Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 03:11:11

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Име за бебето - 5 "  (Прочетена 172753 пъти)
 
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #120 -: декември 10, 2010, 13:43:00 »

*mum to be*, ако ще разжадаш в чужбина, го запишете както ви харесва. Тук само ще препишат едно към едно имената и няма да има проблем. Детето, нали ще има акт за раждане. Там пише кой му е баща.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #121 -: декември 10, 2010, 14:51:13 »

Много хубава идея  good good good

Най-много един ден ако решите да се врьщате в Бьлгария, хората да се чудят на странното "бащино" име, но хич не ми се вижда като пречка  good

Обаче ме накара да се замисля, ами тя нашата Марта няма да има бащино, ще се казва просто Марта Манчинели... Дали за документите в Бьлгария ще е проблем ?!  crazy crazy crazy

Едва ли някой може да ми отговори, просто се чудя... Поживем, увидим...
Активен
Vessi
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #122 -: декември 10, 2010, 17:37:52 »

Да ви светна по въпроса с имената мацки , имам предвид в БГ .При издаването на  БГ акт за раждане записват детето точно както сте го записали в чужбина. Да вметна само , за всички в странство когато заявявате акт за раждане поискаите 2 или три оригинални екземпляра , защото в БГ ви взимат единия и технически ако имате само един - оставате без него. Една съфорумка ми беше дала тази идея когато раждах Тиа и добре че беше тя иначе щяхме да си имаме доста проблеми защото оригинала е едно а копие на документ макар и легализиран е друго. До тук с хартиите.
Тъй като и при нас няма бащино име а ние държахме на това кръстихме момата Тиа Никол Кирова , тати е Николай,  в Бг много любезна служителка при издаването на акта се светна , че може би Никол е бащино се обади по телефона и ме пита това ли сме имали в предвид и записаха Никол като бащино име .Дано да го обясних , че малко объркано стана. И сага с малкия юнак е същото , поръчахме си 3 оригинални канадски акта за раждане и му сложихме звучното име Мартин Никола Киров . Та така стоят нещата , горещо препоръчвам издаването на 2-3 оригинални акта за раждане на "чужденците "  за да не берете ядове.

Аз вече минах тази процедура с Тиа така ,че ако има въпроси съм насреща.
Активен
Gery79
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 974


На най-важните житейски пътища няма пътни знаци


Моят сватбен албум

« Отговор #123 -: декември 10, 2010, 17:41:20 »

Оливър е записан в българия с акта за раждане от швеция без бащино име, но пък с 3 първи имена, независимо ,че използваме само едно име -Оливър.
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #124 -: декември 10, 2010, 18:30:16 »

Веси, много добре си го обяснила даже. Ценен сьвет си дала, не бих се сетила good
Между другото комбинацията от имена и на двете ти деца е много благозвучна  Bravo

Гери, а в Бг документите, линията за бащиното име, празна ли е ?
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #125 -: януари 06, 2011, 21:35:30 »

Малко полезна статистика по вьпроса за имената:

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3523031
Активен
mariestrellas
Сватбар
***
Публикации: 199



« Отговор #126 -: януари 10, 2011, 16:15:16 »

Здравейте, дами!
Исках да попитам нещо точно във връзка с името на детето. В нашия случай то ще се роди в България, но тук законът е много различен и не дава възможност за каквито и да било промени по отношение на фамилните имена. Почти навсякъде в западна Европа схемата за избор на имена и регистриране на новородено е еднаква: собствено име, първа фамилия - фамилното име на бащата и втора фамилия- фамилното име на майката. В нашия случай, при положение, че бебето не се роди в държавата на бащата и не е възможен вариантът да се препишат имената, както са регистрирани в чужбина, а трябва да се образуват други имена, които в общи линии са несъвместими с чуждестранните закони и ще ни създадат големи неприятности за в бъдеще, още повече че съпругът ми е категорично против фамилните имена да повтарят неговите собствени и фамилно имена като се добави едно славянско име отпред, което никак няма да се връзва накрая. Той ме питаше дали е възможно да бъде записано и регистрирано детето първо в посолството на неговата страна и след това тук, независимо че е родено тук, но след проверка това се оказа невъзможно, защото нашия срок за регистрация е до 3 дни след раждането да се даде име в болницата, което след това се повтаря при регистрирането на детето в общината, а в неговата страна срокът за регистрация е до 30 дни след раждането да се регистрира директно в общината, като в болницата може да се даде само едно собствено първо име, с което временно да запишат детето в техните регистри, ако не е ясно напълно името и фамилните имена. Консултирахме се и с адвокат и той ни каза, че за да променим имената, както ние искаме и да регистрираме детето в България според постановленията на чужд закон, ще трябва да се заведе дело, което си е скъпа и продължителна процедура. Какво бихте ме посъветвали вие? Може би все пак ще има някоя майка със същите или подобни проблеми, не знам... Накрая ще дам пример, за да добиете престава поне за това как биха звучали имената при различните варианти: бащата се казва Хосе Луис Рейес Меначо /фамилно им е на баща му, което се използва, а другото на майка му изчезва и не се използва при поколенията, освен ако не се направи едно общо име Рейес Меначо, което да не се дели, защото техният закон предвижда и такива казуси; бъдещото дете не може да носи две бащини имена заради двете собствени на бащата нито да ги побългарим, което автоматично означава че фамилните имена трябва да бъдат Хосе Луис Рейес по нашите закони, а бащата е против да се повтарят абсолютно всичките му имена и да се загуби моята фамилия, която за неговата страна е важна. Ако се регистрира според техните традиции, детето ще има следните фамилни имена:... Рейес Петров или ...Рейес Петрова, съответно при момче или момиче, което е доста по приемлив, благозвучен и кратък вариант. А така не се губи и моята фамилия поне за следващото поколение, което е важно за мен и родителите ми. А ние можем да го направим и съставно фамилно име Рейес Петров, за да не се губи с времето. Благодаря ви предварително за помощта!
Активен
*mama Eli*
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 873


Любов има навсякъде! Само трябва да се огледаме!


Моят сватбен албум

« Отговор #127 -: януари 10, 2011, 16:49:36 »

mariestrellas, конкретно немога да ти помогна с този казус, но мисля, дано да не прозвуча грубо, че след като смяташ да раждаш в България трябва да се съобразиш с българските закони. Ако искаш да раждаш в Америка (примерно) ще се съобразяваш с техните закони, нали така?!
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #128 -: януари 10, 2011, 20:22:16 »

mariestrellas, преди около 40-50 години по принцип не е било проблем да се запише с фамилия по избор на родителите - пример за това са баща ми и свекъра ми. В момента, обаче, изобщо не знам как стоят нещата и според мен е най-добре да се консултирате с някой адвокат (някои предлагат безплатни онлайн консултации) или да попитате в някой правен форум.
Но съм чувала и в по-скоро време за случаи на деца с фамилия, която е различна както от фамилията на майката, така и от фамилията на бащата (само знам, че това създава впоследствие проблеми при пътуване, тъй като трябва да се доказва, че вие сте родителите на това дете - т.е. е добре да имате в този случай акт за раждане на детето, който да е легализиран и на английски, за да може да нямате проблеми). Но за бащиното име, съм чувала само за случаи, когато се взема името на майката - когато тя е сам родител. Т.е. там вече не знам дали ще стане вместо собственото име на бащата (Хосе Луис), да се вземе бащиното му име (Рейес).
Активен
mariestrellas
Сватбар
***
Публикации: 199



« Отговор #129 -: януари 11, 2011, 10:07:45 »

Благодаря ви, момичета!
Относно адвокати, вече се консултирахме с двама и говорихме в консулството на съответната страна. Освен това само в Бг законите са толкова затворени, защото за чужбина детето няма проблем, тъй като ще носи фамилиите на двама ни, което е по техния закон. Мои притяелки, женени и живеещи в чужбина, също са имали проб;леми с регистрацията на имената, при тях е абсолютно същия казус. В единия случай бащата на детето е адвокат и са стигали до скандали с нашите глупави служители, които не си познавали законите, за да регистрират детето, както е било регистрирано в Испания. А след проучване трябва да ви кажа, че този комунистически похват за имената го имна само тук и в още няколко държави без добре оформен административно правен апарат. Навсякъде е еднакъв начина за регистриране и независимо дали името е едно или две, фамилното винаги се взема по един и същи начин и се използва по един и същи начин, само в Италия се запазва само една фамилия, което също не е проблем, защото дори при регистриране на българчета в Посолството на Бг в Италия, се взема само едната фамилия, а регистрацията я правят българи все пак. Значи можело и така. Само ние тук се правим на интересни. За съжаление не мога да пътувам, но ще живея в чужбина след раждането, което ще утежни много ситуацията, защото там такива измислени имена като нашето бащино например, не се използват, а се вземат като второ собствено име и не съществуват. Живяла съм в Италия, в Испания и в Перу и практиката навсякъде е еднаква. Аз самата преди 33 години съм била кръстена с каквато си искали фамилия моите родители, така че не е имало проблем никъде и не са ме питали защо майка ми е Николова, баща ми Борисов, а аз Петрова. Както и да е, ще се оправяме някакси. Но ви благодаря все пак за съветите! Хубав ден и успехи с избора на имената на вашите съкровища!  smile
Активен
mariestrellas
Сватбар
***
Публикации: 199



« Отговор #130 -: януари 17, 2011, 15:20:07 »

Здравейте, момичета!

Исках само да ви кажа, че стигнахме до консенсус по отношение на фамилните имена при деца от смесени бракове и това може да се окаже важна информация за онези от вас, които имат подобен проблем. Когато детето се роди в България и желаете да уеднаквите фамилните имена с тези в съответната чужда страна, от където е единият родител, отивате до съответното Посолство/Консулство, ако няма такова се обръщате към властите на Посолството референт за нашата страна, от където ви издават документ за това, че детето ще има двойно гражданство и не може да бъде регистрирано с различни фамилии в различните граждански регистри. Всичко това по закон в България е разрешено. С този документ се отива в общината, където се извършва регистрацията, подавате го и обяснявате, че фамилните имена на детето ще бъдат такива, каквито сте пожелали да бъдат написани при регистрацията в Посослтвото поиради двойуното гражданство на детето и те са длъжни по закон да приемат документа и да регистрират детето с фамилиите, които вие посочите. Това е цялата процедура. Успех с избора на имената от мен и дано нямате проблеми с регистрацията!
Активен
*mama Eli*
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 873


Любов има навсякъде! Само трябва да се огледаме!


Моят сватбен албум

« Отговор #131 -: януари 18, 2011, 02:07:36 »

   mariestrellas, радвам се че все пак сте намерили решение на "проблема" си. Надявам се когато отидете в общината да попаднете на кадърна служителна знаейки този закон, че иначе пак ще има да се нервираш. Успех!  give_rose
Активен
mariestrellas
Сватбар
***
Публикации: 199



« Отговор #132 -: януари 19, 2011, 10:20:04 »

Здравей, mum to be! Благодаря за хубавото пожелание! И ние се надяваме да попаднем на осведомени и разбрани служители, но дори и да нямаме този късмет, съпругът ми е адвокат, заедно с негов колега българин се надявам да победим тази неграмотност. Все пак става дума за служителка, която не може да стои над международните споразумения и закони, така че не ме е страх. За да сключим брак минах през ада, 9 месеца ни мотаха с документи нарочно, след това ни правиха какви ли не проблеми от нашите институции, разбира се. Наложи се да пиша писма до Външно министерство, до Омбудсмана на Бг и до Посланници в различни посолства и консулства на Бг, дори стигнах до там да си потърся правата в комисията на ЕС за защита на гражданските права и накрая отстъпиха. Макар и доста трудно, нещата се оправиха. Моите кумове ми казваха, че служителите в Бг са сложени там, за да ни правят живота по-труден и че понеже не знаят много неща, ние трябва да се защитаваме сами и да настояваме без страх от когото и да било, защото те са там, за да ни обслужат, а ние си плащаме, не просим. Така че ако веднъж им дадеш да разберат, че не могат да не те обслужат, както трябва или не знаят нещо от някой закон, си има начини чрез техни по-висши инстанции, в крайна сметка не абсолютно всички са корумпирани. Аз приключвам, защото и без това постът ми е оф-топик. Само исках да поясня, че има начин за всичко, но се постига по-трудно ж Бг и с повече търпение, а ако не става и така, просто си търсим достойно правата по други пътища. Още веднъж успех на всички с имената!
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #133 -: февруари 01, 2011, 10:55:41 »

Не че нещо, ама исках да ви се оплача... (който не му се чете, да не чете  girl_wink)
Преди около 2 години, дори още не бяхме почнали с бебеправенето, си избрах име за момиченце - много ми харесваше - имаше хубаво българско значение, щеше да е кръстено на всичките си баби и дядовци и по онова време изобщо не беше популярно (до такава степен, че дори се чудех как ще реагират "бабите и дядовците" като го чуят и дали ще го приемат лесно). В момента това име се е превърнало в някаква мода. И то до такава степен, че дори прекият ми ръководител в работата (който е мнооого далече от бебешката тема) знае, че "сега това име е модерно". Не че съм му казала какво име съм избрала - но това беше третото име, което каза, което съдържаше 4-те буквички на моите родители и на родителите на милото. И съответно коментарът му след споменаването на въпросното име.
Харесах друг вариант за име. И на милото също му харесва, но казва, че е бил свикнал с предишното име и сега му е много трудно да свикне с това. А аз не искам да кръщавам дъщеря си с "модерно" име, което (както се изрази един потребител в един друг форум) го "има под път и над път". Просто защото една от причините да го харесам първоначално беше точно непопулярността му. Проблемът е, че на мен също ми е трудно да свикна с новото име, а мъж ми вика: "Ами ти предизвикваш модите, ако и това име стане популярно след 1-2 години?" Макар че дори и да стане, няма да ми е толкова гадно, тъй като все пак ще  е кръстена преди "модната вълна", а не в пика й! Тъй като сега бас държа, че ако я кръстя, както мислех първоначално, много хора ще си мислят: "Избрали са това име, защото сега е модерно".  Tc hysteric bqsnasym
Активен
toni8301
Професор
****
Публикации: 346


...живота е чудо....


Моят сватбен албум

« Отговор #134 -: февруари 01, 2011, 11:27:09 »

menyanthe - напълно разбирам раздвоението ти и честно казано и аз не я разбирам много тази "модерна" вълна, но след като толкова много харесвате това име, защо трябва да се съобразявате с това какво хората мислят..според мен избора на име трябва да е свързано с чувсто и усещане на родителите и след като при Вас това е случаят не би трябвало да се притеснявате от модата  give_rose
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines