но поне да не сметне, че е лиготия и го прави само собствената му жена. Когато му дойде времето да имам внуци, дано съм все още с разума си  Wink, че да го напомня отново, както и да "успокоя" снахите, че щом излезеш от болницата, нито ти е до име, нито до признание. smile
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #317 -: август 18, 2011, 16:00:22 »

Момичета честно да си призная ние с мъжо сме решили детето /децата си да не ги кръщаваме на никого,който иска да ми се сърди - това си е нашето дете ,а ние сме неговите родители и ние решаваме как ще се казва то и кое е най добро за него !!
Хитринките които Свекърва е изброила  са добри няма да си кривя душата  Wink но надявам се на всички вас да са ви излишни!! /нишо лично надявам се ме разбирате .. да не изпадате в ситуация в която те да са ви нужни /
Лично  аз недоумявам защо трябва да се съобразявам с нечие име  crazy crazy crazy  и да правим избор между определени имена , но наистина има много различни хора и от една страна разбирам и младите родители ,които за да избегнат излишни сконфузни ситуации снижават глава .. което малко ме натъжава да си призная честно  sad .. в такъв случай пък има най различни начини ... споменати от Свекърва Wink

И незнам дали е уместно ,но ще си призная тихичко, че харесвам името Александра за момиче и Кристиян за момче :І) blush blush blush blush
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #318 -: август 19, 2011, 06:27:42 »

Преди няколко дни си харесах именце, ако живот и здраве един ден си имам още 1 момиченце - Фиона! Знам, че не е българско, ирландско е, но ужасно много ми харесва, както и галеното - Фи!  heart
Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #319 -: август 23, 2011, 09:09:10 »

menyanthe

,,Фиона,, - това не беше ли името на жената на Шрек?
Името и на мен ми харесва, но децата да не я подиграват нещо, като гледат филмчето..
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #320 -: август 30, 2011, 06:45:44 »

Е, надявам се на Шрек да му мине модата дотогава, а аз съм го харесала от един сериал - Burn Notice се казва - та там героинята е готина, може да се бие... Абе въобще....  MANICURE butterfly

А и то има мнооого време дотогава и не се знае кога и дали ще стане, та кой знае какво може да ми щукне (пък току виж си имам момченце, а не момиченце...) girl_wink
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #321 -: август 30, 2011, 09:31:37 »

Аз честно казано,съм го гледала тоя Шрек,ама хич не си и спомням името на жена му.  pardon
Пък и както казва menyanthe,то дотогава ще му мине модата.  Wink
Активен
mimi1809
Професор
****
Публикации: 481


Моят сватбен албум

« Отговор #322 -: септември 17, 2011, 11:19:49 »

Фиона е много хубаво име.Според мен отдавна мина това детето да се кръщава на някой.Сега е на мода да се кръщава на таткото.Ние не сме го кръстили на никой просто живяхме в Италия две години и ни хареса името Антонио.Там забременях и решихме да се казва така.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #323 -: септември 18, 2011, 08:30:55 »

Да, католиците кръщават първото дете задължително на таткото или майката. При тях не е мода, а традиция  Bravo няма лошо, че идва и при нас! Малко е трудно да се разбере в разговор за кого става въпрос, та се налага детето да ползва "галено име". Аз също имам две млади колежки, които кръстиха децата си на татковците, та от тях знам за неудобството.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #324 -: септември 18, 2011, 08:51:41 »

Батко ми и кака ми кръстиха сина си на батко и сега му викаме Светльо Джуниър или малкия Светльо smile На мен ми харесва.  good
« Последна редакция: септември 18, 2011, 08:53:15 от carlyangel » Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #325 -: септември 18, 2011, 13:51:11 »

Да, католиците кръщават първото дете задължително на таткото или майката. При тях не е мода, а традиция  Bravo няма лошо, че идва и при нас!

Позволявам си да не се сьглася напьлно с това твьрдение.

Мьжьт ми е католик и (поне в неговия регион) в Италия няма подобна традиция. Всеки крьщава както си реши. От крьга ми вьв Франция сьщо няма някой, който да е крьстен на родителите си.

Познавам само един такьв случай и той е по-специален, защото са наследници на Сан Франсоа де Сал (салезианци), та всички пьрвородни синове от 1600г насам се крьщават Франсоа, за да се запази явно и подчертае фактьт, че произлизат от светията.

Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #326 -: септември 18, 2011, 15:22:05 »

Да, престарала съм се в изказването  blush, за да подчертая, че това не е мода. Това е стара традиция, която са спазвали по- богати и известни фамилии, за да запазят името си. Благодарение на това, сега се правят изводи за предаване на наследствени болести. В България, в районите с католическо вероизповедание, тенденция за кръщаване на името на майката или бащата се забелязва около Втората световна война.
Активен
vilenceto
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #327 -: септември 19, 2011, 15:26:32 »

Не знам има ли такава мода или не, но ние си избрахме вариант, ако детето е момиченце да го кръстим на мъжа ми, а ако е момченце да го кръстим на мен. И така... малката принцеса ще бъде кръстена на татко си. Така няма да има сърдити (че родата на милото много държи на тези неща) и смятаме, че е по-правилно детето да бъде кръстено на някой от родителите си отколкото на някоя баба или дядо.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #328 -: септември 19, 2011, 15:31:57 »

Така е много добре- няма да има неудобство с еднакви имена /пр. и баща и син да се казват Николай/, няма да се бърка за кого става въпрос  Wink
Активен
Bibsi8792
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1096



« Отговор #329 -: септември 19, 2011, 15:38:09 »

Може да ви се стори странно , но за мен е абсурдно някой от най близките  да се сърди затова ,че детето не е кръстено на някоя баба или  някой дядо  .. то по тая логика  трябва да си народим по 4 деца че наистина да няма сърдити - на двете баби и на двамата дядовци .... crazy
Просто се учудвам ,че във времето в което живеем все още има хора ,които държат на традиции от преди балдър години - което лично за мен не е правилно !!!

: vilenceto  добре сте го измислили - надявам се да се сърдят по малко родителите на  твоето мило..
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines