Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 28, 2024, 17:38:03

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 225279 пъти)
 
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #225 -: януари 27, 2011, 20:38:51 »

Момичета, ако ги нямаш тези 18 месеца по принцип, пазят ли ти мястото. Това е въпросът, който най-много ме интерсува.
Дали ще ти пазят мястото или не,зависи от вида на трудовия ти договор.Ако си на изпитателен срок,могат да го прекратят.Ако си на постоянен,нямат основание да не ти пазят мястото.
Ако се чувстваш несигурна за положението си уведоми работодателя си с официален документ,че си бременна-това може да е бележка от личния лекар или от гинеколога,констатирал бременността.
Задължително искай входящ номер от деловодството,когато представяш бележката.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #226 -: януари 27, 2011, 22:07:13 »

Момичета, грешката наистина е моя. За момента като пишех изключих, че вече сме 2011г. и искания стаж е 18 месеца. Моля, за извинение. give_rose
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #227 -: януари 28, 2011, 07:10:37 »


2.Преди това се самоусигорявах (не знам как точно се води,ок. 16 лв на мсец се падаше)?
3.На кого съобщаваш за бременноста и в кой месец?


2. Можеш да се самоосигуряваш само ако си самоосигуряващо се лице и си спазила изскванията по закон. Вероятно си внасяла здравни. Погледни си документите. Ако не пише вноска за "пенсия, здраве и майчинство", значи не се смята.

3. Не си длъжна да съобщаваш за бременността, няма законов срок. Ако работиш дистанционно, например и не ти виждат тумбака, изобщо не е нужно работодателя ти да знае, че си бременна. Откъде накъде? Нали нормалното предизвестие е 1-2 месеца? Защо за бременност да трябва да даваш по-дълго?

Ако се чувстваш несигурна за положението си уведоми работодателя си с официален документ,че си бременна ...

Не съм съвсем съгласна. Някои работодатели се страхуват да не почнеш да праскаш болничен след болничен (нали те ти плащат там първите дни сега по ново му) или да почне все да ти е лошо, да се тръшкаш и да пъшкаш, да си тръгваш рано и да закъсняваш и никаква работа да не вършиш. Ако изкараш по-дълго и ги убедиш, че няма такива опасности, може да приемат по-леко новината. Освен това, не дай Боже ако ти вдигнат мерника, все едно е кога ще покажеш бележките - преди или след като ти тръшнат предизвестието. Я вижте какво става с онзи с болното сърце, дето го дават по новините, той да не е давал документи преди да го уволнят??  Няма какво да ги плашиш с входящи номера и не знам си какви работи преди да са те предизвикали. Стой си кротко. За половин година трябва вече да знаеш кой кой е във фирмата, прецени към кого да се обърнеш - някоя добра по-възрастна жена, която не те приема за конкуренция или някой пресен татко, примерно..

Успех и спокойно. И аз много се притеснявах, защото излязох в майчинство по време на изпитателния срок. Ако знаех, че съм бременна като постъпвах, никога нямаше да подпиша толкова дълъг срок.. защото притесненията накрая направо ме съсипваха. Но мина и замина. Сега ми се струва, че каквото и да беше станало, щях да се оправя някак си, защото бебето е много по-важно.
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #228 -: януари 28, 2011, 19:45:31 »

Благодаря момичета. Работата ми е такава, че останалите колеги не могат да я вършат, т.е. изискват се специфични знания и със сигурност ще имам заместник. Затова се опасявам да не остане той след това.Не съм бременна все още, но си харесвам работата, а в днешно време много шансове за реализация няма. Разбира се,че бебето е на първо място, но за мен и двете неща са еднакво важни.
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #229 -: януари 28, 2011, 21:49:03 »

Я и аз да кажа опита, който имам...мен ме взеха на мястото на една мама, но с нормален Трудов договор...Когато тя реши да се връща шефката ми беше категорична, че не я иска във фирмата и ме накара да намеря начин да я освободим, та...както са ти казали, ако не си на изпитателен срок, работодателя няма право да те освобождава, преназначава на по-малка заплата с цел сама да се освободиш, да те прави на половин работен ден, ако закрие бройката е длъжен да те преназначи на същата заплата, и когато се върнеш, няма право да те освобождава до навършване на детето на 3 години... Това е на теория...на практика, ако го направи, делата са бавни, трудни и тромави...както е казала Бастет трябва политика...
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #230 -: януари 29, 2011, 00:58:07 »

Вече работодателят може да те освободи срещу обезщетение преди навършване на 3 год. на детето.
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #231 -: януари 29, 2011, 11:20:19 »

Вече работодателят може да те освободи срещу обезщетение преди навършване на 3 год. на детето.

Това къде може да се прочете? Гледам в lex-a и няма никакви промени при член 328, 330 и 333, където са "нашите" работи.

Но щом има обезщетение.. в частна фирма, решат ли, че не те искат, единственото, което можеш да вземеш, са пари. Аз никога не бих се върнала на работа със съдебно решение.. представете си как биха се държали всички с мене.

Ама това, дали няма да харесат повече заместника ти от тебе, е параноя. Ми утре може да дойде нечия сестра, дъщеря, съпруга или любовница (или подобно лице от мъжки пол), или някой ама наистина много по-добър от тебе, навит да работи за по-малко пари и ти хвърчиш.

uliaulia, ако мислиш, че една бременност би ти помогнала да запазиш работата, повярвай ми, мила, не е така. Освен ако не си на държавна служба. А и ако след толкова малко време вече се притесняваш за мястото си.. може би не е чак толкова хубаво там, колкото ти се струва. Човек не може да работи пълноценно, да е щастлив и да балансира с личния си живот, ако е под такова напрежение. А и често бременността не въри по план - за справка - темите за бебеправенето. Всяка майка си е наредила приоритетите.

m_eleva19, и освободихте ли я накрая майката? А като разбра шефката за тебе, че ще излизаш, какво стана?
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #232 -: януари 29, 2011, 11:40:27 »

BASTET, напротив даже, мисля че би ми попречила да си запазя мястото. Не съм наясно с реда и правилата и затова питам. Нали виждам как стават нещата- намерете ми човек, който може това и това, който знае онова, мен ме назначиха веднага на мястото на човека, който е напусна. В един момент си поставен в ситуацията да избираш работа или майчинство, което е жалко. Имаш ли и повече от едно дете, прехвърляш години и време за реализация не остава. В крайна сметка за какво инвестираме в образования, знаем по 2-3 езика и накрая си оставаме вкъщи нереализирани, нали трябва и да бъдем пример за децата си? Да спомена, че и търсих по-нискоквалифицирана работа и за едно място е имало по 300-400 кандидата, а аз живея в малък град,за мен тези обяви,които пускат, са фиктивни ,изобщо не ги виждам нещата.
« Последна редакция: януари 29, 2011, 11:44:13 от uliaulia » Активен
КатиНка
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2469



« Отговор #233 -: януари 29, 2011, 12:05:27 »

Във фирмата, в която работя(-их) 7 години настъпват промени и много хора ще бъдат освободени, включително и аз, което знам като неофициална информация, че като се върна от майчинство, ще бъда освободена. Какво е това обезщетение като размер, за което споменавате? Предполагам е в количество работни заплати или?   
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #234 -: януари 29, 2011, 22:33:02 »

Ами да...всъщност, тя майката беше си позволила своеволия, и беше злоупотребила с положението си, и аз неволно го ракрих, още като нова и сама си беше затворила вратите, но шефката ми също беше излезнала по майчинство, и упавител стана нейния заместник, с който въпросната мама въобще отказа да работи и също и се даде обезщетение някакво и така...колкот до мен го прие много радостно, даже ми идва и на гости да види малката, но шефката ми е расла в Щатите и е много добър човек и така...все още не ми е взела заместник, а работи тя, но аз си имам едно наум...
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #235 -: януари 30, 2011, 14:46:36 »

Катинка, ако не ме лъже паметта, беше една заплата, зедно с една или две пълни отпуски, в зависимост от годините, които си ползвала за майчинството...т.е. докато си майчинство имаш право и на отпуск (ако не са го променили), но може и да са две или три заплати...Немога вече да си спомня...
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #236 -: януари 30, 2011, 21:02:06 »

Катинка, ако не ме лъже паметта, беше една заплата...

Толкова е обезщетението при обикновено уволнение, член 222 (1). Неползваните отпуски пък трябва да се изплащат при всички случаи.
Активен
mimozka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 750



Моят сватбен албум

« Отговор #237 -: януари 31, 2011, 22:34:57 »

Да питам спорд вас има ли грешка в болничния, защото сега като се логна в сайта на нои и гледам следното нещо. Първият ми болничен 45 дни преди термина е точен от 20.09..2010 до 04.11.2010, но за втори болничен, който педиатърката ми издаде пише следното 11.12.2010 - 02.02.2011 да се яви няа 2 февруари 2011. Това ме изуми..  shok, някой може ли да ми каже има ли причина втория болничен да ми е от 11.12.2010 вместо от 5.11.2010? Може ли да е някаква грешка...заради това явно объркване за ноември са ми изплатили само 4 работни дни sad. Възможно ли е педиатърлаа да е объркала датите или в НОИ нещо?!  Май пак ще се разправям...и защо 2-рия болничен ми приключва сега февруари? Дане би да трябва 3-ти болничен лист?

Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #238 -: януари 31, 2011, 23:23:40 »

Болничните са общо три. Първият се издава от лекарят наблюдаващ бременността за 45 дни преди термина. Вторият се издава от болницата от датата на раждането за 42 дни. Следващият се издава от личния лекар на детето за разликата до 135 дни. Мисля, че ако бебчето е преносено и се роди след термин, за разликата болничен се издава отново от гинеколога. Последният болничен, който издава личният лекар е с различен брой дни в зависимост от това дали бебето се е родило преди или след термин. Общо трите болнични трябва да са за 135 дни. След този период се попълва молба-декларация при работодателя за ползване на отпуска до 410 дни.
Активен
mimozka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 750



Моят сватбен албум

« Отговор #239 -: февруари 01, 2011, 09:55:33 »

Svetli, благодаря ти много! Оказа се, че болничния издаден от болницата не ми е изпратен в НОИ от работодателя, или е загубен, или не знам и аз какво.
Активен
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines